1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Побелување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Gkatzopulu

    Gkatzopulu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    Во последно време ми побеле косата. Мајка ми има побелена коса исто така и нејзиниот сој. Не само таа и братучедите без разлика на возраста имаат побелена коса. Што е причината, дали е наследно или пак е од стресот во секојдневниот живот. Покрај фарбањето на белите влакна да се покријат не верувам да постои друг начин на отстранувањето на белите влакна. Дали фарбите предизвикуваат оштетување на косата т.е. таа може ли да предизвика промени да ти побеле косата? Доколку некој ја знае причината нека пише. Поздрав.

    [mod-kirilica:3tg1mn0o][/mod-kirilica:3tg1mn0o]
     
  2. lovergirl19

    lovergirl19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    24
    Dali e nasledno pobeluvanjeto na kosata

    сум слушнала дека од нервоза стресови доаѓа до побелување на косата али дека е наследно незнам да не те излажам
     
  3. bojana26

    bojana26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    3
    И јас мислам дека е од стрес и напнатост. Уживај во живото и не се нервирај ЧД
     
  4. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Појавата на седи влакна во косата може да е од повеќе причини. Но, најчестите причинители се гените, стресот и напнатоста. Затоа, обидете се што повеќе да се изолирате од стресот. Но, против гените не се може ништо за жал.
     
  5. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Точно така, гените се главен фактор за појавувањето на бели влакна,но и стресот игра речиси подеднаква улога во самиот процес.А доколку проблемот не е генетски условен, може да се поработи на елиминирање на стресогените фактори - подобро за косата , но и за цел организам.
     
  6. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Имам другарка уште во основно имаше бели влакна. Кај неа причината беа гените...наследно од мајка и.
     
  7. boni25

    boni25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    А дали воопшто постои нешто за спречување или покривање на белите влакна, освен бојадисување на косата?
    Мојата природна боја на коса е црна, но бојадисана е светло кафено, е сега проблемот е во тоа што белите влакна доаѓаат до израз...Помош :worried:
     
  8. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    И јас имам другарка која има бели в лакна на коса, исто имаше и мајка и, наследно значи, но нели сите велат белите влакна се среќа дее :D
     
  9. zaljubena18

    zaljubena18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2013
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    139
    не се грижете.. белите влакна значат Среќа !! :D :D