1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Повторно воведување на визен режим

Дискусија во 'Политика и настани' започната од del-fin, 12 декември 2010.

 1. del-fin

  del-fin Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  20
  Пред неколку денови разбрав од еден другар дека повторно ке се воведе визен режим од 1 јануари 2011.Изјавиле на вести бидејки ромите правеле проблеми и скандали во Европските джави и поради ова ке повторно ке го вратиле визниот режим.Ве молам за помос незнам колку е ова тоЧно но јас сега моментално се наогам надвор од Македонија и планирам да си одам за нова г. и пак да се вратам послем празниците но ако го воведат визниот резим ке неможам.Сто мислите дали е можно ова.Ги Чекам васите мисленја зосто не сум во можнос да следам Мк вести.
   
 2. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Повторно воведуванње на визен резим

  Мислам дека не е во ред да се отвори тема за која уште ништо не е сигурно. Е сега ако не бива да се вратиш, не бива, што да правиме и јас сакам да заминам одовде, ама едноставно не бива. Това е това :|
   
 3. del-fin

  del-fin Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  20
  Повторно воведуванње на визен резим

  Проблемот е со овде треба сама да останам а ако си идам треба и овде да се вратам имаат голема потреба од мене и никако небива.Бас за тоа зосто нисто нее сигурно сакам да го споделам мисленјето со вас.
   
 4. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.958
  Пол:
  Женски
  Абе и сега со безвизен што сме, па на тие контролорите на пасоши им се темни ко ќе видат Македонија. Еден имало шо проверувал пасоши у автобус и ко видел Македонија се шекнал почнал да вика "No, noo!!!" демек аман од вас више. :D Едвај го смириле штом му рекле дека се на некоја работилница која ќе трае 2 недели. Значи и да се вратат, нема да е нешо неочекувано...

  Да имаме ние добра внатрешна политика, верујте ниедна од тие земји нема да ни треба. Или да имаме капитал како Американциве да правиме - да ги купуваме и увезуваме наместо само извезуваме "мозоците" кај нас и секоја гранка ќе ни цвета
   
 5. GiaMarie

  GiaMarie Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  40
  Del-fin нешто се спомнуваше ама ништо не е сигурно и никој со сигурност не може да ти каже дали ќе се укинува безвизниот режим или не. Ти за секој случај распрашај си се каква е постапката за вадење на виза за земјата во која се наоѓаш и биди си спремна ако дојде до такво нешто.
   
 6. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  превземено од daily.mk  http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedon ... dar-veliki
  Па нормално дека ќе ги вратат.

  Види ги бе,мали деца како маваат со камења по новинарите, којзнае таму како се однесувале.

  Лично не сум за да се укине,но разбирливо е зошто државите го сакаат тоа.
  98ма кога се водеше војна во Косово им ги отворивме вратите на Косоварите,ама незнам зошто очекувавме културен народ, кога страшно беше по улица да шеташ..(иако беше само неколку денови,ако добро се сеќавам)

  Никој не сака во своја држава уште поголема штета од таа што веќе ја има.
  Штитот е повеќе од јасен.
   
 7. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Лелееее Господи јас се припотресов од снимкава. Како племе некое се понашаат :x Ама така велат, кога неможеш по магарето удри по самарот. Ни криви ни должни новинарите си го изедоа :x
   
 8. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  ^ За ова видеото можам да кажам дека е доказ за нивната ,,цивилизација,, и затоа секаде ги сакаaт дека се ептен културни и знаат да комуницираат. :)
  Со вакво однесување само ние можеме да ги пуштаме во државата.
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.490
  Допаѓања:
  64.078
  Пол:
  Женски
  Битно Македонија се прибира :x
   
 10. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  79
  Ете не е воведен пак :)
   
 11. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.099
  Допаѓања:
  4.055
  Од вестите на Дојче-Веле (DW) на македонски јазик од 4.10.2012:

  „Бројот на баратели на азил од Македонија во август, споредено со јули пораснал за 188 отсто. Најпогодена е Баварија од каде е побарано и укинување на безвизниот режим. Очекувањата биле преголеми велат двајца азиланти.
  За да се одбрани од лажните азиланти, Јоахим Херман министер за внатрешни работи на Баварија, деновиве побара укинување на безвизниот режим за Македонија, но и за Србија, од каде е најголемиот бран. Во разговор за ДВ го прашавме министерот Херман: дали знае колку е обесхрабрувачко неговото барање, особено ако се има предвид дека Македонија и онака има тешкотии на европскиот пат и прави многу да го сопре несаканиот тренд?„


  целата вест:
  Авантурата „азил во Германија„ - не се исплатува
   
 12. Brza

  Brza Активен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  A zoshto da se ukine selosno ,neka ja ukinat samo za tamu kaj shto najmnogu ''patuvaat'' onie od makedonija .
   
 13. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.626
  Најдобро решение е тие што ке ги фатат да им забранат влез во европска унија,еве да кажеме за почеток нека има забрана 6месеци како казна.
   
 14. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Мислите ли дека повторно ќе ни стават визен режим? :( Се надевам дека нема да биде така.
   
 15. DebbieLegg

  DebbieLegg Популарен член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  361
  Со моменталнава политика на актуелната влада, не би ме чудело и самите тие да побараат враќање на визите. Можно е и затварање на границите, како во советскиот сојуз.
  Како што тргнало само администрација и пензионерите ќе им останат.
   
 16. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.099
  Допаѓања:
  4.055
  Тоа не е можно од правни причини. Имено визниот режим на ЕУ мора да биде едногласен т.е. да важи за сите. Исклучок се Обединетото Кралство(Велика Британија) и Р.Ирска кои не ги ни укинаа визите - тие додуша се членки на ЕУ, но не се членки на шенген-зоната.
  Во Шведска на лажните азиланти им се забранува влез од 1-5 год. А во Норвешка имаат рок од само 48 часа да докажат дека се вистински азиланти.
  Засега само ќе се дискутира за проблемот со лажните азиланти и разните мерки за спречување на таа појава (на пр. укинување на безвизниот режим). Значи тоа ќе се разгледува како можност на советот на министрите за внатрешни во ЕУ, кој треба да се одржи на 25.10.2010. Барањето тоа да биде една од темите на тој состанок пристигнува веќе не само од Германија туку и од Франција, Белгија, Холандија, Луксембург и Шведска - тоа се веќе 6 држави.

  http://www.bild.de/politik/inland/a...mazedonien-serbien-debatte-26694376.bild.html
  http://www.welt.de/politik/deutschl...heit-fuer-Serben-soll-auf-den-Pruefstand.html

  Поконкретно ќе се знае после 25. октомври но дури и да побараат официјално укинување на безвизниот режим ќе треба најмалце неколку месеци за да тој може да почне да се спроведува.