Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Пожар во катедралата Нотр Дам во Париз

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Dust, 15 април 2019.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.403
  Пол:
  Женски
  Поетски настроена денес:?:
   
 2. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.244
  Допаѓања:
  85.108
  Со поезии да не ќе почнете сега?
  Жално е да се оштети еден таков симбол на Европската цивилизација и култура, да се потсетиме колку нас за ништо не не' бидува и колку назадуваме. Може сама се самозапалила кога видела какви луѓе ја шетаат :!:
   
  На gjoker4e и Feminka22 им се допаѓа ова.
 3. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.000
  Допаѓања:
  83.461
  Пол:
  Женски
  Бабе јас како дипломиран книжевник добро знам што значи една светска катедрала.
  Со оглед на тоа дека во Будимпешта и Прага влегов во сите историски места, треба да почувствувате за да знаете да доловите една катедрала.
  Ќе речете, ај градба е ќе се обнови, но не е тоа тоа. Стара градба не може да се обнови и да биде иста.
  Ќе го нема тој дух што тлее, кога ќе ве гушне со тие "раце" па ќе ви ја отплетка душата и ќе ви ги избрка сите злобни ѓаволчиња, ќе посакате да се вратите, ќе посакате уште 10мин да се задржите.
  Кој бил знаел барем во една стара светска катедрала.
  Не сум била во Нотр Дам и свесна сум дека испуштив да почувствувам нешто поинаку од другите и жалам за тоа.
   
  На Victorian, senjorita-v, Nine25 и 5 други им се допаѓа ова.
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.862
  Допаѓања:
  40.804
  Па куполата што изгоре не е дел од оригиналниот дизајн на Нотр Дам. Додадена е во 19 век, кога почнала да се реновира капелата затоа што била пред распаѓање. Старата била срушена за време на француската револуција.
   
  На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.000
  Допаѓања:
  83.461
  Пол:
  Женски
  Да. Но пак е историско непроценливо богатство. ;)
   
 6. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  1.862
  Допаѓања:
  11.122
  Религиски и култоролошки објекти нека се уништуваат.
  Само луѓето да се живи, здрави и среќни. За максимум 60 години од сега сите овие предмети и монументи кои мислиме дека ги поседуваме не само што нема да имаат значење од историски и антрополошки аспект, туку следните генерации дури ќе им ја заборават и примената. Секако, доколку меѓувреме не доживеат некоја друга феноменолошка/природна непогода, од типот на поплава, торнадо или земјотрес. :)

  Не дозволувајте вакви работи да допрат до вас емотивно, грижете се за своето здравје. Човештвото од друга страна, преживеало многу поголеми трагедии низ епохата. На пример, Александрија.

  Бидете добри. :sun:

  @buba4e89

  Заради прекрасната поетска нота, мислењето ќе го цитирам во темата ,,мислења кои треба да останат запаметени".
   
  Последна измена: 16 април 2019
  На PaLaVa, Victorian, душленце и 7 други им се допаѓа ова.
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.862
  Допаѓања:
  40.804
  Да, ама ќе се обнови, реизгради, и сите ќе ја гледаат заради убавината, а не заради "богатството". Sagrada familia уште не е изградена, дали тоа што Гауди умрел ја прави помалку битна? Сѐ додека може да се реизгради ќе се среди.
  Читав проценка од $180 милиони долари за реконструкцијата. Само двете богати фамилии што ги спомнав ќе дадат повеќе од тоа. Плус што ќе се собираат донации, плус што УНЕСКО ќе помогне во реконструкцијата. За брзина ќе ја поправат. Сите ќе се ангажираат.
  Друго, @Nigredo Odor ја спомна Александрија. Се претпоставува дека горењето на библиотеката го вратило човештвото 1000 години назад. Овде, за среќа, се работи само за финансии. Нека дадат капиталистите дел од колачот.
   
  На PaLaVa, Victorian, crimson и 7 други им се допаѓа ова.
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.000
  Допаѓања:
  83.461
  Пол:
  Женски
  Си била во некоја катедрала?
   
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.862
  Допаѓања:
  40.804
  Не, само ти си била.
  Никаде не реков дека не е битно, туку дека ќе се реставрира. Дали ти знаеш колку од катедралите во кои си била се палени?
  Плус прозорците не се уништени, висечките столбови не се уништени. Најголемата штета е на покривот. Ни едно од обележјата на катедрата не е уништено.
  Околу 30% е штетата, можеше да биде и повеќе.
   
  На crimson, theowndemon, galapce и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.855
  Допаѓања:
  6.552
  Пол:
  Женски
  Screenshot_2019-04-16-06-29-01(1).png
   
  На PaLaVa, Victorian, dayla и 15 други им се допаѓа ова.
 11. bijonse

  bijonse Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  1.228
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  ... не е чудо да бил некој рестарватор, мигрант пироман! :(
   
  На Rama, sjdgo, LollySky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  2.179
  Пол:
  Машки
  Ти ја сликна фоткава. м? Се гледа дека имаш око соколово за детали. Еве имам неколку слики по дома со „рамчиња“ и „есми“ (како што вие стручњаците љубите да ги викате) па можда ќе извадиш и цел психолошки профил дека истите се гонети од интерпол за тешки кривични дела.
   
  На staycalm, Victorian, zhap4e и 8 други им се допаѓа ова.
 13. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  1.404
  Допаѓања:
  49.628
  Пол:
  Женски
  Многу неубави коментари:o

  Отворив за да пишам дека жално што вакво нешто се случи, иако не сум ја видела во живо.
  Вие сите кои кукате за децата во Сирија, за џамијата во Ерусалим, повелете отворете тема, ќе коментираме и таму дека е жално. Немора овде да се труе за тоа како не ни е гајле за другите загуби. Исто и за нашите цркви и џамии, штом сте информирани, повеле отворете тема и ќе ја читаме.

  Историските знаменитости нема да ја имаат оригиналната убавина и енергија која ја имале претходно.
  8 века ја чувале, сега изгоре;(
  Реставрацијата брзо ќе биде, но духот на оваа катедрала никогаш нема да биде ист. Жално:(
   
  На Dust, PaLaVa, Victorian и 15 други им се допаѓа ова.
 14. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.855
  Допаѓања:
  6.552
  Пол:
  Женски
  Амн бре, дух ви расистички. Полиција појма нема, ви решисте ситуација.
   
  На staycalm, PaLaVa, Victorian и 10 други им се допаѓа ова.
 15. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  984
  Допаѓања:
  3.467
  Абе какви црни мигранти, од елитна кујна е зготвен пожарот. Добро осмислен, без човечки жртви, вредните реликвии навреме тргнати, жолтите елеци паѓаат во втор план, нацијата обединета над трагедијата, бла, бла, бла. Холивуд. Сега ќе следи дебело перење на пари, милијарди евра ќе сврти бабољубецон и ќе кешира онаму кај што најмногу шкрипи - под неговата фотеља. Просто ко грав. А вие купувајте палома марамчиња.
   
  На PaLaVa, Abeja, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.475
  Допаѓања:
  13.613
  Пол:
  Женски
  Па баш ако е запалена по нарачка, уште потажно за илјадагодишното наследство. Ама сега е во агенда нели да се менуваат истории и мода е да му се одзема на минатото од значење, ете, некои обични жители на светов гледам и се радуваат :)
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  10.997
  Допаѓања:
  96.857
  Не ви се чини дека предност имаат едни вести, во однос на други?
   
  На staycalm, Rama, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.450
  Допаѓања:
  14.003
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е намерно ставен фокусот на Нотр Дам, или бидејќи се спрема нешто поголемо или за да се заташка нешто.
  Толку века не изгорела сега баш најде :wasntme:
  До утре може тероии на заговор да правиме, ќе видиме што ќе испадне на крај
   
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  10.997
  Допаѓања:
  96.857
  Нема 'позадина' пожарот.
  Ама зошто некои несреќни се побитни од другите?
   
  На Feminka22 и gjoker4e им се допаѓа ова.
 20. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.450
  Допаѓања:
  14.003
  Пол:
  Женски
  Затоа што медиумите натаму го насочуваат фокусот и бустаат со информации.
  Ние несвесно го правиме ова уствари.Што споделуваме информации и тужиме.
  Кога не беше на ТВ толку активно за морбилите темата овде не беше толку раздвижена.Кажаа нешто на ТВ и одма почнаа сите да пишуваат.
  Запримети со нареден настан и ќе приметиш.