Подолго траење на менструален циклус

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од simonce89, 12 септември 2011.

 1. simonce89

  simonce89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Девојки веќе имам 11 дена менструален циклус....дали на некој му се има случено и дали е опасно?
   
 2. lonely111

  lonely111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  и јас би сакала да знам нешто повеќе за ова, зошто мене ми трае веќе 15 дена :doh:
   
 3. simonce89

  simonce89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  мене повеќе ми течеше првите шест дена после тоа само ми капе по малце ама сепак сеуште имам и многу се нервирам досега ова ми се нема слчено....
   
 4. lonely111

  lonely111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  мене на почетокот ми беше розево, па црвено и сега кафеаво ама не обилно, само по неколку капки. мене ми кажуваат дека можно е да биде од стрес ама незнам...
   
 5. simonce89

  simonce89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  мене сега ми е кафеаво и ми тече само по неколку капки......исто и мене ми имаат кажувано дека може да е од стрес или од промена на клима, пред месец дена бев на одмор, ама сепак незнам.....дали тебе ова првпат ти се случува?
   
 6. lonely111

  lonely111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  прв пат и мене ми се случува затоа се плашам, ми викаат да идам на гиниколог ама глупо ми е вака со добиено да идам :puke:
   
 7. simonce89

  simonce89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  се надевам дека некој што знае повеќе за ова дека ќе пише....
   
 8. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.480
  Допаѓања:
  7.837
  Пол:
  Женски
  Ако ви е почеток откога сте добиле првпат ништо страшно, се средува циклусот.
  И мене ми трае по 7-8 дена.
  Или ако сте настинати, промена на клима и сл. такви работи, ќе се регулира.
  Ама ако нема ништо од горенаведеново посетете си лекар.
   
 9. simonce89

  simonce89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Мене не ми е почеток имам 22 години, а пред еден месец бев на одмор па можеби е тоа....
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.958
  Допаѓања:
  134.667
  Пол:
  Женски
  Најдобро да си одите на гинеколог, па едно ехо ќе ви направи, и што има врска што имате менструација, нема да ви зема брис. И да ве прегледува вагинално, не е проблем што уште крварите, само да не е ептен обилно. Најдобро да се види каква е ситуацијата со јајниците и со матката, па ќе ви каже самиот лекар. Не е ништо срамно, ниту страшно да се оди на гинеколог, полошо е да го избегнувате тоа.
   
 11. Summer.Love

  Summer.Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2013
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  40
  И јас имам таков проблем имам веке три недели усте не ми престана првата недела беше нормално после немам еден ден па помалку ми тече.Полани го имав истиот проблем и бев на гиниколог ми вели се е нормално со јајниците и матката ми преписа некои апчиња ги пиев 3 месеци и ми беше во ред редовно ми доаѓаше три месеци пооа пак исто нередовно.Кога во 2 месеци еднаш кога во три.Мноооогу се нервирам имам 21 година а нередовен циклус и СЕ Е ВО РЕД НОРМАЛНА РАБОТА. Кога прв пат ми дојде беше се во ред редовно ми доаѓаше на секои 28 дена ама веќе 3 години ми ее така.Бев на приватно и таму ми велеше гиникологот дека имам циста потоа кај матичен и ми вика нема врска тоа е неиспукана јајце клетка.Незнам што поеке да правам со овој мој циклс поеке. Ке одам пак на гиниколог да видам што ке каже. Инаку физички сум активна спортувам ама не верувам дека е до тоа оти спортувам од мала. Ме интересира дали некој има такво искуство и ве молам за совет... :)
   
 12. charliee

  charliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  713
  Пол:
  Женски
  вака ова се случува само кога менструацијата ви е нередовна и сте по стрес.јас добив на 16 години и дури и по 5 месеци немав добиено а бев сексуално активна,се плашев.на мајками тоа не и беше нормално па неможев да и се обратам.нормално е доколку немате редовен циклус подоцна да ви трае подолго иако нема да биде толку обилна менструацијата,дури кај некои се манифестира и на поинакви начини,бидејќи добиваме секој месец ден два пред датумот од претходниот месец може да се случи и по една недела да дојде порано и да си го смени терминот.
   
  На Summer.Love му/ѝ се допаѓа ова.