1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поминаа 5 години - не го преболев!

Дискусија во 'Разделби' започната од Silvija.S, 18 декември 2009.

 1. Silvija.S

  Silvija.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  5
  Bese prv ,bese super ,bese najdobar.So nego se bese posebno,najubavo!Se razdelivme pominaa godini! Sekoj nareden i ovoj decko sega e nekoja kopija od nego(plav i visok).Go sakam segasniov decko,dolgo sme zedno ama koga i da zdogledam nekoj covek slicen na nego jas se gubam i povtorno mi naviraat spomeni.A deneska doznav deka "na prolet zdravje boze ke se zeni"
   
  На akvarium и Cancer-4 им се допаѓа ова.
 2. Monaaaa

  Monaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  8
  I jas se naogam vo slicna situacija, samo sto ne se 5 godini i nema da se zeni, no ima dolga vrsla... :) probaj da ne gledas i slusas nisto sto te potsetuva na nego... izleguvas so segasnoto momce, zabavuvaj se so nego, so drugarkite... neka ne ti ostane vreme da razmisluvas na nego... srekno ;)
   
  На ProkletoZaljubenaa, maria.jackson и cvetce93 им се допаѓа ова.
 3. marinastr

  marinastr Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  :( uste malku i jas ke te stignam 4 godini i uste boli kako prviot den :( no zivotot prodolzuva i ima mnogu ubavi nesta za koi vredi da ziveeme..pozdravce duso
   
  На ProkletoZaljubenaa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zorica.bl

  zorica.bl Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  10
  ZDr devojki site ste super i iskreni .....i mene mi se slucuva istoto veke sum mazena imam i dete no nikao da go prebolam eve pominaa veke 2 god od koga go nemam videno,no cim pomislam na nego ili se setam na nekoj moment nemozam da svatam kolku mn mi znacel,iako nemavcme nekoja vrska!!Bese nesrekno zenet so dete,a nasata vrska traese pred da se ozeni i posle od koga se ozeni....mn bese zalna razdelbata ama morav da ja prekinam posto znaev deka ke zaglavev...Sega sum srekna imma prekrasen maz no nemozam da svatam sto custvo e toa i nemozam :(
   
  На Avokado и ane.bella им се допаѓа ова.
 5. Kristy

  Kristy Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  7
  Пробај да го преболиш,тешко е но погледни во иднината. Имаш детенце сигурно не би сакала да има несреќно детство поради твојата огромна љубов од минатото? Времето ќе покаже, имаш прекрасен сопруг (како што напомена) пробај да ја возвратиш неговата љубов, биди силна... Си знаела дека ќе "заглавиш" со него, па што? Не би си посакала врска со љубов но со бурен и мачен живот. Љубовта е лудост, поради неа не го гледаш она вредното покрај себе и кога ќе го изгубиш ќе патиш како и тие недолжните околу тебе!
  Со среќа!
   
  На kankus му/ѝ се допаѓа ова.
 6. littleone

  littleone Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  i jas go imam slicniot problem. Mi bese prv i stvarno samo so nego se bese posebno. ima pominato mnooooogu dolgo vreme ama go sakam isto kako prviot den! :( sega probuvam da prodlozam ponatamu i izbegnuvam da slusham ili doznaam bilo sto za nego! iako mislam deka sum uste slaba na nego i srceto mi zaigruva i noze mi se secat koga i da go vidam! Ali nekoj raboti ednostavno ne zasluzuvaat vnimanie. I ubavo kazale nekoi nekogas e poubavo da te sakaat poveke odkolku ti niv... i mozebi imale pravo ;)
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. zorica.bl

  zorica.bl Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  10
  Ti blagodaram Kristy od se srce.....Ne e deka go sakam ne sum go videla 2 god imam prekrasen brak,no koga ke se setam nemozam da si go opisam toa custvo !
  A toa si vo pravo nikogas nema da go napravam toa zatoa sto toa sto go imame do nas ne go cenime a koga ke go izgubime e togas e teskoto...Jas si go cenam soprugot mn nego ete taka fino mi bese da se iskazam ida mi dade nekoj sovet ...ti blagodaram
   
 8. Kristy

  Kristy Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  7
  Нема на што, ти најдобро си знаеш што чувствуваш, никој не е во твоја кожа. Цени го тоа што го имаш до тебе, не барај повеќе од тоа, бидејќи човекот никогаш не е задоволен со тоа што го има, секогаш бара повеќе, но поради таа грешка патиме... :)
  Поздрав
   
  На kankus му/ѝ се допаѓа ова.
 9. marinastr

  marinastr Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  zorice jas go poznavam tvoeto cuvstvo duso :( i jas imam prekrasna vrska veke 2 godini no ima nekoj rani koj ne pecat cel zivot...ocigledno Bog imal drugi planovi za so kogo ke go pomineme zivotot..ima sepak mn ubavi nesta za koi vredi da se raduvame ti imas prekrasno angelce se nadevam i jas ke go imam za godina dve :) pozz
   
 10. loli674

  loli674 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  абе женски не се нервирајте мислетеси дека тоа е само моментално 4увство......и бидите поинајџии,не слушајте ништо за нив не вика дека и ја не су заљубена и дека се 4уда како ќе го пребола ама ќе тера малце инает..... ;)
   
 11. love-me

  love-me Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  13
  ме погоди темава... и јас имам 2 годишна врска, со најпрекрасниот дечко на свет, ама уште имам чувства за бившиот, а ме повреди на најнизок можен начин... едноставно се трудам да не мислам на него повеќе, нема полза од тоа. избегнувајте да се сретнувате, да ги слушате вашите песни, да мислите на него... друго нема, и да научиме да ги сакаме тие што нас не сакаат, сепак да се водиме според мотото "мојата среќа е поважна од твојата". понекогаш упорно се држиме за работите кои Бог сака да ги оттргне од нас... а не треба...
   
  На ProkletoZaljubenaa и female.3 им се допаѓа ова.
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.647
  Допаѓања:
  149.467
  Абе жени,не ли гледате дека на сите им се случува тоа?!
  Знаете зошто?!Зошто жените уживаат во меланхолија и самосожалување,зошто уживаат да патат зошто биле повредени,зошто сакаат да се враќаат назад и да ги поправаат нештата!Тоа не може да се искорени,ниту промени на било кој начин,секоја жена е таква и секоја жена има по некоја таква љубов својот живот.Најчесто истиот тој ги имал негативните карактеристики на нејзиниот татко,макар и бил најпрекрасниот татко во свет,но фала богу секој има свои маани,но потсвесно се врежале и се повод за желба за да се променат нештата кои некогаш не можеле да бидат поправени.Друго,жените тешко прифаќаат пораз,иако се смета за машка карактеристика.Може денес да биде со најдобриот маж во секоја смисла на зборот кој исто така ги има карактеристиките,но овој пат позитивните на нејзиниот татко (условно),но повеќе ќе ја влече оној другиот,токму заради причините кои ги наведов погоре.
  Имам таква демек непреболена љубов,но важно е да се одржи самосвесноста и аналитичноста.Сфаќам дека се што сакам од него е да го убедам дека јас навистина вредам да бидам сакана,дека јас можам да се променам и да бидам прекрасна на начин на кој што му одговара светот,но тоа не би била тогаш јас,дека можам да го натерам да биде фин и добар со мене,дека можам да го променам него и неговата желба да ме омаловажува на болен начин,туку да биде фин,добар со мене.Тој држеше татковски став на постојани високи очекувања од мене,но малку поинакви од оние на родителот нели,природно и нормално,но ај да не разглабам подлабоки психологии нема потреба,а мислам дека ме разбирате што сакам да кажам,не се работи за едипов или електра комплекс,туку чиста проекција на нештата (нели татковската љубов е условна,треба да се заслужи.Татковците вистински не сакаат,но имаат очекувања од нас,како послушност,примерност во школо и слично,а додека мајките се помеки.Таткото секогаш би не сакал,но додека сме мали не сме свесни за тоа,милиме дека ќе ја изгубиме љубовта ако не се потрудиме,па тоа останува во потсвеста дека тоа е така секогаш кога ќе се врзуваме за друга машка фигура подоцна,како дечко,љубовник,што и да биде.)Овој феномен најчесто се случува кај ќерките кои биле повеќе приврзани за таткото,отколку за мајката.
  Мене сега ми е јасно,дека јас тој човек не го сакам,дека ако успеам да го променам него и неговиот став кон мене (очигледно нешто не штимало штом не сме сеуште заедно нели) јас че си заминам и ќе си останам со сегашниот дечко кој во секоја смисла ми е фантастично добар!
  Гледајте си ги добрите дечковци покрај себе,добрите мажи и дечињата,тоа е се што имам да ви кажам.Таа љубов е само привид и ништо повеќе.
   
  На Safira26, ProkletoZaljubenaa, mimiiiii и 8 други им се допаѓа ова.
 13. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  5 години се навистина долг временски период. Не можам да ти речам не го сакај, бидејќи не одлучува твојот ум, туку твојата душа. Доколку фактот што сеуште го немаш преболено те кочи да бидиш среќна, јас мислам дека би било добро да се обратиш кај психијатар. Тој нема да те научи како да престанеш да го сакаш, но ќе ти каже како да се справуваш со ситуациите кога мислиш дека нема излез, дека и покрај се ти сеуште копнееш за него. Не можеш вака да продолжиш, бидејќи ете, тој ќе се жени... па почни малку и ти да гледаш напред. Утре-задутре треба и ти да се омажиш, да формираш семејство и никогаш нема да бидеш среќна и спокојна (без разлика колку прекрасен маж имаш покрај тебе) ако живееш од минатото, ако секој миг го поврзуваш со случка од минатото.
  Крени глава, бидејќи тоа е единствениот период од нашиот живот кој не можеме да го смениме, но затоа потруди се твојата иднина да биде подобра. ;)
   
  На ProkletoZaljubenaa му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Marge

  Marge Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  2.745
  Немој да ги избегнуваш работите,да се трудиш да не дознаваш ништо за него,да бегаш од реалноста...Соочи се со тоа,знам дека ке биде премногу болно,но тоа е единствениот начин да завршиш со тоа,да ставиш крај,инаку до крај на животот може да те следат тие чувства,а животот е и онака премногу краток за да дозволиш такво нешто...веке си потрошила 5 години,немој повеќе...а тоа што ти го чувствуваш не е љубов,можеби само сакаш да му докажеш дека вредиш,да го натераш да се покае за некои свои постапки...И уживај во сегашната врска,ако се работело за вистинска љубов,сеуште ке бевте заедно,го знаеш она-вистинската љубов никогаш не заминува,таа секогаш се враќа...Заборави го што побрзо,премногу ни е кратко времево на овој свет,за да се заробиме во минатото...поздрав
   
 15. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  I jas luge go imam istiot problem,duri i imam pisano na forumov za toa Zaglavena vo minatoto e bas taka se vikase mojata tema posle 8 pominati godini jas seuste nemozam da go zaboravam nego, a imam 6,5 godisna vrska i mi e ubavo so segasniov ama koga ke se e setam na toa vreme so se desilo togas i kolku se bese prekrasno za tie 10 dena dodeka bevme zaedno mislam deka mi lupa srceto 200 na saat ,a mnogu sakam vise nikogas da ne se navratam na proslosta zasto stvarno me boliiii...
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.709
  Допаѓања:
  65.039
  Пол:
  Женски
  Lilit fala ti za iscrpniot post. Mi pomogna da si resam nekoi raboti sto se vleckaat po mene nekoe vreme :)
   
 17. VesnaBl

  VesnaBl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  10

  Tie se nedovrseni raboti...no samo vo nasata glava i vo naseto srce...ako ne umeete da gi dovrsite sami, najdete ja ubavinata vo toa...citatov gore kazuva se. Jas 12 god se borev so nesto slicno, sega se prepustiv i uzivam koga se sekjavam na ubavite momenti....samo sto sega ne boli, koga prifakjame deka zavrsilo, togas navistina ne boli.
   
 18. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Silvija.S без разлика колку години поминале,се се преболува,затоа што неможе еднаш да сакаш и никогаш повеќе.И јас мислам некогаш така,но не е така,реалноста е сосем нешто друго, а сосем друго се нашите чуства,сеќавања.Затоа што ако бил за тебе,ке бил со тебе,ке сте биле заедно.Ти знаеш какви биле твоите чуства спрема него,а какви биле неговите?Секој некогаш сакал некого и секој преболел некогаш,некого.Да бил за тебе ке сте останеле заедно,немало да раскинете.Таман работа ако сите не преболуваат некого.Така да ке го преболиш,мисли на сегашната врска,колку повеќе мислиш на него толку повеќе ти се навраќаат спомените.
   
 19. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Абе луѓе.. Ги читам сека коментарите и се чудам.. Просто неможам да се начудам..
  Зошто ве измачуваат тие чувстава?
  Јас го знам одговорот но дали вие го знаете..? Не го знаете го знам одговорот и на тоа прашање..
  Проблемот не е во тоа што вие сте до уши вљубени и не знам што.. Вие само имате потреба да сте со таа личност.. Бидејќи таа личност прави некои работи кои вам ви се допаѓаат.. Исто така вие сте и Женски со женски памет.. (реченицата звучни чудно, но буквално е така).. Женскиот памет е научен секогаш да не е задоволен од нешто.. Секогаш да страда по некого секогаш да го обзема сожалување за некој.. Тоа е женски памет..
  Еве ќе ви дадам еден прост пример.. но пред се ќе поставам едно прашање на кое сакам самите на себе да си опдговорите..
  КОЛКУ ПАТИ ДО СЕГА СТЕ ОТИШЛЕ ВО НЕКОЈА ПРОДАВНИЦА КУПИЛЕ НЕШТО И КОГА СТЕ СЕ ВРАТИЛЕ ДОМА СТЕ СЕ КАЕЛЕ ПОРАДИ ТОА И СТЕ ПОСАКУВАЛЕ ДА ГО ВРАТИТЕ...?


  Верувајте знам дека тоа ви се има случено без број пати.. Можеби не сте отишле до тој степен кога ќе отидете ќе вратите и ќе замените и пак ќе сте задоволни.. Но знам незадоволството после секое купено парче се добива.. После секои 5 минути гледање пред огледало во него сфаќате дека сте погрешиле..
  И тие ваши љубени личности ( така да ги речам) да се сега покрај вас.. Вие ќе мислевте на некој друг.. Вие пак некој друг ќе сонувавте.. и пак за друг ќе патевте...
  Можеби патите за овие сега бидејќи ви биле први секс партнери.. Но какво е значењето на тоа кој ви е прв а кој последен..? Никаквооо!!!!
  Едноставно на тие прашања треба да се одговара со : Бев со него затоа што сакам да пробам нешто интересно.. Ми беше здодевна онаа монотомија и пробав нови работи...Можеби нема да се согласите.. Не ми е намерата да ме подржувате туку намерата ми е да ве ставам во размоислување со тоа што главното прашање ќе е : Дали таа има право..? Јас знам дека сум во право.. Бидејќи се однесувам како дама, а размислувам како маж... А во едно бидете сигурни... И јас некогаш бев како вас... Но за моја среќа се појави некој кој очиве ми ги отвори на време... Затоа сега не се кајам поради тоа што го правам.. Едноставно размислам пред нешто да направам ако во тој миг мислам дека е така правилно така правам.. Подоцна Не размислувам Дали требало или не.. Затоа што женскиот мозок и на онаа најдоброто и најсовршеното ќе најде мана..!! А совршенството не постои така да знаете што се очекува.. :)
   
  На N.Kety, donna.17 и kate1986 им се допаѓа ова.
 20. xena

  xena Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Навистина длабоко навлеговте..некои во психологијата со користенје на многу психолошки термини кои многумина тука нема да ги разберат..други ги испратија депресивците и до психијатар, а трет пак не престануваат да повторуваат едно исто ''престани да се мачиш, не вреди, не мисли на него'' како да тоа им е така лесно на луѓето, да се немаа обидено со многу работи немше да бараат помош..а за тоа што некои стасаа и до клиника за душевни растројства...само ке кажам ''Да се победат другите треба да имаш моќ. Да се победиш себеси треба да знаеш начин''. A нам ни е најтешко додека го најдеме тој начин..тоа може да го постигнеме со одлична психолошка самоанализа или ако не оди кај некој до толку психологијата тогаш нека проба со јога, медитација..има разни вежби...А сите ние што си <помагаме> едни со други тука - се тоа е во ред, аа што ако зад кодот се крие личност што не можиме да ја смислиме, бившата или сегашната на вашите сакани ? Или пак лишност од која најмногу го шуваме својот живот а тука се изјадуваме за се и сешто ? Размислувајте типки..зашто тој што е заљубен не е ни глуп ни будала.......Толку знам!
   
  На ProkletoZaljubenaa му/ѝ се допаѓа ова.