1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Попис 2021

Дискусија во 'Политика и настани' започната од DenicijaNaPetre, 25 февруари 2021.

  1. Wh@tev3r

    Wh@tev3r Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2020
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    1.448
    Пол:
    Машки
    Кинески сој, британски сој, тие не можат едни вакцини да нарачаат не пак да разграничат нешто.

    Еден совет: Престанете да се гледате тв и да читате глупости поврзани со вирусот, и онака медиумите оружје за сеење страв и контрола. Вирусот е тука и не оди нигде и мора да живееме со него. И да беше толку страшен политичарите први ќе се скриеа во некои дупки за да се спасат.

    Што се однесува до пописот и другите случувања во државата пилотот одамна го напуштил авионот: so buckle up its gonna be a bumpy ride.
     
  2. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Mi pustija poraka za v petok da pojdam. Jas sum bo 10h chasot, a drugar mi vo 12.


    Ne znam so da se spremam, so testiranje bi bilo.. ima nekoj ideja?
     
  3. Ева33

    Ева33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    1.686
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Блиска моја пријателка утре е на тестирање.

    Ако сакате ќе ја прашам како поминала на тестирање, и што се се барало на тестирањето.
     
    На Kanya и Stark им се допаѓа ова.
  4. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки

    Mozi, fala
     
    На Ева33 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.296
    Допаѓања:
    26.134
    Не е страшен вирусот?:^)
     
    На ElenaOfRivendell, WildMk, tinka-mace и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Kanya

    Kanya Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    4.495
    Пол:
    Женски
    На нет пишува проверка на познавање на општи работи од статистиката и проверка на познавање на работа со компјутер. Ова го најдов на веб страната на општина Прилеп иако не сум од таму. @Ева33 може и мене да ми пишеш.
     
    Последна измена: 10 март 2021
    На Stark му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Wh@tev3r

    Wh@tev3r Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2020
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    1.448
    Пол:
    Машки
    Опасност има од секој вирус не само од овој. Сега во зависност од состојбата на организамот за некој е опасен за друг не е. И целата фама и хистерија предизвикана со тоа колку мртви и заразени има секој ден е само за да се заплаши населението. Дали некои води евиденција колку здрави луѓе кои чекале за операција, преглед или било каков друг третман, умреле во овој период што трае вирусот и поради тој вирус тие биле оставени на страна на милост и не милост? Дали некој ќе сноси одговорност за тоа? Кој ќе им ги покрие кредитите на тие кои останаа без работа, кој ќе им однесе храна и кој ќе ги облече нивните деца? Колку самоубиства се случиле поради тоа?

    Ова е најголемата превара во историјата на човештвото. Додека едни дојдоа до питачки стап, други станаа уште побогати. Извинете на долгиот пост, ама револтот си го прави своето.

    Лонг стори шорт: Сакате да пуштите некој дома пуштете, ако не сакате никој не може да ве натера. Чувајте се и правете тоа што мислите дека е најдобро за вас и вашите најблиски.
     
  8. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    Немам намера при здрав разум да дозволам некој да ме зафркава. Ако може полициски час да има и да ме тера некој да носам маска кај што нема жив човек, тогаш може и пописот да се одложи. Ама не смее да се одложи оти црпнатиот треба да го испорача ветеното. Ќе видите дека овој попис ќе биде на штета на македонското население, слушајте ми збор. 20 години немаше попис а сега во најголем ек на пандемија им текна дека мора да има. Работата е да се прогура во матното, на сличен начин како што и дојдоа на власт. Не знам само со која смелост попишувачите се пријавуваат да влегуваат кај секого. И да е за пари, ми потребале ако си го ризикувам здравјето.
     
    На Ева33 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150


    Со соодветна заштита (ракавици, маска, визир, дезинфекција) - не е страшно. Плус, сигурен сум дека нема 100% по дома да се влегува. Ќе биде во двор, во влез, ходник и слично.

    Инаку,што се однесува до тестирањето, многу ми е чудно што истото ќе биде во вид на проверка од статистика и слично. Јас сум пријавен, утре ќе одам на тестирање. Не е океј да не' повикаат од ден за ден, без да знаат конкретно да кажат ШТО тоа ќе не тестираат. Мислам, не дека ќе учам или нешто ако знам, ама барем психички ќе си бидам подготвен, да знам што ме очекува. Мислам, може ќе им текне историја (лупам) да прашуваат, години. датуми, бројки...
     
    На princess5 и Adi888 им се допаѓа ова.
  10. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    И јас сум утре на тестирање, на страната пишеше дека статистика тестирање и нешто компјутери, а ништо не кажаја прее на телефон, незнам дали да читнам нешто незнам што да очекувам искрено и баш ми е глупо:^)
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mistery Girl5

    Mistery Girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали би сакал некој кој бил веќе на тестирање за сподели искуство за да знам дали треба да прочитам нешто.
    Ви благодарам однапред.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kanya

    Kanya Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    4.495
    Пол:
    Женски
    И јас сум утре за тестирање но мене ме пријавија од работа за инструктор. Верувам дека инструкторите треба односно мора да знаат статистика за да можат соодветно да ги обучат попишувачите и задолжените за регион.
    За попишувачите следува обука по закон, затоа верувам дека испитувањето би се состоело од проверка на знаење за работа на компјутер особено ексел, бидејќи програмата за попис е статистичка SPSS, а најблиску до неа е ексел.
    Ама каснат и тоа многу. Да не имав должност од работа воопшто не би се пријавила.
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mistery Girl5

    Mistery Girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Би сакала да те прашам што треба да се спремиме за статистика како инструктор и јас се пријавив за тоа
     
  14. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    И на улица ноќно време не е страшно со маска да прошетам ама ете, полициски требало. Баш пострашно е дома да ми дојде некој. Нема секој дворови/тераси ниту пак има потреба од такви глупости и импровизации кога културно може да се одложи.
     
    На Ева33 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ќе отвориш џамој да дувни.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LadyMau

    LadyMau Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    136
    јас сметам дека ако веќе се чекало досега за попис, може уште малку.
    сите пристојни држави ги одложиле пописите, вака повеќе делува како
    туркање агенда.

    а инаку, ако можат да се попишат од странство преку интернет, зошто
    не можеме и ние?
    зошто да ми влегуваат дома или на врата контакт или сл. луѓе кои
    можеби ќе ми ја шират заразата на вирусот ковид-19?
    да не сакаат да ми ги бројат и глувците по дома?
     
    На cresa-jagoda, Ева33 и Zaljubena26 им се допаѓа ова.
  17. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150
    Во ред си е, апсолутно ја сфаќам револтираноста. Во право сте. Но, ние можеме до утре да дебатираме, да се пречкаме или што и да е - пописот ќе си се случи. Веројатно нив не им е важно кој што мисли и дали ќе сака да се попише или не. Оние кои нема да сакаат - ќе ги казнат. Како - не знам, веројатно е пропишано по закон. Тоа е... Хаос систем, да не речам лудило. А реков. Ова не е држава, јас цело време го кажувам тоа. Ова е wanna-be-држава.
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Сите 'пристојни' држави, не чекале 20 години за попис да направат.
     
    На Black__ и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  19. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    Ова си го имаа објавено, правниците секако се покомпетентни да дискутираат. Ама секако на место си е. А што ќе ме казнат, ќе видиме тоа. Да не треба 24/7 да ги чекам нив дома?
    FB_IMG_1615451419791.jpg
     
    На Alisa22, Ева33 и Wh@tev3r им се допаѓа ова.
  20. Wh@tev3r

    Wh@tev3r Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2020
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    1.448
    Пол:
    Машки