1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пена за виткање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од Mimi, 10 ноември 2009.

  1. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Неможам да редактирам па еве пак ќе пишам мислење. Се извинувам што е едно по друго. Значи ја пробав горенаведената пена, ми ги дефинираше локните супер но бидејќи косата ја чешлам после сушење откако ја исчешлав локните се изгубија ама затоа па косата ми е мазна и не ми е разлетана. Дефинитивно ќе продолжам да ја користам. Е сега барам совет за начинот на употреба.. Дали пред да ставам од пената треба да ја исчешлам косата за да после не морам да ја чешлам а со тоа и да останат локните .. ?
     
  2. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    ^Ако ја исчешлаш пред да ставиш пена, нема да ти испадне многу виткана, можеби така само малку брановидна.
    Јас дојдов да прашам за тоа што имаш и ти прашано, дали е штетно ако ставиш пена со поминат рок? Еднаш ете, не постојано да користиш. Гледам немаш пишано некакви последици :D ама еве јас ставив на раката малце од таква пена и како да ми се подисуши кожава малку... или само халуцинирам!? :?:
     
  3. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Искрено два пати ставив и ја баталив. Многу ја лепи косата што е случај со повеќе пени. За други последици, не забележав.
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Таква е структурата на самата пена, мора да лепи. И лак за коса ако прснете на рака - ќе лепи. :)
    И не ја лепат пените косата, треба да знаете како и колку да нанесете.
    Сум имала негативно искуство само со Интеса пената - никако не можев да ја усогласам со мојава коса и ја баталив. :sweat:
    Тафт имаат одлични пени и никогаш не ми ја лепеле косата, а верувајте, сум ставала така количински повеќе. :wasntme:
     
    На andreina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Intens користам но пред да ја нанесам ја подигам т.е. гужвам со крпа ја стискам..... потоа нанесам пена стискајќи ја и како стиснам се до крај ја збирам и ја врзам....инаку со дужифузер или не знам да ја правам иле нз до што е проблемот што не ми излегува убава :emo:
     
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Девојки, препорачајте ми пена за коса која убаво ќе оформува брановидни кадрици.
    Моментално ја користам оваа, но ми треба некоја која ќе витка поубаво.
    [​IMG]
    Се мислев да ја земам Тафт зелената или пак некоја од Нивеа. Секој предлог е добредојден, очајно сакам виткана коса. :D
     
  7. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам пробано сите пени и ниедна не ми беше убава. Локните секогаш ми беа крути, неправилни.. незнам, онака ептен се приметува дека не се ,,мои,,. Со Hobby (нешто слично на пена е), се формираат убави кадрици :)
     
    На andreina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Пена користам само кога ке ја виткам косата и за да пробам дали ке ми се извитка имам земено пена од балеа 50 мл. 55 денари ваква супер е и ценава и милитражата
     
  9. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.946
    Допаѓања:
    30.784
    Пол:
    Женски
    Многу ретко користам пена.Еднаш се навиткав со пена и после 1 саат како ништо да не сум направила. :D И од тогаш,само ја пеглам. :emo:
     
  10. marija.980

    marija.980 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    А за што се користи пената :!:
    Може некоj да ми обjасни :D
     
  11. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Може да постираш слика за која пена поточно се работи? :)
     
  12. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    Како ја нанесувате пената? На водена коса или...?
     
  13. AnimalLover

    AnimalLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    204
    Користев Тафт пена и никогаш повеќе тоа чудо не го ставам на косава.Ми направи огромни гнојни акни,какви што сум немала досега.Си реков ај да не не е од пената.И дадов шанса повеќе пати (со долга пауза измеѓу) и секогаш иста приказна.И тоа баш на деловите каде што косата се допира до кожата:кај слепоочниците,страничниот дел од образот,вратот,рамењата.Имав дури и на темето.Кој ја користи пената ,а има огромни гнојни акни што печат и се чуди од кај се нека ја фрли одма у канта.
     
  14. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    За Тафт розевата пена зборуваш?
    Оти јас веќе 3 години ја користам,па ми прави совршени локни и се ми е во ред со кожата.
    Можеби си алергична на некоја од супстанциите внатре :^)
     
    На andreina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    И мене ми се случуваше истото со Тафт пените. Но не ги користам скоро 10 години.
    Сега редовно ја користам на Нивеа, без алкохол е и не ја слепува. На влажна коса ставам едно топче пена во раката и рамномерно го нанесувам на долниот дел од косата и врвовите, па ја оставам сама да се исуши за поприроден изглед, или ако се брзам сушам со дифузер.

    Всушност пена и не треба да се нанесува на коренот, тогаш косата изгледа слепено а и затоа се појавуваат акни, но ете, тогаш со тафтот сум немала искуство.
     
  16. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Nivea и Taft, добри се, порано многу често ставав пена на косата и добро ми стоеше така брановидна.
    Имам користено и Интеса, добро ми ја правеше, но не ми се допаѓаше мирисот.
     
  17. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Мојата коса не може повеќе да се витка затоа што ми е премногу изгорена..А порано од прво нанесување веднаш ми се навиткува. Сега и цела да употребам не може.
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Го имав користено порано Тафт и можам да кажам полош производ не сум користела.
     
  19. AnimalLover

    AnimalLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    204
    Еве за оваа пена зборувам[​IMG]
    Можно е мојата кожа да реагира лошо на некоја од состојките.Не ставав на самиот корен ,туку по должината на косата.Акните ми се појавија баш каде што прамените се допираат со лицето и затоа прво помислив дека некој од производите за лице што ги користам не ми одговара.Најмалку очекував дека тоа е предизвикано баш од пената за коса.Што помалку користење на хемикалии толку подобро
     
  20. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Ја користев оваа пена Najdobra.jpg ми беше совршена не ја лепеше косата и убаво мирисаше, но неколку год по ред неможам да ја најдам ја нема со ова пакување дали оваа taftcurlflexmousse.jpg е иста ко плавава ?