1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Петкратно убиство кај Скопје

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Ickovska, 13 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Искрено излез само со Русија, но сеуште е рано, сепак и америве треба да потклекнат. Друг излез не гледам. Со грујо, Бранко и останата багра не ни сакам да се замарам, пошто не се никакви фактори за надворешнава политика, освен што му копаат гроб на македончето со внатрешна политика,која е сепак под влијание на надворешната.
     
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.121
    Самиот народ не си ја сака и штити државата. Таквите што продаваат станови и куќи мислат ли дека утре нивните внуци ќе јадат ќотек и ќе ќутат на шиптари. Што мислат дека отишле на периферија и решиле проблем. Во кое школо ќе им учи утре внучето, сите се во центар,а центарот врие од шиптари. Каде ќе им работат идните поколениа кога сите институции се прпелавени со неписмени шиптари,и таму каде слабо ги има по ујп и музеи и тамо ќе влезат. Некои викаат „нема всрак и така сите ќе избегаат од тука“. Да, ќе избегаат и ќе бидат метлари и овчари, ќе ринат штали во Италија и ќе бидат народ без држава. На “модерните“ Македонци не им е проблем да летуваат и фрлаат пари во Грција, да плаќаат карти за концерти на српски турбо фолк пејачки и да продаваат се живо и диво на шиптари со изгворот политика било, морало така. Вчера одам после работа во 17 низ град и по мене оди шиптар, кога почна да воздивнува, да збори нешто што не го разбирам, да ждрига како магаре, ама тоа е само почеток на она што не чека.
     
    На Honorius и okcenzi им се допаѓа ова.
  3. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш бев во пошта и да влезам ми се натурија шиптари. Двајца нешто ми зборат другот настрана ме гледа као се срамува овие сакаа да ме фатат за рака да ме одвлечат да ме запознаат со него. Ги отурнав и влегов во пошта тој по мене и ми збори нешто цело време вика ја му викам не те разбирам он пак -.-. Го игнорирав и си замина.
     
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.121
    Еден од тие ме застануваше на улица да сме се запознаеле. Го игнорирав, и ме нашол на фб и ми пишал многу сум била симпатична, ова, она. Го бллокирав и игнорирав и така ме батали.
     
  5. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Како успеал да те најде на фб?
     
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.121
    И јас се чудев. Мора некој да му кажал име, ама па само со име треба цел ден да бара за да ме најде. Има еден наш што потполнува уплатници и тој ми е пријател, евентуално преку него ако ѕирнал во пријатели и ме нашол. Порака беше пола на македонски, пола на српски се гледа дека едвај ја напишал за да објасни што сака. Го блокирав, ништо не му вратив и после тоа намќорски ме гледаше цело време. Кога ќе поминев они нешто на шиптарски си зборат, а ептен очигледно беше дека за мене се смеат.
     
  7. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Испцуј ги :D
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Кај нас по гостивари ова е редовно
     
  9. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    И како бе луѓе после да живееме заедно и да имам почит за нив. И како после да не сум против врска или брак со некој ваков? Како?

    http://newtime.mk/vesti/hronika/23108-g ... ska-muzika
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Искрено - никако. Не одат заедно нормални цивилизирани луѓе и луѓе кои се уште живеат во племенски заедници и размислуваат само за ширење територии
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Honorius

    Honorius Нов член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    17
    Треба да научиме и ние да бидеме трибалисти, да се држиме еден со друг и да ги надминеме несогласувањата, различните ставови мислења, антагонизми, анимозитети... Македонец си? Да! Тоа е се што ме интересира! Да имаме непишани правила на игра и да се држиме до нив, и да умрат партиските поделби. Ама лесно е да се каже, ај оди направи. Но кога си капка вино опкружен со безбојна смеса и ти ќе ја изгубиш бојата. Треба многу капки вино за да се обои оваа безбојна смеса што се вика македонски народ.
    Ја студирав во странство, потоа една девојка која не ја знам преку контакт дојде да правиме муабет да и кажам совети и на што треба да пази. И објаснив за што мене гадно ме заебаа и како неа да не ја зезнат до секој детал што го знам, на што беше зачудена: па друг би си ќутел оти него го зезнале, нека ги зезнат и другите, као ти си кажа... А тоа е ситница. Треба да се држиме со пари, со земја, со се.
    Само револуција во менталитетот не спасува, ни “улична демократија“ (фуј!), ни Русија, ни никој однадвор. Да размислуваме бар пола од комитите во 1903 и да очекуваме со наши сили и навики да си го смениме дворот, а не други да ни копаат по него. Ама ај, како што реков, истрај во тоа, особено ако си опкружен со неспособници што со партиски (или рамковни) книшки, мама и тато и слични “достигнувања“ ти го зимаат твоето... Ама, или борба или нема ни чорба...
     
    На okcenzi, tessie и Abeja им се допаѓа ова.
  12. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    6.301
    Пол:
    Женски
    Еден од децата што ги убија ми беше школски. Уште се сеќавам на тие школски денови кога го сретнував на одморите или како ми мавташе кога ќе ме видеше ;( Беше дете за пример. Пет години поминаа, а очите ми се насолзуваат исто како и денот кога ја слушнав таа вест, тага невидена. А, како ли им е на нивните родители? посебно кога се ближи Велигден?
    Се надевам дека имате мир и спокој во Царството Небесно.

    Денес во село Љуботен искршени 30 православни гробови. Некрофили, луѓе без душа кои можат само со починати луѓе да се изживуваат, ама Господ е голем
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    А како ли им е на вработениве во АРМ кога ќе слушнат дека на бивш командант Ваљони од војната во 2001г. треба да му се обратат со Господине Мајор ? Ова е крајот . Да му се поклонуваш на некој што можеби убил член од твојата фамилија ?! До каде стигна Македонијо (facepalm)
    Каде е правдата овде ? Сите го знаат тој човек со име , презиме , личен опис .. зошто не е онаму каде што треба да е ? Па овде во Тетово на прсти се бројат православните вработени во АРМ и МВР .. и после сакаме правда . Епа нема .
     
    На galapce, Tanjamm, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.121
    Демографијата е таква во Тетово и затоа православните се бројат на прсти. Во моето Куманово се пола пола во МВР и АРМ, а што останало за Тетово кое е 60% ако не и повеќе албанско.
     
  15. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Да , така е . Еве , како народ не ми сметаат , па и тие се луѓе нека живеат , ама барем да сме рамноправни . Овде владеат тие . Повеќето државни работни места се нивни .
     
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Ќе се самоцитирам бидејќи не сум го видела дополнувањето на @Tanjamm па ми поминало времето на редактирање . Во Тетово можеби и не се 60% ама дел од Ромите се пишуваат Албанци кога треба да се гласа , плус доаѓаат и фамилии од странство , и затоа излегуваат многу . Затоа и нема попис години наназад . Убаво кажа некој , ако се направи попис ниту православни ќе излезат толку колку што кажуваат на ТВ , ниту муслимани ќе излезат толку колку што кажуваат и што мачкаат очи на народов . Голем дел и наши и нивни се исселени одамна . Оние што живеат овде , ако се земе само Тетово како општина се исто колку и православните . Значи испаѓа 50% - 50% . Ама тоа е . Многу сме несложни како народ . Гледаме да му наштетиме на својот . Многу пати ни наштетувале православни , додека пак од одредени Албанци сме имале подадена рака . Сум рекла и еве пак ќе речам . Ако се Албанци , ако им помогнеш денес , тие помнат и ќе ти вратат со помош макар и по 10 години . Сум видела такви ситуации , особено откако се омажив .

    П . С . Ја однесов темава во друг контекст , се извинувам за офф .
     
  17. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.121
    Тоа 50-50 може било после 2001 година, сега Тетово и без попис се гледа дека е албанско. Одиш, одиш, не можеш Македонец да видиш по улица. Тие одат со бројки дека Македонците се 21% во Тетово, а тие 74%.
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Така е поради финансиите . Македонско семејство со 3-јца вработени едвај преживува во месецот , додека пак , албанците кои се во странство им помагаат на фамилиите финансиски кои живеат овде . Секако и тие работат ( како што кажав , сите повисоки функции во градов ги држат тие ) . Нашиве кои се востранство , си гледаат за себе . Не дека таму е мед и млеко , знаеме дека е тешко и таму , и не врнат парите од небо , ама на албанците лесно ли им е ? Ама такви сме ко народ , не сме сложни . Нашиве овде ги работат најтешките работи и не се доволно платени . Имам куп примери , еве кога се зедовме со мм , требаше да оди во странство да работи со прв братучед на мајка му ( му ветил уште предходно дека ќе го земе неколку месеци за занает да научи ) и не го зеде . Го лажеше дека бил во криза не знам што , а ваму од други луѓе дознавме дека земал во меѓувреме други луѓе , наши познаници . Значи во тој момент кога ни беше најтешко финансиски , тој не остави на цедило . Од друга страна пак , во комшии имаме еден албанец во Србија . Не знам колку пати го зеде комшијата на работа кај него , му даде занает за работата , му отвори слаткарница во градов и ете си работи човекот , најубавите слатки ги прави и најпознатиот сладолед во градов е неговиот . Поштено си заработува .
    Затоа не можеш да сретнеш македонци во чаршија . Немаат доволно финансии за чаршија , плус повеќето жени се во конфекции , на норма работат по цели денови . Млади девојки седат во бутици за 10.000 денари плата , без осигурување и сл . Момци работат по приватни градежни фирми за 18.000 ден , на сонце по цел ден , и многу од нив се неосигурани . Секаде е вака знам , не дека во Скопје е подобро или во било кој друг град , ама тоа е што да правиме :)
     
    На ADOKI и Tanjamm им се допаѓа ова.
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.121
    Во совет на општина Тетово има едвај 7 советници Македонци, а претходно беа 9. Сега на локални таа бројка можно е и да падне. Попис нема, ама кога ќе се сумира, може отприлика да се проценки колку Македонци има, а тоа не е повеќе од 25%, максимум 30%. Колку повеќе Македонци толку повеќе гласови и функции, а сега како се иселуваат и продаваат, Македонците ќе имаат се помалку права, тоа е реалноста за жал.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Па еве скоро се исселија 2 фамилии од маалово каде што живеам . И нормално нема македонци да купат , ќе купат албанци ( финансиски стојат подобро од нас , и и да сака македонец да купи , не може , не стигнуваат финансиите , на нашите во странство ич да не сметаме , не помагаат тие ) . Порано ова маало било воглавно македонско . Имало 1 куќа албанци оддамна доселени и две-3 куќи турци исто така од старо време останати тука . Сега 5 куќи македонски се .
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.