1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Портокалова коса

Дискусија во 'Коса' започната од malooto, 10 септември 2011.

 1. malooto

  malooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  346
  ЛУЃЕЕЕЕЕЕЕ ПОМОШШШШШ!!!!!!!!!!!!!! Што туку се исфарбав и сакав да ја осветлам косата и кога ја измив ШОООК таа е портокаловаа ;( ке се утепам незнам што да правам сега а убаво ми велеше таткоми не експериментирај зошто ке си го добиеш..така ти е кога ке ја оставиш снаата да ти е фризер. Леле помагајте незнам што да правам ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. blond.bunny

  blond.bunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  120
  портокалова коса

  лол префарбај се,мој предлог затемнија зш ако сакаш посветла ќе треба бланш и имаш мн голема веројантност да останиш без коса :emo:
   
  На malooto му/ѝ се допаѓа ова.
 3. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.147
  портокалова коса

  Најбрзо решение е да се префарбаш со потемна боја. Штетно е ама помага :D Оди до продавница со капа, ако е многу грда :geek:
   
  На malooto му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.331
  портокалова коса

  Најдобро појди на фризер,таму ќе те средат.
  Ако не,појди во парфимерија ,купи бланш (таму ќе ти кажат колкаво количество,зависи од должината на косата) ,ама ќе им речеш бланш што ја обелува косата ,не да ти ја доожолти.
  Земаш 12% хидроген ,мешаш ,нанесуваш ,остави го да стои 45 минути и измиј се.
  Е сега ,косата многу се оштетува со бланширањето,ќе изгубиш многу на квалитет ,но нема да бидеш портокалова.

  Друга варијанта ти е да се изфарбаш во боја слична на природната,така ќе го избегнеш ефектот на сламена коса :)

  Среќно,Малото! :*
   
 5. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.999
  портокалова коса

  Не знам колку е паметно да ставаш бланш.
  Мислам дека косата ќе ти заличи на распафтан џогер :worried:

  Најдобра варијанта ти е да си тркнеш до стручно лице, такозвани фризер, ама овојпат вистински не снаи ,золви, јатрви...или ако не си расположена да даваш пари толку, купи некоја потемна нијанса, исфарбај се, стави маска на косата. После и силиконски капки и се надевам дека ќе можеш да излезеш без опремата на Зоро до продавница :D :D
   
 6. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.821
  Пол:
  Женски
  портокалова коса

  Иииии фарбај се пак многу ќе ја оштетиш ама портокалева е ужасно.... пробај со кна :*
   
 7. Kristinna92

  Kristinna92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  168
  портокалова коса

  Како специјалист за експериментирање со коса, би ти рекла да ја исфарбаш со потемна к'на, бидејќи уште една фарба над фарбата - ојде косата. :!:
  Јас лани ставив 2 фарби наеднаш, и досега ми има пораснато се на се 7 цм, од што ми се кинеше и ко метла ми беше. Но одвај некако ја обновив сега супер ми е :angel:
  Со оган и фарба не се игра :D
   
 8. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  59.953
  портокалова коса

  Подитно, подитно на фризер. Не си играј играчки, првите неколку фарбања не се прават дома. Сигурно нешто со хидрогените си утнала, затоа сега си џинџер. :D
   
 9. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.365
  Допаѓања:
  15.970
  Пол:
  Женски
  портокалова коса

  Ваква?
  [​IMG]
  Занемарете ја бурек фацата де.
  Ако е таква, се пријавувам да ја земам и гордо да си ја шетам низ град.

  Земи потемна к`на. Ако ја исфарбаш уште ендаш сега, наредното сабајле ке имаш проѕирна боја на коса т.е. светајуча келајца.
   
 10. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.331
  портокалова коса

  By the way,и мене моментално ми е портокалова,ама од паѓање на колор шампонот :rofl:
  Така да ,u're not the only one :rofl:
   
 11. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.719
  портокалова коса

  Осветлување на косата не се прави во домашни услови, никако. :!:
  Како и да е, штетата е веќе направена, веќе не експериментирај и оди на фризер, таму ќе те средат. Потемна фарба мислам дека би било најдоброто решение. :)
   
 12. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  982
  Допаѓања:
  445
  не си објаснила детално дали само со бланш ја фарбаше или со фарба напиши подетално што користеше? ама ако си ја исфарбала само со бланш нормално дека нема одма да се добие посакуваната боја после бланшот треба и со фарба да ја префарбаш а мислам дека најдобра ќе ти е еволушн 11 11 и ќе имаш супер боја, ај пиши што си направила
   
 13. Dulceee

  Dulceee Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  1.941
  Пол:
  Женски
  Штетно е за штетно, ама ако не се свиѓаш, префарбај се одма. Стави потемна, да ти ја покрие. И јас се зезнав еднаш, жолта бев во главата, и за 2-3 дена одма ставив друга боја. Не ми ја оштети многу.
   
 14. malooto

  malooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  346
  со боја ја фарбав ама могу поплава од таа сто ја имав и затоа ми излезе така..или пак зосто ја дрзев околу 30мин повеќе..незнам...ама утре одма одам на фризер
   
 15. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.328
  Темна коса прво треба да се осветли, на фризер, за да не излезе портокалова. А сега штом веќе е направена, нема кој знае колку да ти наштети од еден пат ако ја префарбаш едно по друго на потемна.
   
 16. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  982
  Допаѓања:
  445
  значи не си користела прво бланш за да ти ја осветли затоа ти е излегла портокалова. од темна коса кога сакаш да ја осветлиш прво се става бланш а потоа фарба... е најдобро иди на фризерка ќе те среди
   
 17. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.614
  Допаѓања:
  2.984
  Пол:
  Женски
  А бе не се замарајте, и на Хурем и е портокалова па сите ја сакаат.

  Благо вама кога имате квалитетни коси па ставате по сто пати бланш, јас на мојава еднаш бланш да и ставам и влакното само себе ке се изеде.
   
  На Galla му/ѝ се допаѓа ова.
 18. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  294
  Оф лелелел..Префарбај се, нема друго чаре. :x :worried:
   
 19. antonina

  antonina Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  809
  Девојко зашто пишуваш непотребни мислења, бесмислени; апсурдни.. :fubar: Сум те приметила дека и во др теми пишуваш туку така:/ колку да ти се зголеми бр на мислењата. Зарем имаше потреба од твојот сувишен коментар? Не :) Одговараш на прашање кое е поставено на 10 Сеп 2011 ;)
  п.с. простете за оф топик ама морав да превземам нешто!!
   
  На baguf4e, koritsaki и black-angel им се допаѓа ова.
 20. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  4.547
  Допаѓања:
  48.059
  Пол:
  Женски
  Јас маки мачам да добијам ваква боја вие се жалите али ок секој има сопствено мислење :lol: не ми излегува баш по кеф затоа дигам раце :D :D