Петкратно убиство кај Скопје

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Ickovska, 13 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.794
  Допаѓања:
  29.131
  Пол:
  Женски
  http://sky.mk/makedonija/20089.html?task=view


  ФОТО: граѓаните во Радишани им одаваат почит на убиените
  Блокада на Љуботенски пат пред влезот во населбата Радишани накај селото.

  Локалното населени на влезот од населбата поставило контејнери за ѓубре и го блокирало патот, а полициски возила има на влезот во Радишани од Скопје.

  Насобраните граѓани, носат пароли со натписи `Да се најдат убијците`, тие се насобрани да им одаде почит на убиените и палат свеќи во населбата.

  Локалното населени вели дека се починатии Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацевски и Ќире Тричковски, велат дека се насобрани и бараат да се реши ова убиство од страна на надележните и додаваат дека семејствата наместо да се радуваат, сега дома кукаат.

  Жителите од Радишани побараа одговорност од министерката Јанкулоска како што знае и умее да го реши случајот и да ги најде сторителите кој на дрзок и подмолен начин убија четири момчиња од Радишани и еден маж од Црешово, синоќа во близина на Смилковското Езеро во близина на Скопје.
   
 2. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.129
  Допаѓања:
  29.020
  Пол:
  Женски
  Блокиран е и Љуботенски пат, дојдени се луѓе од Чаир од Бутел од тука од Радишани :( Инаку според она што го слушнал татко ми во една од куќите на убиените деца е тоа дека биле врзани па потоа убиени :( колку е ова точно не знам, така зборат луѓево.
  Радишани е како мртво, ѕиркам од прозор и дури ни птичка не пее ;( како да не диши :worried: уф колку лошо се осеќам само ;(
   
 3. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  1.987
  Млади момчиња биле петтемина убиени?

  и под тоа - 2,851 people like this :@ :@ :@ :swear: :swear: :x

  Не можам да престанам да мислам на ова, како ли им е само на родителите .. На празник, место да слават тие .. Како ли им е сега, како ќе им биде секој Велигден .. ;(
   
 4. Anonnimna

  Anonnimna Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  76
  [СДК] Сакам да кажам...

  Цеко мој,ми фалиш убавецу..Почивај во мир ;( ;( ;( :l:
  ќе се отркијат сторителите, МОРА
   
 5. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.257
  И јас се осеќам многу лошо, не ми се верува дека некој е толку болен да убие 5 луѓе, се прашувам зошто? Зошто????
  Се надевам дека случајот ќе биде решен, а се молам само да не се креваат тензии на база на шпекулации, бидејќи се плашам дека работите уште повеќе ќе излезат од контрола.
  Што им е на луѓето бре?????????????????????????
  :x

  И ве молам не го поврзувајте настанот го иконите од Св. Димитрија, гледам и на други теми, демек иконите го навестиле тоа, мислам..... :^)
   
  На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
 6. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.417
  Е сега нека се деси чудо, нека станат децава ко ништо да не било, а на нивно место нека легнат убијците...
  Уф колку се потресов ...не можам да се сопрам од плачење...
  Ах тие шиптарски копилиња...ни го загорчеа животот, колку фамилии се зацрнеа за секогаш ради нив...племе заостанато, злото во светот :@ :@ уф :@ уф :@
   
  На Ragazzina, glosipgirl, Juicy03 и 7 други им се допаѓа ова.
 7. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.679
  Пол:
  Женски
  Братот на 45-годишниот убиен дал изјава.
  Тој мисли дека неговиот брат е убиен, затоа што бил затекнат на местото, па да не биде сведок на убиството на момчињата.

  Јас сум згадена.
  Децава биле војнички построени, еден до друг. И со куршум директно во глава биле застрелани.

  Не знам што да кажам.
  Младинава реагира најбурно....
   
 8. Lovely15

  Lovely15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  31
  Леле целата се потресов, многу жално. Нека почуваат во мир. ;(
  Кој знае како им е сега на родителите... ;( ;(


  Петок 13 . Господе што ти згрешивме толку што на овој ден наместо да бидеме среќни за Велигден, треба да жалиме за убиства и немири што се случуваат .. :( :'( :worried: ;(
   
 9. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.818
  Допаѓања:
  10.620
  Пол:
  Женски
  Ми препукна срцево кога слушнав. Па од кај мене, до езерцето има 10ина минути пешки одење.
  Прилично сум сигурна дека ова нема да остане вака, дека нашиве ќе вратат на петмина нивни. После Велгиден мислам дека ќе избие. Како и да е, жално е. Тие млади, животот пред нив, повозрасниот ете остави дечиња мали без татко да растат.
  Ах бре Македонијо, шиптариштава не сотреа. Ги мразам, од дното на душата.
   
  На anabel-a и Breezy им се допаѓа ова.
 10. macigv

  macigv Активен член

  Се зачлени на:
  1 март 2012
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  12
  срашно навистина страшно место на велигден тие во црна дупка :( :( :(
  сочуство до нивните најблиски

  а тоа кој ги убил ке се дознае, но да не избрзуваме и да се воздржиме од коментари ок. никој ништо не знае кога ке се дознае тогаш да судиме, а сега да се воздржиме. без разлика кој да ги убил има да плати за тоа скапо.
   
 11. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.449
  Нека почиваат во мир душички.
  А за се останато во државата и за дотичната Јанкуловска немам коментари уште од смртта на Мартин.
  Бесна сум, тажна и на овој голем ден грешам душа и им посакувам смрт на убијците.
   
 12. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.574
  Допаѓања:
  17.920
  Пол:
  Женски
  Не можам а да не се расплачам ;(
  Којзнај како му е на родителите, наместо да слават Велигден, нив ова му се случва.
  Почивајте во мир Душички ;( ;(
   
 13. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  541
  Од сабајле кога слушнав не можам да се смирам. Едното дете е познаник на стрина ми и баш преска ми раскажуваше како не можеле да се смират неговите родители. Лекарите им лупале на секои 10 мин инекции за да се смират, не можат да се соочат со вистината. Ова според мене или ќе прерасне во војна или од утре се ќе се заборави, друго нема. Дај боже да се открие кој е. Леле, леле сигурна сум дека Господ ќе ви плати за секоја солза пролеана поради вас.
   
 14. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  4.773
  Допаѓања:
  64.128
  Пол:
  Женски
  Нека почиваат во мир. Јака им душа на нивните семејства.

  Згрозена сум од убиствово, згрозена сум од се што се случува во нашава државичка.

  Не знам дали навистина се убијци шиптари, но кои и да се треба да се казнат. Мислам дека повторно младите ќе се кренат како за убиството на Мартин.

  Велигден нема да биде убав како за нивните семејства така и за цела Македонија.

  Жално...
   
 15. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  Од лелекања по форуми , тажења аир нема !

  Сите имаат муда на форуми и фејсбуци .

  Денес е закажан протест на плоштадот Македонија во 16-00 . Сите што сте во можнот одете и јавно јасно и гласно искажете го револтот .

  http://www.facebook.com/groups/205793006198720/
   
 16. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  Кога македонец ќе убие двајца дилери, одма хаос на улици, се прават нереди во автобуси.. сега шиптар убива петорица наши - никој ништо не презема а надлежните немаат никакви информации. Каде сте сега?! За фреските се испотепавте сите да коментирате и давате изјави. Нека летаат глави во МВР што побрзо.
  Сега они пак ќе излезат жртви, пошто Македонија имала несредени меѓуетнички односи. Крволочен народ желен за превласт во туѓа држава, а ние сме такви кукавици па пре би се испотепале самите.
  Се убиваат луѓе, си мењаат имиња на улици и школи, си палат цркви, ние си ќутиме.
   
  На Juicy03, anabel-a, Miss-Angie92 и 3 други им се допаѓа ова.
 17. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.962
  Ау бре небидница, небидница ... не е добро. Налет од мешано општество! Налет од муслиманство! каде има негова нога има и проблеми. Само чисти етнички држави ништо друго.
  Ми иде пасошот у рака и преку океан. :(

  А македончето за години понатаму еден ден ќе каже дека живее во двонационална односно туѓа држава. Ова е процес кој трае за жал. Кога сме неспособни и полни страв, ќе не бришат од карта. Не, дете да ти расте во ваква небидница е грев. :x
   
  На Irena-2 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  Катастрофа овие шиптариве хулигани невидени дивјаци,да убиеш некој на таков подмолен и безмилосен начин без причина треба да се бесчуствителен психопат!Од сабајлево од кога прочитав неможам да се помирам со фактов,бидејќи и јас сум од истава општина.
  Како што гледам ова нема да престане,зашто нема шанси да седиме со скрстени раце покрај се што ни направија,жално...! ;( ;( ;(
   
 19. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.201
  Допаѓања:
  41.155
  Луѓе на вести па не кажаа ништо посебно ... Бог да чува и да брани, кој и да го напрабил ова, мора да е ментално растроен, и треба да се спржи на електрична столица :x
  да се надеваме дека набрзо ќе се најдат убијците, со камења да ги лунчуваме треба...
  Ајде да видиме сега Бркуловска колку ефикасна ќе биде при фаќање на убијците...
  А мене ме интересира тоа место таму е мешано или чисто наше? :?: Не знам, не сум одела натака...
   
 20. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.034
  Kaко што читам ми доаѓа да не се вратам во Македонија.
  Многу сум исплашена, не знам веќе што да мислам во моментов плачам и пишувам. Кој и да го сторил ова ќе му се врати. Не можам да посочувам кој е, како е додека не се разјасни но ужасно е.
  Леле бре, што ли мислеле? Млади, деца како така? Со цел живот пред нив. Не можам да разберам па што сака нека биде, не може така да се прави врз народот бре. Да убиеш деца, алоо! Живот во кој тек треба да се докажуваат. :x
  Страшно. :worried:

  А немириве што се подготвуваат... Па луѓе какви дивјаци, зар македонците за дивјаци се сметаат?! Ние сме горд народ а не некое племе незауздано. Смирете малку ситуација, од избрзани постапки само полошо ќе биде. Ептен забрзани постапки, бидејќи на крај македонците ќе ги обвинат дека напаѓат а не нив. Не дека не треба да се прави ништо, но избрзани постапки и те како само ќе ја влошат ситуацијата.
   
  На Irena-2 и Sun.shine им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.