Поминаа 5 години - не го преболев!

Дискусија во 'Разделби' започната од Silvija.S, 18 декември 2009.

 1. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  866
  BRAVO PIPITOOOOOOO!!!!

  i ja ke vi priznam nesto. si imam decko kakov sto sakav da bide mojot bivsi decko :) i koga se fativ vo situacija deka ja uste mislam na bivsiot si se samoanalizirav i sfativ deka ja mislam na nego uste samo poradi toa sto ne dobiv od nego toa sto sakav-t.e ne mi dade na znaenje deka bil mnogu zaljuben vo mene i ne mi dade na znaenje deka nemoze bez mene .. bese tezok na zborovi mnogu ... so dela pokaza ama ociledno ne me ubedil cim osekav potreba da znam deka sum mu bila ili seuste sum mu vazna ;)

  I devojki ... morav da si go zadovolam duhot :D

  ---> napraviv lazen profil na fb ... staviv sliki od devojka koja znam deka bi mu privlekla vnimanie i......?? ..... mu prativ friend request :D

  pogoduvate...... go prifati ;))

  mu napraviv poke :) se pocnuva so poke ili like

  go cekav da se ukluci samo posle 02h navecer. i op edna vecer ete ti go mi pisuva - koja bese ti? ... i muabetot zapocna aaa... traese do 9h nauto :twisted: pocnavme so glupi muabeti i koga ni se istrosija...tema: ljubov i vrski - odev na karta da go osvojam so iskrenost t.e so lazna iskrenost - kakva zivotna prikazna si smisliv :twisted: go poznavav i tacno znaev se sto treba da kazam....uopste ne bese tesko da mu vlezam pod koza .. i togas on pocna .....

  ------> e koga pocna on da si ja raskazuva svojata ljubovna prikazna...e togas devojki moi ja doznav mnogu raboti sto ne gi znaev dodeka bevme zaedno - si najdov odgovor na site prasanja. otkako rascistivme deka vo negoviot zivot samo ja sum mu pila poseriozna i povazna vrska ondak si igravme igra so kratki prasanja u stil? bi i se vratil na bivsata? on: Da. a ti? itn, itn....

  ------> i taka ja si go smiriv duhot ... mi prizna deka mu smeta sto sum si fatila drug decko, deka se nervira koga ke ne vidi, deka noze mu se presecuvaat koga ke ne vidi zaedno, deka posle mene nema devojka i red drugi raboti.

  e togas ja rascistiv so nego. malku zlobno ama .....toa e

  P.S ama veruvajte osven toa sto slusnav toa sto sakam.....slusnav i raboti koi me potsetija deka ne e za mene i me potsetija kolku perfecten decko imam sega so mene ;)
   
  На al-vik му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  55


  Blagodaram..:):)
   
 3. N.A.T.E

  N.A.T.E Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  se zalubiv sosema neocekuvano toa za mene bese nesto posebno no i mnogu fatalno za mene zatoa sto ne uspejav da go prebolam 6 godini no sega ne znam sto da pravam so samata sebe se skrsiv na pola pomagajte kako da go prebolam
   
 4. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  55

  Се додека го гледаш како нешто посебно, многу убаво, неочекувано, возвишено не можеме да ти помогнеме.. А кога ќе престанеш да гледаш на тоа со тие очи обрати ни се нам... (Но верувај ми нема да има потреба зошто да ни се обраќаш, бидејќи тогаш ќе биде заборавен како лош дел од твоето минато..) толку за сега од мене.. А ако сакаш да прочиташ уште нешто во врска со заљубеноста те молам погледни ги коментарите погоре.. И ќе сретнеш еден мој.. Добро прочитај го и размисли го.. Позздрав..
   
 5. N.A.T.E

  N.A.T.E Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Секако веќе читам :) поздрав и до тебе
   
 6. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  Ги прочитав сите коментари. Сите имаат непреболена љубов, кој подолго пати, кој помалку, не е важно. Сите се затвараме во минатото, наместо да се препуштиме на иднината. Кај мене проблемот е што таман кога ќе помислам дека го заборавив, тој се појавува и ми дава лажна надеж. И ете ги чувствата назад :( :( За жал и премногу се врзувам за личноста. Убаво ве сфаќам сите. Ама од судбината не се бега. Тоа што било поминало. Живејте за мигот кога во вашиот живот ќе се појави вашиот сопатник, оној кој вреди да биде со вас. Личност која ќе ви ја покаже сета убавина на светот. И кога ќе се сетите на некој бивши, прво помислете на неговите маани, а после на се останато. Колку тоа ве повредува, а колку ве прави среќни. Дали го заслужувате тоа??
   
 7. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  572
  А и јас си имам еден тоа беше исто пред 5 години. Бевме заедно 2 години...Се беше нај нај со него, таква љубов бараат сите, незнам но закашкавме..после тоа и до ден денес знае,е чат пат да излеземе на цигарче, нема ништо меѓу нас али знае да ме прегрне и така да шетаме..Го сакам, иако си имав дечко и за тоа време не помислив на него. Преубав мио е најубав ми е и секогаш ке остане така. Незнам многу бевме поврзани, и со него и со мајка мутатко му и брат му, бевме како едно семејство. Мајка му за се ме советуваше шетавме по град фатени за раце..Абе убаини :D
   
 8. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.184
  Допаѓања:
  3.177
  Па и јас имав таква си некоја љубов .. го сакав едно добри 5 години .. но веќе не ! :!:
  Искрено сум заљубена во мојот сегашен дечко :$
  Таа љубов ми беше детска , искрена , платонска ... немавме ништо зошто бевме најдобри другари ..
  Го прокоцкавме другарството за тие проклети чувства ..
  Ќе ни останат спомени врежани во нашите срца засекогаш . Многу спомени имаме заеднички ... Израснавме заедноо :lol:
   
 9. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.066
  Пол:
  Женски
  потполно се согласувам со горнонапишаното ...јас го губам чуствувам дека го губам а тоа најмногу боли зошто ова е само почеток на тоа што следува :(
   
 10. barby

  barby Популарен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2010
  Пораки:
  779
  Допаѓања:
  8.007
  Имам 2 годишна врска и се ми е супер. Дечкото ме сака, ме обожава, прави се за мене, и јас го сакам премногу и не можам да си го замислам животот без него..... ама кога ке се сетам на бифшиот, се ми се враќа. Од кога раскинавме и од кога ме повреди длабоко, многу длабоко, го немам видено, поминати се скоро 4 години, очајно посакувам да го видам, не знам зошто, можеби сакам да му се одмаздам за тоа што ме повреди, или да го видам за да знам дали се уште чувствувам нешто за него, не можам да си одговорам на овие мои прашања. искрено еден дел од мене посакува да не го види никогаш повеќе, да остане само избледена дамка во минатото, да си го живеам животот без него, да го заборавам и да си уживам во љубовта што ми ја пружа дечкото, да бидам среќна. Не знам како би реагирала кога би го видела, сега пораснав не сум истото наивно девојче кое му веруваше на неговите лаги, верувам дека и тој е изменет, навистина не знам. Сега ќе почнам на факултет во неговиот град и не знам како би избегнала за тоа време да не го видам, а ако го видам не сакам да знам што ќе се случи во мојата глава. :( :( :( :( . Само знам дека никогаш не би направила нешто со што би го повредила дечко ми по се што имаме поминато заедно
   
 11. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  231
  Silvija izvini a dali deckoto se vika S...? Posto mislam deka i tebe te znam i nego ;)
   
 12. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  толку се проаоѓам у темата што викам еј ја отворив јас или .. ?! :D
  иначе јас 5 години го сакам и мојот нема да се жени и е откачи закачи после мене :angel: :P и неможам да стопирам никако незнам зошто .. и ќе се убијам некој ден, треба да се знае уште сега дека тој ќе е причината ..
  ми беше исто како и тебе прв симпатија, прв дечко, прва љубов, со него го имав првиот бакнеж .. се надевам дека ќе ми биде и прв маж! :D

  ти немој да се нервираш знам како ти е, истото го доживејувам и пробај ако можеш да го преболиш некако .. ако не .. оди во црква кога ќе се жени и кога ќе прашат има ли некој што се спротиставува на овој брак или ќе молчи засекогаш? ти влези филмски и кажи има- ЈАС и хепи енд ;) :*
   
 13. sugar.nn

  sugar.nn Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  15
  Ne ti nedostasuva toj, tuku ti nedostasuvaat momentite pominati so nego! Gi sakas momentite sto ste gi pominale zaedno i za tebe se najposebni i najubavi, i mislis deka samo toj moze da napravi da se custvuvas taka. No lugjeto se menuvaat, vleguvaat i izleguvaat od nasite zivoti i sigurno postoi pricina zosto nekoj vekje ne e vo nasiot zivot! ;)
   
 14. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  390
  Ова е извадок од една книга многу ми се допадна,можеби на некој ќе му помогне,можеби голем дел е од ова вистина,вие кажете :)
  Важно е да се преболи крајот на врската бидејќи тоа ќе дозволи да продолжете понатаму. Бидете љубезни кон себе си.За ова ќе ви треба време.Не смеете да го убразувате процесот на закрепнување бидејќи треба да поминете низ неколку фази:
  1.Шок и неверување
  2.Депресија и тага
  3.Гнев и неправда
  4.Прифаќање
  По завршување на последната фаза подготвени сте да продолжите со животот,да бидете позитивни и по некое време да започнете нова врска.
   
  На happynessss, ANELIJA и slobodka им се допаѓа ова.
 15. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  317
  Леле како јас да сум ја отворила темата :?:
  Одам со сегашниот дечко три години,се ми е супер,се сложуваме,но никако да излезе од глава бившиот.Тој ми беше прв во се и не можам да го заборавам.Се ме потсеќа на него.Кога ќе поминам покрај некое место кај што сме седеле заедно помислувам на него,кога ќе облечам нешто што сум го носела додека сме биле заедно ме фаќа тешка носталгија,кога ќе ги видам неговите подароци полудувам,кога ќе ги видам сликите на ФБ излудувам.Во денот мора барем еднаш д помислам на него,не поминал ден а без да се присетам на неговиот лик.не можам веќе ке полудам,нема на кога да си ја олеснам оваа болка.Споменот за него ме убива :( :( :(
   
 16. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  96
  Можеби тоа се спомените кои ве врзуваат кон таа личност,како што кажаа и другите.Но јас едноставно не можам во целост да се согласам со тоа.Затоа што сум била во слична ситуација.Со никој друг не сум сакала нешто озбилно како со него.Никој не ме исполнувал како него.Излегувам опкружена со машки,со поглед го барам него.Бидејќи потоа кога стапуваме во врска зарем не треба тој што е до нас да не исполнува во целост едноставно да не ни помислиме дека сакаме да бидеме со друг.Да имаш до себе личност со која делиш се,а сепак да те полудува помислата на другиот.
  Ниедна љубов не е иста.Според мене вистинската љубов се случува една.Другото е се само бледа копија на неа.
  Ова е мое размислување. :*
   
  На ProkletoZaljubenaa и Ger23 им се допаѓа ова.
 17. Barbie-S

  Barbie-S Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  da bi bil dobar ne bi bil bivsi, taka ?
  taka da prestanete da mislite na bivsite i prodolzete ponaamu so zivotot, a ne idam so decko 3god, 5 god, a use mislam na bivsiot kako mozete vaka :o gluposti zivi, ne go izneveruvate fizicki ama zatoa psikicki 100%

  p.s. prestanete da mislite na niv sepak ne bidete placipicki pozz :D
   
  На babyblond и anev им се допаѓа ова.
 18. Ger23

  Ger23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  12
  Ќе заминам оф топик али морам да се искажам...
  Ако сметате дека една личност ќе ве сака цел живот и тоа прва тоа е исто ко да речите дека една свеќа ќе гори цел живот...тоа е 1 на 1000..Како да е секој со среќата но знам парови кои се изневеруваат..ЈАс имав долга врска па имав симпатии и слично..па последните месеци готово ми се здосади..А иначе 5 год да не заборавиш хм...јас не се трудам мислам си признавам така побрзо заборавам..хаха па сег ана факс тука сме ..нема врска не ме интересира си гледам за себе и имам сфатено ..не вреди ми ги акнал клоците па јас да го сакам море ич нека се гони..јас не сум уште една жена осудена на него! :lol: :lol: :lol: :lol:
   
  На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
 19. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.883
  Допаѓања:
  3.920
  Пол:
  Женски

  Велиш сакаш да се одмаздиш.Мој совет е да не бидиш злопамтило.Врската со бившиот е готова,помината е веќе,4 години поминале.Не е фер спрема дечко ти да мислиш на друг.Сегашниот дечко ти пружа и љубов и внимание,а ти залетана овој да го видиш,па не знаела што ќе се случи во нејзината глава ако повторно го видела.Немој да мислиш на него веќе,прекини! Имаш дечко,имаш љубов,имаш се...Зошто ти е бившиот,освен ако уште го сакаш? Ако сеуште го сакаш престани да го измачуваш сегашниот дечко,ако не-тогаш уживај си во ситуацијата во која си моментално.
   
 20. barby

  barby Популарен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2010
  Пораки:
  779
  Допаѓања:
  8.007
  не го сакам далеку од тоа, си го сакам срценцето мое најубаво- сегашниот дечко :inlove: :inlove: сега и да го видам бифшиот само ќе си ја исправам главата и ќе си поминам како да не го познавам,па тој нека си ја чука главата што изгубил- најголема одмазда. Си имам и јас гордост. сега како што иде време за на фах ми иде и паматот :lol: :lol:
  многу си го сакам дечкото, а и тој мене :inlove: :inlove: . не би менувала злато за бакар
   
  На bluberry му/ѝ се допаѓа ова.