1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пелтечење/д'ткање

Дискусија во 'Психологија' започната од jloves, 8 ноември 2013.

 1. jloves

  jloves Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  219
  Пол:
  Женски
  Како да го надминам овој проблем? Сум барала лек насекаде, сум била кај многу луѓе, никој не ми помогнал. Избегнувам да комуницирам со луѓе,избегнувам одговарања во училиште,правам се само да не зборам. Ако некој имал ваков проблем и ако го надминал молам да пише како
   
 2. zoceeee

  zoceeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  70
  и јас го имам овој проблем со син ми кој има скоро 5 години и тој петелче дтка и незнасм како да му помогнам се обидувам да разговарам со него ама мислам дека е од стресс зошто многу се полаше од се
   
 3. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.343
  Не знам како стоиш со англиски, ама има книга за самопомош, бесплатна е на линкот.

  http://www.stutteringhelp.org/sites/def ... 1th_ed.pdf

  Ако не ти оди англискиот, терапист за говор(логопед) би можел да ти помогне со техники за вежбање, и со голема упорност од твоја страна да ги практикуваш вежбите.
   
 4. Ferdi Demirov

  Ferdi Demirov Нов член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2022
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Imam 22 godini i imam problemi so govorot.. Sum se obidel na mnogu nacini i so psiholog i so logoped no povtorno peltecenjeto mi se vrakja.. Ako mozete da mi dadete nekoj sovet