1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Политича партија Левица

Дискусија во 'Канта' започната од fantastic girl, 2 август 2020.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. fantastic girl

  fantastic girl Активен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2020
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Левица е Македонска политичка партија со левичарска ориентација. Основната заложба на оваа партија е борбата за работнички права и социјална правда и за демократизација на сите свери во живеењето.
  На чело на партијата стои Димитар Апасиев кој е универзитетски професор и на предвремените парламентарни избори 2020 е избран за пратеник во собранието на Република Македонија.
  На предвремените парламентарни избори 2020 Левица освои 2 Пратеника со освоени 37.551 глас според ДИК но има докази дека на партијата и се украдени 10.000 гласа.
  Во новото парламентарно мнозинство гласот на народот од Левица ќе бидат Димитар Апасиев и Борислав Крмов.
   
 2. pdb123

  pdb123 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  5.760
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.