1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пеперутки во стомакот

Дискусија во 'Врски' започната од Pretty Woman, 21 август 2018.

?

Дали пеперутките во стомакот значат вистинска љубов ?

 1. Да

  25,9%
 2. Не

  22,2%
 3. Не мора да значи

  51,9%
 1. Pretty Woman

  Pretty Woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  178
  Пол:
  Женски
  Сите го знаеме ова чувство или барем еднаш во животот го имаме почувствувано.
  Феминки ме интересира ваше мислење дали пеперутките во стомакот значат љубов или може да постои и љубов без пеперутки ?
   
 2. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  37.499
  Пол:
  Женски
  Прво доаѓаат пеперутките, па после љубовта.
  Пеперутките во стомак се минливо чувство, но проследнени со многу други фактори во врската можат и да прераснат во љубов, сакање, па да трае тоа чувство многу долго.
   
  На La.loca, WildMk, senjorita-v и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.681
  Пол:
  Женски
  Малку сум збунета од содржината на оваа тема...

  Не ја гледам задолжителната еквивалентност и поврзаноста меѓу значително поголемото количество на неврони поставени во нашиот стомак отколку во 'рбетниот мозок, од една страна, и хемиската реакција на хормони ( адреналин, тестостерон, естроген, допамин, серотонин, окситоцин и вазопресин) која се случува во мозокот, од друга страна.

  Луѓето кои ја опишуваат познатата сензација како "пеперутки во стомакот" е само знак дека нашиот втор мозок функционира правилно.

  Како што споменав погоре, бидејќи имаме повеќе неврони во стомакот отколку во 'рбетниот мозок, тоа му овозможува на дигестивниот систем да работи самостојно, односно без потребата од нашиот мозок.

  Така, кога еден поединец е преплавен од емоции, истиот добива посебно чувство во стомакот предизвикано од реакцијата на невроните кои се наоѓаат внатре.

  Додека пак "љубовта" која ја опишав претходно, претставува само систем на природата со цел сите суштества на планетава да се размножуваат за да опстанат односно да не изумрат како посебен вид, а во таа категорија секако спаѓа и хомо сапиенс.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.981
  Пол:
  Машки
  Јас изгледа сум ги удавил тие пеперутките очигледно, затоа не се појавуваат во дадената ситуација. :lol: :wasntme: :?:

  Јас пак имам друго чувство на внатрешна жештина во градите, не знам дали сум јас единствен со ваква дијагноза кога станува збор за вакви ситуации. :!: (facepalm)
   
  На Pandora- му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Demon4e

  Demon4e Активен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  Dobro ako nie cuvstvuvame "peperutki vo stomakot" dali peperutkite cuvstvuvaat lugje vo stomakot?!
   
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.182
  Не значи 'љубов', значи физичка реакција...
   
  На Demon4e му/ѝ се допаѓа ова.