1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полот кај медицинско лице

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од edna_malecka, 28 јуни 2022.

  1. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Инспирирана од дискусијата пред некој ден во СДК решив да ја отворам темава. Доколку е глупа или не е соодветна подкатегоријата преместете ја, избришете ја.

    Дали ви е битно дали ќе одите кај машко или женско медицинско лице? И зошто?
    Дали би оделе кај гинеколог женско, или пак кај гинеколог машко?
    Дали се чуствувате по опуштено кај машко или женско?
    Дали некој ви се меша (маж, дечко, родител итн) кај кого ќе одите на преглед?

    Имам слушнато примери каде што женско се прегледува само кај машко медицинско лице.
    Имам слушнато каде што мажот забранува да оди кај машко медицинско лице.
    Имам слушнато каде што женско се прегледува кај женско, бидејќи така се чуствува посигурно.
     
    На Серотин и Feminka22 им се допаѓа ова.
  2. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Не ми е важно искрено, важно ми е само да е стручен докторот. Никогаш немам бирано према пол доктор.
    Иако непишано правило е, но скоро 90% од времето за било што да сум била на преглед, претежно сум била кај докторки, зошто жените се позастапени во медицината. :)
     
    На Victorian, Ouravanture, Snowflake99 и 7 други им се допаѓа ова.
  3. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Не ми е важно воопшто, бирам по стручност. Зошто на анкетата нема опција "сеедно"? Дополни ја.
     
    На cresa-jagoda, Celltica, Dream-Girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. fbaby

    fbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    947
    Допаѓања:
    9.826
    Пол:
    Женски
    Во анкетата фали опција Не ми е битен полот туку стручноста и квалитетот што го поседува медицинското лице. Јас лично бирам според тоа, не според полот.
     
    На cresa-jagoda, Ouravanture, Dream-Girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Кај интерсексуалци одбирам да одам.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.579
    Пол:
    Женски
    Ме интересира стручност, не пол. Гинеколог маж, стоматолог маж, општ лекар се менуваат двајца и жена и маж. Така се погодило.
     
    На cresa-jagoda, Anie93 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Isto mi e samo da e strucen. Koga bev bremena izbrav zena em strucna em e po socuvstvitelna vo toj pogled. Mozi mene taka mi se pogodi.:D
     
    На Boya3e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. butterfly6223

    butterfly6223 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2012
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    1.101
    Јас ги бирам по стручност. Не ми е битно машко/женско, битно ми е да е стручен во тоа што го работи.
     
  9. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Јас сакам женско доктор ако треба да се соблакам. Ете така глупо ми е.
     
    На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Гинекологот ми е маж, сега отиде во пензија па на негово место е жена, стоматологот ми е маж, матичниот исто. Пред да отидам некаде барам на форумов или на нет за препораки, се јавубам по пријатели, никогаш не сум барала по пол.
    Еве маж ми на пример го приметувам дека ако е за посериозно - срце, глава сака маж доктор, а ако е за земање крв сака кај женско а не кај машко, понежни му биле (facepalm)
     
    На Anah и Anie93 им се допаѓа ова.
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.837
    Пол:
    Женски
    Од искуство како стоматолог, маживе сакаат жена за правење заби, а маж за вадење заби. Некоја глупа психологија.

    Имам неколку пациентки кои барале исклучиво женски доктор, и иако не сакам да пропагирам стереотипи, се работи за муслиманки, па сами направете си математика зошто барале жена доктор.

    Јас лично одам кај каков доктор ќе ми се падне. Не сум приметила некоја разлика помегу половите за да речам дека едните се подобри од другите.

    Конкретно за гинеколог, матичната ми е жена, истата ми е од прво одење на гинеколог на 16-17 години. Тогаш се сеќавам дека сум размислувала дека не сакам кај маж, сега сеедно ми е, сум била на приватен преглед кај маж бидејќи кај него имаше слободно, сеедно ми беше.
     
    На Осе, Javorov sirup, Anie93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Javorov sirup

    Javorov sirup Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2022
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Кои предрасуди се ова за маж или жена стоматолог, страшна работа|( Кога би знаеле само дека нема врска толку силата туку фатот и знаењето ама ај.
    За другиов дел низ долгогодишно раб. искуство имам приметено дека кај нив жени пожелно е жена да ги прегледува, а маж исклучиво маж доктор, дека ако е жена не ја ни сфаќаат до толку озбилно, како да не сакаат од жена ум и совет. Не се сите со вакви гледишта и стереотипи ама ете си спомнала и јас ги имам приметено како такви појави.

    На темава не ми е гајле за пол, име, од каде потекнува и што и да е таму. Најбитни ми се стручноста и како ќе се постави кон мене, дека има некои престручни а катастрофален им е односот.
     
    На Осе и Celltica им се допаѓа ова.
  13. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.086
    Пол:
    Женски
    Сеедно :) никогаш не ми менувало. Гинекологот мој е маж, стоматологот маж, матичната жена, офтамологот жена…. Тие ми се за редовните прегледи и ништо од тоа не ми е бирано по пол, туку поради низа други фактори.
    Имам приметено лично јас, можеби е само моја перцепција и мое досегашно искуство, женските гинеколози како да се малку понежни во прегледите. Претпоставувам тоа е дека како жени знаат точно колку е непријатно, осетиле на своја кожа. Ама пак ќе речам може се лажам може тоа е само моја перцепција од досегашни прегледи.
     
  14. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    25.091
    Пол:
    Женски
    Само на заболекар бирам маж и си имам еден ист што одам зошто е специјалист
    Инаку не ми е битно дали ке се погоди маж или жена битно ми е да си ја заврши работата
     
    На elimkd и Серотин им се допаѓа ова.
  15. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.377
    Пол:
    Женски
    Повеќето жени што ги познавам не одат кај маж гинеколог поради тоа што имаат забрана од нивните мажи. Тука се наметнува прашањето како може сопруг да одлучува за здравјето на сопругата. Будали жени, створ им ги крши сите права.
    Никогаш не би била со таков створ. Со три раце би потпишала развод
     
    На Осе, cresa-jagoda и Ouravanture им се допаѓа ова.
  16. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Не ми забранува никој кога станува збор за пол на медицинско лице.
    По некоја случајност и гинеколог, стоматолог, матичен па и педијатар, сите ми се погодија машки и не се чувствувам нелагодно, тоа им е работа, а и некако со нив подобро ми оди комуникацијата
    Без навреда ама лично сметам дека во оваа професија постручни се мажите
     
    Последна измена: 29 јуни 2022
    На purple..m, Izaabella, Arjanit2021 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Не сме во камено време, не е во половиот орган во умот е. А тие што не зимаат ум од жена полека се требат, мина тоа време, јас сум медицинско лице и никој ме нема дикриминирано.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Порано многу ми беше непријатно да одам ка маж гинеколог.
    Не знам зошто, едноставно ми беше.
    Е, кога дојде време за пораѓање не ми беше битно дали е маж, жена или еднорог, само да помине се како што треба.
    И сега веќе е така, не ме занима пол, само да е добар доктор
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.787
    Допаѓања:
    8.834
    Пол:
    Женски
    Џабе бирате гинеколог маж, кога ќе се породите во визита цела сурија доктори ќе ви поминат можеби од нив пет ќе бидат мажи, една жена.
    Мене воопшто не ми е важно пол, важна ми е стручноста. Во бременоста па мислам од Систина нема маж гинеколог што не ми ја виде (facepalm), баш ме брига :lol:
     
    На Осе и supergirlmb им се допаѓа ова.
  20. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Најважна ми е стручноста и односот нормално, полот ич. Гинеколог имав матична жена, сега имам маж таа замина во пензија и тоа само една година е постар од мене и што има врска, знам дека учел и дека е стручен. Нему тоа му е работа. Општ имав и маж и жена, мажот дојде пред кратко време но сега пак замина на усовршување, ок ми се двајцата ама мажов беше многу повнимателен во се и поубав однос имаше., може дека нов и млад. Стоматолог жена, не би ја менувала за ништо. Како и да е кога недај боже одиме итно, само да е стручен доктор, тогаш не може да бираш пол.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.