1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посветла коса

Дискусија во 'Коса' започната од bluberry, 27 ноември 2009.

  1. angel.11

    angel.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    26

    Мое советче ти е да не се фарбаш црна ниту плава, најдобро некоја посветло нијанса на кафена според мене. затоа што црната и плавата се многу и тешки да се одржаваат а и си ја гориш косата. зошто не експериментираш со должината? има време кога да се фарбаш верувај не почнувај уште сега. Секоја постара жена се кае што почнале од многу млади со фарба со хидрохен и се и сешто. Можеш да го примениш советот погоре со лимон за малку да ја осветлиш, но совет исчешлај се после, затоа што може не рамномерно да се нанесе. позз и известине за твојата одлука ;)
     
  2. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Тие што имаат светло смеѓа коса а сакаат да им стане уште посветла ама по природен пат ( без фарби ), тогаш мијте ја косата со чај од камилица и со лимон, посебно од лимонот многу се осветлува косата.
     
    На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
  3. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    А овој експеримент може ли да се применува и на темна коса,за осветлување ќе има ли ефекти или тоа пали само кај русите коси?
     
  4. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    и јас имам слушнато за ова со лимонот, ама не знам какви се резултатите.
     
  5. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Zdravo, jas veke se farbam cela godina, no ja zeznav kosata so toa sto korenot mi e posvetol(svetlo kafeav) a nadolu kosata mi e temnoo kafeava ko crna mi e! Se macam so farbanje no nikako ne osvetluva. Najmnogu se nerviram sto korenot mi e posvetol :( . Dajte nekoj sovet nekako da ja osvetlam kosava sto pobrzo sakam da dobijam svetlo kafeava lesnik boja! Blagodaram odnapred.
     
  6. Chika-Boom

    Chika-Boom Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Не знам од каде тоа дека ако стоиш на сонце косата ке то осветли :?: Тоа е точно косата ке ви осветли ама ке си направите поголема грешка бидејки тоа не е осветлување косата што станува посветла туку е горење на косата.Не за бадијала сите кажуваат кога ке се оди на одмор(или сонцето ко ке биде појако)обавезно да се носи капа или да се ставаат заштитни препарати за косата.Со самото изложување на косата не само што ке ја оштетите ке ви стане и сува-значи контра ефект.Ова е само мое мислење прашајте некој ваш постручен(фризер)ке ви го кажи истото.
     
  7. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    и јас се согласувам со ова :talk:
     
  8. jennna

    jennna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    како да ја осветлам косата

    Vака,косата ми е црно фарбана,сакам да ја осветлам некако ама по природен пат,не сакам да ја горам уништена ми е :( ако знаете нешто со што би мозела кажете ми,иначе имам користено некој си хидроген млечен за нега и осветлување на косата но незнам колку е ефикаснооо нешо не сум приметила многу промена..
     
  9. MissLovely

    MissLovely Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Сум слушнала и јас за ова со лимонот, ама како се става на косата на мокра или сува коса?! и нели лимонот ја здрвува косата, треба ли после пак да се измие откако ке се исуши? Ај ако некој пробал нека каже :D :D
     
  10. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.939
    а зошто не пробате со колор шампон ( тоа о сигурност не ја оштетува косата ) кај нас во парфимерија се по 50 ден ..ако ви е подолга косата наместо еден земете 2 колор шампони . Траат 3 миења и секој може да си ги дозволи.Советувам да не се експериментира ова со лимонот , не ми е некако безбедно .
     
  11. DzamPolat

    DzamPolat Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    0
    А постапката со лимон........цел лимон го нанесувате??? од коренот до врвовите?? и дали на мокра коса или сува?
     
  12. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Лимонот осветлува, да, ама исто така расцветува врвови ко ништо друго ;) Јас не би препорачала ваков третман :)
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Дали нанесувањето на чај од камилица (на светла коса) може да ја осветли косата, ама без додавање на лимон и по колку време се гледаат резултатите? - јас ја полевав мојата недела дена со чајот ама некако слабо осветлувањето, слабо! :^)
    А имам слушано дека помага, пробала некоја од вас? :)
     
  14. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Мислам дека нема фајде во осветлувањето од камилицата. Може да ти ја омекне косата само.

    Инаку за промената со црна фарба...
    Зошто додека не ставите црна не експериментирате малце со боите? Откако ке ставите црна, макотрпно е враќањето и испробувањето на други бои. Ке се оддадете од пари, ке ја оштетите максимално и пак нема да можете да ја осветлете саглам.
     
  15. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Имам темно кафеава коса и сакам да ја осветлам некоја варијанта на светло-кафеава.Но пробував да ја офарбам и не ми излегува како што сакам.На пример вака нешто
     

    Прикачени фајлови:

  16. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    И јас исто сакав да прашам.Косата ми е темно кафеава, а сакам посветла нијанса. Како опција исто така ми е и шатирањето, да ја осветлам со посветли нијанси :?:
     
  17. SieIstDieSonne

    SieIstDieSonne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    72
    Па ако имаш долга коса како мене, ќе ти треба повеќе од еден лимон, барем три. Јас го нанесов на цела коса(сува). Почекав да ми се исуши ама не докрај и после со шампон најнормално. Се познава само на природно светла коса ама не некоја драстична промена, треба да се повтори барем 3-4 пати за осветлување. Кај мене испадна супер и косата после ми беше многу мека. Поздрав!
     
    На dinah му/ѝ се допаѓа ова.
  18. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    јас ја осветлив мојата коса со лимон ии баш убава боја добив и природно изгледа...Исцедив 4/5 лимона и на сува коса ги нанесов паа чекав дури сосема не се исуши и после ја мијаш косата со шампон... :)
     
    На dinah му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BBojana

    BBojana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    5

    Сакаш да кажеш дека после едно ставање ти се осветлила косата??? НЕ е можно... а со фен ја сушеше после или така??
     
  20. plawa

    plawa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    130
    Имам слушнато, ама немам пробано... За осветлување на коса црна фарба (значи само фарбата без хидроген) убаво ќе ја измешате со вода, да не останат грутки и така на 3,4 дена ке ја намокрите косата и да постои 5 минути, после со шампон убаво ќе ја измиете....
    Ми рекоа осветлува и ако имате жолто плава коса за да го намали жолтилото....
    Повторувам немам пробано, незнам колку е вистина... Ако некој пробал нека објасни подобро...