1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Побелување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

 1. Gkatzopulu

  Gkatzopulu Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Во последно време ми побеле косата. Мајка ми има побелена коса исто така и нејзиниот сој. Не само таа и братучедите без разлика на возраста имаат побелена коса. Што е причината, дали е наследно или пак е од стресот во секојдневниот живот. Покрај фарбањето на белите влакна да се покријат не верувам да постои друг начин на отстранувањето на белите влакна. Дали фарбите предизвикуваат оштетување на косата т.е. таа може ли да предизвика промени да ти побеле косата? Доколку некој ја знае причината нека пише. Поздрав.

  [mod-kirilica:3tg1mn0o][/mod-kirilica:3tg1mn0o]
   
 2. lovergirl19

  lovergirl19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  24
  Dali e nasledno pobeluvanjeto na kosata

  сум слушнала дека од нервоза стресови доаѓа до побелување на косата али дека е наследно незнам да не те излажам
   
 3. bojana26

  bojana26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2010
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  3
  И јас мислам дека е од стрес и напнатост. Уживај во живото и не се нервирај ЧД
   
 4. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Појавата на седи влакна во косата може да е од повеќе причини. Но, најчестите причинители се гените, стресот и напнатоста. Затоа, обидете се што повеќе да се изолирате од стресот. Но, против гените не се може ништо за жал.
   
 5. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.340
  Точно така, гените се главен фактор за појавувањето на бели влакна,но и стресот игра речиси подеднаква улога во самиот процес.А доколку проблемот не е генетски условен, може да се поработи на елиминирање на стресогените фактори - подобро за косата , но и за цел организам.
   
 6. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Имам другарка уште во основно имаше бели влакна. Кај неа причината беа гените...наследно од мајка и.
   
 7. boni25

  boni25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  А дали воопшто постои нешто за спречување или покривање на белите влакна, освен бојадисување на косата?
  Мојата природна боја на коса е црна, но бојадисана е светло кафено, е сега проблемот е во тоа што белите влакна доаѓаат до израз...Помош :worried:
   
 8. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  И јас имам другарка која има бели в лакна на коса, исто имаше и мајка и, наследно значи, но нели сите велат белите влакна се среќа дее :D
   
 9. zaljubena18

  zaljubena18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2013
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  139
  не се грижете.. белите влакна значат Среќа !! :D :D