1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пена за виткање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од Mimi, 10 ноември 2009.

  1. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Па кога е најубава!!!
     
  2. babyBlu

    babyBlu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    od site tie peni so gi spomnavte samo ,,kadus"baloon priznavam,probajte pa ke vidite so se lokni.pozzz
     
  3. marti.cookie

    marti.cookie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    Да приметив откако пратив... Јас дека све на англиски пишувам во последниве 3 години и така автоматски сум напишала. Форумов ми е супер за да си пишувам на македонски, си вежбам....
     
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Каде ја има?
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Ја купив нивеа волумен и чуда прави,три дена ми ја држи косата раскошна и таласеста!Им се нарадував на квалитетно фрлените пари,сериозно!
     
  6. MissMarsh

    MissMarsh Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    3
    Ја нема веќе Сансилкот:o? Ептен беше добра таа. Инаку и јас мислам дека тафтот се добри (иако фризерката ми има кажано дека се мн јаки), порано ја користев плавата. Сега имам Нивеа Дајмонд глос, и ок е :) Што знам, пена ко пена :) Сансилкот ми е фав.
     
  7. femme123

    femme123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    14
    Јас користам Nivea flexible curls 4-ка.Задоволна сум и не лепи како што прави Taft-от ;)
     
  8. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    ја земав нивеа волумен и прекрасна е имам прекрасни влокни :D
     
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    И јас сум позадоволна од Нивеа отколку од Тафт-от....кога бев тинејџерка почнав со Интеса но многу лошо мирисаше и плус ја лепеше, локни никакви. Продолжив со Тафт, супер ја виткаше но многу ја укрутуваше баш како да сум ставила гел, ми ја слепуваше и никаков волумен. А да не праам муабет што ми се случуваше кога ќе отидев на тренинг...на секое фаќање на косата, таква полу влажна, рацете ми беа цели улепени, и обавезно после тоа се миев. Нивеа-та ми е одлична и не сум ја сменила па добри 5-6 години, супер ја витка, не ја слепува, дава волумен, убаво мириса, и плус не содржи алкохол така да слободно можам да ја исушам со фен без да ја пресушам косата.
    Дифузерот е супер работа, но јас сеуште не сум си купила таков фен со тој додаток. Единствено имам искуство од фризер, бидејќи секогаш барам да ми ја сушат со дифузер, многу мразам кога ми ја исправуваат со четка. Со дифузерот се суши така што се собира косата во дискот од дифузерот од врвовите, така да остане косата внатре во дискот и при тоа тој се прилепува до главата и се прават кружни движења. Значи самите запци треба да се допрат до главата, но фенот да не се пушта на најако, така може само да ја изгориме главата. Така со постепено сушење на умерена топлина и повеќе се извиткува косата и не се гори.
     
  10. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Леле! Сум заборавила да ѕирнам на темава! Ај да пробам да ти помогнам: Стави си на косата се што си користиш за обликување...креми пени и сл. чуда и наведни ја главата надоле...пушти го фенот (со наместен дифузер) на најмала брзина (ама да грее, не ладно да дува,зашто некои фенови прва брзина им е ладен воздух) и краевите на косата стави ги во дифузерот и допри ги шилците до главата, да ги осетиш, не треба да правиш ништо друго...кога ќе осетиш дека ти жежи на кожата од глават,а нормално ќе го помериш фенот. Некои фенови на задниот дел ја влечат косата , така да пази да ти ја повлечи и да те искуби, јес да на поновиве фенови имаат заштита, али сепак припази! Суши додека не го исушиш коренот на цела глава! А нагоре (во нормална положба) суши ја ако сакаш да немаш голем волумен, исто краевите ги ставаш во дифузерот и го доближуваш до главата и така...па ај кажи што ќе направиш! Знам дека не ме бива за пишано објаснување али се надевам дека не е премногу нејасно! :D
     
  11. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    нивеа волумен и јас ке кажам
    плус дифузерот-супер!
    а ги користам и спрејовите од глис понекогаш ама не многу често зошто ми се прави првут од нив
     
  12. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Intesa пена, најдобра е за виткање на косата(според мене) јас ја користев пред неколку години, и мн ми се допаѓаше. Користев и Тафт-плавата, но не ми се допаѓаше бидејќи ми ја правеше косата затестена...
     
  13. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    И јас имам виткана коса и мака мачам со неа. Користам тафт пена (плавата со портокалово капаче). Ок е пената и не ја прави косата тврда ама никако да го погодам количеството пена што треба да го нанесам. Имам поприлично долга и густа коса и или и ставам премногу или премалку. :worried: А освен пената предлог некој за некое средство за оформување на локните? Барем да не ми е толку дива косата :sweat:
     
  14. Elii96

    Elii96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    И јас имам виткана коса до половината ми е долга и многу густа и бујна за подобро оформување на локните користам гел било каков а исто така препорачувам и Интеса пена супер е, вака-вака можеш да го прашаш твојот фризер за некој производ што ќе ти помогне при "скротување" на косата но не грижи се зошто многу од женскиот пол би посакувале бујна и виткана коса ;) :)
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Јас го користам кремот за коса Hobby. Делува ;)
    Побарај го во парфимерија.
     
  16. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    јас користам тафт за виткана коса и сум задоволна :) позз
     
  17. pocetna

    pocetna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    138
    добро бе девојки сите со виткави коси :D јас имам права коса и дај казете ми како да си ја извиткам со пена и со која :!:
     
  18. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    1.868
    Јас ја користам интеса пената и сум презадоволна :) .
     
  19. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Леле гледам што сум пишала на темава за Нивеа пената. Не. Не, не и не. Си ја уништив косата, имам неверојатно цврсто влакно, имав преубава виткана коса, сега ја опоравувам. Од пената ми се изгубија локните нажалост и сега многу се мачам да си ја вратам старата форма.
    L'oreal ELSEVE total repair <5, за расчешлување е, ама ми се допаѓа како ми делува. Крема се утепав барајќи, никаде нема за кадрава коса! Во КИМ земав Eugene Perma astist:e: boucle jelly curler. Чини петстотини и шеесет денари. :) Сега за сега добро соработува со косава, се оправуваме полека полека :D
     
  20. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    порано користев пена за коса(тафт плавата со портокалово капаче) но сега ја заменив за ова и сум презадоволна

    [​IMG]