1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Позитивни мисли (Positive Vibes)

Дискусија во 'Психологија' започната од Ginger^, 13 јануари 2017.

  1. purple..m

    purple..m Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    Сакајте го животот и тој ќе ви ја возврати љубовта :f:

    [​IMG]

     
    На kikkki, biGirl, Ketchup и 9 други им се допаѓа ова.
  2. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    па ете ме и мене. се надевам редовно ќе идам тука :)
    от кај да почнам...браос за статијата џинџи, на форумов му требаше ваква (y)(fingers):clap::sun:
    иначе. дојдов тука за да се тргнам од негативизмот. оти не можам да го поднесам :@
    иако јас вервам дека секој си има своја судбина, сепак ако сакаш да си среќен можиш и во овој момент да бидиш :sun: понекогаш се од тебе зависи ;)
    еве линкови со цитати за посреќен ден
    http://www.crnobelo.com/zabava/fakt...i-koi-ke-vi-go-nasocat-mozokot-na-praviot-pat
    http://www.crnobelo.com/zabava/fakti-i-citati/46267-mudrosti-od-indijanskiot-narod
    :):hai:
     
    На kikkki, Ketchup, SeaMermaid и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    33ccde5559c89da74676a33ec0342617.jpg
    cf519898064cd2cc1117aae0d3f7dc25.jpg 3e5d9aeee360c8d0c91359c7d717c749.jpg 21f68562de2281b1fefc1c57cd1bb95c.jpg
     
    На kikkki, Ketchup, SeaMermaid и 8 други им се допаѓа ова.
  4. Florenсе

    Florenсе Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    1.711
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека создавате прекрасни емоции и миговите од денешниов ден ги користите за насмевки, уживање и благодарност!

    Денес ќе ги споделам со вас моите омилени афирмации, а воедно би сакала да подискутираме за начинот на кој ги употребувате, како ги изговарате и со која цел.
    Бидејќи интернетов е преполн со секакви позитивни афирмации на англиски јазик, кога јас почнав да работам на себе и ги преведов на македонски, ми звучеа некако „неприродно“. Логиката ми велеше дека на мајчиниот јазик овие афирмации ќе дадат најдобар ефект, но кога сфатив и дека на англиски ги преживувам истите чувства изговарајќи, сепак се одлучив за англискиот.
    Користам неколку видови на афирмации, кои ги изговарам наутро, во текот на денот и навечер. Најмногу ми ја подигнуваат вибрацијата кога ги кажувам гласно, но функционира и кога ги кажувам во себе. Ги употребувам со само една единствена цел - подигнување на вибрацијата. Никогаш кога велам „Јас сум здрава“ целта не ми е да привлечам здравје, туку едноставно да се чувствувам подобро.


    Morning affirmations:

    - It's a new day.
    - It's a new beginning.
    - Today i am born again.
    - And what i do today, is what matters most.
    - I choose to love myself today, because i am so important.
    - I choose to support and trust myself today.
    - I choose to have only wonderful thoughts today.
    - And to create more wonderful things is my life.
    - The universe is always working out for me.
    - And i'm totally open for something awesome coming my way.
    - I am grateful for all that i am, all that i have and all that i experience.
    - I am thankful for this new chance to live my life.
    - I am simply thankful for being alive.

    Good morning to me.
    [​IMG]
     
    На kikkki, biGirl, Ketchup и 12 други им се допаѓа ова.
  5. Change.

    Change. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2015
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    426
    Пол:
    Женски
    20170115_192419.png
    Ги прати некој од вас Ана и Нада Бучевич ? Јас редовно ги гледам нивните видеа, ви ги препорачувам.:)
     
    На GirlLove, eta, kikkki и 9 други им се допаѓа ова.
  6. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    “So many of our dreams at first seem impossible. Then they seem improbable. And then, when we summon the will, they soon become inevitable.”
    Nelson Mandela

    ***

    She's not the kind who needs saving;
    She became her own knight in shining
    armor;
    She forged her own sword
    And put on her own
    armor;
    She stepped into the flames
    with no fear of
    burning;
    She carried the weight of
    the world when no one asked
    her to;
    She became more than a savior
    She became her own
    hero;
    — and you know heroes make the best legends.

    ***

    She wore her scars
    as her best attire
    A stunning dress
    made of hellfire

    ***

    Одлуките кои ги донесуваш, луѓето со кои се опкружуваш, сите тие имаат потенцијал да делуваат врз твојот живот, дури и врз тоа што си, засекогаш.

    ***

    Кога размислуваш за животот, запомни дека никакво количество вина не може да го промени минатото, и никакво количество анксиозност не може да ја промени иднината.

    ***

    Луда е, но магична. Нема лага во нејзиниот пламен.

    ***

    Морам да верувам дека се уште има моменти на некорумпирана убавина на овој свет.

    ***

    Најголемата лекција која ја имаш научено е: „во ред е“. Во ред е да бидам љубезна кон себе. Во ред е да грешам. Во ред е да имам маани. Во ред е да бидам среќна. Во ред е да продолжам понатаму.

    ***

    Ако ништо друго, еден ден ќе можеш да погледнеш некого директно в очи и да кажеш: „Но го преживеав тоа. И тоа ме направи она што сум денес.“

    ***

    И ако денеска се што можеш е само да дишиш, во ред е. Даваш се од себе, и затоа засега, по ѓаволите со се друго.

    ***

    Игнорирај ги луѓето кои се закана за твојата среќа. Буквално игнорирај ги. Не ги кани во ниеден дел од твојот живот.

    ***

    Не барам некој кој ќе шепи слатки бесмислици во моите уши, само за да го исхранува лакомото его на моето срце. Барам некој кој ќе ме погледне право в очи и ќе ми каже: „те сакам, без разлика дали ќе успееш или не, токму онаква каква што си“.

    ***

    You don’t know anyone at the party, so you don’t want to go. You don’t like cottage cheese, so you haven’t eaten it in years. This is your choice, of course, but don’t kid yourself: it’s also the flinch.
    Your personality is not set in stone. You may think a morning coffee is the most enjoyable thing in the world, but it’s really just a habit. Thirty days without it, and you would be fine. You think you have a soulmate, but in fact you could have had any number of spouses. You would have evolved differently, but been just as happy.
    You can change what you want about yourself at any time. You see yourself as someone who can’t write or play an instrument, who gives in to temptation or makes bad decisions, but that’s really not you. It’s not ingrained. It’s not your personality. Your personality is something else, something deeper than just preferences, and these details on the surface, you can change them anytime you like.
    If it is useful to do so, you must abandon your identity and start again. Sometimes, it’s the only way.
    Set fire to your old self. It’s not needed here. It’s too busy shopping, gossiping about others, and watching days go by and asking why you haven’t gotten as far as you’d like. This old self will die and be forgotten by all but family, and replaced by someone who makes a difference.
    Your new self is not like that. Your new self is the Great Chicago Fire — overwhelming, overpowering, and destroying everything that isn’t necessary.

    ***

    Do not try to be pretty. You weren’t meant to be pretty; you were meant to burn down the earth and graffiti the sky. Don’t let anyone ever simplify you to just “pretty”.

    ***

    „Alis volat propriis“
    - She flies with her own wings

    ***

    "Suffering has been stronger than all other teaching, and has taught me to understand what your heart used to be. I have been bent and broken, but - I hope - into a better shape."
    - Charles Dickens

    ***

    “Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”
    - Bertrand Russell

    ***

    Sometimes your soulmate is yourself. Sometimes you have to be the love of your life, until you discover this kind of love in somebody else.
     
    На kikkki, Ketchup, SeaMermaid и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    :inlove::inlove::inlove:

    14724491_1824980397785848_8384312080353870175_n.jpg
     
    На kikkki, Ketchup, SeaMermaid и 12 други им се допаѓа ова.
  8. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.772
    Пол:
    Женски
    Не заборавајте - не одете на спиење лути, тажни, гневни...

    Потсетете се што ви се случило денес.

    11358961_703831076389618_1392276802_n.jpg
     

    Прикачени фајлови:

    На kikkki, Ketchup, SeaMermaid и 9 други им се допаѓа ова.
  9. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    429289_10150645533818346_336893444_n.jpg
     
    На kikkki, Ketchup, SeaMermaid и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.231
    Допаѓања:
    23.944
    Пол:
    Женски
    peace_love_and_happiness_ii.jpg
     
    На kikkki, Ketchup, SeaMermaid и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На kikkki, Ketchup, SeaMermaid и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Lilianna

    Lilianna Популарен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    3.722
    Пол:
    Женски
    Поздрав до сите, одлична тема! Одамна велев дека треба да создадеме катче на позитивноста и драго ми е што оваа мисла станала реалност. За почеток, ќе споделам еден текст, за поттикнување на љубовта кон себе:

    "Ти вредиш и Ти си битна. Твојот глас е важен и твоето постоење е непроценливо. Никогаш, значи никогаш, во ниту еден момент од својот живот, немој да помислиш дека не си доволно добра, дека не вредиш еднакво како другите, зашто тоа е лага и големо непочитување кон себе и причината за твоето постоење. Запамети засекогаш: Ти вредиш и Ти си битна, секогаш и засекогаш. Ти си уникатен дар на овој свет и самиот факт дека никој не е како тебе е доволна причина да ја почувствуваш својата вредност, да се прифатиш и да негуваш љубов кон себе."

    Кажувајте си го барем еднаш дневно, пожелно на глас :).
     
    На kikkki, Crna Dama, Ketchup и 10 други им се допаѓа ова.
  13. My name

    My name Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    :f:

    [​IMG]

    :makeup:
     
    На kikkki, Ketchup, SeaMermaid и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    image.jpeg
    Добра ноќ! :*: :l:
     
    На kikkki, Ketchup, purple..m и 7 други им се допаѓа ова.
  15. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.772
    Пол:
    Женски
    images (16).jpg
    images (15).jpg
    images (17).jpg
     
    На kikkki, Crna Dama, Ketchup и 5 други им се допаѓа ова.
  16. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.608
    Допаѓања:
    64.637
    Пол:
    Женски
    Колку и да ми кажуваат дека не можам нешто да направам, толку поголем мотив ми даваат да успеам и да им кажам јас МОЖАМ.
     
    На kikkki, Crna Dama, Ketchup и 6 други им се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.732
    Пол:
    Женски
    Тема каде е дозволено шаренило и веќе неколку дена ме нема да пишам. :$ :o
    Стварно, не знаев кои зборови точно да ги искористам што би ускреќиле некој, па сега онака ми текна како имам мотивирано другарки. Прво, нешто основно кое треба да го запомниме е дека ние самите сме мајстори на нашата среќа. Ако ние не успееме да се усреќиме самите, верувајќи дека некој друг можи да не усреќи е апсурно. Следно, многу е важно да не си поставуваме превисоки цели, и да немаме превисоки очекувања од она што можиме да го постигниме зошто тогаш би се разочарале, а нели, никој не го сака тоа. Важно е очекувањата да се токму она кое можиме да го постигниме или нијанса помалку, за кога би виделе резултати да би се израдувале дека успеавме, бидиме среќни и позитивни. Потоа, среќа е слобода, кога можиме да направиме онака како што сакаме, а од таму да си ги завршиме училишните или работи обврски навреме па да не би имало што да ни ја уништува слободата.
    upload_2017-1-16_9-37-45.png
    Можеби најважна од се е и мотивацијата. Без мотивација барем јас, мислам дека не би можеле да постигниме ништо, ако не си поставиме мотивација, буквално си намалуваме од средствата за исполнување на она што не прави среќни, исполнети и слободни.
    Среќата се постигнува со уништување на несреќата.
    Среќата мора да е дел од нашата реалност, во никој случај не смејме да ја истиснуваме, да ја заменуваме или одложуваме.
    Среќата ги вади на виделина нашите најдобри квалитети.
    upload_2017-1-16_9-41-44.png
     
    На kikkki, Crna Dama, Ketchup и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    It's a beautiful day, don't let it get away... :music: :f: :hug:

     
    На kikkki, Crna Dama, Ketchup и 8 други им се допаѓа ова.
  19. Change.

    Change. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2015
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    426
    Пол:
    Женски
    Добро утро! :)
    Меѓу ограничени умови нема напредок, само стагнирање!Само свесни умови креираат иднина! Затоа : 20170116_123752.png
     
    На kikkki, Crna Dama, dc15 и 6 други им се допаѓа ова.
  20. ModernMuse

    ModernMuse Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    504
    Пол:
    Женски
    Безобразно моќен текст! Имајте убав ден девојки :l:

     
    На P.S.love, kikkki, Crna Dama и 5 други им се допаѓа ова.