1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Површни луѓе

Дискусија во 'Психологија' започната од Hipster, 28 јануари 2013.

  1. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Површни луѓе, површни...хмм...Оние ли беа што им е битен изгледот, што се само бедна површина? Што незнаат муабет да направат? Што се прават паметни а се прости, по глупи од незнам!
    Што очајно се замислуваат дека се врвот, а не се ни под дното????
    Што имаат комплекси??!?! Јас вака ги разбирам.
    И да, стандард се улизуваат и упикуваат..Уфф!
     
    На crazylady, zalosna и makedonkamak им се допаѓа ова.
  2. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Kratko i jasno,samo ke dodadam..
    Povrsnite luge se luge so eden pravec vo zivotot.Tie nikogas nema da se izraduvaat na necija sreka osven na svojata.Sekogas ke imaat odnapred pripremeo opravduvanje zosto toj drugiot ne ja zasluzuva srekata sto go opkruzuva..
    Sekoja nivna cel vo zivotot probuvaat da ja isponat po sto pokratok pat bez da poglednat naokolu dali pri toa pravat nekomu steta..
     
  3. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    За мене тоа се самобендисани и цинични луѓе , тоа се луѓе кои се најубави , кои се знаат најдобро а всушност не знаат да сврзат 2 муабета , гледаат и ценат според тоа кој колку има и од кој сталеж доаѓа :D исто и оние кои секогаш мора да се центар пажња , а незнаат дека центарот се заокружува со 0 :D
     
    На Petra777 и hermosa им се допаѓа ова.
  4. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Површни според мене се оние кои неможат да ти пружат ништо иако поминуваш време и години со нив. Тоа се луѓе кои гледаат само за себе кои сакаат да си ги решат само нивните проблеми без притоа да се заинтересираат за некој друг, да му искажат поддршка и да му се најдат во било кој момент. Нив битно им е само да си го потполнат своето слободно време да пијат кафе со вас и околината да види дека имаат друштво, не се сами. А уствари тие се сами во душата, длабоко осамени иако глумат лудило.
    Многу ме нервираат овие типови на луѓе веќе алергична сум на истите, а за жал ги има на сите страни.
     
    На hermosa, crimson, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Површните луѓе се категорија граѓани кои живеат и дејствуваат праволиниски.
    Имаат утврден систем на барања по кои се водат и цел што само ним им е битна да ја постигнат за да ги задоволат сопствените хирови без да изберат средства и методи кои нема да ги повредат другите. Длабоко во душата се осамени, емотивно резервирани, дистанцирани од вистинските потреби за дружење, иако тоа се обидуваат да го прикријат. Самобендисани и себични личности кои се желни за нечие внимание со цел да бидат во центарот на вниманието и да си го исполнат егото.
    Сите контакти со нив се сведуваат на нивните потреби.
     
    На hermosa и Bescheiden им се допаѓа ова.
  6. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Површни луѓе се оние кои имаат широко срце и не се премногу емотивни, се сваќаат едноставно или така нешто што знам :D
     
    На Term1n[a]t0R и toogood им се допаѓа ова.
  7. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    Површна личност за мене е личност која нема свое "јас", која нема свој стил, која го слуша она што го налага мнозинството, која не е искрена, која нема самодоверба во себе па како резултат на тоа копира други личности, која не е дип т.е спиритуална, со еден збор неоргинална личност, (пример за мене се површни личности оние кои се улижуваат некому со цел да извлечат некоја корист) :puke: ми се гади од нив.
     
    На crazylady, QueenElena и ton4ica им се допаѓа ова.
  8. Term1n[a]t0R

    Term1n[a]t0R Нов член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Па според мене дефиницијата за површните луѓе би била вака :самобендисани луѓе на кои најважен им е изгледот и не размислуваат многу за чувствата на другите...
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.121
    Денеска бевме на кафе со површни жени. Едната си кажуваше за финансиските проблеми, како ги забил малер, а другите две ја слушаа. Иако се прават дека ја разбираат, длабоко во себе и се ситат. Кога таа си отиде озборуваа други. Какви одвратни и лицемерни
    Луѓе. Како да се совршени сеоднесуваат и се хранат со туѓа мака. Живеат за да исмеваат други. Во денешно време ако одиш на одмор на езеро, а немаш пари за на море не си фаца. Ако секој ден не одиш на кафе и не купуваш гардероба не си фаца, те третираат како будала.
     
    На hermosa, crazylady, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.748
    Допаѓања:
    60.952
    Површни луѓе се оние кои не се „замараат“ со ништо во животот, се им е праволиниски... Кога работат нешто го сработуваат затоа што мораат, а не затоа што сакаат... И никогаш нема да се потрудат сработеното да им биде „совршено“ (n)... Во ниедно свое дело нема да внесат „душа и срце“!!!
     
    На hermosa, crazylady, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Bescheiden

    Bescheiden Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    193
    Откако ги прочитав коментарите, морам да се согласам со рената и поента, и да ја демантирам трендафилка... Напротив, имам сретнато многу интелигентни личности кои немаат намера да се докажуваат некому или да се трудат да остават впечаток на личност богата со искуства, знаење или не знам што. Најчесто, вистински се воодушевувам од некој кој малку се труди, а сепак остава голем впечаток без ни малку направени напори.
    Но, тоа е онаа простодушност која ја имаат површните луѓе, сето она што го имаат на располагање, 100%, не е ни половина од некој кој е `богат`. Опкружена сум со површни луѓе, случајно или не, тоа се narrow-minded people, гледаат низ призмата на парите и материјалните богатства, немаат ни трошка општа култура, живеат и се храна со трачеви и муабети за сите сите кои ги познаваат и не, немаат свое мислење, уште помалку свое јас, зајдливи и подли до степен на неописливост, искомплексирани до бесвест, книга у живот немаат прочитано бидејќи се природно паметни, егоистични...
    Иако, во секое правило - има исклучок.
     
    Последна измена: 24 април 2015
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Според овој опис последниве години сум површна личност. Се трудам што помалку да се замарам бидејќи како што имам увидено што повеќе се грижиш - повеќе страдаш. Не се трудам да работам до совршенство бидејќи трудот многу малку се цени, не се трудам да правам се за некогу бидејќи луѓето ти го вртат грбот без размислување, не се трудам да задоволувам никој посебно бидејќи ретко кој знае тоа да го цени.
    Површноста до одредена мера е добра бидејќи не ги земате работите здраво за готово.
    За мене ова е површност а другите описи ми се лицемерство, злоба и ниска самодоверба.
     
    На buba4e89 и Val-Dim им се допаѓа ова.
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    za mene povrsni lugje se onie koi nemaat karakter
     
    На hermosa и Tanjamm им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.121
    Површни се оние луѓе кои ги гледаат работите така како што нив им се допаѓа или така како што мислат дека ќе испадне. Луѓе кои се нестабилни, лажговци, не знаат што сакаат, немаат цел во животот, немаат амбиција, не знаат кај тргнале и каде ќе стигнат.
     
  15. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Површни луѓе... луѓе кои не носат во себе жар, кои немаат длабочина во погледот кон нештата, луѓето, емоциите, животот.
     
    На hermosa и Briar Rose им се допаѓа ова.
  16. PeperutkiVoMene

    PeperutkiVoMene Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2015
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    има многу такви луѓе за жал и тие најубаво поминуваат во животот
     
    На hermosa и AURUA им се допаѓа ова.
  17. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Површни луѓе се уствари ок ако знаеш како да ги свртиш на твоја страна. Тие живеат по инпулс и автоматизам. Не ги жали оти нема да те жалат :D
     
  18. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    (y):clap:alat ti vera
     
  19. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Давате премногу длабоки објаснувања, ко за... површност :D Сериозно, површни луѓе се тие што ја гледаат површината и толку. Не се замараат со причини какво е нештото во суштина, па зошто замарање со нив? :D Тоа е како глупав, само поучтив израз. Не сум баш сигурна дали е можно 100% од времето да се остане површен. Некогаш и луѓе кои мислат дека интелигентно расудуваат во моментот, всушност покажуваат плиткост.
     
    Последна измена: 11 ноември 2017
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    Ах широка тема. Ги има ама тешко е да разграничиш дал навистина се од Бог дарени со површност или само глумат.