1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Песимист или оптимист?

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelche, 7 август 2010.

  1. Biggie

    Biggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    62
    Песимист .. би сакала да гледам убаво на работите ама најлошо е кога ќе се заебеш за нешто (го мислиш вака, а било така). Мислам дека е подобро да се излажеш ако си мислел дека е нешто лошо, а да испадне добро, отколку обратно. Некако во денешно време песимизмот е поблиску до реализмот. Па и мојот пост е песимистички кога ќе видиш, ама тоа е ..
     
  2. Ani.taa

    Ani.taa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    62
    zavisi vo kakva situacija se naogam...ako sum premnogu razocarena kolku i da sakam nemozam da bidam optimist i da mislam deka rabotite ke se sredat i ke bide se ok. se zatvaram vo sebe i preovladuva vo mene onaa pesimistickoto. a koga se mi e pod konec e togas pogolem optimist nema od mene :D
     
  3. tweetygirl

    tweetygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    10
    За повеќето работи кои ми се случуваат сум оптимист но има работи кои ги гледам на нај црн можен начин нај песимистички.... значи јас сум во златката средина ;)
     
  4. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Отимист, можеби и најголемиот. И кога ми е најтешко, не седнувам да плачам и умирам, туку викам мора да има некое решение. За се впрочем постои решение. Нема нерешлив проблем. Можеби не секогаш само решението ќе ни се допадне или ќе ни одговара во моментот, зашто на работите гледаме од друг агол, субјективно. Но со „ладна“глава на раменици, сигурно оптимистички се размислува. Впрочем и ако сме песимисти, ќе влежеме во големото море каде што големите ги јадат помалите. Веројатно?
     
  5. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.943
    Mислев дека сум вечен оптимист но сватив дека во последно време многу паничам на работи и не ги гледам од посветлата страна ..Знам и слабо да реагирам кога треба да бидам јак карактер , се трудам тоа да го сменам од корен и ги вложувам сите напори за дa бидам старата оптимистка која ќе ги бодри останатите дека не е се така црно и дека во секое лошо има и добро :) :) :)
     
  6. BudalceT0

    BudalceT0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Во глобала сум оптимист и то до негде карактерно е многу одлично но некогаш се случува од толку оптимистичка настроеност и да се разочараш(да се дрецниш на земја) хехех.....и пак да си останеш оптимист............
     
  7. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Песимист сум... и тоа многу голем песимист. :| Се трудам некако да го сменам тоа ама тешко ми оди. Откако знам за себе сум таква. Секогаш кога сум се трудела да ги гледам работите од посветлата страна тоа завршило со разочарување.
     
  8. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    ауу песимист и тоа најголем што може да постои, ако нешто не ми тргне од почеток , нема шанси да се надевам дека ќе тргне понатаму :|
     
  9. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Секогаш сум оптимист,не се откажувам од ништо,одам до крај па макар и да знам дека нема да успеам !!! :D Секогаш се водам по оваа изрека `` Зошто си тргнал,кога не планираш да одиш до крај ``???
     
  10. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    не сакам песимисти и мразам да се дружам со такви луѓе...по природа сум оптимист,макар што понекогаш може да ми се случи да помислам на нешто лошо..Но,во главно се трудам да бидам оптимист и позитивна личност...разочарувања постојат..но секогаш треба да се гледа светлата страна на животот..т.е сврти се кон сонцето и никогаш нема да ја видиш сенката :D
     
  11. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Голем песимист ;(
     
  12. bornthisway

    bornthisway Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    30
    Оптимист сум :D па нели после дождот доаѓа сонце? ;)
     
  13. Night.Wish

    Night.Wish Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    33
    Паа се трудам да гледам оптимистички на работите и да ја гледам посветлата страна, и кога сум разочарана, се тешам дека се ќе се среди и ќе биде во ред. Така да оптимист сум :)
     
  14. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    па, понекогаш знае да ме фатат лошите мисли(да ми го окупираат мозокот)
    но во главно сум оптимист
    како што се вели дека по дождот доага сонце :$ :sun:
     
  15. Mracna

    Mracna Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    116
    Песимист. Послем дождот , камења паѓаат :worried:
     
  16. AutumnEyes

    AutumnEyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    6
    Повеќе би рекла песимист,бидејќи ако не очекувам ништо тогаш нема да сум разочарана,туку би била среќна и оние малечки позитивни нешта кои би ми се случиле.А ако би била оптимист,тогаш постои таа можност да сум разочарана,ако претходно целиот свој труд и желба сум го внесела во нешто за кое на крај сфаќам дека не вредело..
     
  17. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    песимист повеќето
     
  18. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Во најголем дел од случаевите сум песимист, но за одредени работи држам златна средина. :)
     
  19. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Може да добијам еден пехар за најголем песимист :punch: :punch: иако ретко знам и оптимистички да изреагирам
     
  20. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Реалист. На прашањето дали ја гледам чашата пола празна или пола полна, јас прво прашувам што има во неа :)