1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подобрување на комуникацијата во бракот

Дискусија во 'Брак' започната од joma, 16 октомври 2013.

 1. joma

  joma Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Ве молам дајте идеи за подобрување на комуникацијата во бракот. Пробав многу работи, но покрај обврските и децата за нас имаме 5 минути заедничко време.

  --заедно гледање фудбал, филмови, серии...
  --разговор(како ни помина денот)
  --вицеви,шеги
   
 2. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.465
  ПОДОБРУВАЊЕ НА КОМУНУКАЦИЈА ВО БРАК

  -разговор шеги бла блааа глупа тема. :|
   
 3. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.232
  Допаѓања:
  16.897
  Пол:
  Женски
  ПОДОБРУВАЊЕ НА КОМУНУКАЦИЈА ВО БРАК

  Секс, секс и сааааамо секс и се ќе биде како подмачкано.

  Можете уз него да комуницирате во смисла што сака за ручек, вечера и сл. ама не претерувајте со муабет.

  Зошто капс лок? Ме болат очи додека ги читам тие огромни букви а да ги одминам не можам, иако сакам.
   
  На mentalmk и jasmina83 им се допаѓа ова.
 4. joma

  joma Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  ПОДОБРУВАЊЕ НА КОМУНУКАЦИЈА ВО БРАК

  Да објаснам поубаво постојат мн брачни парови кои немаат комуникација во бракот.Не е се во сексот каде е овде убавиот разговор како двајца другари-пријатели а не тој да се исповеда на другари а таа на другарки било за убави или за проблеми.И...?после долги год во брак двајцата не се познаваат еден со друг и некој друг им го решава животот (тоа им се слуци на мои пријатели на кои ние се трудевме да им помогнеме )
  DigY napisa: глупа тема. :|
  ГРЕШИШ НЕ Е ГЛУПАВА ТЕМАТА
   
 5. joma

  joma Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  ПОДОБРУВАЊЕ НА КОМУНУКАЦИЈА ВО БРАК

  Ти благодарам за твоето мислење и се надевам ке имаш брак полн со комуникација
  НО АКО НЕ Е ТАКА ТОГАШ МОЖЕ ЌЕ ВИДИШ НЕКОЈ ОД СОВЕТИТЕ КОИ КЕ БИДАТ НАПИШАНИ ОВДЕ
   
 6. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.465
  ПОДОБРУВАЊЕ НА КОМУНУКАЦИЈА ВО БРАК

  Ти ако веќе си во брак со некоја личност-значи пред се треба да се разбирате. Ова е ко ставање кров а темелите одпосле ги праите. Така да...бул шит. Извини , ова е ммое мислење. Не се лути. Ништо лично.


  П.С. и еве ти една идеја и предлог од мене за подобрување на комуникација-стани од форумов и оди кај маж ти без да речеш ништо, гушни си го и уживај во него.
   
  На glisa и Abeja им се допаѓа ова.
 7. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  460
  ПОДОБРУВАЊЕ НА КОМУНУКАЦИЈА ВО БРАК

  Всушност темава и не е така глупа.
  Ако реално гледаме друи и бракови кои почнале солидно имаат тешки период па запнуваат.
  Лично, сум видела што недостаток на комуникација прави во брак, или пак комуникација што се сведува на она што јас би го нарекла технички и автомтски разговори од типот на што има за вечера, како се децата, децат ова, децата она. Познавам луѓе на кои буквално првото нешто што го прашуваат по тел е децата што прават.
  Не е дека ставаме темели на кров туку се ободуваме да ги зачуваме и зацврстиме темелите.
  Не верувам дека јoma е единствена која го има овој проблем, па зошто и другите да не споделат искуство, да најдат нешто што ќе им помогне, макар и тоа да биде 'издуваат' на форумов.
  За почеток, зошто не почнете со краток муабет пред да заспиете? Не да решавате некои големи проблеми, едностани работи, како ти помина денот итн.
  И мислам дека е треба да се обрне внимание и на невербалната комуникација.
   
  На andrejko82, zalosna и okcenzi им се допаѓа ова.
 8. joma

  joma Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Problem komunikacije među partnerima izražen je u visokih 95% slučajeva što je više nego zabrinjavajuće, jer u svim partnerstvima dolazi ili do zasičenja, ili pak dolazi do izražaja želja za dominantnim polažajem. Kako god se okrene nije dobro, jer komunikacija je ta koja vas kao bića povezuje, te putem nje bi trebali rješavati svoje probleme i nesuglasice, no situacija je totalno obrnuta. Uvijek se jedna strana ogluši na razgovor, smatrajući pri tome da je odabran dobar stav, te da ide sve u dobrom smjeru.
  No takvim pristupom situacija se dodatno komplicira, jer suprotna strana ima osjećaj da ju se ignorira, te u sebi skuplja bijes kojeg će kad tad izbaciti van. Često taj bijes pojedinci ispucaju prema nekome tko nije uopće to zaslužio, ali našao se na krivom mjestu ili bolje rečeno sa krivom osobom. Posljedice loše komunikacije mogu se vući iz prošlosti, većinom se odnosi na obitelj unutar koje ste odrastali, te ste indirektno upijali roditeljske navike, te i samu komunikaciju.
  Problem u komunikaciji može otići toliko daleko da vi možete pričati, a suprotna strana
   
 9. joma

  joma Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  ЖАЛ МИ Е СТО СЕ ТРУДАМ ДА ПОМОГНАМ НО СУМ ПОГРЕСНО СВАТЕНА.секаде во свет комуникацијата мегу партнери е проблем бр 1.
  РЕШЕНИЕ
  --разговор ,разговор ,многу разговор од банални теми до проблеми(но мозе да се случи само едниот партнер да се труди и да зборува а другиот да биде незаинтересиран за разговор)
  тука постои голем проблем постојат разлицни луге некои се воспитани да своите тајни ги кријат и не плачат т.е без емоции показување,некои своите проблеми ги казуваат на св другари другарки а на крај на партнерот,некои се воспитани да го кријат пробл под тепих.
  (мое мислење е дека машките не сакаат мн муабетење ,а зените сакаат незност,разбирање,блискост
  --НЕЖНОСТ-ПРЕГРАТКА
  --разговор за секс(кои се желбите,фантазиите на двајцата,но без табуа и поставување цел секојдневно исполнување по 1 желба )
  --СЛУШАЊЕ НА ПАРТНЕРОТ(слушај ги ставовите на другиот)
  --НЕ КОРИСТЕТЕ ВАКВИ РЕЧЕНИЦИ--сто зборис појма немаш?ке разговараме друг пат изморена сум?не ме замарај имам милион проблеми на работа///ако ти казам што мислам сигурно ке ми се налутиш//
  --разговор за деца
  --??/?///?/????????
   
 10. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.169
  Ова исклучиво за партнери со секојдневни сексуални односи. Кај мене тоа не важи, па уште и да си зададам цел да исполнам една сексуална желба дневно уаааау.
  Моја најголема желба е бебево да не се разбуди за да можеме да спеме сами во креветот.
  За слушање вистина е дека некогаш не го слушам а би требало.
   
  На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.327
  Ај не се зајбавај сега така. |(
  Ако постои некое верување меѓу вас помладите дека сексот станува само уам бам тенкју маам како поодминуваме со годините во брак, и на нас не ни е до мислење на кујната за тоа време, освен ако случајно сме се нашле во кујната па да се пазиме да не го турнеме блокот со ножеви :$

  Не сум имала проблем со комуникацијата и не сум компетентна за совет. Инаку ние секогаш имаме време за муабет од стил како днеска денот, арно добро, уз вечера најчесто ни е таков муабетот, не можеш да немаш време за таков муабет кога живееш со некој, па макар и десет деца бањал и ставал во кревет. За озбилен муабет, од емоционално стање до финансиски одлуки ќе одвоиш посебно време, децата во кревет, без чепкање по телефони, гасиш тв, седнуваш и правиш муабет. Ако треба до еден сбајале. Никој не може да ме убеди дека нема време за тоа, дека нема волја јасно(и тука не е проблемот недостиг на комуникација најчесто, туку апатија), ама време немале, не.

  Непотребност или потребност на темата е едно, мене не ми е јасно колку на тебе јома ти треба совет, почна како некој со барање совет а продолжи да советува сама :?:
   
  На Bozica1980 и zalosna им се допаѓа ова.
 12. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  460
  И јас сум немала прблеми со копмуникација.Се надевам дека тоа нема да се промени во иднина.

  Не знам дали ја знаете книгата Мажите се од Марс, жените од Венера.
  Неколку мажени пријателки ми ја препорачаа и е баш за оваа тема.
  Вчера ја симнав од интернет
  (на google напишав наслов free pdf download и одма си ја најдов ама на англиски)
  ми изгледа интересна. Ѕирнете ја па видете дали е за вас
   
 13. Whitecloud95

  Whitecloud95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2013
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  381
  Пол:
  Женски
  Иако сум " тазе мажена " што се вели, три месеци бевме свршени и живеевме заедно, за на 25 - ти септември и официјално да стапиме во брак, сметам дека бракот е нешто што не опстојува без заедничка подршка и разговор. Комуникацијата во бракот би се подобрила доколку постои интерес и од двете страни да се зацврснат разнишаните делови, доколку постојат секако. Бракот, според мене не е само заедничко живеење, создавање семејство, растење на децата. Јас како помлада и не толку искусна кога се зборува на тема брак, можеби и не сум баш најкадарна да зборувам за оваа тематика, сепак би сакала да дадам свое лично мислење. Тоа што им се случило во браковите на личности што ми се доста блиски единствено поради недостатокот од комуникација, сведувајќи ја таа заедница само на интимност и општи муабети од типот: - што има за ручек, имам работа, немам време, денес одам кај мајка ми ти причувај ги децата итн. едноставно сум запрепастена. Од долгогодишна прекрасна врска, возбуда околу подготовките за свадба, потоа еуфоријата околу купување креветче за новиот член, сето тоа да пропадне во вода поради недостаток од блискост на партнерите. Децата растат, партнерите не наоѓаат заеднички јазик, не можат да се сложат за многу нешта, за кои што порано немале проблем и цела таа збркотница доаѓа до кулминација со муабетот за развод. Заради овој пример што го наведов, сметам дека комуникацијата во бракот би се подобрила со толеранција од двете страни, разговарање за проблемите, како тие да се совладаат полесно. Важно е партнерот во очите на својот брачен другар да види подршка, а не презир, слобода, а не ограничување. Секој човек знае да згреши, има денови кога се чувствува лошо, а токму во тие денови личноста со која што тој човек решил да го помине животот од се срце покаже дека за својот животен сопатник е тука, и една насмевка може да му внесе надеж. За бракот да опстане потребна е заедничка подршка и толеранција.
   
  На fifi16, captivating и Sweetheart87 им се допаѓа ова.
 14. joma

  joma Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  DA почнав со барање помош а после барање по интернет и ја давав совети
  на секој од оние парови кои имааповеке од 10 год брак им треба подобрување во комуникацијата
  дополнително отезнува тоа сто ја сум мажена во друг град и потребно ми бесе време за нови пријателства а додатно е тоа што седам дома не одам наработа .не се залам барам излез од ситуацијата
  мазот ми си иде од работа седнува гледа тв и заспива пред да имам санса за било каков муабет за работа не збори
   
 15. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.327
  Δ
  Ова од разузнавање по интернет ја извади бројкава за годините во брак релевантна со потреба за подобрување во комуникација?
  Ај иди во темата снаи и свекрви и види колку не комуницираат меѓу себе нови брачнни двојки па затоа банални проблеми колку сакаш има, а совет, збори со маж ти е број еден.

  Чудо едно е што и после десет, дваесет и триесет години и повеќе тие што си комуницираат си продолжуваат така. Едно мелење и утеха е само, како она ама оние од навика се заедно. А сите со тие верувања сонуваат за хапи евер афтер од друга страна оти ја гледале Пепелашка како деца. Нема добра вила во реалниот живот, како си ја наредите од вас самите зависи какви луѓе сте, на што давате важност, време и внимание во животот.

  Како ме цитира а не ме прочита? Маж ти заспива пред тв? Немаш време за муабет? Гасиш тв жено и му кажеш сакаш муабет. Или ја чекаш добрата вила? Њуз флаш, бајка е за мали деца, не постои!
   
  На Annath, Bozica1980 и NoellePage им се допаѓа ова.
 16. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.018
  Допаѓања:
  12.738
  Пол:
  Женски
  убава тема, и ние сме со така некаква чудна комуникација ама се е во ред додека не стане проблем. Време за себе ретко. Одиме во различни смени зе гледаме 2 минути помеѓу смените кога едниот иде а другиот треба да си оди од работа. Наредните 8 саати ни се посветени на детето. Кога тој е дома е со него кога јас сум дома исто со детето. И последните 8 саати за спиење одмор. Се слушаме по телефон сега нормално и дома ќе зборнеме кога ќе се начекаме не сме само цимери ама некако и јас мислам дека не е како што беше порано. Многу е важна комуникацијата прво за врската после за тоа како ние се чуствуваме.
  треба ли да се дозволи да се дојде до овој степен?
   
 17. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  3.047
  Допаѓања:
  18.309
  Пол:
  Женски
  Нели??? Ова често сите го забораваат.
  Нај лесно е да се каже само секс, секс, многу секс.
  Ама најчесто легнуваш утепан и да, навистина се молиш да не се разбуди дете, барем пола, саат саат да се истегнеш.
  Еве како ние функционираме.
  Немаме време да се наспиеме од што до пред некое време дежуравме по цела ноќ. Спиење не знаевме што е. Не па муабет и секс. Живи мртовци. Јит јадени нит спиени, нит секс..
  Сега, кога дете понормално спие, прво гледаме да одмориме, па да си направиме муабет, да изгледаме некоја серија, да направиме нешто низ дома ако е потребно. И на крајот секако се молиш да не се јави алармот бар малце да се опуштиш(секс де).
  Ама еб...е таков коа си на штрек дека таа ќе стане и ќе те прекине.
  А тоа е скоро стално.
  Ама ете, успеваме... затоа гледаме да сме заедно во се. Што повеќе да поминуваме време заедно како семејство.
  Искрено, јас едвај го чекам моментот кога ќе живеееме сами. Не знам зошто, но мислам дека само така бракот ќе биде уште подобар.