1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Понижување

Дискусија во 'Врски' започната од Superiska, 22 април 2010.

 1. Superiska

  Superiska Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  33
  Ako nekoj se ponizuva pred nekoja devojka,toa se maskite,sve pravime za da i se dopadneme na nekoja devojka,za na kraj da bides povreden,ako osetite deka nekoj decko e vljuben vo nekoja devojka,togas taa maksimalno go iskoristuva toes si poigruva so negovite custva.dali e taka?
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  И вљубени девојки прават се за да му се допаднат на некој дечко и неретко доаѓаат до таа граница на понижување, и обратно.
  Според мене, кога дознаваш дека некој безрезервно е вљубен во тебе, делумно свесно, но делумно и несвесно почнуваш чудно да реагираш. Нема тука ништо ново, ништо чудно, така си е конструиран човекот.

  Можеби не сакаш да го повредиш, но несвесно го правиш тоа. Ми се случувало да знам дека некој е вљубен во мене, и самото тоа ми дава моќ да бидам послободна во односот кон тој дечко, за разлика од оној кој мене ми се допаѓа, а не знам што чувствува кон мене.
  Можеби со самото тоа што кога некој ни се става на "тацна" нам не ни е интересно, и мислиме дека можеме да си поиграме како сакаме со неговите/нејзините чувства.
  Но, како што сите знаеме - штом се реши некој да сврти грб некому и да не гледа назад, работите почнуваат да се менуваат...
   
  На eloves, JustFun, srcekrsacka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Пак машко-женски односи, кој повеќе, кој помалку!
  Признавам дека имам се фаќано за сламка и ми било гајле дали се понижува или не. Ама откако јас останав со неизреализиран сон, кој предтоа ми беше ставен во глава од негова страна. Што кога машките ќе и го скршат срцето на девојката? А после „сфаќаат“ дека таа е таа? ДА не случајно треба да бидам мека како јагне? А неееее! Имам убава кратка, ама слатка меѓуфазна прикаска. И таа ме натера да созреам. ЈАс му се извинувам на тие машки што навистина превземааат таков ризик и „срам“. И признавам дека ние жените сме такви створења. Ама признајте и вие дека во таква ситуација сте биле едно милион пати, и сте се смееле на тоа! Па што, девојката продолжила да живее, продолжете и вие!
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека е обратно,дека машките повеќе ги повредуваат женските,отколку што женските ги повредуваат машките,а и женските се такви какви што се како резултат на однесувањето на машките спрема нив.Меѓутоа не викам дека нема машки кои што се почуствителни,но повеќето се безчуствителни,но и едните и другите се повредуваат или понижуваат,па пак ке си повторам дека повеќе машките се тие што ги понижуваат женските.
   
  На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Делумно се согласувам :) Ние женските кога ќе дознаеме дека некој не симпатизира, малку ни се дигаат акциите, се курчиме и се правиме незаинтересирани иако ни годи :) :wasntme: Ама не би рекла дека тоа е баш понижување. Само сакаме машкото повеќе да се потруди да не освои :)
   
 6. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Јас зборував за вистинско понижување, молење пред кафиќи, ветување брда и долини, викање сите да разберат, плачки и слични мајмунлаци кои не секое машко би ги направило 8)
   
 7. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Мхм.... Ова враќа доста спомени кога ќе размислам поубаво вака . . . :D :D :D
  Многу чувствителни станаа машкиве, почнува ова да ме плаши :^)
   
 8. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Е такви машки навистина ме нервираат.Уште на старт има голем минус со црвено :D . На молење, лигавење, не паѓам :puke: Тоа се најчесто такви машки што ќе ти се клањаат, ќе се понижуваат пред тебе, а од кога ќе бидат одбиени ќе кажат дека и така и така не се замарале, демек само се шегувале и слично.Примеров е од искуство.
   
 9. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Епа затоа кратко и јасно - НИКОГАШ НЕ ДОКАЖУВАЈ ПРЕМНОГУ ДЕКА САКАШ НЕКОЈ/А, сите го искористуваат тоа, порано или покасно.
   
 10. medena.kiss

  medena.kiss Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Знаете како викаат дека КОГА НЕКОЈ КЕ ДОЗНАЕ ДЕКА Е САКАН СТАНУВА СУРОВ.....сепак ние женските не го правиме тоа намерно,не сме единствените.....такви се и машките...сите сме исти.... :?: и вистина е тоа што викаат дека немој на некој да му дадеш до знаење дека го сакаш ПРЕМНОГУ.....
   
 11. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Зошто мора некој некого да понижува? Зошто па некој да трпи понижување? Да се разбереме, јавното искажување на емоции не е понижување, зарем ако ми ја баци раката додека пиеме кафе у Рамстор, се понижил? :^)
  Се е ствар на компромис, сакам да сум со тебе, ти сакаш да си со мене , се сакаме и крај.
  Работите од типот, молење, правење сцени во јавност, плачки и други мајмунлаци ми се безвезе.
  Дечко ми ме нервира кога во јазвост ќе запне да исправаме криви Дрини. Ај фино лепо јас и ти на само , па ќе се покараме малку, па ќе се извикаме малку еден на друг ама барем ќе се разбереме , а не публика околу нас да собираме.
  А ова без разлика дали го прави девојката или дечкото ми е апсолутно невкусно и детски.
   
 12. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.627
  Допаѓања:
  121.369
  Понижување ми е кога знаеш дека не те сака,а ти упорно си со него,неа.Се понижуваш самиот себе,паѓаш ниско.Дозволуваш со самото тоа-понижување!Ова е најстрашното понижување,кон самиот себе.
  Инаку,мене ми се случуваат некои испади,-не урлам и не тепам :!: :lol: но знам да си го напрчам фино-лепо носето,и да не му правам муабет ,додека он си збори,па после мрчи дека виделе сите што му правам :^) :lol: Потоа на ова се смеам,но денес научив поретко да го применувам, и тоа е едно од нештато кои навистина ме радуваат.Знаев и да му се развикам пред сестра ми,мајка ми, :(
  Избувлива сум,премногу.
  А,во минатото се има случувано некој да ме моли да излеземе,тогаш кога ние беа интересни додворувањата кои се почесто изумираат денес, за жал,имало неколку дечковци кои навистина не ги доживував за потенцијални љубови,кои ме молеа и молеа,ми звонеа дома,еден дури и ми велеше дека ќе се откаже од цигарите ако излезам со него,ми доаѓаше пред куќа,клекнуваше на колена :| и навистина изгледаа очајно,нетипично за машко.Но,сепак и машките знаат да сакаат па некогаш и тие се понижуваат за љубов.Но сепак-се со граница.
  Никој не може да трпи понижување на личноста :worried: Страшна работа.
  Од грешките се учи.Ако силно си се понижил за нешто,толку силно што дури и не сепреознаваш дека си ти,памет за другпат.Навистина љубовта не тера да правиме луди работи.Докажано.
   
 13. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  За жал, кога некому ќе покажеш дека чувствуваш нешто а него, се се руши и пропаѓа.
  Тој некој станува суров, истото важи и за машките и за женските.
  Покажувањето љубов не го сметам за понижување, туку упорно да си со некој што не те сака, да го молиш, да се уништуваш себеси заради него, да му дозволуваш се.
  Пред се, треба да се почитуваме себеси, за и другите да не сакаат и почитуват! :!:
   
 14. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.022
  Не го прават тоа девојките само,туку и момчињата.Зборувам од лично искуство.
  Да се понижиш е нешто најгадното,најбедното а сепак знаеш дека нема да има позитивно од тоа на крајот.
  Еднаш се понижив,два пати,ама трет пат повеке нема да има.Да,не е срамно да си ги искажеш чуствата,срамота е да ја молеш дотичнатата личност да сте заедно,да не те остава...Кај ми бил паметот.Си ветив на крајот на претходната врска дека нема да се понижам пак себеси а јас го правев тоа. |(
   
 15. Bunny05

  Bunny05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2011
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  124
  Имав таков случај. Дечкото беше буквално опседнат со мене не ме оставаше на мира едно добри 2 години. Ме чекаше секој ден после настава пред училиштето,не следеше со другарките до дома,еднаш дури додека бев сама дома вратата ми беше отклучена ми влезе дома :fubar: Ме молеше секој ден да бидеме заедно,клечеше на колена буквално,се понижуваше.Најпрво пробав со добро да го отргнам му кажував дека јас не чувствувам исто дека не го сакам и дека не ми се допаѓа а тој упорно ме убедуваше дека ако започнеме врска ќе го засакам :^) Откако видов дека не се откажува ми пукна филмот почнав со лошо му зборував се и сешто го пцуев пак не се откажуваше. После пробав да го игнорирам ама не тој беше решен :D Откако се фативме со сегашниот дечко му раскажав се го заплаши малку и од тогаш фала богу престана. Јас мислам дека колку и да сакам некој никогаш нема да се понижувам на тој начин,да молам некој да биде со мене или да не ме остава.
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Тотално е погрешно да се генерализира дека само девојките си играат со момчињата.... бидејќи и обратната ситуација е честа појава.
  Впрочем, нема врска тука машко-женско. До човекот е. Ако немаш осет за ништо живо околу тебе, ќе си играш. Тоа е тоа.

  А и до некаде, ако некој си поигрува со нас, самите си сме криви затоа што сме го дозволиле тоа. Зошто по ѓаволите да удоволувам некому само за да ме засака?! Ма ајт у п.м.!!! :swear:
   
 17. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.480
  Пол:
  Женски
  Точно е хипи дека и девојките тоа го прават. Ете јас знам да биам таква. Се трудам тоа да го променам ама посилно е од мене. Не е дојдено до тој степен пред друштво да го навредувам или омаловажувам, ама штом некој ми покаже дека ме сака знам да возвратам на многу суров начин. Ете и јас го сакам ама понекогаш не можам да се контролирам. Се случувало за ситници да ме моли со денови, да го терам да ми заврши некоја работа а притоа да му каам ‘Ај оди земи го тоа место мене и без тоа немаш попаметна работа во животот‘, или да му кажам ‘Кај те најдов тебе таков неамбициозен и неперпективен, како бе можеш да лежиш по цел ден да не правиш ништо’’. Ми се случило на неколку пати и да го навредам во друштво да му кажам простак, неписмен, сељак, додека спиеше еднаш на чело му напишав дека е глуп, и кога стана другари дојда негови се изгазија од смеење. И цела среќа што се контролирам најмногу што можам инаку не знам до каде можам да одам со ова. Порано мсилев дека е од пубертетот тоа, ама на 22 години сигурно не е пубертет. Затоа уште кога почнувам со некој нешто го опоменувам да не ми покажува никакви чувства, ’’те сакам’’ строго е забранет во мое присуство. Јас знам во фаца да му плеснам дека во моментот се гледам со друг дека не ми значи и слично.

  И секогаш таквите како мене никакви личности налетуваат на добри луѓе. Сите мои бивши биле добри со мене, а јас и од најцврстите каратери успевам да направам папучари.
   
 18. FemmeBrunette

  FemmeBrunette Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  46
  Понижена да...сакам да сум....само во сексот....
   
 19. Bella93

  Bella93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  А што ако знаете дека ве сака а сепак сака да се направи дека е некој ФРАЕР, па ве понижува на секој начин...? најчесто пред неговите другари, се прави силен на зборови и не сака да ги искаже чувствата употребувајќи ги зборовите: Па знаеш дека те сакам, зошто морам да ти го кажувам тоа ? или... се однесува како мало дете и не сфаќа ништо сериозно ( а е на 18-19 години ) ..???!?!?!
   
 20. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Ако се однесува како мало дете и не сфаќа ништо сериозно, зошто мислиш дека воопшто те сака? Прајте си некогаш риелити чек, едно е да мислиш нешто, сосема друго е колку тоа е вистина.