1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полот кај медицинско лице

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од edna_malecka, 28 јуни 2022.

  1. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Не ми е битно дали докторот е жена или маж битна ми е неговата стручност и професионалниот однос кон работата а не само да го истера работното време.
    Општата лекарка ми е жена.
    Гинекологот ми е жена.
    Стоматологот ми е маж.

    Имав општа лекарка која воопшто не се грижеше за моето здравје, за обична настинка добивав антибиотик, крвна слика непознат поим а за други некакви испитувања да не правиме муабет.
    За среќа ја сменив и имам одлична матична сега која се грижи за моето здравје а не да го протурка денот со кафе и цигара како претходната.
    Гинекологот ја избрав по препорака на другарка и презадоволна сум.
    Стоматологот исто така по препорака не се откажува од забот се додека има и мали шанси да го спаси, за разлика од претходната која пола заби ги умртви за да не се мачам наводно јас.

    Од моите примери може да се види дека не е битен полот туку професионалноста и стручноста.

    21 век е не ги делете лекарите со такво делење може само да се западне кај некој што не е стручен.
     
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Навистина мислиш дека стучноста е во половиот орган?
     
    На The_Doctor и Angie1432 им се допаѓа ова.
  3. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    9.084
    Пол:
    Женски
    А ако медицинското лице е транвестит преферирате тоа да е доктор преправен во докторка или докторка преправена во доктор?

    И што ако не познаете дека вашиот омилен доктор е всушност докторка и обратно?
     
    На Anie93 и Осе им се допаѓа ова.
  4. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Стручноста и професионалноста е важна а не полот, не само во медицината туку и во многу други области. Најважно е здравјето и да се реши проблемот, не ми е јасно како на некој би му било поважно да пребира пол заради разни причини. До сега повеќе ми се погодиле жени но тоа е така веројатно затоа што се по застапени а не дека сум бирала. Никој нема право да ми се меша кога е во прашање моето здравје и моето тело. Маж да се обиде да ми наложи промена на лекар само заради некое негово заостанато сфаќање, поверојатно е дека мажот ќе го сменам а не докторот.
     
    На Осе, Ladybug98 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. Kumanovkaa

    Kumanovkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2019
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    1.105
    Пол:
    Женски
    Многу побитно ми е докторот да е стручен и да си ја знае својата работа отколку неговиот пол. Не ми е воопшто битно дали е машко или женско туку да знам дека здравјето го препуштам во добри раце.
     
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.718
    Допаѓања:
    42.933
    Пол:
    Женски
    ни мене не ми е битен полот, точно дека пред жена сигурно полесно би се соблекла и да ми е гајле, ама стварно не ми е битно.Како и на сите погоре, побитно ми е да го/ја бива во тоа што го работи него што има меѓу нозе
     
  7. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Полот не ми е битен, порано се срамев на гинеколог да одам ама сега после толку прегледи отрпнав и не ми смета дали е машко или женско.
     
  8. Adorabela

    Adorabela Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    2.069
    Пол:
    Женски
    Matichen lekar-mashko
    Matichen stomatolog-mashko
    Matichen ginekolog-zhensko
    Me poragjashe -mashko
    Bitno mi e lekarite da se struchni vo svojata bransha I da Im veruvam 100% a Dali se mashki ili zhenski koga Imam Maka ich ne mi e gajle:D.
     
  9. rarepearl

    rarepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    не читам назад, само ова ќе ви го кажам, прва бременост ме следеше др... ај не кажувам кој, во Ремедика, и како одминува бременоста така си зборуваме поопуштено секој преглед и дојде ден за раѓање ми вели: жена гинеколог никогаш нема да биде подобра од маж гинеколог, зошто? затоа што таа сама си ја нема видено, па туѓи ќе прегледува :D
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.070
    Пол:
    Женски
    А неврологот може да биде жена или и таму се постручни мажите?Или како целина во сите специјализации збориш?
     
    На Anah и Осе им се допаѓа ова.
  11. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.625
    Пол:
    Женски
    Поголема глупост од оваа немам слушнато.
     
    На Anie93, Anah, Осе и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    Како детиште сум мислела само машко да не е посебно гинеколог.
    Ко се омажив др град никој не знам не па доктор и ми препорачаа машко гинеколог (веќе бремена) и така јас си викам како ќе одам , како ќе се соблечам :wasntme:
    Ама едно време си реков абе ај матичен ќе изберам жена ама ко ќе дојди ред за раѓање ако е ноќе пример кој ќе ми дај да бирам :D и ете срам не срам отидов прв преглед кај машкиов па тоа опуштање , па тоа објаснување абе цела бременост да ти иде секој ден да одиш само за да го слушаш за ништо не би го сменила! И да машко беше на пораѓај во 1 по полноќ :)
    Општ лекар моментално машко , ми биле и жени од некои задоволна од некои не.
    Стоматолог жена ми беше односно иста ординација со сопругот и мј се деси да го вика за помош при вадење заб ...
    Така да се на се мислам стручноста и спретноста е најважна :)
     
  13. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.542
    Допаѓања:
    21.520
    Пол:
    Женски
    Само гинеколог сакам да е женско, не дека ми е срам од маж гинеколог, едноставно преферирам така.
     
  14. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    За гинеколог не знам ама други мажи доктори секад биле по фини со мене отколку жени.
     
    На elimkd и Anah им се допаѓа ова.
  15. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.024
    Допаѓања:
    37.317
    Пол:
    Женски
    Кај мене сите матични ми се жени освен стоматологот.
    Бившиот гинеколог ми беше маж, ама го сменив со жена поради стручност. Немам никакви предрасуди дали е маж или жена. Битно да е стручен
     
  16. _Naumche_

    _Naumche_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    288
    Допаѓања:
    1.185
    Пол:
    Машки
    Не ми е битен полот.
    Битна ми е стручноста.
    Џабе све ако не е стручен.
     
    На Anah му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.800
    Допаѓања:
    12.102
    Пол:
    Женски
    Како полот помага во стручноста, може да објасниш?:)
     
  18. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Тоа што го мислам го напишав доволно јасно и од мое лично искуство и не ми се продолжува дискусија која ќе отвори расправии, овде тешко можеш да оствариш нормална дискусија без навреди и препукувања.
    Поз
     
    На Anie93 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Бирам според препораки. Матичната ми е жена, стоматолози сменив многу, сега ми е жена по двајца мажи, и уште една жена специјалист, гинекологот маж, за скрининзи кај жена одев. На пораѓај во сала имаше бели мантили и униформи зелени, мажи жени не паметам од паника. :?:
     
  20. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.800
    Допаѓања:
    12.102
    Пол:
    Женски
    По некоја случајност ти се погодило така, еве кога препрочитав те сфатив. Случајност:)
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.