Подобрување на имунитетот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Marilyn-Monroe, 13 мај 2011.

 1. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  541
  А ти колку време го пиеше?? Имаше некој ефект или џабе...?
   
 2. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Јас и сеуште го пијам еве веќе 3 месеци,зошто во зима најмногу ми паѓа имунитетот и заради болести...па задоволна сум до сега се супер ми е. :)
   
 3. srn4e

  srn4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  111
  Јас наутро преферирам цеден лимон со мед,но пред една година толку многу ми падна имунитетот што се ’’отрув’’ од апчиња.Потоа земав капсули Имунобор околу три месеци и за среќа имав голем успех фала му на Господ сега поминувам само со полесни настинки.
   
 4. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  586
  Допаѓања:
  736
  И јас мислев да земам ECOMER, има некој искуство со нив, вреди да се даваат парите?
   
 5. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.780
  Допаѓања:
  43.988
  ^ јас ги имам пиено екомер, ама само по 1 на ден, 1 месец ги пиев, а тие треба да се пијат по 2,3 на ден капсули. Скапи се, а мене не ми се експериментираше.
  Обично се потпирам на Центрум, ми вршат доста работа, поготово зимно време. Летно време на овошје и зеленчук. Од сабајле на гладно обавезно јадам овошје (праска, банана, сливи..) и пред спиење исто така (диња или лубеница обично). Со секој оброј салатка. Брза храна неможам да смислам. Домашно приготвена храна, манџички, печена или варена, риба, домашно приготвени сокови... Физичка активност, одмор, квалитетен сон, многу вода, позитивност и смеење :)
   
  На eli25, Annath, Abeja и 2 други им се допаѓа ова.
 6. VanillaB

  VanillaB Активен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Јас досега не сум имала проблеми со имунитетот, не сум користела никакви помошни препарати за јакнење на имунитетот... Но сега, односно пред два месеци откако дознав дека треба да ми прават операција почнав со земање на: алое вера со нони сок, масло од црн дроб на ајкула.... Сега постоперативно освен алое со нони си додадов и Спирулина, витамин Ц, Б-комплекс, витамин Е... секако обавезно свежо овошје и зеленчук (брокули, морков, диња, круши)... Малку сум во дилема дали сите овие помошни препарати се доволни, дали се добри (пак ќе потенцирам дека досега имунитетот ми е супер)??? Инаку сум фармацевтски техничар и се што ќе видам на работа веднаш отварам да прочитам и во секој препарат наоѓам нешто корисно и од толку многу информации незнам дали сум ги одбрала вистинските препарати :D
   
 7. ribce27

  ribce27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  51
  од кога дознав дека имам хпв почнав мн да се грижам за имунитетот пиев секакви витамини,сируп од камбуха што ли не.сега го прекинав таблетите и сум на природни витамини(овошје и зеленчук) правам сок во блендер од мешано овошје,јадам повеке салата,пилешко,риба еднаш до 2 пати неделно.храната е мн важна за одржување на здрав имунитет и нормално намален стрес.
   
 8. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.560
  Допаѓања:
  4.667
  Пол:
  Женски
  Земав екомер денес,и сеа ми рече аптекарката да ги зимам по 1 на ден,ама прочитав на нет дека треба по 1-2 таблети 2-3 пати на ден.
  Некој да ги користел?Имаат ли ефект и како правилно се пијат,јас решив да земам по 3 пати на ден по 1 таблетка.
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.263
  Пол:
  Женски
  Најдобро е да ги земаш како што ти се препорачани од доктор. Без разлика што е препарат за имунитет, сепак е хемија. Да не си направиш некоја белја.
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 10. nadja.d

  nadja.d Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2012
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  220
  Можеш да си земаш слободно по 2-3,но по некое време намали по една.Инаку Екомер е речиси исто со Алкавит кои се поевтини ако не се лажам,можеш да пробаш и од тие.
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.652
  Пол:
  Женски
  Би сакала да знам какви апчиња/прашоци и сл. користите за подобрување на имунитетот во овој период? Дали имате совет нешто да препорачате или некое искуство со истите? Јас имам користено ацерола (но од нив имав болка во желудник) Биолектра со цинк и селен -беа добри и обичен витамин ц. Сега зедов од зегин витамини ОД А ДО З (германски и ми ги пофалија доста) download.jpg -дали некој можеби веќе пиел од нив?:)
   
 12. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  393
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20201120-075629_Chrome.jpg Што ќе кажете за сирупот Imunicomplex na Dr. Wolz, за јачење на имунитет, дали е добар, некакви мислења од некој кој го користел?