1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Планет Ајурведа

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од elcezelce, 2 мај 2011.

 1. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  3.116
  Допаѓања:
  20.936
  Пол:
  Женски
  Имате ли слушнато за овој центар ?
   
 2. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  Сопственичката имаше интервју на радио пред извесен период. Таа и нејзиниот сопруг се од Индија и дојдени се тука со нивните деца. Применуваат најралични методи за разни заболувања, исто така имаат и палета од производи. Ајурведа е целосен систем на лекување од Индија. Нејзината цел е да овозможи водич кон исхраната и животниот стил на луѓето за да можат да останат здрави како и на луѓе кај кои може да го подобри нивното здравје.
   
 3. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  3.116
  Допаѓања:
  20.936
  Пол:
  Женски
  Всушност докторите не се сопственици,газдите се од Скопје, се одржуваат бесплатни предавања за ајурведата секоја сабота во нивниот центар имам слушнато дека се многу ефикасни при лечење на разни болести ,само еден проблем има малкуу се скапички :)
   
 4. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  На нивната web страна има подетални информации, и навистина доста се скапи услугите, има цени на страната
   
 5. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  56.329
  Пол:
  Женски
  Порано увезуваа една козметика Лотус Хербалс од Индија, има ли некој видено уште да се продава?
  За ова зборувам http://www.lotusherbals.com/
   
 6. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  3.116
  Допаѓања:
  20.936
  Пол:
  Женски
  Ги има во ајурведа мислам ама не сум сигурна :) Затоа што имам другарка што работи таму и ми има подарено лабело од таа фирма а рече дека и е од работа :)
   
 7. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  56.329
  Пол:
  Женски
  Елчежелче можеш ли да ја прашаш и да не’ информираш?
  Прекрасна е козметиката.
   
 8. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  3.116
  Допаѓања:
  20.936
  Пол:
  Женски
  Прашав ...порано ја имале меѓутоа поради слабата информираност на луѓето за оваа козметика повеќе не ја увезуваат не им се испалатело .
   
 9. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.219
  Пол:
  Женски
  Се прашувам дали текстов ќе одговара на темата, но верувам дека е така. Нешто корисно и интересно во врска со ајурведската исхрана. Кој е расположен може да напише и свои размислувања во врска со овој режим.
  Биоритам
  Промените на годишните времиња за организмот претставуваат стрес кој можеме да го надминеме со древната мудрост на ајурведската медицина. Ајурведата придава големо значење на промените на годишните времиња и на нивното влијание врз расположението и врз здравјето на човекот.
  Следете го ритамот на сезоната
  Да се приспособите на временските промени не е секогаш лесно. Промените на годишните времиња за оранизмот претставуваат стрес кој мжеме да го надминеме со древната мудрост на ајурведската медицина. Ајурведата придава големо значење на промените на годишните времиња и на нивното влијание врз расположението и врз здравјето на човекот. Таа ја дели сезоната на шест сезони. Во трите сезони (доцна зима, пролет, лето) се засилува влијанието на сонцето и тоа доведува до исушување, а во другите три (дождлива сезона, есен, рана зима) посилно е влијанието на месечината, која носи дожд и студ. Затоа целата година може да се подели на два периода - Адана кала- период на сушење (доцна зима, пролет и лето) и Висаргала кала - период на наводнување (дождлива сезона, есен и рана зима).
  Древниот ајурведски мудрец, Махариши Чарак, во своето дело "Чарак Самхита", ги дал следните упатства во тек на сезоната за наводнување. Во тек на дождливата сезона, есен и зима, сонцето се движи кон југ и неговата моќ на загревање почнува да се намалува покрај факторите како дожд, бури, должина на денот и друго. Дождот ја ослободува Земјата од насобраната топлина, а во растенијата и во атмосферата доведува до пораст на киселиот, солениот и слаткиот вкус, кои предизвикуваат "подмачкување" и раст на телото. Затоа силата на луѓето прогресивно расте од дождливата сезона (кога е најмала) до зимата (кога е најголема).
  Да се зачуваат силата и здравјето во есен
  На нашата географска позиција есента содржи два периода, од кои едниот е обележан со долги, непрекината и досадни врнежи, адругиот со благо, топло и смирувачко време. Овие периоди не почнуваат секоја година подеднакво, но во одредена мера се појавуваат. Според ајурведата, таа се вика дождлива сезона (во Индија сезона на монсуни) и есен.
  Препораките за овие две сезони познавачите на сјурведата ги следат веќе илијадници години, а може да се прочитаат во книгата на мудриот Чарак. Исхрана и однесување во тек на дождливата сезонаЧ кога телото е ослабнато во периодот на сушење, тогаш и дигестиваната моќ е намалена. Во текот на периодот на дождовите доаѓа до нарушување на сите три телесни сокови, кои го намалуваат автоимуниот систем. Автоимуниот систем е намален поради испарувањето од земјата, растот на киселоста и честите врнежи. Затоа се препорачува умереност како во поглед на исхраната така и во поглед на телесните активности. Треба да се воздржувате од спиење во тек на денот, од ладно, од претерана физичка активност, од одење по сонце и од полови односи. Воопшто треба да користите мед при подготовка на јадењата и на пијалаците. Ако дојде до поголемо заладување сред силните дождови проследени со бура, треба да се јаде храна која е кисела , солена и масна.
  Треба да се јадат житни растенија постари од една година(јачмен, пченица) и супи од зеленчук. Се препорачува месо од животни кои ратселе на сува клима. Пожелни се и масажи со масло, капење и мирисна, лесна чиста облека. Да се престојува во куќа која не е влажна.
  Есенска диета и однесување
  Во тек на есента се препорачуваат слатки, лесни и горчливи јадењеа и пијалаци земени во количества со кои се одржува добро варење. Значи, јачмен, пченица, ориз, а за "месарите", на пример, месо од зајак и од коза.
   
 10. bonbonka

  bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Nekoj da ima iskustvo so reguliranje na hormonite?
   
 11. Septemvri

  Septemvri Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  2.322
  Допаѓања:
  7.979
  Пол:
  Женски
  Здраво, темава не е активна подолго време. Дали има некој кпј користи од нивните суплементи и дали е задоволен.