1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Портокалова коса

Дискусија во 'Коса' започната од malooto, 10 септември 2011.

  1. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    ЛУЃЕЕЕЕЕЕЕ ПОМОШШШШШ!!!!!!!!!!!!!! Што туку се исфарбав и сакав да ја осветлам косата и кога ја измив ШОООК таа е портокаловаа ;( ке се утепам незнам што да правам сега а убаво ми велеше таткоми не експериментирај зошто ке си го добиеш..така ти е кога ке ја оставиш снаата да ти е фризер. Леле помагајте незнам што да правам ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. blond.bunny

    blond.bunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    122
    портокалова коса

    лол префарбај се,мој предлог затемнија зш ако сакаш посветла ќе треба бланш и имаш мн голема веројантност да останиш без коса :emo:
     
    На malooto му/ѝ се допаѓа ова.
  3. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    портокалова коса

    Најбрзо решение е да се префарбаш со потемна боја. Штетно е ама помага :D Оди до продавница со капа, ако е многу грда :geek:
     
    На malooto му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    портокалова коса

    Најдобро појди на фризер,таму ќе те средат.
    Ако не,појди во парфимерија ,купи бланш (таму ќе ти кажат колкаво количество,зависи од должината на косата) ,ама ќе им речеш бланш што ја обелува косата ,не да ти ја доожолти.
    Земаш 12% хидроген ,мешаш ,нанесуваш ,остави го да стои 45 минути и измиј се.
    Е сега ,косата многу се оштетува со бланширањето,ќе изгубиш многу на квалитет ,но нема да бидеш портокалова.

    Друга варијанта ти е да се изфарбаш во боја слична на природната,така ќе го избегнеш ефектот на сламена коса :)

    Среќно,Малото! :*
     
  5. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    портокалова коса

    Не знам колку е паметно да ставаш бланш.
    Мислам дека косата ќе ти заличи на распафтан џогер :worried:

    Најдобра варијанта ти е да си тркнеш до стручно лице, такозвани фризер, ама овојпат вистински не снаи ,золви, јатрви...или ако не си расположена да даваш пари толку, купи некоја потемна нијанса, исфарбај се, стави маска на косата. После и силиконски капки и се надевам дека ќе можеш да излезеш без опремата на Зоро до продавница :D :D
     
  6. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    портокалова коса

    Иииии фарбај се пак многу ќе ја оштетиш ама портокалева е ужасно.... пробај со кна :*
     
  7. Kristinna92

    Kristinna92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    168
    портокалова коса

    Како специјалист за експериментирање со коса, би ти рекла да ја исфарбаш со потемна к'на, бидејќи уште една фарба над фарбата - ојде косата. :!:
    Јас лани ставив 2 фарби наеднаш, и досега ми има пораснато се на се 7 цм, од што ми се кинеше и ко метла ми беше. Но одвај некако ја обновив сега супер ми е :angel:
    Со оган и фарба не се игра :D
     
  8. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    портокалова коса

    Подитно, подитно на фризер. Не си играј играчки, првите неколку фарбања не се прават дома. Сигурно нешто со хидрогените си утнала, затоа сега си џинџер. :D
     
  9. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    портокалова коса

    Ваква?
    [​IMG]
    Занемарете ја бурек фацата де.
    Ако е таква, се пријавувам да ја земам и гордо да си ја шетам низ град.

    Земи потемна к`на. Ако ја исфарбаш уште ендаш сега, наредното сабајле ке имаш проѕирна боја на коса т.е. светајуча келајца.
     
  10. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    портокалова коса

    By the way,и мене моментално ми е портокалова,ама од паѓање на колор шампонот :rofl:
    Така да ,u're not the only one :rofl:
     
  11. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    портокалова коса

    Осветлување на косата не се прави во домашни услови, никако. :!:
    Како и да е, штетата е веќе направена, веќе не експериментирај и оди на фризер, таму ќе те средат. Потемна фарба мислам дека би било најдоброто решение. :)
     
  12. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    не си објаснила детално дали само со бланш ја фарбаше или со фарба напиши подетално што користеше? ама ако си ја исфарбала само со бланш нормално дека нема одма да се добие посакуваната боја после бланшот треба и со фарба да ја префарбаш а мислам дека најдобра ќе ти е еволушн 11 11 и ќе имаш супер боја, ај пиши што си направила
     
  13. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Штетно е за штетно, ама ако не се свиѓаш, префарбај се одма. Стави потемна, да ти ја покрие. И јас се зезнав еднаш, жолта бев во главата, и за 2-3 дена одма ставив друга боја. Не ми ја оштети многу.
     
  14. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    со боја ја фарбав ама могу поплава од таа сто ја имав и затоа ми излезе така..или пак зосто ја дрзев околу 30мин повеќе..незнам...ама утре одма одам на фризер
     
  15. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Темна коса прво треба да се осветли, на фризер, за да не излезе портокалова. А сега штом веќе е направена, нема кој знае колку да ти наштети од еден пат ако ја префарбаш едно по друго на потемна.
     
  16. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    значи не си користела прво бланш за да ти ја осветли затоа ти е излегла портокалова. од темна коса кога сакаш да ја осветлиш прво се става бланш а потоа фарба... е најдобро иди на фризерка ќе те среди
     
  17. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    А бе не се замарајте, и на Хурем и е портокалова па сите ја сакаат.

    Благо вама кога имате квалитетни коси па ставате по сто пати бланш, јас на мојава еднаш бланш да и ставам и влакното само себе ке се изеде.
     
    На Galla му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Оф лелелел..Префарбај се, нема друго чаре. :x :worried:
     
  19. antonina

    antonina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    809
    Пол:
    Женски
    Девојко зашто пишуваш непотребни мислења, бесмислени; апсурдни.. :fubar: Сум те приметила дека и во др теми пишуваш туку така:/ колку да ти се зголеми бр на мислењата. Зарем имаше потреба од твојот сувишен коментар? Не :) Одговараш на прашање кое е поставено на 10 Сеп 2011 ;)
    п.с. простете за оф топик ама морав да превземам нешто!!
     
    На baguf4e, koritsaki и black-angel им се допаѓа ова.
  20. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Јас маки мачам да добијам ваква боја вие се жалите али ок секој има сопствено мислење :lol: не ми излегува баш по кеф затоа дигам раце :D :D