Пена за виткање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од Mimi, 10 ноември 2009.

 1. Mimi

  Mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  75
  До сега никогаш не ја виткав косата со дифузер и една пријателка ми препорача да ја правам така, па решив да ја послушам. Сега проблемот е каква пена за коса да користам. Имам не многу виткана коса и не знам дали да користам пена за виткана коса или некакава друга. Дали пените за виткана коса се само за природно виткани коси со локни или можат да се користат за да направат локни?
  Ако некој користел нека даде некаков совет.
   
 2. irena

  irena Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  23
  Re: Пена за виткана коса

  јас имам виткана коса и користам Taft за виткана коса (сината). супер е. не ја прави косата тврда.
   
  На angelche16 и andreina им се допаѓа ова.
 3. kate

  kate Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  27
  Според мене не е важно дали пената е наменета за права или за виткана коса. Најважно е до колкав степен ја стврднува косата.
  Ако ја користиш за виткање, најдобро е да си земиш пена со 4-5 степен на фиксирање. Од Taft мислам дека црната е за најсилна фиксација.
   
 4. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  се согласувам со кате. исто важно е кога ја ставаш пената. јас имам забележано дека ако ставам пена на мокра коса после ми е мека, а ако ставам на посува - косата ми станува тврда како да сум ставила гел.
   
 5. leniang

  leniang Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Da no Tftot potoa lepi, jas ne go najdov modulot za mojata kosa 36 godini. Navistina ne znam sto e dobro a probav se i sesto i vo momentov doma imam 8 raboti za vitkana kosa, no probaj taft mislam deka se e individualno.
   
 6. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  413
  Допаѓања:
  236
  а можеш да пробаш и со крем за коса јас порано ја носев косата виткана и употребував од сансилк крем за виткана коса ја прави косата помека не е толку тврда како со пената пробај
   
 7. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  390
  Пол:
  Женски
  Да ама сега ги нема баш сансилк :roll: и јас користев крема за виткана од нив ама :? Ама добро имам скоро слична замена за таа, можеби за нијанса послаба крема, од Рамстор маркетот ја земав, турска е! Ај ќе ѕирнам како се вика и ќе ве обавестам! А инаку и јас ја користев од тафт пената сина и ок ми беше, сеа моментално ја користам зелената за волумен и малку ми прави мокар ефект, што не ми се свиѓа, ама претпоставувам дека многу ставам и затоа :D
   
 8. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  390
  Пол:
  Женски
  П.С. Идејата за дифузер ти е навистина супер! Знам по мене ама моментално ми цркна фенот кај што ми одговара дифузерот ;( и тапа!
   
 9. Daniella

  Daniella Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  39
  Хеј цури :!: , и јас имам средно виткана коса, поточно брановита и цел живот се мачам со дифузери и пени. Дифузерот е супер работа а за пена, моментално ја користам плавата од Тафт, со портокалово капаче што е и ептен ми се супер, локните ги прави баш дефинирани,лесни и не лепи. Добар совет е пената да се нанесе на полу мокра коса, тогаш ефектото е подобар и не е косата сплескана ;) :D
   
 10. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  35
  i jas isto koristam sin Taft
   
 11. Lady-Mistique

  Lady-Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  За Taft пената можам да кажам дека е одлична, базирано на сопствено искуство ... но откако ја пробав пената на Garnier со екстракти на бамбус, на дофат ги имам и двете, Taft за поскротен стајлинг а Garnier за полежерен... Со Garnier косата е видливо помека, свиленкаста и сјајна ... ;)
   
 12. ayla

  ayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  4
  се сложувам со вас и јас го користам синиот тафт.. до сега е најдобриот кој сум го користела.. се држи до природното... значи не ви е косата ко штиркана туку делува природно :mrgreen:
   
 13. iris

  iris Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  jas imam mnogu vitkana kosa, i koristam nivea za vitkana kosa,pena e odlicna,a toa so lepenje zavisi kolku ke stavis,ako ti e sredno vitkana kosa stavaj pena na vlazna kosa,ne na suva,i uzivaj vo svoite lokni :D :D :D
   
 14. mariija

  mariija Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  A kade moze da se nabavi difuzer i kolku cini odprilika,jas ne sum koristela a gledam go falite dosta.Pozz
   
 15. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.402
  Допаѓања:
  121.805
  Aj kazete kako po gjavolite da go koristam so toa spicovite,kolcinjata cudni.Smejte mi se ama stvarno poim nemam.Si kupiv fen so jonizator so trista marifeti pa i toj naviodniot difuzer.I sega Lilit,si se izbanja i takva spremna,ziva radosna ke ja pravi kosata so difuzer,demek loknite poubai ke mi bile (imam branovita,bezobrazno isprekrsena kosa) i stojam pred ogledalo,prikaciv toa dodatokot,demek difuzerot na fenot,stojam so toa silcite,fenot duva,jas poim nemam sto treba da pravam.Tatko mi pominuva se krsti,vikam Mamoooooooo dojdi,taa pa beter,mi vika ne mi se znaesuvaj,zemi ko covek vitleri na lepenka da si gi definiras sarmite i ne izvodi...ok!:)))
  Neuka sum,pomognete!
   
 16. peperutka1981

  peperutka1981 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  5
  Jas koristam poveke proizvodi kombinirano :) definitivno samponot od panten za lokni potoa na mokra kosa sun silk za vitkana kosa (odnovo moze da se najde po prodavnicite) potoa pena za vitkana kosa na nivea i na kraj samo i seto toa znaci na vodena kosa mislam vlazna i potoa so krpa samo ja fakam kosata pramen po pramen i ja ostavam sama da se susi bez difuzeri i loknite mi se prekrasni. Inace imam talasesta kosa koja na vakov nacin mi stanuva vitkana. na kraj od koga ke se isusi moram da prsnam malce lak od mn daleku najcesto taft zelen ili bel za da mi drzat loknite.
  pozz
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  користам крем за коса Hobby (мислам дека вака се вика) и мене ми е супер, косата ми е мека и супер ми ги оформува локните. Но на мојата другарка воопшто не и делуваше така да, зависи од косата.
   
 18. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Косата ми е права,но често ја виткам.За виткање на косата прво користев пена Интеса,но не беше доволно ефикасна откако ќе ја извиткав косата по саат време го губеше волуменот.Сега користам Тафт од оној златниот мислам дека беше екстра стронг.Тој е супер.Косата го задржува својот волумен и по одредено време.А тоа за лепење на косата се согласувам и со другите е од нанецување преголема количина на пена.ПОЗЗ
   
 19. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  17
  Леле ТАФТ партали прави во Македониа :lol:
   
 20. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.828
  Допаѓања:
  53.834
  Пол:
  Женски
  MakedoniJa
   
  На Daniella му/ѝ се допаѓа ова.