1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пивото како регенератор за коса

Дискусија во 'Коса' започната од manevska.mila, 28 февруари 2010.

 1. manevska.mila

  manevska.mila Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  20
  odamna e poznato deka pivoto e odlicen regenerator, Povremeno plaknete ja so nego...
   
 2. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  Баш ќе пробам.Дали има многу непријатен мирис по плакнење или така нормално мириса на пиво ?
   
 3. Tinker-Bell

  Tinker-Bell Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Женски
  Што??? Прв пат слушам за ова. Јас пиво не можам да поднесам па уште и коса да мијам со него, па целата на пиво да мирисам. Никако :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 4. manevska.mila

  manevska.mila Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  20
  ako ne ste cule dosega ima i regenerator i sampon so pivo :)
  inace voopsto ne se osekja mirisot na pivo :) i dava sovrsen sjaj i mekost na kosata
  pozz
   
  На ZoeRaivotar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Откако ќе ја измиеме косата со шампон, со се тогаш пиво да ставиме? А потоа не треба да се плакне тоа?
   
 6. anste

  anste Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  127
  јас имам пробано со пиво но нешто утнав али нвм.најважно е дека стварно помага.
  прво ке ја измиеш косата,после ќе го стаиш пивото и така го оставаш.
  мирисот за 1 саат ќе се изгуби а и малце ќе биде чудно но ќе биде побујна.барем така мене ми испадна :D .
   
 7. manevska.mila

  manevska.mila Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  20
  da prvin najnormalno si ja mies so sampon kosata si ja planes so voda i i stavas pivo ja polevas
  sekako deka ne preci da ja isplaknes i so voda no podobri rezultati ima koga ja polvas samo so voda ja zavitkuvas vo krpa i ja susis. mirisot za pomalku od cas isceznuva :) pozz
   
 8. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  Ау,јас пробав пред некое време незнам зошто кога ја исушив ми беше многу сува и како распукана и никаква...Другиот ден едвај чекав одново да ја измијам хаха.Стандардно за мене,редовно ставам оцет од јаболко помешано со живи јајца а сакам да пробам и мајонез (иако не ми се исплаќа цела тубичка да ја истрошам само за косата али ајде) . Арно се потсетив,ќе ставам маска после
   
 9. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  ne mora da kupuvas majonez, mozes da izma\tis zoltka od jajce i zejtin (uste poubavo ako koristis ricinus) ima podobar efekt od majonezot a i poevtino e :lol:
   
 10. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Хмм а од мајонезот не ви мириса косата после? :/ јас еднаш пробам и одвратно беше :worried:hock:
   
 11. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  13
  jas stavam majonez pomesano zaedno so pivski kvasec ivo prav ili ricinusuovo ule ili maslinovo posle toa kosata mi e kako svila ama jas ja drzam po 2-3 saati posle ja odmivam so dva ili tri pati nanesuvanje na sampon i imam odlicni rezultati neznam mozebi e vo zavissnost od toa dali ti odgovara na kosata...Inaku od ova sto go pravam vaka pred sekoe mienje kosata za mesec dena mi e mnogu porasnata a imam i pomalku rascvetani vrvovi toa e moeto iskustvo probaj ama drzi ja podolgo
   
 12. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Како со мајонез :? Јас прв пат слушам за ова... и како делува мајонезот?
   
 13. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  13
  pa neli obicno vikaat deka prirodnite maski od jajca,maslinovo uje i dr go podobruva kvalitetetot na vlaknoto ocetot sluzi kako regenerator a pivskiot kvasec e poln so vitamini 1,vitamin 2 i vitamin 6 sve si pisuva na upatstvoto jas mojot problem so kosata go resiv so ovaa domasna maska ostavam da deluva 2 casa pred sekoe mienje a pred toa razmesuvas da dobies homogena smesa i nanesuvas na glava so cetka za farbanje najmnogu na korenot potoa i na ostanatiot del od kosata.Pred toa kosata mi bese uzas od nadgradba sto nosev 3 godini i ja peglav tukureci sekoj den sega pocnav da ja pustam mojata i da ja neguvam.Ja miam na kraj so sampon ORZENE so ekstrakti od prirodno pivo za ostetena kosa sto go najdov blagodarenie na forumov eve oficijalno vi se zablagodaruvam go zemav i regeneratorot i sum premnogu zadovolna...Znaci provereno e nema sto da zagubite proverete.
   
 14. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  13
  od jajca,maslinovo uje i dr go podobruva kvalitetetot na vlaknoto ocetot sluzi kako regenerator...Izvini zaboraviv da napisam a seto toa go sodrzi majonezot sum probala i so jajce i ocet ama so majonez sum postignala podobri rezultati a baska i ne mi se razleva.A i voopsto ne mirisa ako ja izmies so 3 sloja sampon pa regeneratoer ili maska nakraj stavam i fluid vo zamena na selikonski kapki miristo isceznuva od majonez uste po prvoto mienje so sampon
   
 15. MeLL

  MeLL Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  85
  миризибата од пиво исчезнува за половина час. читав некаде дека било добро за косата и имам пробано неколку пати но косата ми беше заникаде, многу ми се познаваа расцветаните и сувите врвови.
   
 16. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.027
  за пиво имам слушнато дека ја стврднува косата и дека помага во виткање на косата,ама како регенератор не сум слушнала досега.интересна работа само што мене не ми треба за мојата коса,обично користам шампони 2 во 1 и со регенератор се заедно
   
 17. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.930
  Пол:
  Женски
  На времето пред дваесет и нешто години пуста сиромаштија, мајка ми пиво ставала на косата.
  Виткана и била, а со пивото добивала сјај и се зацврстувала. Ни пена ни бутур.
  Повеќето ова го практикувале.
   
 18. MeLL

  MeLL Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  85
  Мене мајка ми, ми има кажано дека некоја нејзина другарка пивото го користела наместо гел.
   
 19. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  2.007
  Допаѓања:
  5.887
  hahaha јас во ова не верував и ја прашав мајка ми .. ми рече дека за свадбата се капела со пиво :D
   
 20. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Мене ми кажаа дека е добро за виткање на косата. Ставив еднаш, само се улепив и морав пак да ја мијам. :D
  До мене е, или има некои посебни техники или не знам што за нанесување?