1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пописот пропадна

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Masnoli01, 11 октомври 2011.

  1. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Не ми е јасно како се осмелуваш веднаш да напаѓаш вака?

    А за пописот. Срамота. Толку имам да кажам. Ова во други држави е едноставна процедура, додека кај нас мора да пропаѓаат пари на народот, зошто има неквалификувани луѓе кои мислат дека можат да организираат попис. Да ја видам цела влада сама да направи попис,
    мочковци
    . Добро, мораше некој да лапне пари, како ќе купат нови станови? Еее, до каде стигнавме..
     
  2. sneska80

    sneska80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Не знам зошто толку напаѓаш.што е важно партија јас не спомнав никаква партија само чесно си ја работев работата.Секој гледа на некој начин да се снајде да фати пара да се вработи,ставрно ми беа потребни пари оти со една плата мала и со дете едно одвај месецот го поминувавме па колку се израдував дека ке рABOTAM и ке земам некоја пара ама ништо кој нема среќа нема.кога ме викнаа се израдував и за оваа работа од две недели додека трае пописот
     
  3. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902
    Од тоа што сите чесно си ја врсите работата дојдовме до ова дереџе. Само напред , и да не спомнеш партија ,јасно е се . Јас не напаѓам јас само ја зборувам вистината. Аако вистината те вреѓа тогаш ТИ ИМАШ ПРОБЛЕМ ,не јас.
     
  4. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    па фала Богу дека ќе пропадне коа тие што ги праќаа да го прават се преку врски беа одбрани |(
     
  5. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Е како не, вработени во администрација... Кај мене дојде на попис едно 19 годишно дете (студент инаку). Ниту е пријавен во завод за вработување, ниту работи во администрација. Фино лепо цела фамилија се во прв ред на митинг на ВМРО јасно е како ден по која логика е попишувач. Инаку знаев дека нема да биде успешно ова попишувањето. Значи, една работа саглам неможе да се заврши. Бравос. :fubar:
     
  6. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Добро бре жени ?!

    Пописот пропаднал зошто како што викате неписмени биле одредени |( ајде бе :^) . Пописот пропадна од се знае зошто ;) . А јас мислам секој еден е доволно писмен да пополни формулар пошо запишување е финтава а не квантна физика .
    До нас не ќе да е !
    И дај пред да почнете да плукате неосновано дур и на потпишувачите |( погледнете , прочитајте, погледнете вести ќе видите кај имаше нерегуларности , кај имаше фиктивни граѓани . Македонците немаат потреба да тргуваат со бројки сеедно ни е , ама на некои други не им е .
    Зар ќе беше подобро пописот да поминеше со напумпани бројки ? Тогаш поубаво ќе беше кога ќе испаднеа и 30 % ? ? ?
     
    На Viiiiip му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Незнам зошто се напаѓате на партиска база, секоја партија истото го прави, која и да е, ако беше Сдсм, и таа од свои редови ќе бираше, и Вмро исто, значи нив тој народ(нивните членови) ги изгласале и мора да се оддолжат на некој начин, да замачкаат очи. И јас поднесов за попишувач и не добив место, немам членска книшка на ниедна партија, што да правам кога не сум партиски определена, но тоа е, сеедно ми е...

    Е сега, мајка ми работи во Државниот завод за статистика и е на терен, верувајте дека пописот немаше организација, мајка ми дојде дома плачејќи што ќе правиме нема ни материјали, ни обуки ни ништо. Пописна комисија??? Скотови наместени, за да лапнат пари ништо друго... И секако во држава како нашата мое мислење е дека мораше да има подготвен политички терен, а кај нас беше се ад хок, ајде ни текна попис ќе правиме, епа попис не се организира 10 дена...
    Но секако, подобро да пропаднат 14 милиони евра отколку да излезевме 50:50... Зошто тоа е нивната стремеш....
     
  8. Ligavka

    Ligavka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2011
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    88
    Цело време ги читам коментарите на крај без навреди вие излегувате неписмени па седнете ,пуштете вести слушнете убаво не криво е Вмро крив е оној овој па дајте ако живееме во 21 век и ако сакаме и се огледуваме на другите земји па да бидеме како нив а не како едни мое комшии прават галама зошто па зошто да ги попишувале нее никој крив драги мои ние самите сме криви.. :)
     
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.718
    Допаѓања:
    150.568
    Нејсе,супер што пропадна.Ај сега да ни закажуваат по телефон кое семејство кога треба да оди у завод да се попише(таму све фино-лепо,евидентирано на хартија,снимено,контролирано),со шанси до три пати да одложи,во спротивно да следува казна,па да видиме тогаш колку сме! Со ваков состав на земјичкава,нема инаку,само така реално може да излезе. Ако треба и 5 саати ќе чекам ред да се попишам,ама има да се попишам бре!
    Јас сепак знам дека ние ќе сме токму,а некој нетокму! :(
     
    На Masnoli01, LivingGlam, Abeja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Добра идеја и тоа по можност со отпечаток од прст и во секоја општина со полициска придружба со мешовита националност а не вака по куќи одење па кој бил кој не бил дома.
    Ама на "браќава" нема да им одговара така и нема да ги поддржат тие измени во законот а нели според Рамковен ние мора да им угодуваме.
     
  11. zlatapetkova

    zlatapetkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    55
    мене м е кажано дека студенти немаат право да бидат попишувачи Сестра ми беше да поднесе документи и за мене и за неа....и за мене и рекле дека не можам бидејки сум студент и не сум на заводот.А попишувачи можат да бидат само оние кои на заводот се водат како невработени.
     
  12. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Сум направила печатна грешка во мислењево погоре и мораше да ја поправам
     
  13. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Детето ми е колега на факултет една година е помал од мене, оди редовно што значи не е пријавен во заводот за вработување. Значи кога се сака може да се отстапи од закон и правила. :)
     
  14. zlatapetkova

    zlatapetkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    55
    да за жал наша ....има отстапки од законот се повеќе и повеќе....битното е во каква боја си :)
     
    На creshicka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Како и да е препиркиве во собрание не носат ништо добро, само плус трошоци сите што се испратени на терен неможат да се вратат дома, несмеат да ги напуштат местата, додека не се изгласа и секој ден по 1000ка смештајот и плус дневница, нека прерачунаат на над 300 души...

    ПРОКЛЕТИ нека се, нека го изгласаат законов сакам мајка ми да си дојде домааааааааааааааа ;( ;( ;(
     
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Мајка ти ќе си дојде дома и после ќе моли Господ да и платат а ,,Компанијата,, ќе стави некое илјадарче во лев џеб. Него ако, ќе има, еве Светската банка ќе им даде уште некое евро - колку амбициозно од нивна страна што Светска банка се грижи за нив :)
     
  17. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Ај што пропадна, пропадна и го избрукаа угледот на државата. Туку ќе одговара ли некој за ова, и ќе го спречи ли некој уништувањето на пописниот материјал со кој би можел да се докаже можниот фалсификат??? Според мене има тука големи малверзации, а го прекинаа зашто што не е лесно да си играш со ваква сериозна статистичка операција. Предизборните анкети се нешто сосем друго :lol:
     
    На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
  18. papilona

    papilona Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    144
    Еден трговски центар во Кина има 2 милиони вработени, они прават попис околу Нова Година за една недела, ние не можеме за две, Хмммм.. Кина RULES!!
     
  19. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Имам многу за коментирање на темава, ама искрено веќе изгубив желба.
    Ќе кажам само- партиски пиунчиња се раководители на општинските пописни центри. Кутрите тие толку се уфилмани и глумат авторитативност....да ти е мерак да ги замачкаш како мушичка....
    Почнувајќи од нивната несериозност во врска со пописов, можам да замислам што се дешава во врвот :^)
     
  20. Ligavka

    Ligavka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2011
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    88
    пописот пропадна ради една работа...албанците сака и овој попис да го фалсификуват за да можат да излезат пак 24% или нешто повеќе.Некој ќе пите зошто?Во рамковниот договор 2002 год во охрид е склучен договор со нашиве и нивните претставници дека ако се најмалце 25% тие имаат предност во одредени бенефиции како што се избориај за 2 јазицен систе во собрание,во училиштата да се учи албански и во општините да се користи 2 јазичен систем и секоја година да имат најмалце 1000 вработувања на албански народ.Доколку сега на овој попис како што сакаше груевски да го направи регуларен без некои манипулации не му успеа ради тоа што албанците сака да ги попишуват како и 2002 нивните братучеди со друго државјанство кое живеат надвор од македонија да ги попишат на пописот што го спроведуват па затоа дојде до манипулации.на нашиве албанци ако не се извадат над 25% им отиде јабан за тоа што се бореа 2001 год.ама груевски како што тргна ќе ги столчи и ќе ги донесе на местооо па ќе видиме што и како ќе остане