1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Песимист или оптимист?

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelche, 7 август 2010.

  1. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Оптимист.
    За мене чашата е половина полна, а не половина празна.
     
    На whiteButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  2. M-1207

    M-1207 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Јас сум оптимист, но животот безброј пати ми укажал дека секогаш кога сум позитивна во врска со нешто, секогаш ми се случува обратното и затоа се трудам во сите ситуации да останам без став или песимистична се со цел тоа што стварно сакам да се случи да ми се исполни :D
     
  3. TheBlueMoon

    TheBlueMoon Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    ^Проблемот не е во тоа.
    Најчесто, кога размислуваме оптимистички, претеруваме со очекувањата. Што и да излезе потоа, до некаде сме разочарани.
    Пак ќе кажам, да си реалист е најубаво. Нормално неможеш секогаш да бидеш ладен, некогаш ќе си се порадуваш, ќе се насмееш.:D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Portishead

    Portishead Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    742
    Пол:
    Женски
    Не ги поврзувам своите очекувања за иднината со самата иднина.
    На некој начин ’живеам во моментот’ , без претерано да размислувам околу тоа што може или не може да се случи, но истовремено се стремам кон повисоки цели и имам нереални очекувања кои се трудам да ги исполнам максимално колку што ми дозволува реалноста. Си го бојам секојдневието со нереалноста и фантазијата, и би рекла дека сум и оптимист, и песимист, па на моменти дури и реалист, но никогаш не сум рамнодушна. :)
     
  5. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Не сум песимист, не сум сосема оптимист, не би се рекло дека сум во некоја златна средина, што сега? Хехе јас сум од се по нешто, зависи до ситуацијата! :rofl:
     
  6. Zajce123

    Zajce123 Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Каде ја најде книгата со македонски превод ?
     
  7. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Песимист од ко знам за мене.
    Не сум во крајни цели, да сум толку безнадежна личност, но сепак ја гледам реалноста и кога не успеам во тоа шо си го имам замислено не се разочарувам многу.
    Еднаш си реков чекај бре малце оптимистички ова она, и само кога ништо не направив почнаа депресиите и од тогаш не “летам високо“.
    И често пати не сакаат другарките да им кажувам шо точно мислам за нејзината нова врска дека искрено не сакам да лажам некој за да се затрескаат уште толку ако гледам дека овој лаже, суше.
    Мисалм и затоа ме немат прелажно до сеа. ;)
    (Ај лук фор ју ин магазинс 8))
     
  8. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Оптимист, за да успееш во животот, не треба да бидеш песимист, бидејќи ќе стоиш само во едно место, нема да одиш напред и нема да стигнеш до целта.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  9. vrapce.b

    vrapce.b Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Јаc cум голем оптимиcт, но пред луѓето cе претcтавувам како пеcимиcт. Длабоко во cебе верувам дека некои нешта ќе cе иcполнат, но пред луѓето зборувам дека нема шанcи тоа да cе cлуци. Не cакам подоцна да ме cожалуват, и да миcлат дека cум многу cамоуверена.
     
  10. love.a7x

    love.a7x Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    112
    Пa нaјчестo рaзмислувaм oптимистички, и тoa честo знaе дa ми дoнесе рaзoчaрувaњa. Oд еднa стрaнa пoдoбрo е дa се биде песимист, зaтoa штo песимистите не oчекувaaт дa им се случи нештo убaвo, и кoгa ке се случи тaквo нештo тие се изненaдени и имaaт пoдoбрo рaспoлoжение. Нo oд другa стрaнa, не е бaш дoбрo светoт дa гo гледaш oд негaтивнaтa стрaнa. Зaтoa, мислaм декa нaјдoбрo е дa се биде реaлист.
     
  11. anna.tesoro

    anna.tesoro Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Толку голем оптимист сум што ми се случило да се надевам дека мртов човек може да се разбуди се додека не го спуштија ковчегот во земја. (facepalm)
     
  12. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Вечен оптимист.Отсекогаш. :)
     
    На skorpija123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BestFriends.99

    BestFriends.99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2014
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Секогаш кога мислам лошо,лошо ке испадне работата.А кога ке мислам добро/ќе успеам,работата ке испадне добра.И одсега сум оптимист :D
     
    На skorpija123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Јас сум реалист.
     
    На BoyL му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Оптимист сум, секако. .
    Лично мене полесен и попродуктивен ми е животот.

    Но и песимистите и оптимистите се "во право". За оној кој е песимист нели по природа, сите докази водат кон тоа, Затоа што има такво верување во потсвеста, привлекува се што е на ниска вибрација и така доаѓа до неговата прва и единствена опција.
    Кај оптимистите е исто, ним им се случуваат работи за да се докаже нивната теорија.
    На вибрација сме зависно од размислувањето.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  16. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Оптимист.
    Психата многу влиjае кај човек..скоро секогаш, иако многумина сметаат дека не е така сепак тоа e реалната вистина околу психологијатa.
    Со самиот оптимизам во себе носиме позитивни работи со себе како и внатрешно така и надворешно. А со самиот песимизам се огорчуваме сами со себе и си створаме негативности.

    Понекогаш на сите знае да ни дојде преку глава од се, но тоа се моменти на психа кој секој човек несвесно ги носи со себе, во глобала важно е да сме ведри, позитивни и оптимизми секогаш бидејки самите во себе си го пронаѓаме мирот и спокојот, среќата и задоволството.
     
  17. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Јас сум голем песимист. Не верувам во ништо, не верувам во подобро, ама и не застанувам, секогаш се трудам за подобро, оној мал процент на оптимизам во мене ме тера да не се откажувам! Можда одвнатре сум песимист, ама не дозволувам однадвор да изгледа така..
     
  18. Monica*

    Monica* Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Вечен оптимист. Верувам во подобро утро. Некогаш дури и влегувам во конфликт со луѓе кои на се гледаат негативно кои шират негативна енергија и таквите луѓе искрено не ги поднесувам.
    Не е се сиво и црно ниту пак животот е розова бајка во која се е совршено и цветаат ружи од секоја страна.
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Зависи до ситуацијата. Песимист сум за оние работи кои знам дека е тешко да се остварат. И секогаш сум во право. Таквите работи не се оствариле. Знам да бидам оптимист кога знам дека има големи шанси да успеат некои работи. Претежно сум песимист затоа што многу работи во животот не ми успеале.
     
  20. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Реалист.
     
    На skorpija123 и Ketchup им се допаѓа ова.