1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Погрешни совети за коса

Дискусија во 'Коса' започната од Sw3et.Ang3l, 16 август 2012.

  1. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Често слушаме дека косата брзо расте ако често се скратува, дека мајонезот може да послужи како балзам и да не ги чупаме белите влакна бидејќи побрзо ќе се прошират. Дали тоа е навистина така ?

    Сок од лимон ја осветлува косата

    Кога ова би било точно многу жени би заштедиле пари. Меѓутоа ако го послушате овој совет нема да добиете ништо освен сува и испукана коса.

    Мајонезот е одличен балзам за косата

    Ако ставите мајонез на косата едно е сигурно дека ќе привлечете еден куп мушички и сите околу вас ќе ги избркате со тој мирис. Освен тоа, после овој “третман” вашата коса долг период ќе изгледа масно.

    После шишање косата брзо расте

    Сигурно барем еднаш сте слушнале дека после шишање косата брзо расте и е здрава. Ова е уште една во низата на бабини приказни. Косата во просек расте околу сантиметар месечно без разлика дали ќе ја скратите или не. За да ви биде здрава косата, добро хранете се. Јадете многу риба, немасно месо, јајца, но и смалете ја употребата на фен и преса.

    Пливање во базен ја бои косата во зелено

    Ова е точно само ако сте плавуша. За да го избегнете овој проблем кој настанува поради хлорот, ставете маска за коса пред бањање. Маската ќе ги затвори пукнатините во косата и ќе ги спречи хемикалиите да влезат во косата.

    Доколку ги исчупате белите влакна на тоа место ќе се појават три

    Ова нормално не е точно. Меѓутоа не е добро да ги вадите влакната бидејќи можете да го оштетите коренот на влакната така што нема да израсне повторно.

    Ладната вода не е добра за косата

    Ни ова не е точно. Во фризерски салон последното плакнење на косата е со ладна вода, не за да ве пробудат доколку сте заспале за време на миењето, туку затоа што ладната вода ги затвора порите на косата, па косата изгледа посјајна и поздрава.

    што мислите? дали навистина ова се погрешни совети ?


    превземено

    ако има ваква тема клуч :!:
     
    На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Za sok od limon znam deka navistina e dobar ne ja susi kosata i ja osvetluva,navistina stanuva kosata poslevtla i ne ja ispukuva imam jas probano pre 2 godini ja mijav mi osvetli i ne mi sipuka i ne mi e suva..za cetsoto sisajne znam deka kosata kje bide zdrava,logicno,koga kje se skratat suvite vrvovi kje se ceska em polesno em kje ima poubav i zdrav izgled..
     
  3. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Ова мислам дека е точно. Од секогаш ми беше чудно како има врска ако ја потскратам косата дека побрзо ќе ми порасне :?: Па нели ние одоздолу ја кратиме а таа си расте од корен.
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  4. theluckycharmms

    theluckycharmms Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    сите се погрешни совети :)
     
  5. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.312
    Пол:
    Женски
    Мајонезот е одличен балзам за косата

    Ако ставите мајонез на косата едно е сигурно дека ќе привлечете еден куп мушички и сите околу вас ќе ги избркате со тој мирис. Освен тоа, после овој “третман” вашата коса долг период ќе изгледа масно.

    Мајонезот одличен балзам за коса :rofl: :rofl: како да не.
    Остајте тоа,јас која будала бев сум ставала оцет после миење на косата,демек за посјајна и поздрава коса :x :doh:
     
  6. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    Значи колку дебилно е напишано,ми е грев да го читам. :x
    Мушички ќе привлечете и сите околу вас ќе ги избркате со мирисот..... :fubar: ќе си пукам в колено,па сигурно дека нема на работа да одам така намачкана или било каде,особено каде што има инсекти,ох мори мајко!
    Освен тоа, после овој “третман” вашата коса долг период ќе изгледа масно. Ах,да секако,сум пробала стопати и секогаш косата ми добива неверојатен сјај,нормално,ако претходно не заборавам да ја измијам со вода,шампони,регенератори и слични ствари. |(
     
  7. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Јас секогаш,ја плакнам со ладна вода косата,демек за да биде поздрава и посјајна.Ама немам забелеано промена.Знам не од еднаш,ама веќе два месеци го практикувам ова,последнотот миење да ми биде со ладна вода,ама ете кај мене нема резултат.
     
  8. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Јас мислам дека ова е делумно точно. Дека самото шишање не прави косата да расте побрзо е точно, но прави да расте поздрава. Значи, ако почесто ја скратуваме косата таа нема толку да цвета, односно влакното нема да се дели на два дела туку ќе си расте надолу право а со тоа и побрзо.
     
  9. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    косата ќе ви ее мрасна...
    и нема убаво да мириса..
    :D :D :D е ова ме насмеа...толку време се бањам во базени и никому ништо... :D
    и немам слушнато дека на некој му се случило ова...