1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поигрување со вашите чувства

Дискусија во 'Психологија' започната од Mollami, 7 јануари 2020.

  1. Mollami

    Mollami Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Дали некогаш некој близок, роднина, другар/ка, дечко или девојка си поигрувале со вашите чувства?
    Не знам зошто одлучив темата да ја отворам во психологија, но кога се работи за чувствата морав да ја ставам тука..

    Мене не многу пати ама сепак од време на време ми се случувало вакво нешто..
    Еднаш најдобрата другарка што се знаеше за мене, ми беше како сестра, беше секогаш до мене во секакви моменти, но јас тој период фатив дечко и полека несвесно се отргнував од неа, а таа зашто и било криво дека ја губела најдобрата другарка му кажувала на тогашниот дечко некои раб што јас несакав никој да ги знае ама и се доверив нејзе..толку убаво ме изигра, ми ги изеба емоциите и мислењето за неа само со еден потек.. Потоа ми се правдаше дека и е криво за се, но тоа не беше доволно за да ја врати мојата доверба кон неа и ден денеска сме другарки ама веќе сериозни работи не и кажувам..

    Ако не е соодветна темата избришете ја..
     
  2. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.974
    Допаѓања:
    8.730
    Пол:
    Женски
    Нормално дека да.

    Најголема грешка била што сум кажала на мајка на другарка дека длабоко во себе некогаш се осеќам како најосамена и најотфрлена личност и дека ми е многу битно што го делам времето со нејзе (ми се допаѓаше едноставно нејзината мајчинска грижа што некако ја почувствував). После излезе дека јас не сум можела да се социјализирам и х луѓе стално ме прашуваа дали и со кого се дружам и сл. Не, фала. Повеќе никогаш. Се научив и кога ми е тешко да не се вртам и гледам во луѓе, нема зошто да повторам нешто слично. Да, имаше и има влијание ова (и поарно шо има).
     
    На ku4ence, elvittta, nena2010 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Ми се случувало и мене и тоа од луѓе за кои никогаш не мислев дека би можеле да си поиграат со моите чувства..ама ете се случи и продолжи да се случува од страна на најдобри другарки, дечко, роднини... и сфатив дека освен на сама себе не можам на никој да верувам ..луѓето имаат во себе себичност, љубомора, лошотилук иако пред тебе се прават најфини на крај најфино те збрцуваат со нож ..иако звучи песимистично ова ама таа е реалноста за жал.
     
    На WildMk, SummerGirl, Mollami и 2 други им се допаѓа ова.
  4. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Колку повеќе се отвара човек пред некој-толку повеќе опасност постои да се поигра некој со вашите чувства.
    Да , се имаат поиграно ,ама вината во себе ја најдов и се корегирав ...
     
    На ku4ence, marlonbrando69, SummerGirl и 14 други им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Си имаат да.
    Бифш кој е тежок психо, му немав признаено никогаш дека сум затрескана во него али 100% знаеше пошо играше пали-гаси со мене.
    Прв и последен човек на кој што сум му дозволила.
    Ни моите ни никому.
    Пробувале и моите и другари/другарки али не сум попуштала.
    Не се препуштам веќе на чувства одамна со исклучок на последново затрескување :u:
    Не дозволувајте да си играат со вашите чувства.
    Преку добри и лоши искуства учете да ги читате луѓето
     
    На WildMk, SummerGirl, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Mollami

    Mollami Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Te podrzuvam vo toa deka ne treba da popustas na nikoj...i jas sum ista :D
     
  7. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.644
    Допаѓања:
    52.604
    Пол:
    Женски
    Во никој 100% доверба.
    Луѓе со кои сум се дружела од мала си поиграа со моите чувства, што останува за другите.
    Дознав дека ме озборувале зад грб и ми ги издале тајните на новите пријатели. Најголем доказ беше што се оддалечија од мене, не требаше ни да ги прашам дали е вистина. :)

    Многу многу пазете пред кого и колку се отворате. Ретко кој ви мисли навистина добро. Повеќето собираат материјал за сеир и/или трачарење. Само така нема да ви ги изигра чувствата некој.

    Колку сте потаинствени, тоа подобро.
     
    На ku4ence, Mollami, nena2010 и 5 други им се допаѓа ова.
  8. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Во однос на темава, можам да се себенаречам мазохист.
    Многу малце фали за да се отворам на некој.
    Секогаш мислам дека сите се со добри намери и искрени како мене.
    1000 пати сум изгорена, и одам на 1001
     
    На Mollami, P.S.love, Yowannty и 9 други им се допаѓа ова.
  9. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Дали некогаш некој близок, роднина, другар/ка, дечко или девојка си поигрувале со вашите чувства?
    Да. иако последна сум дознала за тоа(facepalm):D
    Обично не приметувам дека некој намерно би си играл со мои чувства а е дел од моето блиско опкружување зошто првично не можам да разберам која е поентата да си играш со чувства на личност со која своеволно поминуваш голем дел од своето време.
    А ако некој ми посочи дека сум предмет на изигрување и се уверам во тоа прво пристапувам кон јасно кажување дека знам што прави на моја сметка таа личност и да престане да прави така или нека ме избегнува ако смета дека има нешто во мојов живот и моите чувства што личноста ја тера да си поигрува.
    А ако продолжи да си поигрува и понатаму слободно нека си игра сама со себе бидејќи мене не ме интересира повеќе ништо од тие инфантилни поигрувачки игри само чувствувам голема жалост/сожалување кон такви личности.
     
    На Mollami, WildMk и eliesaab им се допаѓа ова.
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Исто. Буквално исто.
    Додуша јас веќе решив да не одам накај 1001 пат, туку се трудам кочница да ставам. Доста биле 1000 пати горење :D
    Се затворив некако повеќе во себе, па ПРЕМНОГУ размислувам пред да се отворам на некој.

    Можам без проблем да слушам некој без да ја злоупотребам неговата доверба, ама јас веќе решив да не се отворам пошто некои едвај чекаат нож да ти забијат 8-|
     
    На Mollami, WildMk, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Никогаш не сум дозволил некој мајтап да си игра со мене, дали причина за тоа е мојата резервираност или едноставно среќата одиграла улога па не сум налетал на некој таков:wasntme:
     
    На Mollami, Mr. Right, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Не си играат, си жонглираат со нив. И пак не сфаќам и не оправувам пошо сум глупа.
    2ра шанса дали давам? Не. По 14 шанси давам.
     
    На Mollami и WildMk им се допаѓа ова.
  13. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Многу добро те разбирам зашто и моето искуство е такво.
    Резервираноста и среќата во комбинација може да го дадат максимумот во позитивна смисла.
    Визуелноста ја замолчува вербалноста.
     
    На eliesaab, Mr. Right, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не е до 'отворањето', до 'врзувањето' е.
    Колку повеќе си врзан за некого, односно, колку повеќе ти значи, толку поголема шансата е да те повреди.
    Не дека се полоши тие што ни се блиски, туку оти од блиски боли... од тие кои не ти значат, нема да ти е криво толку.
     
    На Yowannty, Konfetka, eliesaab и 3 други им се допаѓа ова.
  15. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Аууууу, и те како ,,отварањето" ми беше грешка ... ти ги открива слабите точки и те шалта ...
    И немора некој близок да ти е или да си врзан со него за да те здоболи тоа што се поигрува/манипулира ... на некои едноставно тоа им е душевна храна
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bby Grl

    Bby Grl Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Да и тоа моментално се случува, иако сум свесна за тоа не превземам ништо, не знам што да правам.
    Се работи за мој бифш во кој уште сум затрескана, ме остави пред 1 год. и сега пак ми пиши и ме бара. Се трудам да држам став, да не се погазам, ама на крајот од денот сфаќам дека го сакам и не можам да го заборавам иако знам дека ме бара само кога му требам...
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Будала никој не може да ме прави, ама чуствата ми биле злоупотребени во повеќе наврати.

    Но учиш, како и се' друго. Стануваш подобар во проценките. Сега многу тешко може некој да проба да ме искористи, и тоа ако јас сакам да бидам искористена во исто време.
    Не посветувам време и внимание на нешто или некој што не ми е превише важен/но, со тоа не оставам простор за билокакво влијание на другата страна врз мене така.

    За важни работи, треба доверба. Тогаш работите се покомплицирани и ништо не оставам на случајност.
     
    На eliesaab, WildMk и Bby Grl им се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Не ми се случило. На никој не му се доверувам 100%.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ќе ти ја бричат.
    Пардон мај френч.
     
    На stetoskop и nena2010 им се допаѓа ова.
  20. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Многупати ...Ама за тоа самата си сум крива ..јас сум дозволила ...во иднина ќе бидам повнимателна ..