1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поминаа 5 години - не го преболев!

Дискусија во 'Разделби' започната од Silvija.S, 18 декември 2009.

  1. Monique995

    Monique995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    201
    Изгледа се губам во темава (бидејќи најверојатно сум безчувствителна личност), сите емоции, филинзи ми се исклучени во врска со темата ЉУБОВ, мислам дека тоа се заљубив ово оно сами си го правиме (фантазираме премногу).... земете исклучете филингот дека „го сакате", секој пат коа ќе почнете да мислите на него (малку е глупо и детски ама на многу им има помогнато, особено мене) речете си ма кој к*р мислам јас на тебе дали тебе те боли глава за мене, испаднете издувајте се со друштво.... најдете занимација да не си го тупите мозокот на ГЛУПИ луѓе (особено ово се однесува на ДЕБЕЛУШКА), ПРАВИ СЕ САМО НЕ ДОЗВОЛУВАЈ ДА МАНИПУЛИРА СО ТЕБЕ... кој е бе он да ти кажуе шо да правиш, не си му дете... за такви Гнаси... само среден прст (со извинење), чао пријатно и речи му да не замара веќе... Не си родена ти да бидеш нечиј роб!!!!
    Имаш поддршка огромна од мене и наскоро очекувам да пишеш DONE со "врската". :*
     
  2. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    тој секогаш ке го памтеш но ти и не сакаш да го заборавиш
     
  3. Anicka.B

    Anicka.B Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    16
    Е темава ко за мене ....
    Имав 7-годишна врска ( одлична врска ) и поради уште нејасни причини веке 5-6 години не сме заедно но тој од мојте мисли ни ден не исчезнува. После него имав 4 годишна врска ( која заврши пред скоро месец дена ) но тој ми е сеуште во мислите. До пред некое време мислев дека можеби можам да го вратам, но сега веке не ТОЈ СЕ ВЕРИ и замина да живее во друг град ;( и сега ми останува само редовно да му го проверувам ФБ за да видам што му се случува :lol:
    и за жал морам да признаам НИКОГАШ НЕМА ДА ГО ЗАБОРАВАМ, НИТУ ПАК ГО САКАМ ТОА
     
  4. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132

    И јас еднаш така се зезнав...Главниот проблем си го напишала, беше супер, ама незнам зошто раскинавме. И ти си останала на пола пат, со некоја надеж, дека не е се завршено. Ама женскиот и машкиот мозок функционираат различно. И двајцата сте продолжиле напред, но ти не си ставила крај на врската со него.
    И сега, кога си слободна се вракаш назад. Неразјаснети причини?!? Ако сте се испокарале, ако сте разговарале искрено, ако сте имале храброст и двајцата да се погледнете во очи и да окончате-тој одамна ќе бил преболен за тебе. Како и да ..ќе биде подобро кога самата со себе ќе расчистиш дека е крај, но прашање е до каде сакаш да одиш.

    Ако веќе толку сакаш-пробај да го вратиш, нека те откачи ( најверојатно и ќе го стори тоа), но ти ке бидеш 100% сигурна дека е КРАЈ и ќе знаеш дека си сторила се што е во твоја моќ за да ги смениш работите.
    Можеби и ќе ти се врати, не велам не, ти знаеш повеќе од мене...но тој веќе создал нов живот кој не сум сигурна дали ке сака да го напушти. Впрочем, не се раскинува ако се било во ред.

    Вториот начин пак е побезболен, но подолготраен. Стави крај на секое сеќавање во врска со него. Ослободи се од спомените, избриши од Фејбук и продолжи напред, посилна од секогаш.Но прво-расчисти со себе! Мислиш дека ако утре те снема-ќе смени нешто во неговиот живот?!? Се сомневам-Тој веќе има свој живот во кој тебе те нема. Додека ти кукаш-тој живее. Па вреди ли сето тоа :?:
     
  5. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Но не е работата да го заборавиш, тој ти бил едно прекрасно искуство и дел во твојот живот. :)
    Работата е да се научиш да живееш и без него: насмеана, среќна и позитивна!
    Она што било со него да остане како убав спомен, но не и да ти оформува една неубава, депресивна сегашност. :)

    Дај си шанса, потсети се како било уште пред него, како тогаш си се радувала на секој нов ден, на секој нов запознаен фин момак, на секое излегување и дружење - Ти, а и сите што се наоѓате во слични ситуации, ГО МОЖЕТЕ И ЗАСЛУЖУВАТЕ ТОА!!!
     
    На Marna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Уште да беше лесно ке беше супер,ама не е . И после сите обиди сепак се уште чуствуваш нешто за него,што тогаш?
     
  7. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    ^
    Што било, освен да се предадеш! :)
     
  8. Marna

    Marna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Срцка,
    сама со себе треба да си расчистиш, можда звучи сурово но ти за него си завршена приказна...

    Следново е многу добро кажано:

    А на ова, со најдобра намера немој ни да си помислила ( не си ти сама во ваква варијанта, тука е и тој а и колку што разбрав има и вереница):

     
  9. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206

    секој женет маж ЛАЖЕ дека ради тебе ке ја остави сопругата или дека ти си му најзначајна, бегај од таму додека е време, додека не си си го зацрнила животот уште повеќе, а и незнам што бараш со женет маж?
     
  10. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    Мореее, некогаш и ние жениве сме заникаде. Треба нешто ама стварно да не тресне од глава за да се освестиме. Па некогаш дури и вакви очајни мерки се подобри од правење ништо. Се согласувам дека е глупаво, апсолутно!!! Но кога некој вели `пробав се ама не можам да го заборавам`, што правиме тогаш!?! Со глава во ѕид, па да видиме што ќе се скрши. Главата секако, но можеби ке има ефект. Ако се друго нема...
     
  11. cruela

    cruela Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    lele pa ne e moze se taka crno ako on ti ostanala uste vo mislite i ti bil poseben sigurno i ti sum mu bila isto tolku vazna i na nego taka da napraj moabet :worried:
    [mod-kirilica:1a3o3vws][/mod-kirilica:1a3o3vws]
     
  12. Marna

    Marna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Точно е дека ние жениве понекогаш сме за нигде и јасна ми е шок терапијата што ја предлагаш. Нејзиниот бивши да беше сам - слободен најверојатно и нема да дадев мислење од проста причина што во тој случај таа сама, сопствената глава ќе ја удреше во ѕид, па имало или немало ефект. Со ваква шок терапија удира и туѓи глави во ѕид: бившиот се верил, се преселил во друг град и најверојатно на големо си ја планира иднината... но не со неа(бившата) Е сега има повеќе можни исходи, покрај неколку скршени глави и можда по некој напукнат ѕид... можда ќе го преболи, можда не (сепак мислам дека она треба да си расчисти сама со себе) А можда некаде по форумов и ќе прочитаме: “Помош, бившата девојка по 4-5 години сака да му се врати на мојот вереник“...
     
    На veronikaveronika му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anicka.B

    Anicka.B Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    16
    Дека неможам да го вратам ми е јасно ко БЕЛ ДЕН :(
    Дека нема никогаш да го заборавам И ТОА МИ Е ЈАСНО
    Постојано ќе ми се шета во мислите ;(
    Проблемот е што кога се враќам назад сваќам дека ниту една кавга не беше заслужна да се дојде до ова.7 години заедно од кој првите 6 можам да кажам БЕЗ НИКАКВА кавга, први еден на друг ВО СЕ. Заедно „пораснавме“ и после се настапи ЉУБОМОРА, врската почнав да ја чувствувам ко навика без разговор си дадовме одмор, одмор кој за жал ке трае цел живот. Сега имам 4 годишна врска, и ми се има случено да сакам да правам и со овој ко што правев со него, како да сакам да го копирам тој живот но со друг човек, а тоа не само што не е убаво и што не ми помага туку ме става во незгодна ситуација, бидејки дечко ми зне се за врската ЈАС-ТОЈ и се си мислам дека некогаш ке добијам прашање од типот „ ЗОШТО БАШ ТАМУ САКАШ ДА ОДИМЕ, ЗАТОА ШТО ОДЕШЕ СО НЕГО?„
    Не го гледам, не слушам за него, но ко си зборам со друштво, постојано за него си зборам, ко сегашниот да не постои
    Ке земам ке се омажам и ајт се у пм ....... може ке се свестам тогаш
     
  14. OnlyOneInTheWorld

    OnlyOneInTheWorld Активен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ќе ве замолам за помош... Зошто неможам да го заборавам ?

    Имам озбилна врска и многу си се сакаме. Но имам проблем! Порано сакав еден тип 5 години не ми е битно дали он мене ме сака уште ... не сме биле никогаш во врска. Се скаравме пред 3 месеци ама овој пат вистински затоа што го лажев премногу е долга приказната да ви ја раскажам а не е ни битна ! Сакам да знам зошто ми е постојано во главата ? Сум имала многу бивши но овој ми остана во главата иако никогаш не сме биле заедно само еднаш сме се смувале и тоа затоа што ми викаше дека стварно ме сака и сака да биде со мене цел живот али ја си имам дечко го баталив ради дечкоми а пак не ми излегол од глава! Има ли објаснуванје зошто? :worried:
     
  15. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.089
    Пол:
    Женски
    Ќе ве замолам за помош... Зошто неможам да го заборавам ?

    Понекогаш фантазираме премногу за луѓето со кои што не сме биле. Секогаш се јавува прашањето зошто ништо не излегло од нас, а сме сакале да бидеме заедно.
    Поради тоа, а и тоа што не сте изгубиле контакт е поболно.
    Не може никој да ти каже како да го заборавиш, да има некоја волшебна формула сите би ги заборавиле личностите кои ни создаваат мака.
    Фокусирај си се на врската, труди се помалку на мислиш на другиот.
     
    На eli25 и OnlyOneInTheWorld им се допаѓа ова.
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    За неколку години нема шанси некој да не преболиш.Особено ако заслужил.Може ќе мислиш на него и на она-Што би,ако би.....меѓутоа љубов? Хммм,не верувам.Сето тоа е производ на мозокот,и нетрудот и немањето желба за да се потрудиш да бидеш среќна,а не да тонеш по некој што-како прво-никогаш не бил со тебе,како второ-среќен е со друга,како трето-немал и нема никакви чувства за тебе.Нон сенс!
    И мене некогаш ми се враќаат мисли за бившите.Што мислам дека е нормално,биле дел од мојот живот,мои лекции,некои со кого сум делела мигови.......
    Ми остана така еден,кој навистина го сакав,и денес кога се враќам назад,се прашувам што ќе беше да останевме заедно? Ете и синоќа го сонував,а денес дознав дека и тој се верил :lol: Со него бев кога раскинав некој период со мм ..Тој бившиот,оддамна ми се пушташе ама воопшто не ми се свиѓаше.Кога раскинав со мм,случајно,од нигде-никаде,се најдов со него.Дури неможам да го наречам бивши,зошто немаше врска,едноставно чувствував дека би можела да се пронајдам со него,дури мислам и дека почнав да се вљубувам ,додека тој не реши да оди за Авганистан.....се дешаваше што се дешаваше,така убаво расчистивме,но ете ми остана во глава некој прашалник ? :wasntme:
    Така да ,ние женските сме посебна категорија.
    Но тврдам дека никогаш нема да си дозволам да патам и тоа со години :!: по некој кој не ме заслужувал!
    Може е и прашање на карактер ,колку сте доволно цврсти да свртите нова страница да соберете сили и да бидете среќни со некој друг? Тоа секој го заслужува :)
     
    На m.m.5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    За некој кој не те заслужува, да, не вреди. Ама што кога тој некој вистински те сака? Што кога тој би направил се за тебе? Но, мојата приказна е малце поинаква. Сега јас го оставам, а што ако еден ден се случи да умирам по него, а да не можам да бидам со него? Ве молам за совет. На почетокот на врската јас го лажев малце и тој кога го дозна тоа почна да ме навредува, да ми раскинува секој ден, јас молев и плачев, а тој не ми обрнуваше внимание на тоа. За се што се случуваше бев виновна јас, а и освен тоа беше превише љубоморен, прво другарките не смеев ни да ги погледнам, а после почна да ми вика и "нели ти е доста цел ден со твоите", јас сум ептен приврзана со тато, во еден случај кога тој не сакаше да ме пушти да излезам, го нарече ненормален. Значи, немаше буквално ронка почит. Си играше како што си сакаше со мене, ме отфрлаше како крпа, а моите лаги беа ситни и небитни за да го заслужам тоа. Сношти Ми се јави и ми вели со среќа дечко, а јас не сум била со никого откако раскинав со него (2 ипол месеци). Сега ако се вратиме, тато нема да ја одобрува таа врска, би можеле да се криеме, ама под некои услови, да излегувам сама, да одам со другарките и слично. Можеби ќе ги прифати бидејќи ме молеше да се вратиме. Почнав и да си мислам дека стварно ме сака превише и затоа е таа љубомора. Имам чувство дека тркалото ќе се сврти и дека јас ќе си го барам еден ден :( т.е. се плашам дека еден ден овие работи ќе ми станат неважни и дека нема да успеам да го преболам и да бидам среќна со друг :sweat: А и не ги кажав добрите работи. Кога не се каравме бев најсреќна и тој правеше се за мене, да ме гледа, да ме слуша, никогаш ме нема излажано. ;(
     
  18. tiny-Minnie-me

    tiny-Minnie-me Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    7
    Извини вака, ама, ако некој татко ми го нарече ненормален го отпишувам за цел живот, без разлика колку бил добар и колку ме сакал и колку сме биле среќни.
    Те разбирам за поврзаноста со татко ти, и јас сум таква, а ако кој било гo навреди моето семејство на каков било начин, не постои за мене повеќе. :)
    Исто така, убаво е човек да покаже љубомора, тоа значи, ама во мали граници, а не да ти забранува да се гледаш со другарките. Па, уште и да ти префрла ако си фатила нов дечко?! Што има да ти префрла, па и да си фатила? Твој живот, правиш што сакаш и точка!
    Не се замарај, и да ти текне покасно на него, нема да вреди, особено САМО затоа што го навредил татко ти со кој велиш дека си толку приврзана. :)
    Поздрав.
     
  19. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    Се плашам дека еден ден јас ќе бидам таа што ќе го бара и моли ;(
     
  20. tiny-Minnie-me

    tiny-Minnie-me Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    7
    Драга, ако размислуваш така уште отсега, можеби и ќе го побараш, јас не можам тука да ти помогнам. Но, ако јас раскинам со некого, за жива глава не го погледнувам повеќе, затоа штом сум му раскинала не ни заслужил да биде дел од мојот живот на каков било начин. Јас никогаш нема да си ја прегазам гордоста после раскинување да го барам некого, а истото ти го советувам и тебе.
    И да знаеш, обично машките се тие што секогаш молат и бараат. :)