1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пописот пропадна

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Masnoli01, 11 октомври 2011.

 1. Masnoli01

  Masnoli01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  218
  Пописот целосно ќе се прекине и досегашното пребројување нема да важи, бидејќи се попишувале луѓе само со фотокопија од лична карта и лица кои повеќе од една година биле надвор од Македонија. Овој заклучок произлегол од средбата на владините коалициони партнери, за која се јави потреба откако Државната пописна комисија (ДПК) се самораспушти, немоќни да спроведат статистичка операција според Законто за попис и препораките на Евростат, пренесоа некои медиуми. Според неофицијални информации, Владата ќе достави до Собранието предлог за донесување закон за прекин на пописот, кој ќе биде ставен на дневен ред кога ќе одлучи претседателот на Законодавниот дом.

  - Владата е решена во Македонија да се спроведе реален попис и нема да дозволи да има било какво прекршување на пописната методологија - брифираат владини извори, според кои, ако се дозволело да продолжи пописот како и досега, етничките заедници би можеле да не го достигнат процентот од минатиот попис.

  Засега, коалиционите партнери не договориле датум за нов попис.

  И сега нека ми каже некој: ШТО БЕШЕ ОВА?!
   
 2. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  ПОПИСОТ ПРОПАДНА

  јас сега на вести слушнав на ртс дај објасните ми шо се дешава доле?
   
 3. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  8.061
  Допаѓања:
  72.333
  Пол:
  Женски
  ПОПИСОТ ПРОПАДНА

  Добро, не пропаднал светот... Не мора со толку големи букви насловот...

  Уште вести не сум гледала... Ма да не се никаков репер тие што ќе кажат во врска со пописов... Битно, нешто се крчка!
   
 4. levely

  levely Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  914
  Допаѓања:
  902
  ПОПИСОТ ПРОПАДНА

  Како и се друго во нашава Македонија, ништо на функционира како што треба.Посебно оние работи што се поврзани со администрација. Тоа кажува колку сме ние назад со времето. Администрација-катастрофа.Башка политичкиве случувања во владејачката партија заедно со коалиционите партнери посебно Албанците . Се на се очекувана работа.
   
 5. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.401
  Допаѓања:
  3.931
  Пол:
  Женски
  ПОПИСОТ ПРОПАДНА

  аУ чудо големо еј :fubar:
  нешто ново ви е ова? мене не ме чуди ама ич,ма ако сакаат очите нека си ги извадат,прво нека проверат кој што и како беа на листата на попишувачите па нека се крева прашина ...
   
 6. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  15.989
  Пол:
  Женски
  Ке пропадне, кога неписмењаци го водат.
  Друго не ни очекував.
  Кај нас повеќе ги интересираше од кај и` е вазната на мајка ми и колку било убаво кафенцето, отколку за документите.
  Врвот: Мене со 20 години ме декларираа како малолетник. Па уште откако спомнав дека не сум, 10 минути прави математики дали навистина не сум.
  Бруки. |(
   
  На PeachGirl и esperanca им се допаѓа ова.
 7. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  1.559
  Пол:
  Женски
  Леле, незнаев за воа, ама се абе, како може така, џабе патот :D епа сега пак наново шо да им правам, мора попис да се направи. Биваше ли до толку да бидат...
   
 8. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.799
 9. Masnoli01

  Masnoli01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  218

  Колку што знам ова е друга тема...едно е оставка на комисијата каде што изјавија дека пописот продолжува а друго е тоа што владата реши пописот да прекине.
  Не знам така мислам....... како и да е!
   
 10. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Добро е што пропадна пописот , тоа е за наше добро. Подобро да нема попис, отколку да има и да испадне дека има повеќе македонци во државава. Баш ми е мило што отккао се откриени неправилности , решија да го прекинат.
  Албанците не престојувале подолго од 12 месеци во земјава како што налага законот, а се попишале. И после ОП... кај све им дадовме, уште и државата ќе ни ја земат. Епа нема!
   
  На Alanna и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 11. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  џабе кафето :lol: :lol: :lol: :rofl: пак сега треба да варам :rofl:
  не не, најозбилно што се чудите :D
  Ние- и се е можно ;)
   
 12. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  Како да не пропадне кога се попишува и живо и мртво и планирани деца во иднина. Ова сепак е голем минус за нашава државичка - не можеме една едноставна статистичка операција да извршиме како што треба, а што останува за посериозни работи...
   
 13. eutixismena

  eutixismena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  1.414
  Па и се очекуваше... Списокот со примени беше објавен на ден пред пописот. Обука за попишувачи имаше следниот ден кој разбра разбра другите немора да се обучат. Потоа немаа пописен материјал, чекаа попишувачи од другите националности за да почнат, потоа го проширија списокот. За на крај да не ги викнат тие што се на списокот туку некои сосема други. Потоа слушав ромиве се откажаа вчера и ред други работи. Кратко кажано живи глупости.
   
 14. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.649
  Пол:
  Женски
  Знаете ли колку чинел овој попис во обид?
  Ни помалку ни повеќе туку точно 14 милиони евра народски пари :o

  Добро бе нели сме способни да направиме и еден обичен попис? Една обична статистичка операција? Срам за државата, само заради тоталната неспособност на одговорните за организација на пописот отидоа во јок уште неколку милиончиња.
   
  На AIT, tanja6, enca.69 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  ^^ Машала, машала.. Очекувајте деновиве данок за дишење да има - мора да се покријат некако овие пари :swear:
   
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.713
  Допаѓања:
  150.531
  Нисам се попишла! :(
  Ако,сакам што пропадна.
  Ок,начин за перење пари,пропаднати народни пари.Но сепак тотално неполитички од старт се знаеше дека некој ќе сака да изрежира фалсификат.Албанците се плашат од реалноста зошто во спротивно нема да го вкусат рамковниот,а од друга страна,ако се попишат повеќе од 25 проценти,за некое време ќе имаат и легитимно право да отцепат територија и да се деси Косово два.Оп федерација,оп Илирида!
  И оди не биди националист кога они се во прашање!Оди па биди!
  Значи,обучени или необучени попишувачите (ало,не е некоја философија да му ебам матер! Не бара студирање на факултет за да научат како се попишува!) тотално нема врска со фалсификат од овој тип.
  Реков сто илјади пати,не сум партиски определена,така што у случајов сдсм ла*на јадат.Нема врска со политика,а може да има,откако браќава ќе се упишат над 25,е тогаш би се чешале! Ќе одите и у Охрид со пасош или ако не,ќе транзитирате низ Илирида!
   
  На lucky-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.616
  Допаѓања:
  5.416
  Пол:
  Женски
  Останав непопишана,а баш се напнував какви одговори да им дадам на нивните глупи прашања :devil: :)
  Толку сме способни и организирани,и пописот ни избега :D
   
 18. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.713
  Допаѓања:
  150.531
  Ама зошто сте се фатиле за спобност и органзираност?!
  Ајде дефинирајте како поинаку?! Им испраќаш таму албанец и не го извршува пописот како што треба зошто и тој е засегнат,нашиот ќе ќути за да не изеде ќотек! Ако не со полиција на врата и трет неутрален член од Берово у Тетово?! Или пак малцинствата да одат директно да се попишат во завод за статистика ради релевантни податоци и безбедност на попишувачите?! Секако дека нема да сакаат,ќе бидат дискриминирани.Епа како да не си,кога не се однесуваш ко човек?!
  Најпаметни се сите.
   
  На TeddyGrey, Trendafilka, green.eyes и 2 други им се допаѓа ова.
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.793
  Допаѓања:
  65.507
  Пол:
  Женски
  E па тоа е. Мртвите не се попишуваат. За кого како.
  Ниту пак наредниот попис ќе биде поасален.
   
  На starbucks и zhap4e им се допаѓа ова.
 20. rakce69

  rakce69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  231
  Еве јас да споделам некои информации како еден од попишувачите кои беа на терен и работеа изминативе 10 дена.
  Прва работа е тоа што немавме обука каква што треба, зошто ни инструкторите не беа oбучени баш најдобро.
  Втора работа е што на многу места каде што има претежно албанско население, попишувачите беа приморани да ги попишат сите за кои се дадени фотокопии итн.
  Трета работа, имаше многу неписмени попишувачи пошто условот за пријавување беше да си невработен и се пријавил и кој знае што треба да прави и кој незнае. Зинаа сите за парите, па кога видоа колку работа има, пола и повеке од неписмените се откажаа- тоа беше плус проблем.
  Сите бевме таму по случаен избор.
  Јас сум пресреќна што пописов го прекинаа, зошто резултатите ќе беа Страшни за сите нас.
  Мислам дека многу паметно изиграа, и како што кажаа: "Во однос на средствата, сакаме да истакнеме дека нема сума на средства со кои може да се купи необјективен попис, а средствата кои се потрошени се минорни во споредба со можноста да се реализира необјективен попис од кој не би имал корист никој."