Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Пожар во катедралата Нотр Дам во Париз

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Dust, 15 април 2019.

 1. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.007
  Допаѓања:
  2.955
  Или не си ја прочитал книгата.:wasntme:
   
 2. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  1.689
  Допаѓања:
  25.911
  Пол:
  Женски
  Од 12 век беше?
  Морале да пазат,ова не смеело да се случи.
  Ремек дело се чува ко очите во главата.
  Европа со една знаменитост помалку,за жал.:|
   
  На CameliaMiller, Rama, referentka и 5 други им се допаѓа ова.
 3. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  2.304
  Допаѓања:
  24.616
  Пол:
  Машки
  Е добро де да плачеме сега,па уште лајв стрим даваат како гори бе:|
  И книгата и цртанот8)
   
  На PaLaVa, Abeja, Dadusicka и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.041
  Допаѓања:
  115.108
  Пол:
  Женски
  Џонка ај оди гледај надарени жени или покопај по тоа нивичето на малата, остај не да тажиме тука:D
  Почнале да ја градат 1163г, завршиле 1345
   
  На CameliaMiller, DAngel, Јаневски и 7 други им се допаѓа ова.
 5. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  2.304
  Допаѓања:
  24.616
  Пол:
  Машки
  Ај ќе ве оставам,ама нема да гледам надарени жени не шири дезинформации :D
   
  На Mr. Right, Emma2, Animali и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.169
  Допаѓања:
  73.440
  Пол:
  Женски
  Зошто не интервенирале веднаш? Бетер од нас да се, не ми е баш верно.
  Не ќе да е тоа несреќен случај ама во ред, да почекаме некаков абер од официјален извор.

  Катедралата (околу 14в) е сведок за еден огромен технички, конструктивен пресврт во историјата на архитектурата и уметноста, имплементиран уште од времето на готиката. А тоа е баш одамна.
  Не е воопшто сеедно, не можам да опишам колку важен споменик е оваа катедрала и навистина не ми е јасно како им избегала ситуацијата од раце.

  Тажно за тие што не успеале да ја видат и за сите идни генерации, колку и да ја реконструираат, едноставно нема да биде тоа тоа...
   
  На JuLleE, CameliaMiller, MarigoldA и 21 други им се допаѓа ова.
 7. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.391
  Допаѓања:
  6.101
  Пол:
  Женски
  Notre Dame ти е ко кј нас што се деси со Бигорски и Трескавец. Недај Боже која и да е црква или Шарената џамија во Тетово да се изгорит или некој музеј. На пример куќата на Робевци со златната маска, Уранија итн ..
   
  На душленце, Rama, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.954
  Допаѓања:
  83.868
  Можда Господ му кажува нешто. Гадот со своите идеи донесени седејќи во фотеља, спремен е да уништи една цела стопанска дејност.
  Малку сум огорчена на францусково маже па ландрам :worried:

  За Катералата...штета (ама не и трагедија; се додека фала Богу нема жртви, не го доживувам како трагедија). Уништен еден историски, верски и уметнички споменик. Како и да ја реставрираат никогаш нема да биде иста или нема да ја носи истата душа.
   
  На dunika, Rama, christinnn и 5 други им се допаѓа ова.
 9. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.475
  Допаѓања:
  13.613
  Пол:
  Женски
  Познатото дело на Виктор Иго всушност било успешна иницијатива на авторот да се подигне свеста околу тогаш запоставената состојба на градбата... за денешните изгубени луѓе да ја сторат пепел. Не се „потресов“. Се налутив и се растажив. Од мала ми беше мака за разграбувањето и шверцувањето археолошки артефакти, камо ли нешто вакво.
   
  На CameliaMiller, dunika, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.115
  Допаѓања:
  43.228
  Пол:
  Женски
  Секој пожар претставува ужас и болно е да се гледа како пламенот го голта она што на некој му е толку значајно. Затоа е потресно и ова, катедрала од огромно историско значење и вредност. :| Гледам уште го гаснат пожарот, ќе потрае, а после тоа сигурно ќе можеме и да видиме што останало...
   
  На elimkd, Rama, shz и 5 други им се допаѓа ова.
 11. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  1.245
  Допаѓања:
  5.683
  Пол:
  Женски
  Многу жално!
  Нотр Дам катедралата е стара 8 века и е импресивно, неверојатно уметничко и архитектонско дело. Имав прилика да ја видам два пати и треба да се види за да се доживее. Каква убавина и детали во готски стил...Деталите се посебно одушевувачки.

  И е најголемиот симбол на Париз, поголем и од Ајфеловата кула.

  Пред малку гледав тв, за среќа не е зафатен предниот дел, а уметничките дела и реликвиите се успешно евакуирани.
   
  На CameliaMiller, Rama, buba4e89 и 8 други им се допаѓа ова.
 12. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.169
  Допаѓања:
  73.440
  Пол:
  Женски
  На CameliaMiller, buba4e89, Animali и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  3.603
  Пол:
  Женски
  Не можев да поверувам на вестите па уклучив CNN и снимка во живо, чад, оган, толпа луѓе тажно пеат молитви. Се уште не ми се верува дека пола од најубавото нешто во Париз трајно го снема. Ќе ја обноват катедралата но не знам колку ќе биде се тоа успешно направено. Чувството во неа кога влегуваш во градба со толку историско значење со толку голема уметничка вредност и душевниот мир се нештата што требаа само да се доживеат, се надевам следната посета ќе можам да го почувствувам истото.
   
  На Rama, Avery, Animali и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.128
  Допаѓања:
  20.183
  Пол:
  Женски
  Претажно ми е да помислам дека такво прекрасно архитектонско, уметничко и културно обележје на Париз исчезна за само неколку часа. Ми беше на листа на уметности на која сакав да и се воодушевувам и во живо а не само од фотографија.
  До идниот Виоле ле Дик, ако воопшто го има... засега погледот насочен кон она што остана..
   
  На CameliaMiller, Rama, zhap4e и 2 други им се допаѓа ова.
 15. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.007
  Допаѓања:
  2.955
  Ова како намерно да ја оставија да гори. Зар толку неможеа да пратат неколку хеликоптери и да го изгаснат огнот?!
  Се мислам дека е намерно, само за да го свртат вниманието на луѓето од протестите.
  Макрон :@
   
  Последна измена: 16 април 2019
  На Abeja, Rama, TutiFuti и 4 други им се допаѓа ова.
 16. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.954
  Допаѓања:
  83.868
  Браво!
  Не знам колку катедрали има на список за покритие, ама не ќе да се доволно бидејќи протести тек ќе има. Макарона проклета.
   
  На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
 17. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.000
  Допаѓања:
  83.458
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20190415-233859_Instagram.jpg
   
  На senjorita-v, CameliaMiller, Rama и 7 други им се допаѓа ова.
 18. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.184
  Допаѓања:
  13.647
  Пол:
  Женски
  Баш штета изгоре толку препознатлив белег на Париз.
  Ајде може ќе ја озобноват пак, ама нема да биде иста.
   
  На RosettaStone, Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 19. SwanMay

  SwanMay Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  4.091
  Пол:
  Женски
  Еден француски архитект имаше изјава за српски медиум дека наводно поради дрвената конструкција било ризично да се интервенира со канадери. Така штетата би била поголема.
  Како и да е, загубата е навистина непроценлива.
   
  На Rama, Animali, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 20. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.862
  Допаѓања:
  40.804
  Не смееле да гасат со вода од горе затоа што ќе ја ослабат структурата и тек тогаш ќе било уште поголема катастрофа. И многу колатерална штета резикувале да има на околните згради.
   
  На Rama, Avery, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 21. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.325
  Допаѓања:
  52.329
  Трамп им порача на Твитер да гасат со хелихоптери и авиони, :D ама еден началник од пожарната веднаш одговори дека така штетата би била уште поголема заради тежината/падот на водата врз и онака кревката конструкција. Патем, додека едни гасеа, други евакуираа слики и статуи од внатре. Значи, мислеле и на тоа.

  Не дека не знаат, него, некогаш и ние не знаеме зошто некои одлуки се донесуваат и иако изгледаат нелогично во моментот, на крај излегува дека се правилни. Затоа што нели, сепак не сме стручни лица. :)

  Сега кога ќе размислам, замислете цела катедрала да ја потопеа во вода?! :|

  Инаку, штета, навистина. Многу беше тажно кога падна тоа кулата. :(

  Не верувам дека некој намерно би ја запалил Богородичната црква за политички цели, но дека станува за голем пропуст, станува. Некој ќе го крка бааги за ова. Ќе ја реставрираат, а дали ќе биде тоа-тоа, ќе видиме.

  п.с. Потрагично од пожарот ми се коментарите на Интернет од типот на АКО ИМ Е, НЕКА ГОРИ или КАКО ГОРЕА НАШИТЕ ЦРКВИ, НЕКА ИЗГОРИ И НИВНАТА........ Па само сакав да прашам, дали се слушате воопшто што зборувате?
   
  На staycalm, elimkd, PaLaVa и 30 други им се допаѓа ова.