1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Перфекционист!

Дискусија во 'Психологија' започната од Elizabethh, 10 октомври 2010.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Обратно сум од перфекционист... живеам во 'хаос', и физички и емотивен :D

    my-housekeeping-style-is-best-described-as-there-a.jpg
     
  2. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.760
    Допаѓања:
    37.872
    Пол:
    Женски
    Не е лоша особина се додека си гледаш само за себе. Свекор ми е перфекционист ама онака болно дури, ноктите си ги сече отприлика 2 саата, во плакарот секоја облека му е подредена под конец и принцип, во куќата не смее ништо да се помести, се е онака до милиметар наместено како што го има наместено откако куќата е средена. На свекрва ми на секое јавување ја праша дали дошол мајстор да го намести малото делче од паркетот или дали ги наместиле жиците од кутијата како што треба. Остај неговиот плакар што е под конец, се лути ако и на другите не се, има зацртано некој ред како се треба да биде во однесување и изглед што не може да се порекнува. Јас ова не можам да го сварам и признавам ми смета.
     
    На Осе, theowndemon и WildMk им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.436
    Пол:
    Женски
    А замисли перфекционистички хаос? :rofl:
    Тоа тие кога нештото е расфрлано ама ти се навикнуваш нели на тој хаос. И секогаш гледаш исто да го „фрлиш“ зошто ако го „фрлиш“ нештото различно, е тогаш е валкано. :wasntme: :D

    Едино сум перфекционист кога чистам, кога размествам во соба работи и кога редам храна за сликање. 8-| За она шо се смеев со перфекционистички хаос, во таква состојба ми се книгите. Не ми се редени по боја, големина, азбучен ред, туку како шо сум ги купувала и сега јас ги имам навикнато да се така и секогаш ги враќам во ист ред. Јас одма знам која книга кај е, ама некој друг ако бара конкретна книга ќе мора сите со ред да ги чита за да најди зошто фали patterns, а сакам кога има шема во работите шо ги прам и шо ме опкружват.
     
    На 1209 и WildMk им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    :rofl: Боооо!!! Кај ти текна бе чоек??! :rofl:
    Ми звучи како дијагноза... Доста ми се овие што си ги имам.. фала :makeup: :rofl:
     
    На Осе и theowndemon им се допаѓа ова.
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Детерминистички хаос е тоа. Во принцип сѐ е подредено ама на начин на кој тебе најмногу ти одговара. Од страна изгледа хаотично, ама ако се "среди" веќе ништо не можеш да најдеш :wasntme:
    Јас така си ја чувам собата кај што спијам, 2 дена барав едно здолниште затоа што ги средував алиштата викендов ;(
    За чистење - апсолутно се трудам сѐ да ми е чисто. Нечистотија ме нервира. За средување - гледам сѐ да ми е подредено на начин на кој најмногу ми одговара.
     
    На GoodGirl45, Bella*, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.875
    Допаѓања:
    8.422
    Пол:
    Женски
    Не е убаво да се биде перфекционист, бидејќи најчесто носи незадоволство и колку и да се теши личноста дека тоа ја исполнува - не е баш така.
     
    На Nate- princeza му/ѝ се допаѓа ова.
  7. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Да, сум. За 90% од работите.

    Обично многу планирам. Во состојба сум со денови да анализирам некоја идна ситуација, да правам план а, план б, дури и план ц, за секој случај. Сакам да се чувствувам сигурно, ако нешто не испадне по првиот пан, да можам да го употребам вториот.

    За нешта шти ми значат, сум огромен перфекционист. До состојба на опсесија. Свесна сум за ова, колку проблеми и непотребни грижи ми предизвикува, но не знам како да си помогнам.

    Си имам некој свој ред и сакам нештата да се одвиваат по мој начин и никако поинаку.

    Нефлексибилноста и неподготвеноста за промени ми се голем недостаток. Тешко се соочувам со фактот дека некои нешта можат и да ,,скршнат од патот'', дека и најдобриот план може да не успее, дека човек треба да знае да се носи и со хаосот, па некогаш и да ужива во него.
     
    На Ahoy, pdb123 и joy1 им се допаѓа ова.
  8. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    I jas sum perfekcionist, sakam se sto zapocnam da zavrsam i da bide kako sto treba do najsiten detal, ima slucaj koga sreduvam skafce ke izvadam se ke naredam ne mi se dopaga pa pak odnovo
     
  9. The Drifter

    The Drifter Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Перфекционизмот си има свои предности и маани. Јас можам слободно да кажам дека сум преголем перфекционист. Секогаш сакам алиштата да ми се наредени во иста насока со закачалките. Пред да купам некој нов производ ќе поминам денови пребарувајќи на интернет за искуства за тој производ. Никогаш не барам помош или услуга од други бидејќи нема да ми помогнат како што сакам. Ми се случува да испланирам што ќе јадам за следната недела. Кога треба да извршам некоја работа ја правам многу бавно и обрнувам внимание на секоја ситница. Сакам шминките, телефонот, десктопот на компјутерот да ми е aesthetically pleasing - што мислам дека ми е најголема маана. Буквално барам секој поглед во животот да ми е организиран.
    А за предности - да, ги има. На пример се задоволувам кога ќе бидам пофалена за совршено извршена проектна задача.
     
    На Lindaa90, cresa-jagoda и eliesaab им се допаѓа ова.
  10. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Перфекционизам во граници на нормалата е предност, ама кога преминува во опсесија веќе е дијагноза.

    Не е пречка да уживаш во спонтаноста, и не носи стрес ако е фокусиран спрема самиот поединец.
    Пречка и стрес претставува кога е дијагноза. За неа има решение секако.
     
    На Nate- princeza му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Јас сум перфекционист. Ако не ми е средено и убаво напишано во тетратката на пример, јас се нервирам и се јадам одвнатре. Дури неможам да учам ако не ми е се средено. Стресно е да се да ти е под конец. Ми викаат мене никој нема да ти ја гледа тетратката како ти е напишано и не губи време да препишуваш се од почеток, ама јас се нервирам и неможам да научам ако не ми е средено се.
     
    На Lavender4 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    724
    Допаѓања:
    2.247
    Пол:
    Женски
    Не можам да функционирам, се осеќам како да ми тежи нешто на душата ако не ми е се под конец. Секогаш се ми е по план за да биде како што треба. И за дома секогаш ми е се убаво наредено, исчистено, измиено инаку не можам така да седам и да гледам. Некогаш се нервирам што сум ваква, ама посилно е од мене:sweat:
     
  13. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    Не ми е се под конец и не ни сакам да ми биде. Секогаш кога чистам различно ги подредува работите ,а знам пример се да расфрлам и да ми стои така со денови. Уствари тоа беше порано ,сега имам бебе и гледам колку толку да е посредено иако дома е како изи мизи не знам дали се сеќавате. Лулашки...хранилки,дубаци ,свашта :inlove:
     
    На edna_malecka, cresa-jagoda и Bezobrazna01 им се допаѓа ова.
  14. Bezobrazna01

    Bezobrazna01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2020
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    3.085
    Пол:
    Женски
    Пааа овде сум 50/50:D:D некогаш коа не ме мрзи можам секоја работа да ја направам цакум пакум.
    Но кога ме мрзиии....:^):^)па и не баш..:smirk::smirk:
     
    На Crna Dama, edna_malecka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Некогаш ако се запнам мора да биде сѐ рамно.
    А некогаш губам воља и оставам така да ми биде некое време "растурено". Ама кога го средувам нема цуци муци.
     
    На Herrera, cresa-jagoda, Just_a_kid и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Јас сум ова дефинитивно. И многу ме нервира оваа особина некогаш.
    Ако не ми е се средено и под конец се нервирам, ако нешто не е перфектно како што сум очекувала пак се нервирам. :rofl:
    Цепидлаки сме ние перфекционистите. Ич не е убава особинава ама тоа е, дури и на самата себе ми смета, не па на другите. :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Boka98

    Boka98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2021
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Nonstop mozokov mi raboti 2 4 .7 plan a plan b plan c ,neznsm so da kazam psihicki se opteretuvam ...
     
  18. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.008
    Пол:
    Женски
    Перфекционист сум. Сакам се да ми биде под конец.
     
    На Boka98 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mantisa

    Mantisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Ne daj boze. Samo opusteno. Perfekcionistiye se spored mene postresni ljuge so samoto toa so sekogas sakaat sve da e perfektno.
     
  20. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Ептен амбициозен перфекционист сум, имам превисоки критериуми, преголеми очекувања. Ова дефинитивно му го комплицира животот на поединец, т.е. сама си го усложнувам, де.
     
    На boomsleng и sweet dreams ** им се допаѓа ова.