Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Посветла коса

Дискусија во 'Коса' започната од bluberry, 27 ноември 2009.

 1. angel.11

  angel.11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  26

  Мое советче ти е да не се фарбаш црна ниту плава, најдобро некоја посветло нијанса на кафена според мене. затоа што црната и плавата се многу и тешки да се одржаваат а и си ја гориш косата. зошто не експериментираш со должината? има време кога да се фарбаш верувај не почнувај уште сега. Секоја постара жена се кае што почнале од многу млади со фарба со хидрохен и се и сешто. Можеш да го примениш советот погоре со лимон за малку да ја осветлиш, но совет исчешлај се после, затоа што може не рамномерно да се нанесе. позз и известине за твојата одлука ;)
   
 2. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.466
  Тие што имаат светло смеѓа коса а сакаат да им стане уште посветла ама по природен пат ( без фарби ), тогаш мијте ја косата со чај од камилица и со лимон, посебно од лимонот многу се осветлува косата.
   
  На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  624
  А овој експеримент може ли да се применува и на темна коса,за осветлување ќе има ли ефекти или тоа пали само кај русите коси?
   
 4. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.675
  Пол:
  Женски
  и јас имам слушнато за ова со лимонот, ама не знам какви се резултатите.
   
 5. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  961
  Пол:
  Женски
  Zdravo, jas veke se farbam cela godina, no ja zeznav kosata so toa sto korenot mi e posvetol(svetlo kafeav) a nadolu kosata mi e temnoo kafeava ko crna mi e! Se macam so farbanje no nikako ne osvetluva. Najmnogu se nerviram sto korenot mi e posvetol :( . Dajte nekoj sovet nekako da ja osvetlam kosava sto pobrzo sakam da dobijam svetlo kafeava lesnik boja! Blagodaram odnapred.
   
 6. Chika-Boom

  Chika-Boom Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  6
  Не знам од каде тоа дека ако стоиш на сонце косата ке то осветли :?: Тоа е точно косата ке ви осветли ама ке си направите поголема грешка бидејки тоа не е осветлување косата што станува посветла туку е горење на косата.Не за бадијала сите кажуваат кога ке се оди на одмор(или сонцето ко ке биде појако)обавезно да се носи капа или да се ставаат заштитни препарати за косата.Со самото изложување на косата не само што ке ја оштетите ке ви стане и сува-значи контра ефект.Ова е само мое мислење прашајте некој ваш постручен(фризер)ке ви го кажи истото.
   
 7. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  297
  и јас се согласувам со ова :talk:
   
 8. jennna

  jennna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  како да ја осветлам косата

  Vака,косата ми е црно фарбана,сакам да ја осветлам некако ама по природен пат,не сакам да ја горам уништена ми е :( ако знаете нешто со што би мозела кажете ми,иначе имам користено некој си хидроген млечен за нега и осветлување на косата но незнам колку е ефикаснооо нешо не сум приметила многу промена..
   
 9. MissLovely

  MissLovely Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Сум слушнала и јас за ова со лимонот, ама како се става на косата на мокра или сува коса?! и нели лимонот ја здрвува косата, треба ли после пак да се измие откако ке се исуши? Ај ако некој пробал нека каже :D :D
   
 10. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  1.793
  а зошто не пробате со колор шампон ( тоа о сигурност не ја оштетува косата ) кај нас во парфимерија се по 50 ден ..ако ви е подолга косата наместо еден земете 2 колор шампони . Траат 3 миења и секој може да си ги дозволи.Советувам да не се експериментира ова со лимонот , не ми е некако безбедно .
   
 11. DzamPolat

  DzamPolat Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  0
  А постапката со лимон........цел лимон го нанесувате??? од коренот до врвовите?? и дали на мокра коса или сува?
   
 12. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.823
  Пол:
  Женски
  Лимонот осветлува, да, ама исто така расцветува врвови ко ништо друго ;) Јас не би препорачала ваков третман :)
   
 13. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.167
  Допаѓања:
  73.431
  Пол:
  Женски
  Дали нанесувањето на чај од камилица (на светла коса) може да ја осветли косата, ама без додавање на лимон и по колку време се гледаат резултатите? - јас ја полевав мојата недела дена со чајот ама некако слабо осветлувањето, слабо! :^)
  А имам слушано дека помага, пробала некоја од вас? :)
   
 14. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.863
  Мислам дека нема фајде во осветлувањето од камилицата. Може да ти ја омекне косата само.

  Инаку за промената со црна фарба...
  Зошто додека не ставите црна не експериментирате малце со боите? Откако ке ставите црна, макотрпно е враќањето и испробувањето на други бои. Ке се оддадете од пари, ке ја оштетите максимално и пак нема да можете да ја осветлете саглам.
   
 15. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.547
  Имам темно кафеава коса и сакам да ја осветлам некоја варијанта на светло-кафеава.Но пробував да ја офарбам и не ми излегува како што сакам.На пример вака нешто
   

  Прикачени фајлови:

 16. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.768
  Допаѓања:
  9.437
  Пол:
  Женски
  И јас исто сакав да прашам.Косата ми е темно кафеава, а сакам посветла нијанса. Како опција исто така ми е и шатирањето, да ја осветлам со посветли нијанси :?:
   
 17. SieIstDieSonne

  SieIstDieSonne Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  72
  Па ако имаш долга коса како мене, ќе ти треба повеќе од еден лимон, барем три. Јас го нанесов на цела коса(сува). Почекав да ми се исуши ама не докрај и после со шампон најнормално. Се познава само на природно светла коса ама не некоја драстична промена, треба да се повтори барем 3-4 пати за осветлување. Кај мене испадна супер и косата после ми беше многу мека. Поздрав!
   
  На dinah му/ѝ се допаѓа ова.
 18. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.872
  јас ја осветлив мојата коса со лимон ии баш убава боја добив и природно изгледа...Исцедив 4/5 лимона и на сува коса ги нанесов паа чекав дури сосема не се исуши и после ја мијаш косата со шампон... :)
   
  На dinah му/ѝ се допаѓа ова.
 19. BBojana

  BBojana Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  5

  Сакаш да кажеш дека после едно ставање ти се осветлила косата??? НЕ е можно... а со фен ја сушеше после или така??
   
 20. plawa

  plawa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  129
  Имам слушнато, ама немам пробано... За осветлување на коса црна фарба (значи само фарбата без хидроген) убаво ќе ја измешате со вода, да не останат грутки и така на 3,4 дена ке ја намокрите косата и да постои 5 минути, после со шампон убаво ќе ја измиете....
  Ми рекоа осветлува и ако имате жолто плава коса за да го намали жолтилото....
  Повторувам немам пробано, незнам колку е вистина... Ако некој пробал нека објасни подобро...