1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.672
    Пол:
    Женски
    Дали вреди, за во Ремедика не ми вредеше искрено. Сестрите трчаа на секое стискање на копчето, ама имаше доста пропусти. Бебе не ми носеа на цицање, му даваа ад, а пумпа една имаше за одмолзување за сите... И јас се ги слушав, ми рекоа не носи од дома, не вади многу млеко хиперлактација да не направиш, за на крај 6ти ден веќе мене да ми секне млекото дека бебе не цицаше баш дека најадено со ад, а јас не вадев. Од тон млеко со темп први денови, гради огромни и ми течеа премногу, дома си отидов со виснати празни што се вика и мака мачев да го повратам млекото повеќе, ама не успеав, цицаше 5м малата колку толку + ад, после само на ад. За тоа ми е највеќе криво и си викам како бар под туш не го стискав млекото....

    И јас највеќе отидов за епидурална, зашто со првото во Чаир бев задоволна од негата и грижата, ама не бев од пораѓајот. Бев истрауматизирана... тргнав и вториот пат да раѓам таму ама ме разочара односот, ми се врати во глава како поминав и си реков ке одам приватно. Инаку во Чаир бев со надносено бебе, постелка веќе деформифана од презреана, бебе 4400, на пораѓај имав 10 души кои беа качени на мене и од шок не се ни сеќавам убаво ама како не го избуткав јас, они го истискаа за да излезе... така си викам. Имав тешко опоравување, изгубив крв доста и многу време се мачев со анемија. Они ме гледаа после супер, не сакаа да ме пуштат да си одам дека не бев добра и си отидов со потпис после 4 дена, ама не требаше да дозволат да дојде до тоа, имам пишано во породилни приказни, читај ги и двете.. Ама и двете не ми се сјајни. Според мене океј е и државно, но ако имаш врска. Да се знае до кај може да се оди поради здравје и на мајката. Во Ремедика епидурална не добив, 3ч бев со многу јаки болки, ама не бев отворена доволно за епидуралната... мора да си бар 3,4 прста за да ја примиш. Мада мислам ја ставаат и на помалку, ама ете мене не ми ја ставија. Завршив царски поради многу заматена вода и пад на тонови на бебе. Трето да раѓам, незнам каде ке го раѓам :D

    И уште нешто... за негата во Чаир пред 4ипол год немам замерка, и за бебе и за мене супер се грижеа. Сестри за раце ме носеа во вц, ме соблака и облакаа.. ми помагаа за туш. За спаваќа нова одма а побарав ми носеа. Јадење сите денови добивав во соба зашто неможев да станам од кревет и бебе често го зимаа дека неможев да го зимам сама. Првиот ден 24ч кај нив беше зашто не бев способна ни глава да кренам, а не да станам. За доење сестри до мене седнуваа и ми го местеа, ми покажуваа како што. Собата често ја чистеа. Бебе секој ден го бањаа пред мене и они си го пресоблекуваат на секое. За цела нега после пораѓај бев стварно задоволна.
     
    Последна измена: 14 јануари 2020
    На Meckicja, Ann.loves.you, Dikinzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Би можела, затоа и се предомислувам најмногу
    Предвреме треба да си закажам за апартман или ако има слободен можам да земам?

    Ти благодарам премногу за опширното објаснување :l:
     
    Последна измена од модератор: 14 јануари 2020
    На fana и mariz им се допаѓа ова.
  3. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    не закажав порано,ама секој преглед кога одев кај него му напоменував дека сакам обавезно апартман и
    кога отидов последен преглед ми рече има слободен и така си два прста отворена те задржуваме,и провокација ми понуди,прифатив и се породив другиот ден
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    Мајки Вие што се породувавте на ГАК Скопје што носевте за вас и бебето?
     
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Скоро наидов на темата, разгледај ѓи постарите мислења мислам дека имаше цели листи напишани со потребни ствари.

    https://forum.femina.mk/threads/Што-да-се-спакува-за-во-болница.14100/page-68
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Јас сум моментално во Чаир после царски. Само пофални зборови за целокупен персонал.
     
    На Bella*, Jana06, Butterfly1107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    За мене влошки ВИР, влечки , тоалетна, пешкир и средства за лична хигиена, за бебе памерс, влажни и крема. Мислам јас носев многу повеќе работи, ама ништо не искористив.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mici-22

    mici-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    904
    Со лесно мајка :*
    А што е потребно да се спакува во торбица?
    И јас планирам во Чаир, со закажан царски, па се мислам дали се сум спакувала :)
    Тенкс :*
     
  9. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Влошки Вир
    Тоалетна
    Влажни
    Сокови и вода
    Папучи пластични за бањање
    Прибор за лична хигиена
    Папучи за во соба (имам ама не ги користев)
    Јас имам земено и влошки за гради прслук за доење и маица и гаки ама овие ствари не ги користев
    Се она погоре плус гаки за една употреба ако можеш да си најдеш (дозволуваат ама пред рагање) пошто ке си царски после тоа нема да ти требаат моето излезе непланирано царски лежев на патолошка за да се отворам за природно и тогаш ми дојдоа супер тие гаки а тебе со закажан царски незз дал уопште би ти користеле
     
    На mici-22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Ме нападнаа сите во труднички муабети дека во Чаир нема договор за царски.Дека морало природно па макар и два дена породилни болки и во 42 г.н.,но за сите задолжително природно,па кога ќе дојде до крајот од патот,тогаш царски.:?:
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.672
    Пол:
    Женски
    И? Нема закажан царски без причина и без индикација. Ептен ако се заинатиш и потплатиш доктор, ке направи. Ама онака да отидеш и да речеш царски сакам јас, нема.

    За @mici-22 ли ти е коментарот?
     
    На Bella*, fina erika и Martka им се допаѓа ова.
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Има, ти договараат кога да те примат но само ако имаш индикации, пример карлично бебе.
     
    На Martka, Cherry333 и fana им се допаѓа ова.
  13. SevenHeaven

    SevenHeaven Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2019
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Женски
    Moram da se nadovrzam za muabetov vo Cair. Nekolku pati imam pisano higienata, odnosot na sestrite samo pofalni zborovi.
    Bev preku vrski i toa preku glavnite. Si dadov 200 evra po moja zelba, nikoj ne mi pobaral pari ili odredena suma, ama normalno koga ke i dades te gledaat kako boginja. Ne cekav za pregledi, sekat vlagav preku red, nonstop mi idea u soba i mi vrtea da ne mi treba nesto. Za toa nemozam da se pozalam.
    E sea poragjaj, carski mozes da dobies ako imas debela vrska na tvoe insistitanje, barem mene me prasaa kako sakam, ama ja insistirav ako e se ok da se porodam prirodno poso imav upla od secenje
    I tuka doagjaat traumite posle poragjaj. Dzabe ti vrski, ako treba neso da se desi ke se desi. Mene poradi niven propust mi zaboravija gaza i me ispratija taka doma, si ja nosev celi 3 nedeli i da ne ja videv sama da ne mislam so mozese da mi se desi.

    Ako ragjam vtoro, pa ke idam vo Cair bez dvoumenje ama poso sea znam kako idat rabotite povise ke im zboram i ke gi predupredam da si vnimavaat na takvi raboti
     
    На fina erika и mssuniquee им се допаѓа ова.
  14. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.163
    Допаѓања:
    16.442
    Пол:
    Женски
    И мене ми заборавија газа,баш смешно им беше.Рекоа ааа поклон од Чаир а?!И јас бев спремна 200 пати да им кажам за газата да пазат за второто арно ама немаше потреба од шиење :)
     
    На fina erika и SevenHeaven им се допаѓа ова.
  15. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира на кого му даваш пари ? Ако му даваш на докторот тогаш тоа е за пораѓајот..како сестрите би те гледале цело време кога они не добиваат ништо ? Или нив поклон нешто им даваш ?
     
  16. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.106
    Пол:
    Женски
    Пример, мене ме гледаа дека прочитаа дека ме породил Исмаили знаеја дека сум со врски, дури еден доктор Илиевски чинам ми рече; Аа ти си врската на Исмаили.
    И тој кога доаѓаше идеше право кај мене со сестрите. Секој доктор ја посетуваше пациентката што ја породил.
    На сестрите маж ми од бајадери до сокови се им даваше, и тие со мене седеа многу беа фини
     
  17. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Иако сум породена еднаш, во Чаир, стварно не знам како одат тие работи. Јас не дадов никому ништо. Појма немам кога треба да се даде..пред или потоа :D
     
    На lovely12 и mssuniquee им се допаѓа ова.
  18. SevenHeaven

    SevenHeaven Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2019
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Женски
    Fativ vrski preku poznanici kaj edna od glavnite tamu, ne bese doktor. Se javiv koga otidov prvpat na pregled vo 9ti mesec, me preceka i pruziv na pozdravuvanje pari i taka... posle na sestrite im bese kazano deka sum dojdena preku taa licnost i taka. Si znaat oni koga si so vrski haha
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Kratko i jasno...i mene vcera mi rece doktorot "ako sakas jas da te poragam so carski mora sledna nedela,ke se dogovorime...
    Ako sakas cekaj prirodno i neznam koj ke ti se padne na smena.
    Pocekaj nadvor da ne pravime guzva i ke se dogovorime..."
    Nie so mm se dog deka ke pocekame prirodno za sega,i ne vlegovme povtorno. Bitno opcijata deka ja ima da gi potkupis ...ja ima...
     
  20. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.240
    Допаѓања:
    24.029
    Пол:
    Женски
    Абе аман.
    Како и секаде така и тука можеш да дадеш мито, можеш и без тоа.
    И евричи и виски и струмка и кока кола.
    Ваш избор е тоа.
    И без вискито ќе се породите.
    Не е нешто ново тоа во државава. Не само за пораѓај. За било што е исто.
    Не знам што го тупите толку.
     
    На SevenHeaven, Cherry333, лукајана и 2 други им се допаѓа ова.