1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пластична хирургија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од GirlO69, 9 јуни 2010.

  1. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Јас имам начуено дека не биле многу задоволни таму. И сериозно немој да си ги подгреваш надежите. Кај што е ефтино за пластична хирургија, дефинитивно нешто не чини. Не за џабе се плаќаат илјадници евра за вакви зафати. Има една емисија на E! и се вика Botched, топло ти препорачувам да ја погледнеш што се случува кога некомпетентен доктор ја прави операцијата, па други треба да ги поправаат грешките од претходните ужасни операции. Се сомневам дека после тоа ќе бидеш толку оптимистична за да те "средат" на клиника или на друго непроверено место.
     
  2. corapce

    corapce Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Океј реално сум заинересирана за липосукција, што и нее толку сериозна операција. И мислам дека не сум толку битна јас, колку што би ме интересирале искуствата на некој што веќе бил. Има ли такви на Фемина? :D:D:D
     
  3. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Мила, јас не се обидувам да те нападнам. Имам дури 25 кг вишок на мои 21 година и сум размислувала и за таа опција за липосукција на клиника. Ама не вреди. Стварно е смешна цената, ама шансата таму да утнат е огромна. Меѓутоа на овие години кога сум студент, не можам да си дозволам операција на пр. во Ремедика или друга сигурна (колку толку) институција. И на крај сфатив џабе липосукција и давање пари кога доколку не внимавам на режимот на исхрана килограмите ќе се вратат. И не е точно дека не е сериозна операција, секоја операција си носи ризик и може да дојде до компликација. Ако не гледаш друго решение за твојот проблем тогаш ти посакувам среќа и се надевам дека се ќе биде во ред. :)
     
  4. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    jas imam praveno estetska operacija na klinika i sum prezadovolna od doktorite i personalot
     
    На little women, joy1, irenna и 2 други им се допаѓа ова.
  5. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    медицината нетреба да се користи за делкање носови и пумпање цицки
     
  6. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Abe kako nemalo dobri doktori Smilja Tudzarova e mnogu dobar plasticar. Tamu raboti mislam.

    Inaku nemam praveno operacii a se mislev za odredeni zafati ama strav mi e od samata operacija. :worried:

    A tebe poso ti e za liposukcija mnogu podobra i pozdrava opcija ti e da posetis nutricionist i da ti prepise soodvetna ishrana otkolku ova so operaciive.
     
  7. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Не си играјте со телото доколку немате потреба од тоа!

    Такви ситни измени можеби за тебе навистина ќе значат голема промена и зголемување на самодовербата, но размисли дали вреди тоа и колку таквата промена ќе влијае на сликата што веќе ја имаат за тебе луѓето во твојот живот?!
    Пак ќе си останеш истата ти, само што може да те зезне некој хирург и да ти смени личен опис (на пример со корекција на нос или усни) па да го изгубиш идентитетот на некој начин и да жалиш цел живот.

    Липосукција не е ни малку лесна и едноставна операција а и не знам колку се стручни тие што ја изведуваат кај нас. Лично не сум правела, но знам од прилика, преку туѓи искуства како изгледа процесот на опоравување после тоа. Модрици, отоци и болки во стомакот и бутовите кои траат со недели.
    Освен тоа може да се појават и инфекции, апцеси, висната кожа, атрофија и нерамно ткиво под кожата. Прочепкај на нет па одлучи дали вреди да се изложуваш на такви ризици.

    Барем вишокот на масно ткиво можеш да го елиминираш за неколку месеци со здрава исхрана и физичка активност. :)
     
    На honest girl, Artemission и Askopje им се допаѓа ова.
  8. elvittta

    elvittta Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Случајно дали знете во Охрид или во Струга да има естетска хирургија ?
     
  9. edajagmur

    edajagmur Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Јас сакав да прашам дали знаете нешто во врска со пластична операција на прсти..значи вториот и третиот прст се сраснати повеке од пола...ве молам ако знаете нешто кажете каде да се обратам...сеуште е бебе...но сакам да се информирам бидејќи многу сум загрижена...естетски тоа многу ми смета...
     
  10. edajagmur

    edajagmur Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Се работи за прстите на нозете..заборавив да наведам
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    закажи термин на пластична хирургија. Во најмала рака ќе те посоветуваат па ќе решиш што понатаму.
     
  12. edajagmur

    edajagmur Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Фала за советот...морам тоа да го направам...полудев размислувајќи од каде да почнам...дали може некоја од вас да ми препорача некој добар хирург од клиникатс за пластична хирургија ск??
     
  13. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Ѓорѓе Џокиќ е одличен лекар, работи на оддел Универзитетска клиника за пластична и реконструктивна хирургија
     
    На Sarasaricka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Игор Пеев. Млад дечко, ама искусен хирург. Овој Џокиќ @black-angel што го препорачува мене ич не ме бендиса.
     
    На edajagmur му/ѝ се допаѓа ова.
  15. edajagmur

    edajagmur Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    И на интернет најдов статија дека е меѓу 10 те најдобри доктори во РМ...се надевам дека ќр успеам да ја средам оваа работа..битно ми е да се нафати докторот..да ми каже декс може да се среди...со луѓе что сум разговарала сметаат дека еххх не е толку морално да се оперира ...не е здравствено..итн...и на нет читав оперираат прсти на раце ..ретко на нозе...но јас сакам да се среди...
     
    На black-angel и kukla21 им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Закажи си најубаво. Тие од страна не се доктори. Не слушај никого. Пеев е доста приступачен. Среќно! :)
     
    На edajagmur му/ѝ се допаѓа ова.
  17. edajagmur

    edajagmur Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Бебето е само 2 недели...но многу сакам да видам што ќе ми каже...се надевам се да бидд во ред...пресреќна ќе сум ако ова се среди и бебето да е добро...
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. eminik

    eminik Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Некој запознаен со операција на прст заради инфекција ?
     
  19. Smajlicimmm

    Smajlicimmm Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    За секоја естетска корекција ви ја препорачуван Универзитетска клиника за пластична и реконструктивна хирургија.Презадоволна сум од направената операција и од целиот персонал.Секој што ќе се реши да направи естетска операција се мисли дали тоа ќе биде или не успешно.Бидејќи претходно имав една неуспешна операција бев со страв дали да направам или не,што ќе биде понатаму.Но сега знам дека не сум погрешила бидејќи се обратив на право место.Работат тимски,колегијално и го даваат максимумот од себе за времето кое го поминуваш во болницата да се чувствуваш како дома и секој пациент да ја добие грижата како што треба.Каде и да и
    одев по болници и по лекари секаде беше различна слика од оваа,тоа што го видов за десетина дена таму дава надеж за здраството во МК.Целиот персонал од специјалисти,доктори,хигиеничари,сестри,болничари(исклучок се 2-3вработени) е пример за цело здравство.Вработените од тој одел треба да се наградат и да школо да им дадат на сите други.Не верував дека некогаш во животот ќе пофалам здравство ама сега морав тоа да го направам.Има секаков тип на лекари ама и ние пациентите најчесто и претеруваме кога е во прашање здравјето од паника и недоволно разбирање.Јас излегов пресреќна и би се вратила повторно без размислување и страв знам дека ќе бидам во вистински раце.Секоја работа што ја работиш со љубов и внимание дава резултати и насмејани лица а тука тоа и го работат.
     
  20. .Eli.

    .Eli. Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    mojata sestra pravese korektivna plasticna operacija vo Sante Plus vo Istanbul i e mnogu zadovolna od zafatot. Sante Plus se navistina skapi. no zasega kaj nas se pokazaa kako ekspterti. Kakva tocno plasticna operacija ke pravis? Mojata sestra pravese namaluvanje na gradi, sto e dosta slozen zafat.