1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пописот пропадна

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Masnoli01, 11 октомври 2011.

  1. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218
    Пописот целосно ќе се прекине и досегашното пребројување нема да важи, бидејќи се попишувале луѓе само со фотокопија од лична карта и лица кои повеќе од една година биле надвор од Македонија. Овој заклучок произлегол од средбата на владините коалициони партнери, за која се јави потреба откако Државната пописна комисија (ДПК) се самораспушти, немоќни да спроведат статистичка операција според Законто за попис и препораките на Евростат, пренесоа некои медиуми. Според неофицијални информации, Владата ќе достави до Собранието предлог за донесување закон за прекин на пописот, кој ќе биде ставен на дневен ред кога ќе одлучи претседателот на Законодавниот дом.

    - Владата е решена во Македонија да се спроведе реален попис и нема да дозволи да има било какво прекршување на пописната методологија - брифираат владини извори, според кои, ако се дозволело да продолжи пописот како и досега, етничките заедници би можеле да не го достигнат процентот од минатиот попис.

    Засега, коалиционите партнери не договориле датум за нов попис.

    И сега нека ми каже некој: ШТО БЕШЕ ОВА?!
     
  2. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    ПОПИСОТ ПРОПАДНА

    јас сега на вести слушнав на ртс дај објасните ми шо се дешава доле?
     
  3. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    ПОПИСОТ ПРОПАДНА

    Добро, не пропаднал светот... Не мора со толку големи букви насловот...

    Уште вести не сум гледала... Ма да не се никаков репер тие што ќе кажат во врска со пописов... Битно, нешто се крчка!
     
  4. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902
    ПОПИСОТ ПРОПАДНА

    Како и се друго во нашава Македонија, ништо на функционира како што треба.Посебно оние работи што се поврзани со администрација. Тоа кажува колку сме ние назад со времето. Администрација-катастрофа.Башка политичкиве случувања во владејачката партија заедно со коалиционите партнери посебно Албанците . Се на се очекувана работа.
     
  5. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    ПОПИСОТ ПРОПАДНА

    аУ чудо големо еј :fubar:
    нешто ново ви е ова? мене не ме чуди ама ич,ма ако сакаат очите нека си ги извадат,прво нека проверат кој што и како беа на листата на попишувачите па нека се крева прашина ...
     
  6. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Ке пропадне, кога неписмењаци го водат.
    Друго не ни очекував.
    Кај нас повеќе ги интересираше од кај и` е вазната на мајка ми и колку било убаво кафенцето, отколку за документите.
    Врвот: Мене со 20 години ме декларираа како малолетник. Па уште откако спомнав дека не сум, 10 минути прави математики дали навистина не сум.
    Бруки. |(
     
    На PeachGirl и esperanca им се допаѓа ова.
  7. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Леле, незнаев за воа, ама се абе, како може така, џабе патот :D епа сега пак наново шо да им правам, мора попис да се направи. Биваше ли до толку да бидат...
     
  8. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
  9. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218

    Колку што знам ова е друга тема...едно е оставка на комисијата каде што изјавија дека пописот продолжува а друго е тоа што владата реши пописот да прекине.
    Не знам така мислам....... како и да е!
     
  10. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Добро е што пропадна пописот , тоа е за наше добро. Подобро да нема попис, отколку да има и да испадне дека има повеќе македонци во државава. Баш ми е мило што отккао се откриени неправилности , решија да го прекинат.
    Албанците не престојувале подолго од 12 месеци во земјава како што налага законот, а се попишале. И после ОП... кај све им дадовме, уште и државата ќе ни ја земат. Епа нема!
     
    На Alanna и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  11. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    џабе кафето :lol: :lol: :lol: :rofl: пак сега треба да варам :rofl:
    не не, најозбилно што се чудите :D
    Ние- и се е можно ;)
     
  12. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Како да не пропадне кога се попишува и живо и мртво и планирани деца во иднина. Ова сепак е голем минус за нашава државичка - не можеме една едноставна статистичка операција да извршиме како што треба, а што останува за посериозни работи...
     
  13. eutixismena

    eutixismena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    1.414
    Па и се очекуваше... Списокот со примени беше објавен на ден пред пописот. Обука за попишувачи имаше следниот ден кој разбра разбра другите немора да се обучат. Потоа немаа пописен материјал, чекаа попишувачи од другите националности за да почнат, потоа го проширија списокот. За на крај да не ги викнат тие што се на списокот туку некои сосема други. Потоа слушав ромиве се откажаа вчера и ред други работи. Кратко кажано живи глупости.
     
  14. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.649
    Пол:
    Женски
    Знаете ли колку чинел овој попис во обид?
    Ни помалку ни повеќе туку точно 14 милиони евра народски пари :o

    Добро бе нели сме способни да направиме и еден обичен попис? Една обична статистичка операција? Срам за државата, само заради тоталната неспособност на одговорните за организација на пописот отидоа во јок уште неколку милиончиња.
     
    На AIT, tanja6, enca.69 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    ^^ Машала, машала.. Очекувајте деновиве данок за дишење да има - мора да се покријат некако овие пари :swear:
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.479
    Нисам се попишла! :(
    Ако,сакам што пропадна.
    Ок,начин за перење пари,пропаднати народни пари.Но сепак тотално неполитички од старт се знаеше дека некој ќе сака да изрежира фалсификат.Албанците се плашат од реалноста зошто во спротивно нема да го вкусат рамковниот,а од друга страна,ако се попишат повеќе од 25 проценти,за некое време ќе имаат и легитимно право да отцепат територија и да се деси Косово два.Оп федерација,оп Илирида!
    И оди не биди националист кога они се во прашање!Оди па биди!
    Значи,обучени или необучени попишувачите (ало,не е некоја философија да му ебам матер! Не бара студирање на факултет за да научат како се попишува!) тотално нема врска со фалсификат од овој тип.
    Реков сто илјади пати,не сум партиски определена,така што у случајов сдсм ла*на јадат.Нема врска со политика,а може да има,откако браќава ќе се упишат над 25,е тогаш би се чешале! Ќе одите и у Охрид со пасош или ако не,ќе транзитирате низ Илирида!
     
    На lucky-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Останав непопишана,а баш се напнував какви одговори да им дадам на нивните глупи прашања :devil: :)
    Толку сме способни и организирани,и пописот ни избега :D
     
  18. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.479
    Ама зошто сте се фатиле за спобност и органзираност?!
    Ајде дефинирајте како поинаку?! Им испраќаш таму албанец и не го извршува пописот како што треба зошто и тој е засегнат,нашиот ќе ќути за да не изеде ќотек! Ако не со полиција на врата и трет неутрален член од Берово у Тетово?! Или пак малцинствата да одат директно да се попишат во завод за статистика ради релевантни податоци и безбедност на попишувачите?! Секако дека нема да сакаат,ќе бидат дискриминирани.Епа како да не си,кога не се однесуваш ко човек?!
    Најпаметни се сите.
     
    На TeddyGrey, Trendafilka, green.eyes и 2 други им се допаѓа ова.
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    E па тоа е. Мртвите не се попишуваат. За кого како.
    Ниту пак наредниот попис ќе биде поасален.
     
    На starbucks и zhap4e им се допаѓа ова.
  20. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Еве јас да споделам некои информации како еден од попишувачите кои беа на терен и работеа изминативе 10 дена.
    Прва работа е тоа што немавме обука каква што треба, зошто ни инструкторите не беа oбучени баш најдобро.
    Втора работа е што на многу места каде што има претежно албанско население, попишувачите беа приморани да ги попишат сите за кои се дадени фотокопии итн.
    Трета работа, имаше многу неписмени попишувачи пошто условот за пријавување беше да си невработен и се пријавил и кој знае што треба да прави и кој незнае. Зинаа сите за парите, па кога видоа колку работа има, пола и повеке од неписмените се откажаа- тоа беше плус проблем.
    Сите бевме таму по случаен избор.
    Јас сум пресреќна што пописов го прекинаа, зошто резултатите ќе беа Страшни за сите нас.
    Мислам дека многу паметно изиграа, и како што кажаа: "Во однос на средствата, сакаме да истакнеме дека нема сума на средства со кои може да се купи необјективен попис, а средствата кои се потрошени се минорни во споредба со можноста да се реализира необјективен попис од кој не би имал корист никој."