1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Позитивни мисли (Positive Vibes)

Дискусија во 'Психологија' започната од Ginger^, 13 јануари 2017.

 1. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  55.361
  Пол:
  Женски
  Има луѓе, кои веруваат дека судбината е во ѕвездите запишана:*:,во линијата на дланката, ма дури и во диносауруси:D Има луѓе кои споделуваат икони за среќа, мислат дека животот нема смисла и дека се ослабнува пет килограми за една недела:P. Има такви, кои сметаат дека ние сме креатори, други дека животот е карма.:o Луѓе сме, во сешто веруваме. Но иако, нашиот светоглед може да се разликува, едно нешто, не поврзува. :f:Желба за позитивен ден:f: Прекрасни моменти:f: Среќен живот:f:.

  Ова нека биде катче, во кое ќе гледате само шаренило.Споделувајте позитивни мисли, техники кои ги користите, аудиокниги, хопонопоно, афирмации кои ви служат, па и конкретни примери од вашиот живот, кои сметате дека се за тука:sun:.Линкови од водена медитација:music:, музика за опуштање и слично. Освежување до освестување.:inlove: Може и до онесвестување, ако некој користи трансцендентална медитација.:D А, ако има иманенција, зошто да не и трансцеденција?:angel:

  Имајте убав викенд:d: и запомнете дека:Се е добро и ќе биде подобро. Животот е прекрасен, и е подарен за да го живееме најубаво.

  Мене ќе ме има секој ден, може и по неколку пати ( ц,секакви не има:P).

  bigstock-Affirmation-I-Am-Living-102381734.jpg


  ^_^^_^^_^...:music::beer:


  Несомнено е дека, ова е алатка за подигнување на расположението и позитивно размислување кое е тесно поврзано со човековата психологија. Нејсе, за поздрав живот. Затоа е прикачена во оваа рубрика. :)
   
  Последна измена: 13 јануари 2017
  На tiggyboy, Mantisa, gjoker4e и 48 други им се допаѓа ова.
 2. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  1.136
  Допаѓања:
  14.413
  Пол:
  Женски
  Прекрасна тема...
  Инаку според мене среќата е во малите нешта.На пример: чоколадо,книга,филм,насмевка од непозната личност,децата,хуманоста...
  Една од најинспиративните книги: Најголемиот трговец на светот.
  Мој личен став е дека секој сам си ја ствара смислата на животот.
  И за крај една прекрасна мисла: После дождот доаѓа сонце но и виножито. :D:hug::*
   
  На gjoker4e, Prekrasna38god, Luni и 21 други им се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.507
  Допаѓања:
  72.290
  Пол:
  Женски
  А зошто Positive vibes кога може на нашки, Позитивни вибрации? :)
   
  На daylight, g8lQQk, Таа Сум и 10 други им се допаѓа ова.
 4. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  55.361
  Пол:
  Женски
  После сонце доаѓа Ѕуница, такуѓере и по некоја љубовница од сини длабочини, за оној кој ја љуби :sun:...
  Супер што се активира @SeaMermaid :*:.

  raw.gif


  @Bitter-Sweet

  Арно викаш, касно ми текна. :) Изгледа така требало да биде:hug:.Фала што ни дојде.:sun:  Спокој.:inlove:
  8.5-93-LET-PEACE-BEGIN-WITH-ME.jpg
   
  На daylight, Summer16, kikkki и 12 други им се допаѓа ова.
 5. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  55.361
  Пол:
  Женски
  raw (2).gif  Афирмацијата е замена на нефункционалните негативни сфаќања, а промената настанува природно и лесно. ^_^Со текот на времето ќе почувстувате промени кон надворешниот свет, а доволно е неколку пати во текот на денот во себе да си повторувате одредена афирмација.(heidy)
  Еве неколку:
  1. :sun:Афирмација за здравје – Секоја станица од моето тело е здрава и полна со енергија. Ги негувам своето тело, ум и душа. Моето тело се лекува брзо и лесно.:sun:

  2. :f:Афирмација за благосостојба – Што и да работам постигнувам благосостојба и знам дека тоа го заслужувам. Колку повеќе сум благодарен, толку повеќе причини имам за заблагодарување.:f:

  3.:l: Афирмација за љубов – Знам дека заслужувам љубов и ја прифаќам. Давам љубов и таа ми се возвраќа дупло повеќе. Се радувам на љубовта секој нов ден.:l:

  4.:hug: Афирмација за љубовна врска – Имам прекрасен партнер и нашиот однос е среќен и мирен. Се ослободувам од очајот и дозволувам љубовта да ме пронајде.Привлекувам само здрави односи.:hug:

  5.:*: Афирмација за слабеење – Мојата телесна тежина е оптимална за мене. Свесно бирам здрави накиви. Одбирам да вежбам.:*:

  6. (heidy)Афирмација за самодоверба – Како што верувам во себе, така верувам и во другите. Ги изразувам своите потреби и чувства. Јас сум уникатна личност – креативна, прекрасна и посебна.(heidy)

  7. :party::party::party:Афирмација за среќа – Животот е радост, исполнет со прекрасни изненадувања. Мојот живот е среќа, исполнет со љубов,благосостојба и пријателство. Ги бирам љубовта, среќата и слободата, го отварам моето срце и дозволувам убавите работи да навлезат во мојот живот.:party::party::party:
   
  На April87, gjoker4e, Prekrasna38god и 46 други им се допаѓа ова.
 6. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.087
  Допаѓања:
  163.422
  Пол:
  Женски
  Ова е нешто најубаво што го прочитав денес :sun: Љубим те Џинџерче, и тој прекрасен мајндсет што го имаш! :hug: :f:

  Let's start... со најкјут цртеживе воопшто по нет :l:

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  На Imperatorka5, Summer16, kikkki и 24 други им се допаѓа ова.
 7. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  55.361
  Пол:
  Женски
  @Someonespecial Ќе вибрираме заедно, високо и само високо!:hug::hug::hug: Јас реков еднаш, дека си дете на сонцето, што најсилно сјае.:*::sun::*:

  Ајде :music::music::music::dance:
  la la la la:d:...:f:  When we all give the power
  We all give the best
  ^_^
  Every Minute of an hour
  Don't think about a rest
  When you all get the power
  You all get the best
  (y)

  When everyone gives everything
  And every Song everybody sings

  Then it's life:f:

  Life is life
  Life is life:l:
   
  На ForeverYoung, kikkki, Crna Dama и 9 други им се допаѓа ова.
 8. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.160
  Допаѓања:
  105.600
  Пол:
  Женски
  Супер тема :clap:
  Внимавај што посакуваш - остварливо е!!
  Па посакувајте убави, позитивни, среќни нешта и такви и ќе добивате :sun:
  Моќта е во нас!
   
  На April87, Prekrasna38god, gjoker4e и 20 други им се допаѓа ова.
 9. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  55.361
  Пол:
  Женски
  :inlove:Со чисто срце, се посакуваат само убави нешта.:inlove:
  А за моќни, нај.:*:
  П.С. За Бубале, оти, оти немогуќе е да ја тагнам.:l:

  :f:But I see your true colors.
  Shining through.
  I see your true colors.
  And that's why I love you.

  So don't be afraid to let them show!:f:


   
  Последна измена: 13 јануари 2017
  На kikkki, Crna Dama, Gushkalo и 11 други им се допаѓа ова.
 10. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.986
  Допаѓања:
  4.781
  Пол:
  Женски
  Големо (y) за темава :hug:
   
  На kikkki, Bescheiden, Gushkalo и 8 други им се допаѓа ова.
 11. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.117
  Допаѓања:
  17.679
  Прекрасна тема :clap:
  Заслужува да биде најпосетена :bow:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  И за крај
  Важно е да се дружиме и љубов да си пружиме :sun:
   
  На Summer16, gjoker4e, kikkki и 17 други им се допаѓа ова.
 12. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.556
  Браво за темава БРАВООО
   
  На kikkki, Bescheiden, Outlook и 5 други им се допаѓа ова.
 13. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  55.361
  Пол:
  Женски
  Визуализирате ли?
  За песочни плажи и лелени кошули:d:... Тиркизна вода. Бранови и прегратки.:inlove:
  Затворете очи и замислете дека сте таму каде што посакувате. Направете идила во вашата глава.:) Универзумот не прави разлика дали е тоа реалност или визуализација.
  Пробајте да ја чувствувате среќата и исполнетоста на вашето срце.
  На правото место ли сте ?
  Конечно го имате тоа што ви треба.(y) Уживајте го. ^_^Со насмевка. :f:
  Го имате кога и да посакате, само бидете спокојни.
  tumblr_nihx01L4rJ1sulnzno1_500.gif  Правете го тоа почесто, важно е да ви е комотно.:*:
  Со каква енергија ќе го завршите денот, со таква ќе ви започне утре.:sun:
  Лека ноќ :*
   
  На Crna Dama, Summer16, SV1911 и 23 други им се допаѓа ова.
 14. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.326
  Допаѓања:
  46.029
  Пол:
  Женски
  Среќата започнува од нас самите. Силно сум убедена дека ако сам веруваш дека нешто добро ќе ти се случи,тоа навистина ќе се случи. Сите нас среќни не прават различни нешта така да самиот поим за среќа е многу субјективно доживување за определени работи. Верувам дека секој од нас имал тешки периоди кога мислел дека ништо не му оди од рака, но на крајот од денот сите сме дошле до таа точка во жвотот кога коцките неочекувано почнале да ни се редат онака како што ние сакаме. Потребно е само да се има верба дека се ќе биде во ред и трпение универзумот да си го стори своето. Нормално не треба да се седи со скрстени раце и понекогаш треба сами да ги засукаме ракавите за да ни се остварат желбите, но на крај се ќе биде во ред. Потребно е кога ни е најтешко да смогнеме сила во себе да останеме со позитивна мисла и искрено да верувам дека еден ден ќе дојде нашето време. Барем јас последниве години се трудам да гледам на позитивните работи што ми се случуваат во животот без да дозволам да ме депримираат лошите ниту да ми ја земаат енергијата. Позитивната мисла чуда прави.
   
  На strumfeta01, Crna Dama, gjoker4e и 13 други им се допаѓа ова.
 15. dzeliii

  dzeliii Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  441
  Браво за темава. Еве, еден од моите омилени цитати IMG_20170114_001627_732.JPG
   
  На gjoker4e, Change., sia.bella и 10 други им се допаѓа ова.
 16. LUCI 99

  LUCI 99 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2015
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  2.604
  Пол:
  Женски
  image.jpg image.jpg
   
  На kikkki, Crna Dama, sia.bella и 9 други им се допаѓа ова.
 17. lovely97

  lovely97 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  710
  Допаѓања:
  9.087
  Пол:
  Женски
  63072-positive-mind-positive-vibes-positive-life.jpg Best positive quotes men women success pictures images ideas (2).jpg stay-positive.jpg
   
  На Donnie, kikkki, biGirl и 7 други им се допаѓа ова.
 18. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  5.805
  Пол:
  Машки
  Еј ти што го читаш ова. Ти тука дојде со намера да собереш некоја позитивна вибрација. Можеби погоре веќе ја собра но јас и со ова мислење ти ја давам истата затоа што ти веруваш дека е така. ВЕРУВАШ ! :*


  :hug:


  ПозЗ3³ ®
   
  На Birdy bi1, alexa_dimoska, kikkki и 13 други им се допаѓа ова.
 19. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.760
  Допаѓања:
  47.633
  Пол:
  Женски
  Се е до личната перцепција
  IMG_5049.JPG
  И имагинација
  IMG_5048.GIF

  Најважна е позитивна мисла
  IMG_5044.GIF
  И вербата во тоа дека ништо не е невозможно
  IMG_5054.GIF
   
  На Imperatorka5, gjoker4e, kikkki и 17 други им се допаѓа ова.
 20. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  55.361
  Пол:
  Женски