1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Песимист или оптимист?

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelche, 7 август 2010.

  1. ma4e-94

    ma4e-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    42
    Вечен оптимист.....
    зошто да бидам песимист :? животот е еден и ако се мрачно гледаме на нештата тогаш што :?
    моето мислење се промени откако ја прочитав ’моќта на позитивното мислење’од норман винсент пил. :)
    порано со секој проблем посакував да умрам да не снема а сега ке живеам се додека животот не ме победи...
    секогаш мислам позитивно за да ми се случуваат позитивни работи..
    а и зошто да сум песимист кога имам родители,другарки кои ги ценам и сакам,имам го тој што го сакам и знам дека и тој ме сака...што друго треба за човек да биде среќен?

    БИДЕТЕ ОПТИМИСТИ СИТЕ!!! тој свет и поубав и сте среќни верувајте.....а проблеми ке има секако ама ке поминат со смеа... :D :D :D :*
     
    На Zajce123 и HoneyBun им се допаѓа ова.
  2. solzuska

    solzuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    135
    мислам дека имам пишано на темава ама ајјј... :lol:
    оптимист, можеби и премногу, па што да правам, си се надевам еееее :lol:
     
  3. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Каде и како треба така мислам... Не сум некој голем оптимис но кога треба така да размислувам ако е до мене се трудам за некои работи да ги поттикнам или па едноставно само позитивно да размислувам.. Сепак би се одлучила за реалната страна.. Тоа највеќе ми прилега иако многу пати се разочаруваме од реалноста за жал.
     
  4. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Реалист во поголем дел од случаевите, оптимист сум кога станува збор за други, а кога е за мене :?: реално гледам на работите без некој претеран оптимизам.
     
  5. stewart

    stewart Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    30
    зависи од ситуацијата...но би рекла реалист... :)
     
    На ma4e-94 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    4.832
    Пол:
    Женски
    Оптимист
    Имаше време кога паднав у тешка депресија, кога мислев дека се е црно, ама една личност ме извади од тоа за моја среќа
    Сега?
    Сега само напред!!!!! ;)
     
  7. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Чистокрвен реалист :) .
     
  8. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Амммм...во суштина јас сум оптимист, ама некогаш звучам песимистички бидејќи мислам дека се случува обратно од тоа што јас го кажувам или го мислам. Затоа во последно време работам на мојата потсвест :D
     
  9. Renee

    Renee Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    27
    Песимистичкото гледање на работите само ќе донесе лошо расположение, и мрак, затоа повеќе тежнеам кон оптимизмот. Колку и да ни е тешко во некои моменти, не треба да зборавиме дека од тешкото има потешко ;)
    Без разлика кој и што и да ни рекол најпрво треба да се сослушаме самите себеси, и да одлучиме до каде сме па потоа да ги слушнеме мислењата на другите. Секој може да вети лажно утре, но никој не може да го врати изгубеното вчера. Затоа некогаш некои совети баш и не се најпродуктивни иако се дадени со најдобра намера.
    Реалноста треба секогаш да не води низ животот, бидејќи нема реприза, грешките што сме ги направиле вчера не можеме да се вратиме да ги избришеме, но затоа животот ни дал втора шанса со иднината, а таа втора шанса треба да ја прифатиме и оптимистички да гледаме на неа. ;)
     
  10. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    јас сум оптимист 97% од времето, но сепак имам такви моменти каде што не верувам доволно во себе и не мислам дека ќе успеам и имам малку и песимизам во мене.
     
  11. Vivaforever

    Vivaforever Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    17
    Вечен оптимиста ...и во најголеми гомна да сум позитивно размислувам,може да ме фати само мала паника,но моментална,ако почнам реално да ги гледам работите ќе треба да се самоубијам хихих :)
     
    На beticka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Песимист да ви било оптимист со долго животно искуство. Ај бре мајката...
     
  13. LightOFF

    LightOFF Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    72
    Се обидувам да бидам оптимист но не успевам секогаш,некогаш го имам тоа чуство дека се ке биде ок,а длабоко во себе знам дека нешто ќе тргне наопаку,но секогаш со надеж за подобро утре
    И една шега за крај :D
    Кога на оптимистот ќе му потонат сите бродови, тој не губи надеж....туку ги гледа како подморници!
     
  14. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    ОПТИМИСТ ЕДНОСТАВНО ТРЕБА ДА СМЕ СРЕЌНИ ЗА ТОА ШТО СМЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ А ЗА СЕКОЈ ПРОБЛЕМ ИМА РЕШЕНИЕ!!! ТАКА БАРЕМ СПОРЕД МЕНЕ ЈАС СУМ ГОЛЕМ ОПТИМИСТ СЕКОГАШ КОГА КЕ НАИДАМ НА НЕКОЈ ПРОБЛЕМ СИ СЕ ТЕШАМ САМА :) И СИ ВЕЛАМ ДЕКА ЗА СЕКОЈ ПРОБЛЕМ ИМА РЕШЕНИЕ ПА КЕ ГО НАЈДАМ НЕКАКО НЕ СУМ ОД ТИЕ ШТО ТРЕСКААТ ГЛАВИ КОГА СЕ РАЗОЧАРАНИ ЗАТОА ШТО НА КРАЈОТ ИЗЛЕГУВА ДЕКА НЕ ВРЕДИ ЗА НИШТО ДА СИ ГО ТРОШИШ ЗДРАВЈЕТО И НЕРВИТЕ.
     
  15. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    775
    поранешен оптимист.. сега реалист... :(
     
  16. smiley-94

    smiley-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    321
    оптимист ;)
     
  17. kostic

    kostic Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    15
    Оптимист со мала доза на песимизам во одредени периоди и случувања :)
     
    На Inna5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. beticka

    beticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    22
    браво вивичка се сложувам до збор,јас сум си борец и дај боже таква да си умрам,поинаква не би се сакала самата јас
     
    На Vivaforever му/ѝ се допаѓа ова.
  19. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    поранешен песимит во голема мера :(( ...сеа оптимист!!....али повеке накај златна реалност сум хехех
     
  20. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.982
    Допаѓања:
    5.721
    јас сум роден оптимист , секогаш размислувам позитивно за работите без разлика дали се реални или не . Верувам во мојот сон но не го сонувам животот .Мислам дека почнувам да го живеам сонот :) И секогаш мислам : внимавај што посакуваш , можеби и ќе ти се оствари :)