1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Повлечени брадавици

Дискусија во 'Тело' започната од bla20, 25 март 2011.

 1. bla20

  bla20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  9
  Здраво девојки, најпрво прилично сум нова на сајтов и побарав ама не најдов ваква тема, ако ја има избришете ја, преместете ја или насочете ме каде да прочитам. Дали некоја од вас има повлечени брадавици и дали имате комплекси поради тоа? Дали сте помислиле на хируршка интервенција?
   
 2. LadyIvvy

  LadyIvvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  772
  Да јас имам....имам комплекси но не колку што имав порано додека го немав првиот секс , се мислев дали на дечкото би му сметало тоа и како би реагирал...но се е нормално, тој сеуште ги обожава моите гради и мислам дека тоа не му смета....немам помислено на хирушка интервенција бидејќи имам слушнато дека при таков зафат би можело да се изгуби осетливоста на градите...единствен проблем е тоа што е потешко доењето на децата а и незнам дали е возможно....уживај си срцка се е ок :) цмокич
   
 3. bla20

  bla20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  9
  Ти благодарам многу на одговорот, кај мене пак на едната града ми е ок брадавицата, а на другата повлечена. Кога бев малечка ми беа и двете но во пубертет не знам како едната ми излезе :$ Се согласувам дека на машките не им смета, на дечко ми дури му е слатко но ете како што викаш не е само за иглед сигурно проблем ќе биде и доењето иако имам слушнато дека тогаш можно е да излезат. Мајка ми ми кажуваше разни масажи кога бев малечка, кои МОЖЕБИ ќе помогнеа, ама ме мрзеше и ете сега.. :|
   
 4. LadyIvvy

  LadyIvvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  772
  тоа е нормално затоа што секогаш едната града е поголема од другата...и мене ми е така..и баш се изненадив кога дечко ми ми рече пред некој ден дека градите му биле најинтересниот и најyбавиот дел од моето тело :D
   
 5. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Само да одговорам, возможно е доење, мојата другарка има вовлечени брадавици и додека беше бремена токму за ова размислуваше и мислеше дека нема да може да дои, меѓутоа нејзиното детенце го доеше до 2 год. Поздравче и сакајте се такви какви што сте, прекрасни :)
   
 6. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  И доењето со вовлечени брадавици не е страшно,не знам дали сте слушнале, но постојат силиконски вештачки брадавици,и се функционира безпрекорно, имало некој што мислел и на тоа, па ги измислил.А за хируршки захват, само поради чиста естетика, никогаш не би се нафатила, може да дојде до пореметување на млечните жлезди и да настане поголем проблем.
   
 7. Melanija89

  Melanija89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Девојки дајте помогнете со некој совет...Имам повлечени брадавици.. Порано не ми претставуваше ова некој проблем, меѓутоа веќе имам 23 год и страм ми е да се соблечам пред машко! :( има ли некое чааре?? :(
   
 8. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  635
  како мислиш повлечни јас не разбирам :?:
   
 9. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Има ваква тема на фемина
  telo/povleceni-bradavici-t5613/?hilit=%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%20%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B8

  а и тука се дискутира за тоа
  telo/mali-bradavici-t2349/?hilit=%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%20%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B8

  И не е срамота воопшто, посебно ако ти е од раѓање, лошо ако одеднаш ти се повлечат брадавиците посебно во текот на пубертот, но најмалку 10% од жените во светот имаат повлечени брадавици од раѓање. На некои некогаш им излегуваат, на некои никогаш.
  Во бројки тоа би изгледало над 300 милиони девојки.
  Зар треба сите тие да се срамат да се соблечат?
  Не е тоа ни проблем, ни деформација, ни здравствен проблем не претставува, едноставно тоа е карактеристично за многу девојки, така се раѓаат. Сите жени сме различни.

  И јас имам од раѓање повлечени брадавици и никогаш не сум гледала на тоа поразлично. Мене ми е сосема нормална појава.
  Мајка ми исто имала се до доењето, тогаш за прв пат излегле брадавиците.
  Не е никаков проблем доењето, плус денес 21 век речиси се има, па во аптеките има како лажни брадавици, не знам точен термин, па жените ги користат за доење и тие со повлечени брадавици и тие со нормални брадавици си ги користат.
  Само немој насилно да пробуваш да ти излезат брадавиците, може да направиш проблем.
  А за оние на кои тоа им влијае врз довербата има и хируршка интервенција за тоа.
  Но јас не гледам причина кога си здрав, жив, прав, НОРМАЛЕН, да одиш на интервенција.
  Прифати се таква каква што си, зашто уште 100тици милиони жени во светот се како тебе и се здрави, прави и убави девојки.
   
  На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Melanija89

  Melanija89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Ви благодарам многу :) поздрав
   
 11. Diamondkiss

  Diamondkiss Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2011
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  38
  а какви се тие повлечени брадавици :lol: , мали или ?
   
 12. LadyIvvy

  LadyIvvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  772
 13. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Здраво.
  Јас не сум правела прегледи до сега на градите но сакам да ве прашам некој што знае да ми одговори дали е опасно и дали е некој знак кога брадавицата (пупката) на градата ти е вовлечена на внатре. Кога се туширав го приметив тоа беше како дупка и не беше целата на внатре туку онаму каде што е дупчето таму беше на внатре и беше како поголема дупка. После самата се исправи. Незнам дали ова може да нзачи нешто или некоја болест а малку ми е и црвена тета вика воспаление некое на кожата. Јас пијам лекови што го зголемуваат ризикот за рак на дојка па незнам да не има врска нешто тоа?
   
 14. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.413
  Допаѓања:
  47.239
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  Mене цел живот ми се вовлечени навнатре. На некои девојки такви им се брадавиците,доктор ми кажа дека треба да бидам бремена за да излезат нанадвор. Ризик од болест некоја нема,т.е тоа не е ништо страшно.
   
  На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.477
  Допаѓања:
  12.621
  Ех и моите се такви..големи убави гради а брадавиците се извлекуваат само кога ќе се намовнам,напалам и сл..ми даваат само лажна надеж :^) .Имам читано дека 10% од жените го имаат овој проблем , а тоа би било огромна бројка.Но ете такви ми се од раѓање,треба да се прифатиме самите за да не прифатат и другите :)
   
 16. yonce

  yonce Активен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2014
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  13
  И јас имам повлечени брадавици. Односно едната ми е поповлечена од другата.
  Читав на интернет, по форуми, по страни, други искуства и комплексот мој како со тек на време да се намалува... :^)
   
 17. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  имам приметено кога носам прслук брадавиците ми се вовлечени а кога ке го извадам ми излегуваат зошто е тоа така ??
   
 18. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  2.822
  Imam krupni bradavici,mojata najdobra drugarka ednash mi se doveri deka nema pupki,jas nemozhev da veruvam,seuste ne veruvam KAKO E MOZNO TOA? :o uporno i zborev nema sansi takvo nesto da postoi,devojki pa kakov e oblikot na gradata? Moze li slika da mi pokazete,jas nemozam da veruvam.
   
 19. maca050619

  maca050619 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2017
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  мамички доев 1 месец еве вече 4медеци не дојам , но левата брадавица ми се вовлече а пред тоа ми беа добри градите исто се измолував со пумпа , може помош се плашаммм ...