1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пивото како регенератор за коса

Дискусија во 'Коса' започната од manevska.mila, 28 февруари 2010.

  1. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    odamna e poznato deka pivoto e odlicen regenerator, Povremeno plaknete ja so nego...
     
  2. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    Баш ќе пробам.Дали има многу непријатен мирис по плакнење или така нормално мириса на пиво ?
     
  3. Tinker-Bell

    Tinker-Bell Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Што??? Прв пат слушам за ова. Јас пиво не можам да поднесам па уште и коса да мијам со него, па целата на пиво да мирисам. Никако :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  4. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    ako ne ste cule dosega ima i regenerator i sampon so pivo :)
    inace voopsto ne se osekja mirisot na pivo :) i dava sovrsen sjaj i mekost na kosata
    pozz
     
    На ZoeRaivotar му/ѝ се допаѓа ова.
  5. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    100
    Откако ќе ја измиеме косата со шампон, со се тогаш пиво да ставиме? А потоа не треба да се плакне тоа?
     
  6. anste

    anste Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    127
    јас имам пробано со пиво но нешто утнав али нвм.најважно е дека стварно помага.
    прво ке ја измиеш косата,после ќе го стаиш пивото и така го оставаш.
    мирисот за 1 саат ќе се изгуби а и малце ќе биде чудно но ќе биде побујна.барем така мене ми испадна :D .
     
  7. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    da prvin najnormalno si ja mies so sampon kosata si ja planes so voda i i stavas pivo ja polevas
    sekako deka ne preci da ja isplaknes i so voda no podobri rezultati ima koga ja polvas samo so voda ja zavitkuvas vo krpa i ja susis. mirisot za pomalku od cas isceznuva :) pozz
     
  8. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    Ау,јас пробав пред некое време незнам зошто кога ја исушив ми беше многу сува и како распукана и никаква...Другиот ден едвај чекав одново да ја измијам хаха.Стандардно за мене,редовно ставам оцет од јаболко помешано со живи јајца а сакам да пробам и мајонез (иако не ми се исплаќа цела тубичка да ја истрошам само за косата али ајде) . Арно се потсетив,ќе ставам маска после
     
  9. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    117
    ne mora da kupuvas majonez, mozes da izma\tis zoltka od jajce i zejtin (uste poubavo ako koristis ricinus) ima podobar efekt od majonezot a i poevtino e :lol:
     
  10. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    100
    Хмм а од мајонезот не ви мириса косата после? :/ јас еднаш пробам и одвратно беше :worried:hock:
     
  11. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    jas stavam majonez pomesano zaedno so pivski kvasec ivo prav ili ricinusuovo ule ili maslinovo posle toa kosata mi e kako svila ama jas ja drzam po 2-3 saati posle ja odmivam so dva ili tri pati nanesuvanje na sampon i imam odlicni rezultati neznam mozebi e vo zavissnost od toa dali ti odgovara na kosata...Inaku od ova sto go pravam vaka pred sekoe mienje kosata za mesec dena mi e mnogu porasnata a imam i pomalku rascvetani vrvovi toa e moeto iskustvo probaj ama drzi ja podolgo
     
  12. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    509
    Како со мајонез :? Јас прв пат слушам за ова... и како делува мајонезот?
     
  13. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    pa neli obicno vikaat deka prirodnite maski od jajca,maslinovo uje i dr go podobruva kvalitetetot na vlaknoto ocetot sluzi kako regenerator a pivskiot kvasec e poln so vitamini 1,vitamin 2 i vitamin 6 sve si pisuva na upatstvoto jas mojot problem so kosata go resiv so ovaa domasna maska ostavam da deluva 2 casa pred sekoe mienje a pred toa razmesuvas da dobies homogena smesa i nanesuvas na glava so cetka za farbanje najmnogu na korenot potoa i na ostanatiot del od kosata.Pred toa kosata mi bese uzas od nadgradba sto nosev 3 godini i ja peglav tukureci sekoj den sega pocnav da ja pustam mojata i da ja neguvam.Ja miam na kraj so sampon ORZENE so ekstrakti od prirodno pivo za ostetena kosa sto go najdov blagodarenie na forumov eve oficijalno vi se zablagodaruvam go zemav i regeneratorot i sum premnogu zadovolna...Znaci provereno e nema sto da zagubite proverete.
     
  14. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    od jajca,maslinovo uje i dr go podobruva kvalitetetot na vlaknoto ocetot sluzi kako regenerator...Izvini zaboraviv da napisam a seto toa go sodrzi majonezot sum probala i so jajce i ocet ama so majonez sum postignala podobri rezultati a baska i ne mi se razleva.A i voopsto ne mirisa ako ja izmies so 3 sloja sampon pa regeneratoer ili maska nakraj stavam i fluid vo zamena na selikonski kapki miristo isceznuva od majonez uste po prvoto mienje so sampon
     
  15. MeLL

    MeLL Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    85
    миризибата од пиво исчезнува за половина час. читав некаде дека било добро за косата и имам пробано неколку пати но косата ми беше заникаде, многу ми се познаваа расцветаните и сувите врвови.
     
  16. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.029
    за пиво имам слушнато дека ја стврднува косата и дека помага во виткање на косата,ама како регенератор не сум слушнала досега.интересна работа само што мене не ми треба за мојата коса,обично користам шампони 2 во 1 и со регенератор се заедно
     
  17. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.932
    Пол:
    Женски
    На времето пред дваесет и нешто години пуста сиромаштија, мајка ми пиво ставала на косата.
    Виткана и била, а со пивото добивала сјај и се зацврстувала. Ни пена ни бутур.
    Повеќето ова го практикувале.
     
  18. MeLL

    MeLL Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    85
    Мене мајка ми, ми има кажано дека некоја нејзина другарка пивото го користела наместо гел.
     
  19. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.220
    Допаѓања:
    6.638
    hahaha јас во ова не верував и ја прашав мајка ми .. ми рече дека за свадбата се капела со пиво :D
     
  20. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Мене ми кажаа дека е добро за виткање на косата. Ставив еднаш, само се улепив и морав пак да ја мијам. :D
    До мене е, или има некои посебни техники или не знам што за нанесување?