Попуштени вени

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Vodolija, 7 април 2010.

 1. Vodolija

  Vodolija Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  12
  Го имам овој проблем а имам само 17 години и многу ме нервира... Испуштена ми е една вена на левата нога и не знам како летово ќе облечам минич или како на плажа ќе се слечам по костум. ;( ;( Бев на доктор уште минатата година и ми рече дека било наследно па да носам стегачи и да се мачкам со некоја маст но се е џабе.... Вената си стои, одвратна е и на моменти многу боли... :x :Down: :Down:
  Дали можеби некоја од вас го има овој проблем, што правите за превенција или за третирање на веќе отпуштените веништа или дали сте слушнале за некои операции или третмани? :(
   
 2. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.991
  Па ти си многу млада за да ти се појави ова?! :? Вака..точно тоа е наследно..еве татко ми ги има ама му се појавиле покасно во животот,меѓутоа фала богу ни јас ни брат ми немаме таков проблем.Значи може и да не се наследи.Познавам пријателки и во фамилија имам со ваков проблем.Џабе стегање или мачкање..Има инекции се примаат кои што помагаат ама дали целосно не знам.Моја братучетка примаше и неа наследни и се..и еден период и се повлекоа ама после пак по старо..Така да оди распрашај се на трансфузиологија за инекциите прими ги па може кај тебе ќе делуваат успешно.Инаку одмарај ги нозете,немој да стоиш многу време на нозе, а и на сонце не ги изложувај многу пази ги вените.Се надевам ке ти се повлечат.
   
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.404
  Пол:
  Женски
  Vodolija има една ординација за акупунктура, се вика Тонг Да , акупунктурата ја прави доктор од Кина а се наоѓа во зградата кај што е Зегин, пред Капиштец кај што паркираат автобуси и возила на АМСМ. Една пријателка на мајка ми одеше таму за истиот проблем, може да отидеш на бесплатни консултации, ќе ти кажат со колку третмани, колку ќе чини и дали воопшто може да ти помогнат. Знам дека ги лечат со акупунктура, не боли ако е терапија со иглички.
   
 4. Vodolija

  Vodolija Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  12
  Фала многу девојки, за третманите не знам, ама се распрашав за операција и било околу 700 евра за само една вена... малце е скапо ама можда вреди... Ќе се распрашам за таа ординација :D поззз :D
   
 5. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  297
  Може да се мачкаш со хепатромбин, и исто туширањето наизменично со многу топла па со многу ладна вода помага при опуштени вени ;)
   
 6. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.505
  јас го имам истиот проблем со вена на десната нога...наследно ми е од мајка ми. Колешка ми кажа да мачкам хепатромбин.
  Потоа еден другар ми кажа дека хепатромбинот уште толку ќе ми ги `опуштел` вените па престанав да го мачкам :^)
  *као тоа го мачкале зависници за да им се вратат вените оштетени од боцкање, и кремата била штетна???

  сеа незнам да се мачкам или не? :^)
   
 7. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.546
  Допаѓања:
  13.647
  И јас имам опуштена вена веќе со години, се навикнав и не ја ни приметувам . А маста можеш да ја ставаш. Таа ја препорачуваат за модрици, отечени вени (од боцкање) што не е исто со наследно опуштено вени и затоа мислам дека не помага баш мн
   
 8. verce-pp

  verce-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  imam samo 17 god a na nozete mi se pustat ne edna mnogu skoro site ve molam nekoj da mi kazi kako da gi sprecam dodeka sseuste site ne se pustile
   
 9. hunny-bunny

  hunny-bunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  76
  Отпуштени вени...

  dali nekoj ima iskustvo so coverderm ili true cover?
   
 10. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  623
  Отпуштени вени...

  И јас пред недела-две си забележав отпуштена вена на едната нога позади коленото! Мала е засега, и не се познава ептен ама што ако почне да се познава повеќе??? :worried: Постои ли начин (некоја маст, метод некој или било што) да се спречи понатамошното отпуштање на вената???
   
 11. bbeebbee

  bbeebbee Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Отпуштени вени...

  девојкии ... и јас имам таков проблем имам премногу капилари по нозете .. а и по неколку вении.. ако некој нешто корисно знае сто има ефект нека каже ве молам... :(
   
 12. iriewoman

  iriewoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  I jas go imam istiot problem veke 2 godini i mi se pojavi kako rezultat na noseke neudobni konduri i tesni farmerki. Inaku najefikasen preventiven metod se elasticnite corapi bidejki ne i dozboluvaat na venata da se pumpa na nadvor no problem e sto treba da gi nosis sekoj den ,,, dokolku sakas da imas efekt. ima i mnogu masti, gelovi , apcinja po aptekive no iskreno ne pomagaat bas najmnogu, Edna prijatelka mi dade recept za podgotovka na mast za venite i mi rece deka e efikasna no seuste ne sum ja napravila masta za da vidam dali ima rezultati. Inaku receptata e .
  . 40 divi kosteni se varat vo pola litar voda
  da dojde skoro na 150 grama vodata
  na dr mesto 40 lista neven se przat vo 200 gr svinska mast
  koga ke se oladi se cedi i edno se spojuva so dr kostenite se frlaat
  i se mati da stane kako pomada
  se mackas barem 3 pati dnevno

  No kako i da e sto i da stavate ida koristite venite nikogs nema da vi se vratat barem do sega se pokaza taka u praksa no barem ke sprecite pojava na novi veni.


  [mod-kirilica:o9ujvx4p][/mod-kirilica:o9ujvx4p]
   
 13. FlameFairy

  FlameFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  192
  Мајка ми ќе прави операција на вени на нозете во септември. Би сакала да прашам дали знае некој нешто за операција, дали ќе и ги извадат вените? (тоа мене не ми прави смисла) |( Колку е опасна? Колку е успешна? Фала однапред.
   
 14. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.464
  Допаѓања:
  823
  немам ваков проблем ама сум слушнала за некои стегачи и демек помагале (луѓе а боли тоа....мислев на попуштени вени мене ми изгледа мн болно :$ :$ :$ :$ )
   
 15. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  150.174
  Една моја пријателка правеше ваква операција на вени кај еден приватен во Ск.Вените ги снема,ама затоа и останаа флеки по нозете како некој цигари да и гасел од нозете.

  Навистина,нема веќе болки во нозете супер и е сега,само кафените флеки ...
  Распрашаајте се убаво дали има некоја маст за постоперативен третман за да не и останат нозете со флеки.
  Инаку безбедна е операцијата,веднаш стана,со завои беше неколку недели-колку што се сеќавам и така.
   
 16. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.563
  Допаѓања:
  2.855
  Пол:
  Женски
  Кај мене во фамилијата е наследно и сите имаат правено операција. Чичко ми пред десетина години правеше во Солун не беше некоја голема тромбоза ама му се знаеја белези. За разлика од тогаш сега медицината е многу напредна. На братучедка ми која вената и беше очајно попуштена во Систина и ја оперисаа и сега не се познава кај е оперисаното. Предходно прашавме и во Ремедика и таму истите операции ги прават. Ако не е многу опуштена вена немој да мислиш на операција.
   
 17. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.192
  Допаѓања:
  949
  леле луѓе го имам истиот проблем имам 17 години а имам под коленото одпозади вена а на другата нога испукан капилар не се многу забележуваат но детално да погледнеш ке се видат многу ми е страв за понатаму да не се познаваат уште повеке ај ве молам за помош постои ли некоја мас која ке спреци проширувањето и да спречи да се познавааат сите ја препорачуваат алвен ама незнам
   
 18. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  212

  Исто и јас :@ Не знам од што излегуваат капиларите, дали од премногу стоење ли, од одење ли, од вежбање ли појма немам, само знам дека би можеле да се појават доколку практикуваш вежби за тело и притоа тие пукаат пошо се растегнуваат мускулите. Ќе ве замолам ако знае некоја да ми каже како да направам да исчезнат, нешто крема ли да користам да купам или пак домашна крема да направам, ги имам на нозете значи и грдо изгледа, имам најмногу испукани капилари одколку вени, кои вените се наоѓаат под коленото :@ :( Знам за маста Хепатронбим, сепак дали има друг лек...Help!!!!!
   
 19. miss.ladyMillion

  miss.ladyMillion Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  девојќи, немам ни полни 16 години, на нозете веќе неколку години имам попуштени вени, а еве денес приметив и нова. не ми е наследно, многу ми е страв да не продолжи уште почесто да ми се појауваат нови. некоја крема нешто да ми препорачате, или пак доктор??
   
 20. sara1973

  sara1973 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  пробајте со коњска маст.читав на интернет дека е добра за вените,направена е од див костен.јас пробав и помага ,ги лади вените.ја има во сите аптеки.ама треба зелена,а иначе има и црвена ама таа е за загревање и ја користат спортисти пред вежбање,а зелената ја користат по вешбање.
   
  На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.