1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полигамија

Дискусија во 'Брак' започната од digitron, 22 јуни 2011.

  1. sanjickar

    sanjickar Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    39
    Пологамијата е сосема нормална појава во Исламот до ден денес....Куранот е единствената книга која вели Можеш да имаш до 4 жени...но под услов кон сите четири да се однесува мажот подеднакво...а ако смета дека нема да може кон сите да се однесува исто тогаш нека се ожени само со една!
    Едно истражување покажало дека да се забранува полигамија однмосно да му се забранува на мажот да има повеќе жени не е ни практично ни логично Зошто?? Па ако секој човек се ожени со една жена во Сад би имало повеќе од 30 милиони жени кои би не можеле да имаат маж..повеќе од 4 милиони во Британија,5 милиони во Германија и 9 милиони во Русија кои ќе останат немажени.Истото овие истражувачи велат дека за овие жени постојат две опции или да се венчаат со некој кој веќе е женет или да се проституираат.
    Од ова произлегува заклучокот дека нормално подобро е да се омажат со човек кој веќе е женет отколку да се проституираат.
     
    На diskretenbt му/ѝ се допаѓа ова.
  2. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Постојат разводи иначе.
     
  3. Sardinija21

    Sardinija21 Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    96
    Се согласувам целосно и само и додала, дека јас сум за полиандрија т.е брак во кој жената има повеќе мажи. Искрено би уживала во таа улога кога би можела да бирам на пр, помегу 10 мажи со кој би сакала денес сексуално да општам. Тоа е одлична работа кога имаш избор од повеќе мажи, со самиот тој факт ќе доведе до натпревар помеѓу нив кој ќе биде подобар а благодетите ќе ѓи чувствувам јас. Инаку моногамијата е ужасно досадна работа но тоа ни го наместнало општеството и мораме да се придржуваме кон тоа.
     
  4. dimdim

    dimdim Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    121
    Аман бе луѓе и што со 10 мажи кога ке имаш ке процветаш !

    Светот се наопаку работи како што е тргнало
     
    На hermosa, sweet-star и Westlife им се допаѓа ова.
  5. Hygieia

    Hygieia Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Другарка ми има кажано дека имала секс у тројка, односно она, нејзина другарка и дечко. Па во ред е да се проба нешто ново, мада јас не би експериментирала до толку.. А таков брак не би функционирал, според мене.
     
  6. decko31

    decko31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    12

    затебе само харем со мажи муе мајката
    ама штета шо нема кај нас харем замислиси доколку би имало харем со полно мажи тогаш не со двајца од еднаш туку со 10 тина од еднаш би имала шанса даги задоволиш :D
     
  7. Male4kaE

    Male4kaE Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    добро би ни дошла мала промена, зошто да не! ПОЛИАНДРИЈА, мора да се проба :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lisa_Maja

    Lisa_Maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја жена што мисли дека полигамијата е ок у пракса,поделени обврски,повеќе време за себе,и онака бракот после 10год,ако не и порано е далеку од тоа што бил на почетокот-секоја чест на исклучоци.Мажот посреќен,зашто првенствено е негова идеја-а жената?
     
  9. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Кои обврски се тоа поделени? :D
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е ок и не би била дел од тоа. Бракот е заедница првенствено поради љубов меѓу двајца, кои решиле животот да го поминат заедно делејќи се', заедно да создадат нешто, тука ако има некој трет, веќе е вишок. :D
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. darko clash

    darko clash Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    191
    Јас сум ок со тоа, треба да се легализира.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Абе, кој маж ќе издржи повеќе жени кај нас? Уште па ако се здружат, абре има душата да му ја извадат.
    Шала на страна, поголема глупост нема. Не се венчај бе, држи си ги сите жени, имај вонбрачни деца тоа е твое право. Као је..ч јак, на к.. малце му е една па ај дај повеќе. Е јас така го разбирам ова.
    Шо убаво си седиш со sister wife и си раскажуваш како сте се онаквеле со мажот ви. На децата ќе им раскажувате дека додека сте раѓале таткото бил со третата жена..
    Во обратен случај, таа жена би била курва, зошто жената мора само да еден да му шири нозе. А и вероватно масите по дома ќе бидат цели со рецки од мерење на кој му е подолг. Исто како верни другари кога си раскажуваат за лудата ноќ. Реално, кој маж би дозволил у соседната соба жена му да се онакви со друг.??
    Смешки.
    Ко баба ми хахах...мора муж секој ден секс да има, ќе му се качи притисок иначе.
    Секоја чест на оние кои би можеле да водат таков живот.
     
  13. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Ќе го кажам истото како и за геј заедницата: Кој може да им го ограничи правото на 3-4ца или повеќе возразни индивидуи ако сакаат да си живеат под ист кров и да си спијат заедно? Зар може некој да им ѕирка и брани што сакаат да си прават во кревет во една секуларна, демократска и плуралистичка држава? Секако дека не.
    Но за легализацијата, како и за геј заедницата, би го кажал истото: Нека се легализираат, но нека си смислат поинакво име за тоа нивно граѓанско партнерство. Не би било ок да инсистираат таа полигамна заедница да ја наречат „брак“ - термин што означува заедница на 1 маж и 1 жена.
     
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Скроз сум против, и никогаш не би се согласила на вакво нешто.За мене е ова омаловажување на жената, ај не ми е доволна една па ќе земам уште 2-3 да видам која прва ќе ми роди син.Многу ми е назадно.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. WarriorMind

    WarriorMind Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    6.767
    Пол:
    Женски
    Имаше неκоја ваκва емисија. Веρувам деκа сеκогаш ќе постои неκое ρивалство помеѓу жените или паκ мажите, во зависност за што станува збоρ.

    Јас не би саκала да бидам нечија втоρа жена а ниту паκ саκам да имам маж одвишκа.
     
    На SummerGirl, crimson, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Може полигамија.
    Јас и 3-5 мажи.

    Кај треба да потпишам?
     
    На IamSexyAndIKnowIt, Animali, winter flower и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.605
    Полиандрија е тоа @WildMk

    Јас сакам уште една у брак со нас
     
    На IamSexyAndIKnowIt и WildMk им се допаѓа ова.