1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подочници

Дискусија во 'Лице' започната од goldenpearl90mr, 18 јуни 2010.

 1. goldenpearl90mr

  goldenpearl90mr Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Уффф мојот најголем проблем..имам подочњаци, кога ке станам од спиење очите ми се подуени ,како кецички имам под нив.Со теков на времето ми се намалуваат но секако не целосно.Сум пробала со лажички од фрижидер, со кесички цај со краставици но ништо не помага.Бев да ја проверам крвта но немам никаков проблем.Креми сигурно не помагаат за издуеност, тка да незнам веке сто да правам.Ај ако може некој совет, мала помош од вас.. и некој сличен како мене со истиот проблем.... :@
   
  На Li..Na му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Oluska

  Oluska Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  24
  На Tamarcheeeeeee и zajceto им се допаѓа ова.
 3. goldenpearl90mr

  goldenpearl90mr Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Ja vidov...no mislev na poduenosta na ocite... :)
   
 4. likix

  likix Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  И јас имам ист проблем како тебе.Подочниците ми беа најголем комплекс последниве години,но сега си ги прифатив и се навикнав на нив.Иначе сум пробувала со многу работи даа ја намалам отеченоста и некои од нив ми помагаат.Би ти го препорачала кремот за околу очи од vichy,малку е поскап ама многу е ефикасен.Исто така од green line е добар,моментално јас него го користам и сум задоволна.Друго би ти препорачала многу вода и незнам дали пушиш ама цигарите имаат големо влијание зошто ја успоруваат циркулацијата на крвта и се прават подочници и тоа модри.
   
 5. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.080
  Допаѓања:
  6.747
  Пол:
  Женски
  за жал за подочниците нема откриено некој комплетно ефикасен лек.Користи крем на нивеа за околу очите,најдобар е.Исто така со коректор можеш да ги покриеш ;)
   
 6. yanna

  yanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  иам 14 год ии уште од сега не ги трпам подочњациве ! крвта ми е добра, иначе не сум подуена околу очите а несакам да користам пудри коректори и слично =/ знаете ли некое решение на природна база? хаха х )
   
  На musicgirl55 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. yanna

  yanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  ми рекоа дека можеби подочњациве ми се поради синусите.. има ли решение некакво ?
   
 8. emilija.zmejkoska

  emilija.zmejkoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  секако дека има.. :)
  - стави на очите две тампончиња натопени во ладен сок од краставица. Држи ги неколку минути, тоа ќе ти го намали отокот и црвенилото околу очите.. Или пак ако не си можност да исцедиш сок од краставица тогаш едноставно исечи неколку тркалца краставица (претходно изладени) и стави ги на очите (исто така можеш и на целото лице, делува навистина освежувачки)
  - Кога ке пиеш чај од камилица, не ги фрлај филтер кесичките. Така натопени и топли стави ги на очите. Нека ти стојат се додека кесиќките не се оладат и изгубат влажноста.
  - нанесете тампони натопени со млако млеко. Повторете ја постапката 3 пати, а потоа исплакнете ги очите во млака вода и нанесете крем.
  * Совет (мада нема везе со темава али ај :lol: ) пред да нанесете кругови краставица на очите, расчешлајте ги трепките со четкичка на која сте нанеле рицинусово масло (може и беби масло). Маслото го стимулира растењето на трепките и тие ќе делуваат погусти.
  *секој ден во текот на месецот, мачкајте ги трепките со бадемово масло..

  Напнав малце хухуху.. Али све од тука ми е испробано и стварно делува (освен тоа со млекото али и тоа кај и да е) :)
   
  На poffy.pie и Lovy1 им се допаѓа ова.
 9. emilija.zmejkoska

  emilija.zmejkoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  имам слушнато дека кремовите за пределот околу очи имаат рок на траење околу 7 дена по отварањето.. :(
  Вистина е тоа ? :sweat:
   
 10. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Прочитав дека најдобар лек против подочњаци е секоја вечер да се става на подачњаците смеса од една лажица јогурт и една лажица квасец во прав. Утредента смесата треба да се измие со вода. ( Само била многу тврда, т.е. засушена и миењето одело тешко)

  Мене понекогаш ми се појавуваат подочњаци кога не сум доволно спиена, и сакам да ја пробам маската, ама незнам каде да најдам квасец во прав. Не смее да биде пивски.
   
 11. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.513
  нај ефикасен продукт до сега ми се водените наочари што ми ги поклони мака ми :inlove:
  ми ја осветлуваат бојата околу очите, ги одмаарат и смалуваат отоците, и плус тоа одлично ме расонуваат :D стојат во фрижидер и наутро ги ставам на очи дур не се оладат...мераци. 8) А и прилично биле евтини околу 200 и нешто ги земала. Користам и крема за околу очи од авон на solutions, ја користам од поодамна ама не покажала некое подобрување, сем што ја држи кожата околу очите хидратирана, шознам :?:
   
 12. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Има по маркетите во секој. Таму каде што стојат прашоците за пециво, ванилиниот шеќер... Баш вчера си купив. :)
  Инаку и јас си имам проблем со подочњаците, и тоа баш како кругови ми се прават и незнам лек... Спиење ваљда :lol:
   
 13. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Знам, ги најдов ;) , има ефект ама краткотраен.

  Сега ме интересира какви се тие водени наочари? :^)

  Девојки, кога почнувате да кажувате нешто- кажете до крај ;)
   
 14. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.513
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Од прилика вака изгледаат, моите се полни со сина течност. Ги обожавам :inlove:
   
 15. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276

  А каде ги има?
   
 16. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.513
  на мајка ми колешка е дистрибутер, мислам од бугарија ги носи...ако си од скопје можам да ти набавам околу 260 беа :?:
   
 17. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Има еден ролон од Гарние, добар е. Барем мене ми помага, си го носам во ташна и премачкувам во текот на денот.
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 18. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  сакам вакви водени очила :o
  хммм :^) треба да побарам
   
 19. sexy.s

  sexy.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Интересни се овие очилава... :)
   
 20. Zamzara

  Zamzara Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  32
  Зависи кај кого како,Јас исто го имам ама некој посебен ефект не осетив,освен студот кога си ги мачкав подочниците со него..Кај секој различно влијае