1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поради кои причини луѓето полудуваат?

Дискусија во 'Психологија' започната од I I, 22 мај 2017.

 1. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  617
  Пол:
  Машки
  Мој професор ова го има објаснето преку тоа што некои луѓе кои се амбициозни и имаат многу планови во животот, а сите тие амбиции кога ќе ги остварат фактички сфаќаат дека нив тоа не ги исполнува и шизнуваат (полудуваат). Друг пример е кога родител (Не дај Боже) ќе изгуби дете. Во мојот град кажуваат за една (стара е сега има 70+ год.) дека на времето еден доктор ја сакал. Не ја зел тој, и таа еве ја ден-денес оди парталава (бери кучиња, мачки улични во станот, фактички живее во смрад), а факултет има (и тоа во времето кога ретко кој имаше факултет). И имав речено порано на една "Па, зар не гледаш јас ќе полудам без тебе“,
  А, уште не сум полуден, :D:D:D
  .
  Што мислите вие, кои се причините за човек нервно да се растрои, т.е. да полуди?
   
  На LudaJakimovska и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 2. agios

  agios Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2014
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  484
  Со првото објаснување можам да се согласам, човекот не се реализирал па шекнува. Ама од друга страна особено во денешново општество има луѓе што се пре-реализирани, толку се богати и задоволени (имаат и фамилии, и образовани, далеку се од осамени и нереализирани), уште недостига ликот на пара да им го стават, и повторно завршуваат психички пореметени. Ко некој да им го исцицал енергетскиот напојувач. Тоа е затоа што се премногу концентрирани на материјалното (работат за Мамон), а ја запоставуваат душата. Единствена амбиција на човек треба да му биде зачувување на мирот, оттаму и стабилното ментално здравје.

  За случајот со жената, можеби не е пореметена, туку бидејќи многу ги сака животните и сака да им помогне, ги прибира во нејзиниот дом. Парталавоста и негрижата за лична хигиена се сигурно знак на некакво пореметување, ама во делот со животните не се согласувам, луѓето имаат тенденција да тврдат дека секој еден што ги сака животните „малку повеќе од шо треба“ е психички болен што е само по себе болесно размислување. Не се согласувам дека домашните миленичиња треба да се облекуваат и да се дотеруваат, ама да им се помага за да се одржат во нормален живот - да.
  А генетскиот момент мислам дека е многу важен. За сечие пореметување постои различен тригер. И од волјата зависи. Има луѓе можат да пребродат многу тешки настани во животот, има луѓе шо се сопнуваат и на камче.
   
  На Srcka $, hermosa, Juccy и 2 други им се допаѓа ова.
 3. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.225
  Допаѓања:
  129.817
  Пол:
  Женски
  Покрај неспособност да се самореализираат, како што беше твојот прв пример, другото е само начин на реагирање на една личност. Колку на една личност му влијае стресот, дали е склона кон анксиозност, дали има работно место од кое е задоволна, ако да - дали тоа работно место е сепак тешко и ја оптоварува личноста психички, дали успева да ги изврши работните обврски, дали обврските не се за нивото на знаење и образование на личноста, ако не - секој пат кога оди на работа е под голем притисок. Дури и некој да има се што сака можи да е под големо ниво на стрес. Стресот сам по себе не е болест, ама ако се задржи доволно долго кај една личност можи да предизвика болест и дисфункција. Една личност која е порелаксирана, која стресот не му е секојдневие и да раскини со партнерот, и да добие отказ ќе остани на нозе, а од друга страна личност кој е склона на стрес, доколку му се случат истите ситуации, ќе реагира полошо, веројатно стресот ќе се задржи многу подолго и поинтензивно од претходно.
   
  На toogood и referentka им се допаѓа ова.
 4. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  996
  Допаѓања:
  3.661
  Пол:
  Машки
  Прво треба да се редефинира поимот за ментално здравје и лудило, милијарди раја веруваат во замислени ликови и во измислени колективни идентитети.
   
  На sjdgo и ♣ Alba Viduam ♣ им се допаѓа ова.
 5. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  617
  Пол:
  Машки
  Ама па од пола град да бериш кучиња и мачки улични и да живееш во смрад пореметеност е како не е.
   
 6. sonuvana

  sonuvana Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2016
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  974
  Пол:
  Женски
  Полудуваат оние луѓе, кои не знаат за мерка, кои опсесивно се закачуваат за нешто или некого.
  Се што е премногу, е штетно за умот, било да е од сферата на материјалното, било да е преголема желба за осознавање, било да е прекумерна склоност кон уживање во се и сешто.
  Може и од преголема љубов да се полуди, ако не е возвратена.

  Полудуваат оние кои имаат семејна слабост, предиспозиција, која за жал, понекогаш и самиот живот ја потврдува, низ познати ситуации, кои се наметнуваат како правило, после кое следи лудило.

  Најдобра заштита е да се тежи да се биде нормален, поточно умерен во се.

  Звучи здодевно можеби, но благотворно е секако.
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LanaSGirl

  LanaSGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  1.080
  Пол:
  Женски
  Поради комплекси кои ги имаат самите со себе! Полни со омраза, нервозни и полудуваат. Обично таквите луѓе се оние кои не знаат да шират љубов, не се смеат воопшто. А јас седам што подалеку од такви. :D
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.127
  Пол:
  Женски
  Јас имам забележано дека нервно попуштаат емотивни луѓе, но слаби, не научиле да ги држат емоциите под контрола (на тоа се работи уште во детството).
  Понекогаш е генетски, шета низ фамилијата, но многу ретко блиски роднини патат од истото.

  Темава е малку невкусно поставена, ај што се ставени на тапет болни делови од туѓи животи, испаѓа секој кому му се случило нешто многу лошо или претрпел некаква загуба е потенцијален лудак (facepalm), што нема врска.
   
  На Someonespecial и theowndemon им се допаѓа ова.
 9. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.127
  Луѓето полудуваат најмногу поради другите луѓе...:|
   
  На sasaSasa, Rama, Juccy и 2 други им се допаѓа ова.
 10. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  617
  Пол:
  Машки
  Тоа секако :)
   
  На Gosh и Juccy им се допаѓа ова.
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.321
  Допаѓања:
  58.205
  Пол:
  Женски
  Мое мислење е дека луѓето го губат својот разум кога ќе се опседнат со нешто.
   
  На Rama, zokystanoevsky и elimkd им се допаѓа ова.
 12. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.857
  Допаѓања:
  4.552
  Пол:
  Женски
  od genetski nasleden gen ludilo ili niska inteligencija
   
 13. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.097
  Допаѓања:
  34.223
  Пол:
  Женски
  Разочарување, губење близок, комплекси и зависност, според мене едни од најголемите причини.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 14. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.199
  Допаѓања:
  21.867
  Пол:
  Женски
  Блиска личност е во контакт со психијатриски пациенти ( работно место ) и како што вели : " најчести пациенти покрај корисници на алкохол и дрога се многу интелигентни луѓе " . Професори , бизнисмени , судии ... На секој може да му се случи во одреден миг да попушти со нервите и да заврши на психијатриска терапија :| . Самиот живот е многу брз и стресен , па оттаму почнува се .
   
  На hermosa и Rama им се допаѓа ова.