1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Петкратно убиство кај Скопје

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Ickovska, 13 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    http://www.youtube.com/watch?v=3EO1lkd6Sqk

    Тука нема ништо страшно.
    Тие цајкани немале оружје кое можеле да го употребат?
    Нема Македонија војска за да интервенира?
    Ова не е протест туку вандализам.
    Треба да се прави разлика помеѓу мирен протест и нарушување на јавен ред и мир и напад врз цивили и службени лица.
    Ова треба да се спречи, а не да се кријат еден зад друг. Државата треба да им даде зелено светло за напад и одржување на редот и мирот (што е нивна обврска) а не да ги прати на место на настан за да се кријат. Па за што се таму, за украс?
    Треба да гледаат додека гнидите фрлаат запалени контејнери кон нив?
    Ама ова ќе биде иднината на државата, се што посакаа им дадоа, нека им го дадат и нашиот мир и живот.
    Кога се случи убиството како демек излегоа со осуда и да се бараат виновниците, а сега кога ги осудија сите шиптари ќе се бунтуваат, ќе ми затвараат улици на пола град, ќе маваат со камења по наш народ, проклето племе.

    Вчера автобус со број 66 (а можеби и други), бил каменуван кај Бит пазар, скршени прозори и повредени. Или тоа не се важи?

    http://www.plusinfo.mk/vest/142802/Najavi-za-novi-protesti-zakani-za-Ali-Ahmeti

    Ако, нека се повтори војната од 2001, ама тука е проблемот, македонците изгубија верба во државата и тешко дека некој ќе прифати да ја брани. Се надевам дека ќе се врати патриотизмот кај народот и ќе се свртат и против власта ако не ги поддржува.
    Нека се случи нова војна и еднаш за секогаш да се преброиме кои колку сме и да го истераме вишокот од нашата земја! Вака не оди и полека ја губиме иднината.
     
    На Pirana и Valerin им се допаѓа ова.
  2. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    3.243
    Пол:
    Женски
    Да ја повторат војната во 2001 но овој пат по можност да се борат АЛБАНИЦИ а не да бидат пички и да ги спасуваат американски копилиња како што направија во 2001. Нека им се клањаат на Амеркинаците таа година ништо друго .

    Албанското МНР е загрижено за „насилството што полицијата го применила за време на протестите во Скопје“.

    Оние 42 тони ганџа шо ги најдоа пред некој ден во Албанија?
    Ете кој ги испушил.
    Морав да споеделам алал да му е ! хахаха :))
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Абе почитувам муслимани (босанци, турци итн.) ама ова бре..овие не се луѓе да им се плукнам у племето гнасно :@ кога ќе не испотепаат сите тогаш ќе се чудиме. Да ти е страв да искочиш во твоја држава бе ало :fubar: да може сите да се соберат, би ги запалила :devil: колку сум изнервирана и колку ми се згади од нивниве глупости не можам да објаснам :puke:
     
  4. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Кои се тие луѓе и со какви срца, кои протестираат ???

    Убија неколку невини луѓе и наместо да се згрозат од убијците, тие протестираат ? А, да се случеше тоа на ваше дете ?

    Јас сум Македонка, и да беше убиец Македонец ќе се згрозев од него, а немаше да протестирам.

    Само доказ сте колку сте нелуѓе и се најлошо ! Да му се повраќа на човек од вас. :puke:
     
  5. Marzyana

    Marzyana Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    9
    Абе нарекувајте ги како сакате во стил прости, примитивни или глупи, но само е тоа одраз и љубомора наша дека тие се сложни и се поддржуваат секогаш кога им треба. Имаат силно изградена национална и религиозна свест за разлика од нас коишто сеуште не знаеме кој сме и што сме. Тоа е факт. Кај нив секој ќе ти ископа очи ако зборуваш против Албанци и исламот, а кај нас секој се исмева на нашата историја и култура.



    Да направам паралела. Јас живеам во место каде што муслиманите се преку 70% од населбата. Кај нив секој викенд џамијата е преполна со луѓе, а нашите цркви зјаат празни кога и да отидам. Нашиот народ се фрли на блуд. Не се сеќавам кога некоја од моите другарки отишла во црква, запалила свеќа, прошетала во црковниот двор, прочитала некоја духовна книга. Не дека јас тоа цело време го правам, но секој слободна прилика одам во црква да запалам свеќа. Немаат буквално никакво познавање на својата религија и националност, а од друга страна сите што ми се пријателки Албанки ли, Турчинки, Босанки имаат и те какво познавање на својата историја. Кога и да заправите муабет со нив на тие теми имаат големо познавање. И секако не можам да кажам дека сите пријателки што ги имам се лоши. Не, тоа не е точно воопшто, но дека нивната националност и религија секогаш си ги ставаат на прво место тоа е апсолутно точно за разлика од нас.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485

    Секој е верник за себеси ,и нема мерило во тоа како ке ја искажеш почита за верата.Можеби некои немаат време да бидат чести посетители на верските објекти но дома имаат икони и библија па така надокнадуваат .Споредбите на муслимани-христијани и начинот на искажување на верба во религијата е она што прави голем проблем.Очигледно е на кого му смета тоа и кој сака да ни докаже дека е поголем верник :fubar: .
    Се додека верата и религијата се користат како скриено алиби за реалните ТАКАнаречени проблеми ке си патиме и едните и другите во напредок-от :swear: .
     
    На Marossa и tessie им се допаѓа ова.
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  8. m3a3c3a3

    m3a3c3a3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    259
    ^
    -Овој пат сум со својот народ, со своите врсници и сограѓани затоа што гледам дека се обесправени. Јас не повикувам на војна, ниту пак ги разгорувам страстите, едноставно мразам насилство и неправда“, изјави Туна за НОВА.
    Кое насилство која неправда???? :x Дур јадеше леб од македоциве арни ти беа а сега ? :@
    -Адријан Гаџа на својот Фејсбук профил ја објавил неговата песна со наслов „Скопје, Тирана, Приштина“. На објавата напиша: „1 јеми“ што значи „едно сме“.
    А на овај ќелавиов лустер само би му порачала да си оди Приштина слободно :!: Ич нема да ми биди мака.
    Умот чавка им го испил. |(
     
  9. Marzyana

    Marzyana Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    9
    Ех немаат време! А, како имаат време цел ден по кафиња и дискотеки да одат, па дури шопинзи во Солун, одмори во странски држави, а немаат 5 минути да одат свеќа да запалат, да се помолат за најблиските, да научат нешто за својата религија? Да ги прашам пола мои другарки не знаат кој е Гоце Делчев, Никола Карев и останати, но ги знаат сите старлети и што е најстрашно им се воодушевуваат.

    И, не ми е поента да кажам дека сите Албанци и останати муслимани се лоши, туку дека сите својата националност и религија си ја ставаат како нешто свето за разлика од нас.

    Ех, кога Адријан порано излегуваше по македонски кафичи само колку наши Македонки му се местеле и спиеле со него со изговор тој не е ист како останатите Албанци и муслимани, но волкот секогаш си го покажува своето лице кога-тогаш без разлика каква кожа носи.
     
    На Orthophill и m3a3c3a3 им се допаѓа ова.
  10. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    ^ Божјите храмови треба да се почитуваат и посетуваат, но не секогаш тоа ја покажува верата на еден човек. Христијанинот не верува за другите да го видат, доволно е Тој да ги види неговите дела. И во самата Библија пишува дека треба да се молиме сами, во нашата „скришна соба“ „ и Он, Кој гледа тајно, ќе те награди јавно“.

    И јас не одам секоја недела и секој празник задолжително во црква. Што други обврски, што месечна попреченост. Но, затоа никогаш не сум чекала празник или делник за да одам во црква. Мојата душа сама ми сака да си запалам свеќа и во најобичен ден, кој, како сите други ни` е од Него подарен.

    Да не заборавиме дека во времето на СФРЈ бевме воспитувани на световен начин во духот на братството и единството, иако никому не му беше забранета побожност.
     
  11. Pirana

    Pirana Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    1.507
    Да ја тргнеме причината за нивните протести и тоа дали имаат право или не во случајов, нивното масовно излегување и однесување низ улиците се вика ПРОТЕСТ во права смисла на зборот, колку и да ги мразам како појава, факт е дека се сложни и играат “еден за сите - сите за еден“ за разлика од нас. Мене најмногу ме боли кога ги споредувам сликите од нивните масовни протести и нашиот мизерен миротворен марш со свирчиња и вувузели, ама толку ни е на нас, јаки сме само на вилици и најверојатно се плашиме од зборот протест и неговите последици кои се неизбежни, ако веќе протестираш биди спремен да ти треснат пендрак од глава или да ти ги извиткаат ребрата од мавање, па затоа кога се организира протест од наша страна најголемиот дел одговараат: Абе еве јас само да измијам садови и ќе дојдам да протестирам, ама па далеку сум, штознам, додека да стигнам сигурно ќе се стемни?
    ...и така се доаѓа до бројката од само 200 души кои не можат да направат апсолутно ништо повеќе од дување во свирчиња и вувузели низ улиците.
    Шабаните излегоа на протест, а не на културна манифестација и од една страна го оправдувам нивното однесување, а нашата полиција која е задолжена за одржување на ред и мир треба да интервенира соодветно (не знам за кај ги чуваат гумените куршуми) и да ги сомелат од ќотек, а они во едната рака држат штит а со другата маваат со краставици (ова на видео го видов, жива комедија да цркнеш од смеење) и не знам зошто не разрешат да ги пуштат тенковите БТР-80 кои се во одлична состојба и има да погазат се живо и диво пред нив.

    Од друга гледна точка, а тука мислам на меѓународниот фактор и мешање од страна како во 2001 со нивните демократски финтици за справување со ситуација, денес западот си има многу поголеми проблеми со кои се занимава и најмалку му е во интерес да се случуваат нови с*ања во позадина (Балканот, кој патем веќе го сметаат за свој) па доколку дојде до конфликт, шиптарските гребла нема да ја имаат нивната помош и ќе ги пуштат низ вода како удавени мачиња во река.

    Ова е класичен испит за зрелоста на шиптарските глувци кои не научија дека на вратата од стакленото ѕвоно има една обична квака низ која треба да се излезе, а притоа никој да не се заглави на излезот...
    Од нивна страна, пак паламуди оној командант пантер со Аљи за повторување на војната, шиптар глуп со раштркани заби мислиш петарда му пукнала во уста се гледа дека не знае кај се наоѓа, ако не е под диригентска палка - не знае да размислува со своја глава, па ајде нека продолжат со провокации и да докажат на дело дека не ја научија лекцијата и убедена сум дека ако дојде до војна има да си го проплачат мајчиното млеко.
    Од наша страна, јас чекам некој конечно да си понесе муда со себе за функцијата што ја извршува и да одговори на овие нивни протести.
    Бркови има, муда нема - погоди кој е, погоди што е?
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  12. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    :D :D :D :D Ме насмеа со последнава реченица.
    Да не бидам оф-топик.
    Протестиве се нормална појава во општеството.Меѓутоа за ваква проста маса како албанциве тешко можат да сфатат што всушност е протестот и како треба и на кој начин да го изразат своето незадоволство за одредена појава. За нив ПРОТЕСТ е следно:
    Деца-малолетници масовно излезени и испраниот мозок во нивните усиени глави, насилство, агресија, вандализам, пароли со навредливи содржини, вечно обесправени и угнетени од македонците као, полицијата вечно као употребува сила и единствено само на нив итн.
    За нив тоа е протестот, децата на улица со камења, палки, ножеви, контињери и слични предмети, кршат се што ке им се најде на патот, ја навредуваат на секој начин Македонија и нејзиниот народ, одма се јаувава поддршка од Косово и Албанија-Македонците ги тепаат и малтретираат албанцитте, немаат права и сл работи кои до сега 100 пати сме ги виделе.
    За сите циркузи и штети што ги прават со нивните тн протести никој не одговара, полицијата си ги мазни и тапка по рамо и тие секогаш,а и секој нареден пат си земаат поглема слобода и замав.
    Во Гостивар протестираа масовно зошто еден човек во одбрана на своето малолетно дете уби двајца албанци и тоа наркомани со проблематично поведение и добро познати на полицијата. Значи, тогаш не беше убаво нели?
    Убија 5 лица и последно случајот со Ангел и што? Никому ништо нели, македонците ако се убиваат, само шиптарите да бидат ок.
    Луѓе знаете ли што ке беше да се убиеја 5 албански деца? Војна ке беше :( и двојно повеке убиени македонци поради одмазда.
    Протестираат и покрај тоа што се виновни тие лица кои беа вистински монструми и кои се таму каде што треба да бидат во затвор.
    Ова нас треба да ни е поука, да се освестиме. Каде води сето ова? Како што тргнало, нема иднина овде со вакво племе, живеат уназад 2 века.
    Рани куче да те лае, работава.
    http://brif.mk/?p=157095
    Мисирки :!:
     
  13. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    ^^ Pirana, морам мала корекција да дадам во врска со ова.
    Бунтот на шиптарите не е мирен протест, дури не спаѓа ниту под протест. Се протестира за права, за слободи, на мирен и пристоен начин, а не за поддржување криминал.

    Бунтувањето на шиптарите може да се сведе под неколку групи на кривични дела:
    - кривични дела против животот и телото (телесна повреда, учество во тепачка,излагање на опасност)
    - кривични дела против државата (вооружен бунт, тероризам, предизвикување национална, расна и верска омраза, раздор и нетрпеливост)
    - кривични дела против вооружени сили (присилба спрема воено лице во вршењето на службената должност, напад врз воено лице во вршењето на службата, )
    - кривични дела против јавниот ред (спречување службено лице во вршење службено дејствие, напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста, учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие, учество во толпа што ќе изврши кривично дело, насилство, организирање на отпор, симнување или оштетување на службен печат или знак(ова кога некогаш ќе се дрзнат да запалат македонско знаме), злосторничко здружување, терористичка организација )

    И покрај забраната од власта да не возврзаќаат, полицијата можеше да возвраќа со изговор на одржување на јавен ред и мир и спречување за вршење на кривични дела, тоа ќе им беше дупка во законот, можеби во некоја нормална држава, во такви како нашите и за дупките на законот само поединци се секогаш во право за нивното полнење.

    Се знае како се возвраќа на криминални активности а вака стоејќи и само гледајќи ги, им стануваат соучесници во истите.
    А после ќе ми зборат ќе се фалат како го намалуваат криминалот, како спречуваат шверц, а овде не знаат една разбеснета толпа да смират. Ама проблемот е што не смеат, поради нивните политички партнери од парламентот. Иако албанциве се жалат демек албанците политичари не ги поддржувале, тие и те како ги поддржуваат со нивното делување во сенка. Овие нашиве зависни од нив за да опстанат, се продадоа себеси а и државата.

    Каде е сега госпожа Јанкуловска да ги упаси сите до еден кои бунтуваа против законити одлуки на државата, кои уништуваа јавен превоз, кој сме го платиле ние граѓаните, кои палат контејнери и телесно повредуваат полициски лица на службена должност, како и цивили.
    Не може толку кривични дела да и се лизнат низ прсти.

    А овие па гомнава од естрадава, што се прават пејачи аматери, туна, муна, гаџа, уште толку ја разгоруваат нетрпеливоста меѓу нивните, со ширење на повици за протести по социјалните мрежи.
    Се собираат масовно за да бранат криминалци, убијци.

    Тоа НЕ Е ПРОТЕСТ.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Pirana

    Pirana Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    1.507
    Abeja, твојата корекција и размислување за поимот ПРОТЕСТ е од правна и теоретска гледна точка, а од таа теорија до практиката во реалниот свет има “мала“ разлика за која јас пишувам од искуство.
    Јас не реков дека нивниот протест е мирен и не е кривично дело тоа што го прават.
    Во пракса, кога некој се крева да протестира за случај од овој тип и да руши режим, тој некој треба да биде забележан и да ја постигне својата цел по секоја цена па макар и направил кривично дело. Ако веќе протестираш, се оди до крај и не се бираат средства, па јас утре ако мавам со живи јајца по владата со цел да го изразам својот револт, свесна сум дека може да игра пендракот ако ме фатат и да ми ги искршат забите, да ме однесат во притвор и да бројам ѕвезди низ ќелиите, ама сепак свесно сум го направила тоа затоа што се борам до крај за она што мислам дека е правилно (не зборувам конкретно за овој случај) и спремна сум да ја платам цената за моите постапки и да се сносам со последиците. Така размислуваат шиптарите и затоа добиваат, а ние да имавме барем 5% од нивната храброст, поинаква ќе ни беше ситуацијата во земјата.
    Од пракса до теорија има разлика, се креваш да рушиш режим и што очекуваш? Ако треба заради протест да се добие куршум во глава - ќе се добие, а теоритичарите што очекуваат, можеби бонбонче?
    Оние што немаат храброст да се спротистават и борат за тоа што го сакаат, никогаш нема да го срушат режимот и ќе останат со цуцлата во уста гледајќи како другите го прават тоа во нивна земја.

    Ако полицијата можела да ја прекрши забраната од власта да не возвраќаат и удрела по протестантите, тогаш зошто протестантите не можат да го прекршат законот борејќи се за она во кое веруваат? Да, во случајов се шиптарите кои и јас ги мразам, ама да размислиме објективно.
    Не се виновни полицајците кои работат како ке им наредат и ги користат за парадирање и фалење како фатиле некој што наводно украл 20 денари на патарина, они многу добро знаат што треба да направат и како да им го најдат крајот на мисиркиве со беснило, но им е забрането.
    Бркота и компанија се тие што треба да соберат малку храброст и да ја искористат ситуацијата, да си ги земат теглите со мозок и срце што ги оставија на рафтови и фаќаат прашина со години, да ги активираат овие органи и да докажат дека не се лигуши.
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Па двете истото го пишуваме само на различен начин.

    Ваквиот протест е поддржување на криминал, и во теорија и во пракса.
    Тоа што се дозволува ваков криминал е работа и одговорност на власта.

    Јас не им давам позитивни критики и пофалби на шиптарите за ваквиот дивјачки начин на изразување на своето мислење, напротив мислам дека ова треба да се сузбие и спречи а за тоа е одговорна државата. Не гледам ништо толку сложно и пожртвувано во нивниот обид, бидејќи нивната поддршка им ја дава државата со тоа што не ги гони кривично, а да се крене наш народ на протест по него се мава, ама буквално се мава, без разлика дали изглегле 20 или 200 души.
    Власта е крива за се, а како сакате да нема "поддршка и сложност" во нивните акции, кога половина од власта се шиптари од кои зависат партиските коалиции.

    И тоа е тоа, ќе ги трпиме и ќе се нервираме дека им се дозволува да предизвикуваат анархија, а ние ништо не можеме, можат само моќниците ама не сакаат.
     
  16. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    Малце ќе избегам од овој протест на шиптариве и нормално ќе речам дека е неоправдан, пред се зошто е насилен, после зошто имаат таква дрскост и безобразие да излезат на протест и да бранат нивни граѓани што заслужуваат и полошо од ова што ги снајде, да се нема никаква доблест и објективност, мизерни се, а и се прашувам дали размислуваат со свој мозок или се толку глупи што некој друг им свири. Меѓутоа, што за протестот во Ѓорче ? Дали кога полицијата не ги превзема работите во свои раце, ги штити шиптарите, законодавната власт ги штити на некој начин, со еден збор, тие сите што си ги избрал и што земаат плата од наши пари, работат против тебе. Се согласувам дека треба да биде мирољубив протест, но кога ќе се преминат сите граници и не те слушаат и си викаат, "Нека протестираат, побрзо нив ќе им се здосади од протестирање, отколку нас слушајќи ги" , тогаш почнува ситуацијата да кулминира.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Pirana

    Pirana Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    1.507
    Sawyer, јавна тајна е кој свири т.е. свиреше, а овие протести не се издиригирани затоа што како што кажав погоре, на западот моментално не му е од интерес да има немири на балканот бидејќи има многу поголеми проблеми со кои се занимава.
    Шиптарот направи грешка која може скапо да ја плати ако ние се освестиме, ама тоа е веќе друга тема на разговор и ќе одиме оф топик ако почнеме да дискутираме, па може модераторот или како и да го викаат да не плесне по рачињата.

    In Бркота we trust, да ги симне розевите очила и да си стави диоптер + 10, да види во какви гомна живее и да се обиде да излезе од нив извршувајќи си ја должноста за која е платена.

    Ta qifqa...
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Што што што мразла госпоѓицата Туна? Насилство мразела? Мразела неправда? Правда ли е што се одзедоа ко за добро утро пет млади души? Не е насилство тоа? Она ќе кажува мразела неправда и насилство, а нејзинине газат се пред себе!
     
    На esperanca, bonitacika и Daydream им се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А што е туна??? - Риба конзерва.
    Крај.
     
  20. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271


    Само сакам да се надоврзам дека религиските објекти треба да бидат само потсетник за постоењето на самата религија. Грешката е во тоа што оние кои влегуваат во неа се нарекуваат верници, само поради тоа и ништо повеќе.
    Впрочем тука се заборава една многу битна работа, а тоа е дека на Бог дом му е и Земјата! Тој ако постои, царува насекаде, и во секого.
    Оттука сакам да се надоврзам за она што ти спомена околу читањето духовни книги, одењето во црква/џамија, како и запознавањето со историјата на религијата...Да бидеме реални и да си признаеме дека луѓе кои го прават ова во теорија а во пракса прикажуваат нешто сосем поинакво, (целам на лажните верски фанатици), има со лопата да ги ринеш. Тие пола од стварите кои ги прават (независно дали истите ги влечат корените на доброто или злото), ги посветуваат во името на Бог.
    Па, така зборот ми беше, некој човек ако сака цел живот слободно нека го посвети на изучување, или барање недоследности во религискиот опус, но сето тоа автоматски паѓа во вода и е џабе, ако не ги научи основните ,,начела'' на љубовта и не се стреми кон нејзино ширење. Како и искоренување на зависта, и сведување на минимум ужиток во земските задоволства.

    Сето ова не се однесува конкретно на тебе, туку само го споменав меѓу редови бидејќи познавам многу луѓе кои себе си се нарекуваат христијани а сепак живеат во блуд.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.