1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Песимист или оптимист?

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelche, 7 август 2010.

  1. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Се сметам за реалист,а сакам да сум малку повеќе оптимист :)
     
  2. Camellia

    Camellia Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    10
    Голем оптимист сум, но не значи дека не гледам реално на работите.
    Тешко е да си оптимист, се надеваш дека ќе биде добро и ако испадне лошо тешко ти е, а ако испадне добро... не дека нема да си среќен, но сепак си се надевал на тоа и ти е онака. Песимистите... ако испадне добро, а не се надевале ќе бидат сепак повеќе среќни отколку оптимистите во истата ситуација.

    Во последно време ми се случува да бидам реалист. :)
     
  3. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    125
    реалист, но повеќе одам кон оптимист :)
     
  4. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    Песимист,нејќам премногу да се надевам за нешто,од едноставна причина што нејќам да бидам разочарана,така можам само да се изненадам.
     
    На soledad му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Med

    Med Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Реалист накај оптимист. :)
     
  6. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Кога подобро ќе размислам не сум до толку песимист :angel:
    Би рекла „знатна средина“ - реалист.
    Кога би ми се поставило прашањето: „Дали чашата е полуполна или полупразна?“ би одговорила во зависност од менталната и психичката состојба во која сум во тој момент. :D
    Инаку знам и многу да паничам предвреме и да кревам паника за непотребни работи, да мислам дека е крај на светот итн. Среќа во таквите моменти секогаш се наоѓа некоја светла точка - оптимист, во мојот живот кој ми помага.
    Оптимистично гледам на работите кога сум среќна. Сепак тоа не е добро. :worried: Како што велат: „Никогаш не ветувај ништо кога си среќен и не се откажувај од ништо кога си тажен.“ :nod:
     
  7. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Оптимист! Секогаш гледам позитивно на работите, иако некогаш ми се случува да се разочарам и да се настројам малку и песимистички :) Ама, многу брзо ми поминува песимистичкото расположение и веднаш се враќам во нормала, а тоа за мене е - позитивноста :)
     
  8. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    И јас сум таква.
     
  9. samovilla

    samovilla Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Реалистка, т.е. песимистка затоа што таква ни е реалноста.
     
  10. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Со ова не се сложувам. Сите на крај се разочауваат, без разлика дали се песимисти или оптимисти. Башка, колку повеќе гледаш негативно на работите, толку повеќе и ќе ти се случуваат негативни работи.
    Има една интересна изрека за песимисти и оптимисти, која вели:
    И песимистот и оптимистот грешат приближно исто во проценките. Разликата помеѓу нив е тоа што оптимистите го живеат животот повесело. :)
     
    На Bise му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Extraordinary.girl

    Extraordinary.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    421
    зависно од ситуацијата, али во суштина секогаш гледам на подобрата страна така да оптимист :) понекогаш дури и иритира мојот оптимизам, мојата позитивност кога работата ке тргне на лошо, нема да излезе како што си очекувал, посебно другарка ми која е антагонист на мене, поголем песимист неам запознато во живот, знае да ме спушти на земја, и коа нема причина за грижи увек нешто ја мачи, и кога се е како подмачкано и така фино, се ти иде по шаблонче тука е за да ти го поквари тој прекрасен момент, али тоа е на секунда братче, од едното влегло од другото излегло :D што да правам кога сум си позитивна личност :) кај нејзе пред компјутер и стои еден огромен лист со натпис "think positive, be positive" од мене :D
     
  12. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    Ми велат тежок песимист сум била на моменти. Да, не викам не, но се случува на моменти. Не секогаш ги гледам работите од темната страна, но и не секогаш се надевам на подобро утре. :) Би рекла дека сум реалист.
     
  13. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Оптимист дефинитивно и тоа голем :) !!!
    Еве пример утре полагам и јас сум оптимист дека вечерва ќе стигнам да научам 200 страни хахаха
    Едно нешто што моето животно искуство ми покажало....тоа е дека оптимизмот е јако средство за опдобрување на општата физичка и психичка состојба. Еден многу тежок период од мојот живот го пребродив под рака со оптимизам....песимистите шират паника и негативна енергија и на другите околу нив, оптимистите спротивно ;)
     
    На TennisBabe му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    Кога како зависи од расположение и од ситуација понекогаш песимист а понекогаш и оптимист
     
  15. frutini

    frutini Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    252
    Оптимист секогаш :) :D
     
  16. unique.lady

    unique.lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    69
    оптимист се разбира и треба секој да мисли на добро да ја гледа посветлата страна од животот!
     
  17. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Jас сум голем оптимист ја гледам секогаш светлата точка во тунелот.Викаат ако си оптимист и навистина убави работи ке ти се случуваат,а ако мислиш на лошо си за било која работа си велиш нема да биде нема и така ке искочи на крај.Поминав и пребродив мн тежок период во животот мој и тој што ме учеше да бидам оптимист веке го нема,а јас го послушав и останав таква иако многу ми е тешко ама морам напред да гледам.За песимистите знам дека шират многу негативна енергија имам таква тетка и од кога ја знам е песимист невиден и кога сум со неа ми шири таква негативне енергија што ме тера на расправање и депресивна сум.Затоа си се дружам само со оптимисти тие се многу позитивни луѓе и кога сум со нив сум најсреќна и ми даваат сила за понатаму.Моја порака до феминките е бидете оптимисти,дружете се,уживајте во животот затоа што го имаме еден и краток е мислам дека нема место за песимизам во него во секоја темина има по некоја светла точка вие обидете се да се фокусирате само на таа свелта точка и не мислете на лошо и само напред на патот кон успехот има многу препреки и падови кои ако не ги поминеме нема да знаеме како е да бидеме посилни и да се справиме со сите ситуации.Тоа што не не убива не прави посилни.
     
  18. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    оптимист секогаш,само 0,000001 % песимист=доволно за удобен живот за мене ;)
     
  19. chica.bomb

    chica.bomb Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    37
    ОПТИМИСТ!
    Со самата помисла на ДОБРО и ВЕРБАТА во истото, само по себе ќе си дојде...
    Не размислувајте песимистички, имајте верба во СЕБЕ и во вашата способност да ги исправите работите!
    Не е се така црно...
    И чашата не е полупразна, туку ПОЛУПОЛНА!

    Сепак, за ВАС СЕ РАБОТИ - ЗА ВАШАТА СРЕЌА!

    Гледајте на позитивната, посветлата страна од животот!
     
  20. katakomba24

    katakomba24 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    533
    Вечен оптимист... само понекогаш малку на моменти помислувам дека може да се случи нешто неубаво. :D