1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Песимист или оптимист?

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelche, 7 август 2010.

 1. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Песимист, оптимист, или златна средина?
  Песимист, личност со мрачни сфаќања, со мрачно гледање на работите, т.е гледање на животот од темната страна. Оптимистот е сосема спротивно од песимистот, личност која што гледа од светлата страна на животот, со надеж за подобро утре..и така натаму. ‘‘Златна средина‘‘ би било нешто како половина оптимист, половина песимист, или само реалист.
  Од која страна на животот гледате Вие? Темната или посветлата?
  Себеси се сметате за, оптимист или песимист, или сте нешто како ‘‘златна средина‘‘?

  Се извинувам доколку темава е дупла, проверив и не најдов слична на оваа. Но луѓе сме, грешиме, можеби сум прескокнала некоја.
   
 2. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.494
  Допаѓања:
  2.684
  Za nekoi raboti mislam pozitivno, a pak za nekoi odma crni misli mi preletuvaat niz glavata ........ taka da bi rekla deka sum realna i realist vo sekoj pogled.
   
  На Boka.A му/ѝ се допаѓа ова.
 3. elenaklasik

  elenaklasik Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2010
  Пораки:
  4.416
  Допаѓања:
  10.180
  Пол:
  Женски
  Е добра тема,ми се бендисува.

  Се трудам да сум и сум позитивна личност и оптимист без разлика во колкава тешкотија се наоѓам.И секогаш им укажувам на помалку позитивните и негативни личности дека е од значење човек да е оптимист,сепак нели во склоп на реалноста ,и да верува во подобро утре.Секого го мачат различни проблеми ,секој човек понекогаш ќе се најде во (за него)безизлезна ситуација ,но треба да ја има вербата и надежта во себе дека работите се менуват и ќе се подобрат.И секако трпение треба да се има.
  Бидете позитивни и оптимисти ,мислете на убави работи и правете добро и добро ќе ви се случува.
   
 4. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  Оптимист во секоја смисла на зборот....секогаш верувам...дури и да се мали шансите...постојат некогаш денови и кога ја губам надежта...но тоа е ретко....зошто велат надежта последна умира... :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.647
  Допаѓања:
  149.467
  Реалист...онаму каде што треба поттик се залагам за оптимизам,ама не претерувам со него,лошо е да се залажуваш ако реалните шанси се нула за нешто,па ја смирувам топката.
   
 6. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Токму така како Лилит. Реално гледам на нештата. Ако има шанси се надевам, оптимистички гледам на работите, но доколку е очигледно дека нештата нема да бидат такви какви што посакувам, песимист сум.
   
 7. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  43
  Оптимист сум но понекогаш за минут може да ми помине некоја црна мисла низ главата
   
 8. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  реалист - иако моето реално согледување на работите повеќето го отценуваат како песимизам :)
   
 9. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Вечен оптимист со повремено наоблачување од песимистички напад :D :D
  Најсериозно, сите околу мене често ме задушуваат со желбата да ги тешам и му кажувам дека се ќе биде во ред (мојата омилена реченица). Се случува и да изгубам надеж меѓутоа во она кое што знам дека нема да се случи, значи реално каде што треба гледање на работите. Е сега зависи и од ситуацијата нели? Не може да гледаме се само црно или бело!
   
 10. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Оптимистички реалист :)
  Јас сум мешавина на оптимизам, цело време зрачам со позитивна енергија, така се чувствувам, а потврда за ова ми имаат дадено луѓето околу мене. Но покрај оптимизмот, секогаш се трудам да останам приземјена и реално да гледам на работите.
   
  На aspekti му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.295
  Пол:
  Женски
  Не можам да гледам оптимистично на некои работи за кои знам дека нема да се сменат. Како да викам од утре ќе биде подобро кога, знам дека се полошо и полошо станува. Животот ме научил да гледам песимистично на работите, да очекувам малку... ако добијам повеќе, ќе бидам среќна. Од оптимизмот може само да се разочарам, а тогаш болката е поголема.
  Секако не во сите полиња гледам на црно... во љубовта сум голем оптимист и мислам дека таа може да ги излечи сите рани... љубов и се е можно :)
   
 12. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Оптимистичко настроена , со некои испади на песимизам :D
  Помеѓу оптимист и песимист повеќе сум реалист, реално гледам на работите и секогаш гледам за секоја работа да најдам повеќе од едно решение што значи не сум песимист.
  Оптимист сум кога се во прашање повеќе работи, ако не се надеваш на нештото и никогаш нема да се оствари.
  ПС Никогаш не земајте пари од песимист , тој не се надева дека ќе ви ги врати. :)
   
 13. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.295
  Пол:
  Женски
  ^^ Лукс поинаку е поговорката: Секогаш земајте пари од песимист тој и онака не се надева дека ќе му ги вратите. :lol:
   
 14. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Оптимист сум,иако нормално некогаш може да ме зафати песимизмот,но ретко се случува.Подобро човек да е оптимист,затоа што песимизмот или негативните мисли до никаде не водат,освен до лошо расположение и негативен начин на гледање на нештата во животот.Сметам дека среќата во животот зависи и од оптимизмот,песимизмот, едноставно се е до нас и до тоа што ќе дозволиме да преовладува во нас,дали оптимизмот или песимизмот.
   
 15. MarushkaMaci

  MarushkaMaci Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  0
  Најчесто оптимист,мразам луѓе кои шират негативна енергија :D
  Но многу многу ретко се случува да бидам и песимист... :?:
  Само позитивно :y: 8)
   
 16. Echo

  Echo Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  114
  Песимист, накај реалист најчесто. Поубаво ми е кога за све ја земам најлошата можна варијанта, па после секое убаво случување ми е и мене многу убаво, а кога сум била оптимист, само сум се разочарувала. А од друга страна, јас песимизмот не го поврзувам со негативната енергија. Секој човек има право на свој став и размислување. Кога ќе го прашаш-ќе ти каже и тоа е тоа од негативната енергија. И јас сум песимист, па правам нормален муабет, се шалам, се смеам исто како и другите и не ширам негативна енергија. И јас сум среќна, иако сум песимист. Не мора да биде исклучиво поврзано едно со друго... Барем јас така мислам и осеќам. ;)
   
 17. kikeee

  kikeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  кај мене не може да се каже ни дека сум песимист ни оптимист.. зависи од случајот, некогаш гледам песимистично на работите, некогаш оптимистично... и самата често си го поставувам ова прашање, но тешко да најдам одговор, можеби кога ке бидам повозрасна :D :rofl: :rofl: :rofl:
   
 18. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Секогаш се трудам да бидам оптимист и да ги гледам работите позитивно. Луѓето кои се оптимисти шират позитивна енергија.Прекрасно е чуството кога ќе направиш разговор со личност која е весела,насмеана,која ќе ти ги пренесе тие позитивни чуства.Во ред е секогаш неможеме да бидеме расположени но барем да се потрудиме.Како велат надежта последна умира,па така да се надеваме дека работите че бидат подобри а не полоши.
   
 19. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Е така де Лоли, сум ја извртила јас :D фала што ме поправи.
   
 20. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  202

  Како јас да сум го напишала :) Се смеам и тоа нон-стоп , се зезам се глупирам....ама сум песимист за работи како исполнување на целите во животот или дека нешто ке добијам затоа што ако не добијам едноставно ке си кажам знаев а ако добијам многу ке се израдувам...ако бидам оптимист само ке се разочарувам