1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пописот пропадна

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Masnoli01, 11 октомври 2011.

  1. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Се согласувам, како што тргна ќе ги столчи, дури ни еден хашки случај не им остана :| Сите ги затворија. :(
     
  2. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    Добро од каде толку дезинформација и толку огорченост не разбирам?!!!
    Како прво и основно имам другар што работеше со пописот и тие што не биле подолго од 12 месеци во државата не ни требале да се потпишат...
    И од каде тоа дека албанците сакале да искочат во поголем број од македците и дека имале братучеди од надвор што се потпишувале? па смешно е ова што го пишувате и смешна е вашата малоумност.. не може со сите податоци што ги зимаат и прашања туку така да се прават тие превари..
    Тоа ти е исто како мене дами дојде некој од Косово и јас да ја терам нејзе да се потпише како државјанин на Рм. Не може бе луѓе не може користете ја малку логиката па се бараат документи, лична карта и други работи!!
    Далеку ке стигнете со мозокот и со вреѓање на другите нации... ете затоа пропадна пописот ;)
     
    На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    ^Ти слушаше зошто всушност се прекинал пописот? Бидејќи сакале со фотокопии да попишат роднини што се надвор од земјава повеќе од 12 месеци. Ваделе фотокопии од документи од луѓе што починале, се живо и диво сакале да попишат ете затоа пропадна пописот. И среќа жива е што не се продолжи, немаше на арно да испадне. Да си беше се регуларно секако дека немаше да има причина за негово прекинување.
    И се гледа кој е неинформиран. :)
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Само ме интересира како ќе ги оправдаат тие 14 милиони евра! И уште побитно КОЈ ќе ги врати!!!
    ама глупо Македонче ќе си ги голтне и овие сра*а :!:
    ама по се изгеда и ова ќе се заташка како и се друго!
    Тоа е, само останува да гледаме како си играат играчки со нашите пари :swear:
     
  5. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Подобро да пропаднат 14 милиони него да пропаднеме како народ !

    Инаку за црвенава ...


    Сега појасно ти е ? !
     
  6. zlatapetkova

    zlatapetkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    55
    да да...со сигурност дека сакале да излезат во поголем број и дека сакале да им се потпишат и оние кои се веќе долго време надвор.Не е смешно ништо драга моја..ни зборуваш за огорченост, а вреѓаш Не нарекуваш малоумни.Епа не може овде 100 души кои ммислат исто да се сите малоумни а само ти да си многуумна. ;)
     
  7. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Јас бев во пописната комисија во Скопје дефинитивно пописот не беше добро организиран пред први вечерта се дела материјали за попис до утринските часови попишувачите се туркаа беа нерозни по пет пати беа враќани дента бидејќи не беа стигнати материјалите и многу од нив се откажаа од пописот, а пописот почнува утрото во 08:00. Обуката за тренските попишувачи и контролори беше дента пред пописот и тука настана хаос бидејќи на попишувачите не им беа јасни многу работи од матреријалите и на кој начин ќе се врши пописот, потоа многу од Скопје попишувачи беа испратени на терен во друг град бидејќи пола од мадите се дојдени во Скопје и тука настана хаос. Значи во старт куп проблеми секако дека ова во јавноста не се кажуваше туку едноставно велеа се е подговено за пописот да започне. Пописот пропадна од многу причини за кои сте напишале сите погоре и не би сакала да ги коментирам.
     
  8. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Јас не знам како мислат новиот попис кој ќе го организираат за 6 месеци или една година да биде регуларен кога за ова се направија такви катастрофални грешки на неорганизираност, нестручност, некомпетентност и тотална несериозност за целиов процес а за тоа никој не е виновен. Никој не е посочен, никој не одговара, никој не признава... Епа гледајте и учете за нареден попис-Треба да се спроведе по сите закони и прописи, ама ако не, никому ништо :x

    Секако подобро е уште еднаш да се одигра на картата "најпатриот" и тоа како ја спасивме Македонија со тоа што се отоде по ѓаволите отколку да се признае грешката.
     
  9. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    ДА БЕА ТВОИ ПАРИ викај нека пропаднат, а со пари од државата неможеш така лесно да ракводиш, без да сносиш одговорност!
    Ако не беа спремни да прават попис што го почнуваа! НИКОЈ нЕ РЕЧЕ ДЕКА САКАM ДА ПРОпАДНЕ ДРЖАВАТА, само 14 милиони се преголем залак и жртва! Фрустрацјата ми е што воопшто почна пописот, а не што се откажа! уште пред почетокот мирисаше на игра и прљава работа! РАБОТАВА Е ЗАШТО ПОЧНАА АКО НЕ БЕА СПРЕМНИ И СЕ ЗНАЕШЕ ЗА НАСТАнАТИВЕ МАЛВЕРЗАЦИИ!! Ти го знаеш законот, дека е ЗАБрАНЕТО да се попишуваат личности кои се надвор од дршавата 12 месеци и повеќе,и исто дека се примаат само легитимни средства за идентификација-а под тоа не се подразибра ФОТОКОПИИ!!! ама не се спречи тоа не време, туку се почна па се пропадна, најлесно така опраа раце сега и парите оп ги нема. тоа не е економсично раководење со средтсвата драга моја, особено во вакви времиња на рецесија!
    АЛО 14 милиони не се мала работа, за да само се помине така преку тоа!
    да беше ова во било која друга држава цел народ на нозе ќе се кренеше!
    Епа кога сме овци нека не стрижат што да кажам! |(
     
    На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Далеку ќе стигнете вие со вечно вашите превари и нездрави амбиции. Никој вас не ве вреѓа самите си го правите тоа, јасно е зошто. Со вашите вечни не реални барања ништо не може да профункционира тука како треба. Во генот ви е дволичноста, материјализмот, преварите, лагата и насилството. Е така вие далеку ќе стигнете. ;)
     
  11. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    ^^

    Hipster ај една проста математика прибидејќи гледаш површно на ситуацијава ...

    Сега отишле 14 милиони ... Годишно се вработуваат по колку Албанци по Рамковен удри пресметка колку пари одат упм ...
    Ако се спасевме за пописов т.е одеше регуларно знаеш колку придобивка ќе имаше Македонија ?
    Велиш забрането било ? Фала Богу дека е забрането што мислиш кој примал фотокопии ? Македонците ? :^) а постои и еден дел во Македонија такозвани Западна Македонија каде што Македонците ги има помалку а и партиските врски си го прават своето . Праќаш албанци пописари ? Што очекуваш ? И тврдам дека далеку подобра опција е што воопшто не бидна одколку да испаднат 50 % |( . Барем од странство знаат што се дешава . А не се*ат за соживот |( :fubar: .
     
  12. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Е искрено ама ти ја си ја сватила мн површно работава!!!!
    Ќе кажам само едно нешто, што излгеда нашава влада не го знае баш: Bolje spreciti, nego leciti!!!
    Ама попусто зборам јас сега нема што да остане да се лечи а вие сте се фатиле сме се спасиле од албанците попишувачи! Што ислите дека на следниот попист, кога и да биде нема да се повтори ова? Чисто сумљам, но ајде ќе дојде време, ќе видиме па ќе збориме!
    И да не ме разбереш погрешно, бидејќи си ме сватила: знам зашто се прекина пописот и не сум за попишување со фотокопии, далеку од тоа, ок го прекинаа за да спречат малверзации, но можеби постеше и некој друг начин да се спречат без да се фрлат во канта 14 милиони евриќи-тие пари пиши пропало! Тие парипак од нас ќе ги извадат, ние ќе ги надоместиме, само тоа ретко кој го помислува, битно сите викаат добро е се спасивме од голема намештајка! :!: ни сервираат само тоа што сакаат да веруваме во, но до кога! Те сваќа венди што сакаш да кажеш, и кој сака бе да се напраат 50 ако не и повеќе посто?? Но за едно добро, забораваме друго 14милионско зло кое и тоа како ќе ни удри шамар по нашиот џеб! само се плашам да не биде и вториов попис реприза на овој, но како што реков ќе видиме!
     
  13. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Прво, за срамота е бе! Кина успева да направи попис, милијарда и кусур ги има, ние како едно кинеско село имаме жители :) и пак не не бива.
    Е сега, факт е дека ќе се пробаат манипулации. АМА, власта ги дозволила (на некој начин). Кога некому постојано му попушташ секогаш кога ќе ти за'ржи, тоа ќе си добиеш на крај. Тоа е како со децата, ако премногу им дозволиш, после не можеш туку така да го вратиш редот. Премногу е дозволено и сега назад-нема. За нивото на свест и да не зборувам. Ако некоја нација (кај нас малцинство) е со децении и со генерации поттикнувана (Идеолошки, верски, политички и секако) интензивно да се размножува само за да се успее во некои намери, не може сега да очекувате не знам какво ниво на свест и однесување. И јас лично не знам каков механизам да се измисли за да ги нема овие манипулации следниот пат? Сите си знаеме, дури и јас што не се малтретирам со политика, дека ако ТИЕ не се задоволни од бројката на пописот прво нема да го признаваат, а веднаш после тоа ќе почнат закани со меѓуетнички судири, потоа ќе има меѓународни скандали итн. ТОА им е нивото на функционирање, за жал. А ние сме заробени со такви во ист простор, за уште поголема жал!
    А револтирана сум што мене освен оригинали изводи за децата ми бараа и здравствени книшки (?!) за да ги попишат (не знам со кое право, ама ај...) а некои ги попишуваат „на жими мајка државјанин е“. јас мислам дека НИЕ треба да сме навредени, не тие кои свесно одат на уништување на се што не им чини.
     
    На imelda, Hipster и Offspring им се допаѓа ова.
  14. rabiosa87

    rabiosa87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Добро бе, не ми е јасно зарем владата не предвиде дека вакви гомнарии ќе се случуваат , зарем заборави со какви гнаси си има работа, ,,,, па пописот беше најавен уште пред изборите, имаше време да се смислува стратегија како да го зауздиме ова племе што ни ја гнаси држававта. Сите знаевем дека ќе прават нерегуларности, но знаевем и дека груевски тоа нема да го прости, односно зневме дека пописот ќе пропадне, но сепак почнавме да го спроведуваме,,,, кој парадокс
     
  15. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Од држава која нема дефинирано уште име,во која повеќепартискиот систем постои само на хартија и во собрание, не за донесување одлуки,ами за читање весници,во држава каде што малцинствата ги третираат како богови,епа не очекувајте нешто да успее.
    И запрел пописот,па што?
    Пак ќе се одржи и пак ќе е истото.
    Кога успеаа еднаш Албанците во 2001,ова за нив е мачкина кашлица.
    Наздравје нека ни е.
    Никој не ни е крив и никој не е крив, нас не прашуваат само за избори дали сакаме да си го задржиме работното место, за друга одлука во државата сме инвалидизирани лица.
     
  16. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    незнам зошто навлегувате во конфликти воопшто на темата еднаш се изјаснав
    повеќе од јасно е дека пописот го стопираја албанците и никој друг бидејќи став му е дека ќе излезат помалку од 24 % т.е сигурно помалку ќе излезеја има голем број на албанци кои живеат кај нас се декларират како такви а воопшто не поседуваат албаско државјанство а пописот беше за да се дадат точни податоци така?
    па сега кога би излегле помал процент се намалуваат и правата во државата што е нормално или во нашиот случај нема да ги добијат дополнителните права кои ги бараат и прават проблеми како и обично за све се разбира
    другите фактори кои ги наведоа беа само плус
    сега до некаде подобро е што се сопре пописот и поништи отколку да излезат запрепастувачко лоши резултати но морам да кажам дека немаше ни добра организација и подготвеност за пописот
     
  17. PussyHunter

    PussyHunter Нов член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    723
    Без многу мешање политика и филозофија ќе кажам дека нормално ќе пропадне пописот кога албанците се плашат од “болната“ вистина дека не се над 20% како што се декларираа на минатиот попис благодарение на вечниот комунист Б.Ц. кој им даде волкави права што уживаат сега и не се задоволни со дадениот прст, туку бараат цела рака! :@

    Ајде пошто сакам ја математика и бројки да “удриме“ некои пресметки. 25% колку што мислам дека испаднаа на последниот попис од 2 милиони жители е 500 000. Најреално ве прашувам дали мислите дека имаме пола милион албанци во државава? Јас најискрено мислам дека да имавме оваква бројка, па ние државата ќе ја изгубевме. :)

    Ќе си земам право да се поиграм со бројките и да констатирам дека максималниот број на албанци во нашава држава е околу 300 000 до 350 000 преку сила. Појма немам зашто ми дојде оваа бројка, али така некако имам feeling. :) Ајде пак да имплементирам математика:

    (300 000/2 000 000) * 100 = 15%
    (350 000/2 000 000) * 100 = 17.5%
    Никако не излегува 20% хаха. :D

    Ајде бе и 400 000 ќе ги ставам (што е преголема бројка за мене):
    (400 000/2 000 000) * 100 = 20% (едвај 20% колку што бараат минимум хаха)

    Ја мислам дека некој сериозно не “издупи“ во здрав мозок на минатиот попис во 2002! Се декларирам за политички независен, затоа што нејќам да имам никаква конекција со политиката иако ја пратам прилично. Не случајно е кажано политиката е ку*ва, а јас не сум по такви прљави работи така што... дечко на место сум си. :D Ги респектирам албанците и албанките кои сметам дека се во одреден % можеби присутни тука (на форумот), не дискриминирам и не мразам никого, ама бидејќи со устав ми е загарантирано правото на слободно изразување и мислење, јас го искористив тоа право. :rofl:
    Јас само сакам да се знае вистината во пописот и да знаеме кои колку сме... пак ќе кажам трзам на страна Рамковен договор, политика и сите останати ср*ња што ни ја доведоа државата до кај што е сега. Дај да се преброиме како луѓе! :)
     
  18. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Ви беа исплатени ли парите на вас што бевте да попишувате?
     
  19. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Мислам дека сеуште не се исплатени
     
  20. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Има ли некој информации дали се исплатени попишувачите или било што околу тоа?