1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Попуштени вени

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Vodolija, 7 април 2010.

  1. cicamacak

    cicamacak Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    46
    татко ми имаше проблем со вените му беа попуштени и ни го препорачаа овој алое вера гел за пиење со коприва и плус некои витамини, и имаше навистина ефект
     

    Прикачени фајлови:

    • 35a.jpg
      35a.jpg
      Големина на фајлот:
      6,6 KB
      Прегледи:
      270
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. minne92

    minne92 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    8
     
  3. Luckygirl29

    Luckygirl29 Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Помагајте. Имам 14 години и сите можни вени на телото ми се познаваат. Прв пат ги забележав на 12 години. Сеуште не е некој голем здравствен проблем (само естетски), но се плашам дека ако не превземам нешто ќе почнат да отекуваат (на нозете) и слично. Сигурна сум дека е наследно, бидејќи имам сосема здрави навики, а и мајка ми го има истиот проблем. Сепак кога ќе видите 14-годишно девојче на кое сите вени и се гледаат, веднаш помислувате дека нешто сериозно не е во ред со неа.
    Посебно ми се познаваат и вените и капиларите под очите, плус имам и многу блед тен, па не ретко изгледам како вампир :/
     
  4. maja.hd

    maja.hd Нов член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Imam problem so veni 10 godini od edna maala venicka sega sum cela so veni mi se pojavija od bremenosta.Me bolat ako stojam dolgo na noze a sakam da se operiram mi e strav,imam dvajca poznanici sto se imat praveno vo drzavna bolnica vo skopje i se falat mnogu neznam mnogu mi e strav sto da pravam neka odgovori nekoj so takvo iskustvo ako ima.Celo leto sum so pantaloni nemozam nesto barem do kolena da oblecam strasnoo koga ne se osekas ubavo vo svojata koza!!!Pozdrav !!!
     
  5. dunjucka

    dunjucka Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Јас не ти препорачувам во државна ако веке го правиш тоа смогни сили и оди си приватно
     
  6. dunjucka

    dunjucka Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Ве молам препорачајте хулахопки за вени што не се кинат веднаш поз
     
  7. Olga-mini

    Olga-mini Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Kako da go kontaktiram dr.Dragic od Belgrad za laserska operacija na veni? (hollest)
     
  8. daniella@

    daniella@ Нов член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    http://dr.dragic.rs
     
  9. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    ЛЕК КОЈ ПРАВИ ЧУДА:
    Лечи испукани пети и проширени вени за 10 дена

    Кога се работи за стапалата, најчест проблем се испуканите пети и сувата кожа. Тие се последица на недостаток на влажност на кожата, нездрава исхрана, недоволна нега или погрешни чевли.

    [​IMG]

    За среќа, овој лек од само 2 состојки ќе го реши тој проблем, па дури и проблемот со жуљеви и проширени вени на стапалата.

    Подготовка:

    Издробете 10 аспирини или андолии и правот прелијте го со 250ml 70% алкохол. Оставете ја смесата да отстои ден-два.

    Секоја ноќ промешајте ја смесата и натопете еден памук во неа.

    Ставете го памукот на петите, замотајте со пластична фолија и облечете чорапа. Оставете да делува преку ноќ.

    Наутро исплакнете ги стапалата и избришете со сув пешкир. Нанесете глицерин или некоја масна крема.

    Со овој третман испуканата кожа, жуљевите и проширените вени ќе се повлечат за 10тина дена.




    Гарантирано лекување на проширени вени! Видете ја оваа руска рецепта!

    Постојат десетици рецепти за лекување на проширени вени, но не секоја од нив всушност е доволно ефикасна. Ако страдате од овој проблем, еден од најлесните опции е да ги користите чудесните зелени домати за лекување.

    Многу лесно можете да ги излечите проширените вени со помош на зелен домат.

    [​IMG]

    Ви ја нудиме оваа лековита рецепт од руската народна медицина:

    Измијте неколку зелени домати и исечете ги на средно дебели парчиња. Ако доматите се градинарски, уште подобро! Наредете ги на проширените вени и прицврстете ги со завој.

    Доматите треба да останат на болните делови до моментот до кој ќе почувствувате пецкање на кожата. Точното време кај секој човек е различно. Ако сепак почувствувате дека ви гори на кожата, отстранете ги доматите, измијте се со ладна вода – најверојатно овој третман не е соодветен за вашата состојба.

    Постапката се повторува по 5 пати на ден и дава резултат уште по првите денови. По околу 14 дена нанесување јазлите ќе почнат да бледнеат, а болката и јазлите во вените – ќе исчезнат.

    Како да се лекувате дома?

    Освен што има теории според кои редовната консумација на домати ја спречува појавата на рак и други здравствени проблеми, вкусниот зеленчук содржи и супстанција која делува како аспиринот. Предметната киселина се смета за антикоагулант и докажано е дека ја разредува крвта.


     
    На VikiNikiSiki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Olga-mini

    Olga-mini Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Kolku iznesuva cenata za dvete noze? Dali toj doktor vrsi i operacija na kapilari?
     
  11. мкд98

    мкд98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Од каде можам да купам такви хулахопки за вени во Скопје?
     
  12. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Ги има во славеј продавниците за ортопедски помагала, а можеш да прашаш во ползела, мислам или на сан пелегрино беа. По продавнициве за хулахопки
     
  13. Tijana01

    Tijana01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Cenata ne mala, ama posle ova operacija dozivotno si mirna. Kontrolite se besplatni vo narednata godina.
     
  14. Kocaeli

    Kocaeli Нов член

    Се зачлени на:
    31 август 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Bidejki ne sum doma i nadvor ,pocustvuvav bolka ,a doktorite vo pp ,se neiskusni za vakvi raboti ,ako ste femina ,jas sum masko 20 godini vo teretana ,i poranesen takmicar , sega problem ,stoenje profesija, nesto citav za laser ili Hvatska ,stanuva problem,
    nekoi luge nemaat nikakvi zdravstveni problemi.
     
  15. ***Lami***

    ***Lami*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2016
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Јас сум бремена 34 г.н. ми се појави на ногата како модрица но не е темна туку зелена боја.Трансфузиологот ми рече дека е вена и да направам доплер.Може ли некој да ми каже како се прави тој доплер и да ми ја опише постапката.Ова најверојатно ако еднаш се појави останува засекогаш.Благодарам!
     
  16. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    Дали некој може да ми препорача лекар за проблеми со вените (спуштена вена) ?
     
    На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Itsmee

    Itsmee Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво дечки, мајка ми се врати денес од преглед и и кажаа дека мора да ја оперираат. Има варикозни вени кои е доста попуштени па на левата нога и прават проблем, постојано ја боли ногата, има ли некој искуство со операција како поминала, каде сте оперирани, дали сега ве болат, кој доктор ве оперирал, дали сте задоволни и слично