Пивото како регенератор за коса

Дискусија во 'Коса' започната од manevska.mila, 28 февруари 2010.

1. manevska.mila

manevska.mila Истакнат член

Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    18
    odamna e poznato deka pivoto e odlicen regenerator, Povremeno plaknete ja so nego...

2. A.srcuska

A.srcuska Истакнат член

Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    20
    Баш ќе пробам.Дали има многу непријатен мирис по плакнење или така нормално мириса на пиво ?

3. Tinker-Bell

Tinker-Bell Истакнат член

Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    118
    Што??? Прв пат слушам за ова. Јас пиво не можам да поднесам па уште и коса да мијам со него, па целата на пиво да мирисам. Никако :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

4. manevska.mila

Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    18
    ako ne ste cule dosega ima i regenerator i sampon so pivo :)
    inace voopsto ne se osekja mirisot na pivo :) i dava sovrsen sjaj i mekost na kosata
    pozz

На ZoeRaivotar му/ѝ се допаѓа ова.
  5. emce-kremce

emce-kremce Истакнат член

Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    89
    Откако ќе ја измиеме косата со шампон, со се тогаш пиво да ставиме? А потоа не треба да се плакне тоа?

6. anste

anste Истакнат член

Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    119
    јас имам пробано со пиво но нешто утнав али нвм.најважно е дека стварно помага.
    прво ке ја измиеш косата,после ќе го стаиш пивото и така го оставаш.
    мирисот за 1 саат ќе се изгуби а и малце ќе биде чудно но ќе биде побујна.барем така мене ми испадна :D .

7. manevska.mila

Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    18
    da prvin najnormalno si ja mies so sampon kosata si ja planes so voda i i stavas pivo ja polevas
    sekako deka ne preci da ja isplaknes i so voda no podobri rezultati ima koga ja polvas samo so voda ja zavitkuvas vo krpa i ja susis. mirisot za pomalku od cas isceznuva :) pozz

8. A.srcuska

A.srcuska Истакнат член

Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    20
    Ау,јас пробав пред некое време незнам зошто кога ја исушив ми беше многу сува и како распукана и никаква...Другиот ден едвај чекав одново да ја измијам хаха.Стандардно за мене,редовно ставам оцет од јаболко помешано со живи јајца а сакам да пробам и мајонез (иако не ми се исплаќа цела тубичка да ја истрошам само за косата али ајде) . Арно се потсетив,ќе ставам маска после

9. kiki-riki

kiki-riki Истакнат член

Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    101
    ne mora da kupuvas majonez, mozes da izma\tis zoltka od jajce i zejtin (uste poubavo ako koristis ricinus) ima podobar efekt od majonezot a i poevtino e :lol:

10. emce-kremce

emce-kremce Истакнат член

Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    89
    Хмм а од мајонезот не ви мириса косата после? :/ јас еднаш пробам и одвратно беше :worried:hock:

11. tanjaaaa

tanjaaaa Истакнат член

Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    12
    jas stavam majonez pomesano zaedno so pivski kvasec ivo prav ili ricinusuovo ule ili maslinovo posle toa kosata mi e kako svila ama jas ja drzam po 2-3 saati posle ja odmivam so dva ili tri pati nanesuvanje na sampon i imam odlicni rezultati neznam mozebi e vo zavissnost od toa dali ti odgovara na kosata...Inaku od ova sto go pravam vaka pred sekoe mienje kosata za mesec dena mi e mnogu porasnata a imam i pomalku rascvetani vrvovi toa e moeto iskustvo probaj ama drzi ja podolgo

12. Victorya

Victorya Популарен член

Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    478
    Како со мајонез :? Јас прв пат слушам за ова... и како делува мајонезот?

13. tanjaaaa

tanjaaaa Истакнат член

Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    12
    pa neli obicno vikaat deka prirodnite maski od jajca,maslinovo uje i dr go podobruva kvalitetetot na vlaknoto ocetot sluzi kako regenerator a pivskiot kvasec e poln so vitamini 1,vitamin 2 i vitamin 6 sve si pisuva na upatstvoto jas mojot problem so kosata go resiv so ovaa domasna maska ostavam da deluva 2 casa pred sekoe mienje a pred toa razmesuvas da dobies homogena smesa i nanesuvas na glava so cetka za farbanje najmnogu na korenot potoa i na ostanatiot del od kosata.Pred toa kosata mi bese uzas od nadgradba sto nosev 3 godini i ja peglav tukureci sekoj den sega pocnav da ja pustam mojata i da ja neguvam.Ja miam na kraj so sampon ORZENE so ekstrakti od prirodno pivo za ostetena kosa sto go najdov blagodarenie na forumov eve oficijalno vi se zablagodaruvam go zemav i regeneratorot i sum premnogu zadovolna...Znaci provereno e nema sto da zagubite proverete.

14. tanjaaaa

tanjaaaa Истакнат член

Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    12
    od jajca,maslinovo uje i dr go podobruva kvalitetetot na vlaknoto ocetot sluzi kako regenerator...Izvini zaboraviv da napisam a seto toa go sodrzi majonezot sum probala i so jajce i ocet ama so majonez sum postignala podobri rezultati a baska i ne mi se razleva.A i voopsto ne mirisa ako ja izmies so 3 sloja sampon pa regeneratoer ili maska nakraj stavam i fluid vo zamena na selikonski kapki miristo isceznuva od majonez uste po prvoto mienje so sampon

15. MeLL

MeLL Истакнат член

Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    83
    миризибата од пиво исчезнува за половина час. читав некаде дека било добро за косата и имам пробано неколку пати но косата ми беше заникаде, многу ми се познаваа расцветаните и сувите врвови.

16. anastasija85

anastasija85 Истакнат член

Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.019
    за пиво имам слушнато дека ја стврднува косата и дека помага во виткање на косата,ама како регенератор не сум слушнала досега.интересна работа само што мене не ми треба за мојата коса,обично користам шампони 2 во 1 и со регенератор се заедно

17. Lacrimosa

Lacrimosa Популарен член

Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.855
    На времето пред дваесет и нешто години пуста сиромаштија, мајка ми пиво ставала на косата.
    Виткана и била, а со пивото добивала сјај и се зацврстувала. Ни пена ни бутур.
    Повеќето ова го практикувале.

18. MeLL

MeLL Истакнат член

Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    83
    Мене мајка ми, ми има кажано дека некоја нејзина другарка пивото го користела наместо гел.

19. firequeenn

firequeenn Популарен член

Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.130
    Допаѓања:
    1.694
    hahaha јас во ова не верував и ја прашав мајка ми .. ми рече дека за свадбата се капела со пиво :D

20. Sephora

Sephora Популарен член

Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.452
    Мене ми кажаа дека е добро за виткање на косата. Ставив еднаш, само се улепив и морав пак да ја мијам. :D
    До мене е, или има некои посебни техники или не знам што за нанесување?