1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Повредена

Дискусија во 'Разделби' започната од jana---p, 2 ноември 2010.

 1. jana---p

  jana---p Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Bev so momche 5 godini, no nemavme normalna vrska. Bevme isto kako vo vrska, no ne izleguvame vo javni lokali, tuku samo so negovite drugari. Go tolerirav toa dolgo vreme samo zatoa sto mnogu go sakav... Mnogu cesto se razdelulavme i sekogas toj bese sto prv se javuva. Nekogas mislev deka navistina me saka, a nekogas deka voopsto ne mu e gajle za mene. Sega jas bev taa sto stavi kraj i toa na mnogu odbiven nacin. Mu se iznavikav i mu spustiv. Od togas mi se nema javeno nitu ednas. I sega neznam sto da pravam. Nema nikakva sansa jas da mu se javam, zatoa sto toj e kriv za se, no neznam kako da go zaboravam.
  Ve molam dadete mi sovet... Ocajno mi treba
  Odnapred blagodarna
   
  На Larva му/ѝ се допаѓа ова.
 2. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.039
  Skrshena

  Не ти е криво момчето...ти самата си дозволила да имате таква скриена врска.Да си седнала и отворено да си му кажала дека сакаш да биде поинаку може ќе било.Е сега не знам што очекуваш од него :^) ...И дали ти имаш некакви чувства и дали сега сакаш нормална врска :^) Ти треба сама со себе прво да расчистиш па после и да го побараш и да му кажеш.
   
 3. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.003
  Skrshena

  Драга моја ако веќе си ставила крај тогаш нека биде навистина крај,почитувај си го зборот!Си имала навистина долго време да го запознаеш во секоја смисла на зборот,ако гледаш дека таа врска ти носи само нервози,солзи и разочарување има ли причина да ја продолжиш?

  Зошто не си дадеш себе си шанса за среќа,верувам дека си прекрасна девојка и заслужуваш да бидеш среќна и сакана а не расплакана! Најважно е да процениш сама што сакаш од него,од таа врска ,што очекуваш да ти донесе во иднина и конечно да пресечеш,ама и да ја почитуваш сопствената одлука!

  Јас ти посакувам среќа што и да одлучиш,сепак животот е само твој:)
   
  На jana---p му/ѝ се допаѓа ова.
 4. jana---p

  jana---p Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Skrshena

  Blagodaram na sovetot, navistina mi dadovte podrska. Jas nemozam ni samata da izbrojam kolku pati bil istiot razgovor, zosto ne izleguvame, zosto moite zborovi nisto ne mi znacat. A povratniot odgovor bese: Jas tebe te sakam, kako moze jas da sum so nekogo 5 godini ako ne cuvstvuvam nisto, i naseto izleguvanje bese samo niz grad vozenje so avtomobil. Nemozam samo da si objasnam dali toj me sakal ili ne ni razmisluval za toa. Toj e mnogu zatvoren tip, pred nikogo nisto ne kazuva. Samo me zamisluva toa sto me zapozna so negovite roditeli, i tie navistina me sakaat. Ako toj mene me pobara, togas sto da napravam?
  [mod-kirilica:1tsmxib5][/mod-kirilica:1tsmxib5]
   
 5. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.039
  Skrshena

  Ако те побара тогаш ќе му кажеш дека сакаш да си излезете ко секој нормален пар и да разговарате.На смирен начин опуштено но искрено ќе разговараш со него, ќе му кажеш како се чувствуваш...дека сакаш да си бидете пар и за пред народ, а не само за по дома,во кола...Ако и понатаму продолжи со истото тогаш ќе ставиш крај.А тоа дали те сака е неоспорно дека е така, штом 5 години е со тебе...Меѓутоа зашто не сака јавно да излегувате ќе мора да го дознаеш тоа од него.
   
 6. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  326
  Skrshena

  5 Години и не е мал период! Вашиот проблем и не е баш, ептен комлициран, и мое мислење е да не прекинуваш врска туку така! Добро е што си му се развикала, и што не го бараш сега! Сега тој е на ред, сигурна сум дека ќе ти се јави! Има машки кои својот личен живот не сакаат да го делат со цела чаршија, има и такви кои не дозволуваат други личности да им се мешаат во врската! Мислам дека дечко ти те чува само за себе, тоа од една страна е знак дека му значиш, но од друга страна оддава впечаток дека не сака да те покаже на народот! Кога гледаш така на работите, на кантар ќе го ставиш и фактот, што тој те покажал на неговото друштво и на неговите родители, што за еден маж се нештата без кои тој не може! Мислам дека разговор може да ја реши ситуацијата, нормално ако тој те побара! 5 години не се малку! Размисли добро! И со среќа!
   
  На jana---p му/ѝ се допаѓа ова.
 7. jana---p

  jana---p Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Se izvinuvam sto nemam makedonska podrska, ke go popravam toa :) Blagodaram za sovetot, kje razmislam iako jas iskreno mislam deka so razgovor nema da se resi. Go sakam premnogu i neznam kako ke se spravuvam so pomislata deka sum bez nego zasekogas. Mislam postojano na nego i samata si se ubeduvam deka ne treba da bidam taa sto prva ke se javi. Me iritira sekoj negov poteg i se slucuva da ne mi se javi po cel den, duri docna navecer, a porano mi se javuval i po 4-5 pati dnevno. I mene pametot mi e postojano kaj nego. Mozebi mi e vaka zatoa sto go nemam na nacin na jas kakov sto sakam??? Sto mislite vie??? Da ne bidam svatena pogresno zboruvam za raboti sto bile pred da se razdelime...
   
 8. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.163
  Не дозволувај да ти пропадне врската ако си сигурна дека сеуште го сакаш. Само во тој случај и што е најважно размисли ама многу рационално, без никакви залажувања дали и тој те сака толку многу колку и ти. Многу е чудно да ти се јавува само навечер, е сега ако е на работа тоа време и не е слободен мислам дека е оправдано. Точно дека многу значи тоа што те запознал со неговите родители, но за мене тоа значење е кога дечкото има (над) 25 години. Во тој случај, а на помладите мислам дека не бидејќи сеуште не се доволно созреани. може грешам, незначи дека сум во право. Се надевам ќе бидеш многу среќна со секоја твоја добро промислена одлука, исклучиво да биде твоја.
   
 9. jana---p

  jana---p Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Da, toj e 27 vekje, a jas 23 godini... Zbuneta sum i ocanja, sekoe zvonenje na telefonot se nadevam deka e toj, no zaludno. No traga ni glas od nego. Neli mislite deka ako me sakase, deka so sega ke mi se javese? Ili pak mozebi e navreden sto mu se razvikav... Poslednite moi zobrovi bea da ne mi se pojavuva vekje vo zivotot i da ne mi go zavrti mojot broj. I sto sega?
   
 10. artemis

  artemis Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  323
  Пол:
  Женски
  Почекај уште малку, мислам ке се јави, сепак се 5 години.
  Инаку, не требало да дозволиш толку долго да имате врска која личи како да е скриена. А ако се јави, ке се договорите да одите на јавно место, ако те покани кај него, речи не можам сакам некаде кафе да пиеме или вечера и јавно прошетајте се, седнете, разговарајте. АКо не сака, можеби нешто крие. Ако сака, значи сака да ја поправи работата.
  Сепак почекај некој ден тој да се јави, а ако не се јави, ако не можеш да издржиш, јави се ти и барем од неговото однесување тогаш ќе знаеш на што си.
   
 11. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.003
  Јас како што сватив од она што го напиша во своите коментари Јана---П ова се случувало и другпат,мислев на кавгите.Јас веќе го кажав своето мислење во претходниот мој пост но сепак морав да се надоврзам уште нешто...Ако си дозволила да му се развикува,да му треска телефони за по извесно време пак да го побара тогаш тука ја прави најголемата грешка....му покажуваш колку си слаба на него!!!Едноставно вашата врска станала како некоја прочитана книга,двајцата веќе знаете што ќе се случи,што ќе биде следниот чекор кој ќе го превземе некој од вас двајца.

  Не викам дека нема љубов но има многу работи кои едноставно МОРА да бидат расчистени!!!Како на пример што е тоа што го спречува него јавно да каже дека има девојка со која што му е убаво? Толку години поминати заедно ама каде и кога? Во кола и по ноќевите?
  Едноставно мора да постои причина поради таквото однесување,зашто сум сигурна дека секој нормален човек сака да ужива во својата врска,да излезе нормално на денско кафе,да искочи навечер во некој клуб како нормален пар....

  Јави му се или ќе ти се јави не е битно,се знае веќе дека некој од вас двајца ќе направи таков чекор за скоро време ....проблемот е друго и мораш да го решиш т.е. да го решите зашто вака само ќе лутате во недоглед! :* :* :*
   
  На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Diamond

  Diamond Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  181
  ако веке си му спуштила и си му рекла да не те бара, најглупавиот потег што можеш да го направиш е да му се јавиш...тогаш 100% ке му дадеш до знаење дека си без карактер и дека немаш свое јас...значи ако е доволно храбар и ако стварно мисли дека местото му е крај тебе не се секирај, вака или онака пак ке се врати...а ако не те побара значи стварно не му фалиш баш нај нај....
  тргни од оваа мисла цитирам : "Ако некој сакаш-ослободи го.Ако ти се врати, со тебе ќе остане засекогаш, ако не ти се врати-никогаш и не бил твој!!! "па види ти сеа... секое добро
   
 13. palavoto.devojce

  palavoto.devojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  135
  Здраво девојки имам проблем кој се појави вечерва момчето со кое излегував подолго време ме уништи ...пред една недела ме покани да излеземе но јас навистина неможев да излезам му објаснив што и како е ,но тој ништо не одговори...инаку секој ден си пишуваме на фб и се е ок едвај чекаме да се видиме ...еве синоќа излегов со другарките ми беше многу убаво и тој ми се јави за повторно да се видиме јас му кажав каде сум и тој ми рече да одам кај паркот таму да се видиме,а јас на тоа одговорив со НЕ зошто зарем се срами од мене да дојде... но подоцна се согласи и рече дека веднаш доаѓа ...а јас чекав,чекав не губев надеж со мене беше и мојата најдобра другарка но за жал повеке го изгубив трапениото и неможев си тргнав да си одам сретав една школска со која многу добро си живеам и таа ми кажа дека тој бил во истиот кафич каде била и таа се се сруши во мене во тој момент го сакам толку многу што сега навистина незнам што да правам и барам совет од вас однапред ви благодарам ...
   
 14. loveme02

  loveme02 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Внимавај која другарка ја земаш со себе кога ја запознаваш со сипатијата!Без разлика дали е сингл или не,успешна е да ти го заведе и тоа пред твои очи!!!А ти?!За тебе не знам,јас си молчев и гледав како цела вечер си часкаат...пред мене...па и не бев толку важна јас ...ме забораија најпросто кажано....и што потоа?!Најнормално почна да и праќа љубови пораки...а таа?!Е таа следниот ден се ми раскажа за пораките...демек запрепастена од него...а нејзиното ИЗВИНИ не допре до мене...како ја гледам денес?!Никако!Но,сеуште ми е другарка!А тој?!Тој секоја наредна прилика се враќаше кај мене...а јас место да му ја затворам вратата...секогаш го примав!Повторно моја грешка...но,мојата душа не е валкана како нивните!Јас кога сакам-сакам со отворено срце,чиста дуса и здрав разум...за разлика од останатите...
  Денес?!Јас сум сеуште силнгл...тој има девојка...наводно е заљубен...се најубаво му посакувам,а за другаркава не е важно!
  Мили пријатлки...волкот сам си а врши работата!Така да усте еднас ке ви речам Внимавајте! :inlove:
   
 15. palavoto.devojce

  palavoto.devojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  135
  ахх леле читам и останувам без зборови ...секоја чест што си имала храброст сето тоа да го издржиш ....но еве и јас полека полека заборавам се што ми направил тој,но за жал моите врати сега се затворени за него тој ми вели да излеземе повторно,но сега јас сум таа што си игра со него ...машко е можеби нема ништо да допре до него но сепак ќе останам на она НЕ ПОПУШТАМ ! хм можеби звучи дека сум инат но ете таква сум животот ме научи да бидам таква само сакам барем малку од болката што ми ја нанесе тој да ја почуствува ....а сега мојот живот продолжува не застанува овде со него постојат и други кои ќе ја ценат љубовта и почитувањето ;)
   
  На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
 16. beticka

  beticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2010
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  22
  е каде ти е здравиот разум -секогаш го примав,па како си можела ,штокети е еден таков :?: